تاریخ انتشار: ۱۲:۰۹ - ۲۳ شهريور ۱۳۹۹
تعداد نظرات: ۱۵ نظر

پول سهام عدالت مردم کجاست؟

ارزش برگه‌های ۵۰۰ هزار تومانی سهام عدالت در آخرین به‌روزرسانی در پایان معاملات روز گذشته در حالی به رقم ۱۵ میلیون و ۷۷۸ هزار تومان رسید که نسبت به آخرین روز معاملاتی هفته گذشته رشد ۴۰۰ هزار تومانی را تجربه کرده است. بازگشت روند معاملات و رشد شاخص بورس در اولین روز معاملاتی دارندگان سهام عدالت را به رشد دوباره سبد سهامشان امیدوار کرد.

پول سهام عدالت مردم کجاست؟

اقتصاد۲۴ - ارزش سبد سهام عدالت که تا مرز ۲۰ میلیون تومان هم پیش رفته بود در حالی با کاهش حدود ۴ میلیونی مواجه شده است که کارشناسان علت این افت را مانند افت و اصلاح سهام سایرشرکت‌ها در نتیجه تصمیمات پی در پی مسوولان بورس و دولت می‌دانند. این در حالی است که چالش نحوه فروش سهام عدالت همچنان بزرگ‌ترین مشکل دارندگان آن است. تاخیر در واریز وجه فروش سهام عدالت همچنان سهامداران را با مشکل مواجه کرده است و مسوولان هم همچنان این مشکلات را ناشی از عدم اعلام شماره شبا در سامانه عدالت عنوان می‌کنند.

فردین آقابزرگی کارشناس بازار سرمایه در همین رابطه مهم‌ترین عامل تاخیر در پرداخت‌ها را تغییر ناظر کارگزاری ذکر می‌کند و می‌گوید: عده‌ای که برای فروش سهام عدالت از طریق سجام اقدام کرده بودند به‌دلیل اینکه کارگزاری آن‌ها جزو سه کارگزاری اعلام شده در آن مقطع بود بعد از تغییر ناظر کارگزاری منتظر بودند تا در کمترین زمان ممکن پول خود را دریافت کنند، این در حالی است که تغییر ناظر کارگزاری پروسه‌ای یک ماهه است و بعد از عبور از پروسه، مراحل رسیدگی به درخواست فروش انجام می‌شود.

او دومین عامل تاخیر در پرداخت پول حاصل از فروش سهام عدالت را نحوه مدیریت فروش توسط کارگزاری مربوطه بیان می‌کند.

به گفته فردین آقابزرگی سهام عدالت مجموعه‌ای از ۳۶ سهام متفاوت است که کارگزاری یا بانک عامل بر اساس ارزندگی آن سهم تصمیم می‌گیرد کدام سهم را درچه مقطعی بفروشد تا سود بیشتری نصیب سهامدار شود.

این کارشناس بازار سرمایه با بیان اینکه فروش سهام عدالت با سهم‌های دیگر که به فروش می‌رسد و پول آن بلافاصله واریز می‌شود متفاوت است، اظهار می‌کند: مطابقت شماره حساب افراد و تطبیق آن با اطلاعات داده شده در لیستی که ممکن است ۲هزار نفر در آن حضور داشته باشند زمان بر است، از این رو ممکن است پروسه پرداخت را با تاخیر مواجه کند.

فردین آقابزرگی در پاسخ به این پرسش سهامداران که پول سهام عدالت کجاست، آب پاکی را بر دست صاحبان سهام عدالت می‌ریزد و عنوان می‌کند: مردم فکر می‌کنند به محض اینکه دستور فروش را به بانک دادند باید بلافاصله برای آن‌ها پول واریز شود، این در حالی است که بعد از دستور فروش، ارسال سفارش به دست کارگزاری می‌رسد و اگر کارگزاری همان روز اقدام کند بعد از ۲ روز کاری اطلاعات مربوطه در سپرده‌گذاری تطبیق داده می‌شود.

او ادامه می‌دهد: این پروسه معمولا حدود ۵ روز طول می‌کشد، اما اگر در لیست فروش مشکل و تناقض اطلاعاتی وجود داشته باشد ممکن است کل لیست با تاخیر ارسال شود.

این فعال بازار سرمایه با انتقاد از نحوه عرضه سهام عدالت خاطرنشان می‌کند: بازار سرمایه ایران با روال بازار‌های سرمایه دنیا متفاوت است. معمولا سهامداران کشور‌های دیگر برای ورود به بازارسهام نمی‌توانند به‌طور مستقیم حتی از طریق یونیت‌های قابل خرید و فروش وارد بازار سرمایه شوند، اما درایران وضعیت جوردیگری است و سهامداران بدون اشراف کامل به بازار و بدون اینکه پرونده معاملاتی شفافی داشته باشند بلافاصله وارد بازار می‌شوند.

این اتفاق در مورد سهام عدالت نیز رخ داد و بسیاری از صاحبان این سهام بدون آشنایی قبلی وارد چرخه سهامداری شدند که مشکلات جدیدی را به بازار اضافه کرد. او اظهار می‌کند: اختلالات هسته مرکزی معاملات نیز پروسه پرداخت را به چالش کشید، اما این مشکلات تا حدی رفع شده و پرداخت‌ها با سرعت بیشتری درحال انجام است. اما پرونده مشکلات فروش سهام عدالت باز است.

سهامدارانی که شماره شبای آن‌ها مشکل داشته باشد باید شماره شبای خود را اصلاح کنند. همین موضوع اصلاح روند پرداخت‌ها را مشکل‌ساز کرده و بدتر از آن عدم پاسخگویی بانک‌ها و کارگزاری‌های مربوطه است.

درگاه پاسخ به مشتریان کارگزاری‌ها عمدتا به‌دلیل رفت‌و‌آمد سهامداران آنقدر شلوغ است که بیشتر مراجعه‌کنندگان با دست خالی بازمی گردند.
وعده‌های عملی نشده

در حالی که روزانه بخشی از سهامداران برای دریافت مبلغ فروش ۳۰ درصد اول سهام عدالت راهی بانک‌ها و کارگزاری‌ها می‌شوند، یکی از نمایندگان مجلس از طرح تامین خودروی خانواده‌های نیازمند با بخشی از سهام عدالت آن‌ها خبرمی دهد.


بیشتر بخوانید: کدام مشمولان غیرمستقیم سهام عدالت امکان معامله دارند؟


علی موسوی نماینده مردم ملکان در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه خانوار‌های دهک‌های پایین و آسیب‌پذیر با اولویت خانوار‌های تحت پوشش نهاد‌های حمایتی در این طرح مورد توجه قرار گرفتند، اعلام کرده بود که با بخشی از سهام عدالت، این خانوار‌ها خودرو‌دار می‌شوند، بدون آنکه هزینه چندانی برای آن‌ها داشته باشد و از سویی افزایش سرمایه‌ای هم برای خودروسازان در پی خواهد داشت که بتواند تولید جدید با تیراژ بالا داشته باشند.

چندی پیش نیز سخنگوی سهام عدالت به سهامداران وعده دریافت کارت اعتباری برای کسانی که روش غیرمستقیم را انتخاب کرده‌اند را داده بود اگرچه در مورد جزئیات این کارت چیزی عنوان نشده، اما با این حال بعد از گذشت ۲ ماه سهامداران برای دریافت این کارت با ابهاماتی مواجهند و کسی پاسخگوی شایعات ایجاد شده پیرامون این مسائل نیست.

تغییر تابلوی معاملات سهام عدالت یکی از اقداماتی بود که برای کاهش بارهسته مرکزی معاملات از سوی سیاست‌گذاران بازار اتخاذ شد و معاملات سهام عدالت از تابلوی معاملات عادی جدا و به تابلویی دیگر منتقل شد. در همین راستا حجم قابل توجهی از معاملات که مربوط به سهام عدالت بود، در خارج از تابلوی معاملات عادی انجام شد، به‌طوری‌که کارگزاران بانکی و غیربانکی سهام عدالت مشتریانی که تصمیم به فروش گرفته‌اند را در تابلوی معاملات «خرده فروشی» که به معاملات بلوکی معروف است و با علامت «۲» در کنار نماد‌ها شناخته می‌شوند، عرضه می‌کنند.

به باور کارشناسان یکی از عوامل اصلی ریزش شدید شاخص بورس و کاهش قابل توجه ارزش سهام شرکت‌های مختلف در یک ماه اخیر، آزادسازی ۳۰ درصد دیگر سهام عدالت و بی‌برنامگی متولیان امر در فروش این سهام است.

حجم قابل توجهی از معاملات که مربوط به سهام عدالت است در خارج از تابلوی معاملات عادی انجام می‌شود و کارگزاران بانکی و غیربانکی سهام عدالت مشتریانی را که تصمیم به فروش سهام خود گرفته‌اند در تابلوی معاملات خرده فروشی که به معاملات بلوکی معروف است عرضه می‌کنند.

سازمان بورس و شرکت سپرده‌گذاری مرکزی دائما اعلام می‌کنند که روند اصلاحات پروسه خرید و فروش سهام عدالت در حال اصلاح است، اما از سوی دیگر برخی کارشناسان بر این باورند که اگر سهام عدالت به پرتفوی مردم وارد شود و سهامداران بتوانند با توجه به شرایط بازار سهامشان را بفروشند بخش عمده‌ای از مشکلات این بخش حل می‌شود.

منبع: دنیای اقتصاد
نظرات کاربران
انتشار یافته: ۱۵
در انتظار بررسی: ۰
United Kingdom
علی
0
2
يکشنبه ۲۳ شهريور ۱۳۹۹
با سلام چرا ارزش سهام عدالت چپهار ملیون پایین میاد ولی خودرو یه هو صد ملیون میره بالا بعد یه ملیون میاد پایین تو مطبوعات زود مینوسن خودرو ارزان شد تو یه ماشین که قیمنش صد ملیون بود حالا صد ملیون رفته روش اون یه ملیون ارزون میشه ولی سهام عدالت که ماله مردمه یه هویی چهار ملیون میاد پایین ببین چه مملکته سهام عدالت بیست ملیونی چهار ملیون میکشه پایین از یه خودرویه سواری یک ملیون
Iran, Islamic Republic of
ناشناس
اقای تجارت نیوزبخدامستجرم میخوام جابجاشوم پول رهن ندارم الان یک ماهه برسیدبدادمان من یک کارگرم چه انتظاری داری شمارابخدامنتظرم بانک ملی وصادرات شمارابخدادیگه عزیتمان نکنیدمنتظرم یکجاواریزش کنیدیاالایاال
Iran, Islamic Republic of
خلیل
0
1
دوشنبه ۲۴ شهريور ۱۳۹۹
آخه بد بختی ما هم شفاف نبودن بورس هست که کارگزاری بانک ملت سر مارا کلاه گذاشته و پول فروش سهام عدالت را که 16تیر ثبت فروش زدیم راکامل ندادن درصورتی که تموم اطلاعات ما درسته توراخدا بازهم مثل قبل پیگیری کنید لطفآ ما اگه نیاز نداشتیم که نمی فروختیم
Iran, Islamic Republic of
خلیل
3
0
دوشنبه ۲۴ شهريور ۱۳۹۹
والا ماکه 16تیر ثبت فروش زدیم و تموم اطلاعاتم درسته و مشکلز نداره اما پولی به ندادن خدا ازشون نگذره
Iran, Islamic Republic of
ناشناس
2
0
دوشنبه ۲۴ شهريور ۱۳۹۹
چراسهام فروخته شده مردم رو نمیدین چرااینقدربه مردم طلم میشه ملت چکاربایدبکنن تابه حقشون برسند
Iran, Islamic Republic of
ناشناس
1
1
دوشنبه ۲۴ شهريور ۱۳۹۹
آقا بزرگی کسانی که سی درصد دوم کذاشته برای فروش پولشو ریختن به حساب من هنوز سی درصد اول کامل نگرفتم فقط حرفه ای تکراری من که همه مدارکام درسته اما خرد خرد میریزن تا به حال یک میلیون هشتصد ریختن من چهار ماه ثبت نام کردم شما که نمیتونین بکشین کنار
Iran, Islamic Republic of
ناشناس
0
0
دوشنبه ۲۴ شهريور ۱۳۹۹
پول مردم کجاست این فقط خدا وند میدونه چون بانک انصار همه سهام بی عدالت فروخته وپول مارا نمیده تو را بخدا پول بده بانک انصار
Iran, Islamic Republic of
زهرا
1
1
دوشنبه ۲۴ شهريور ۱۳۹۹
سلام چهارماه من سهام موفروختم تاحالاپول واسم واریز نشده بانک ملی پاسخ بده
Iran, Islamic Republic of
ناشناس
1
1
سه‌شنبه ۲۵ شهريور ۱۳۹۹
همشون کلاهبردایه از هر سهمی بالای ۱ملیون بانکها برداشتن این ملتم مثله همیشه خواب
Iran, Islamic Republic of
....
0
0
سه‌شنبه ۲۵ شهريور ۱۳۹۹
عاقا یکی منو راهنمایی کنه به 1569 زنگ زدم میگه ثبت نشده حالا چیکار باید بکنم؟؟؟
Iran, Islamic Republic of
محمد نوروزی
0
0
سه‌شنبه ۲۵ شهريور ۱۳۹۹
چرا پول‌ماروواریزنمیکنیدبانک‌ملی‌نزدیک‌سه‌ماهه‌فروختیم‌همچنان‌به‌دنبا‌لشیم‌این‌چه‌وضع‌مملکت‌است‌
Iran, Islamic Republic of
ناشناس
0
0
سه‌شنبه ۲۵ شهريور ۱۳۹۹
باسلام بنده خرداد ماه بانک انصار ثبت فروش کردم تاکنون جمعا" یک وششصد واریز کردن پس بقیه کجاست یعنی سی درصد فقط یک وششصد شد؟؟؟؟؟؟؟ متاسفانه سی درصد دوم هم ثبت فروش کردم و بابت هر دو سی درصد یعنی 60 درصد فقط مبلغ ذکر شده دریافت کردم
Iran, Islamic Republic of
علی
0
0
سه‌شنبه ۲۵ شهريور ۱۳۹۹
بانک ملی واسه 30 درصد از سهام م فقط 2200زده ب حسابم بقیش و نه
Iran, Islamic Republic of
اشنا
0
0
دوشنبه ۳۱ شهريور ۱۳۹۹
الان وضع قاراشمیشه بهتره اصن نفروشین ببینیم چی پیش میاد لابد بانگها وکارگزاریا کم گاری میکنن وکسی دادرس نیس ولی موافقم که به احتمال قوی اگه سهام عدالت به پرتفوی مردم اضافه بشه زودوراحت میشه فروخت
Iran, Islamic Republic of
رامین
0
0
شنبه ۰۵ مهر ۱۳۹۹
جراپور سهام روواریزنمیکنید
ارسال نظر
قوانین ارسال نظر
لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.
از ارسال دیدگاه های نا مرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.
لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.
در غیر این صورت، «اقتصاد24» مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.
خواندنی ها
خودرو
فناوری
آخرین اخبار

وزیر اقتصاد: روز‌های خوش بورس می‌رسد

شایعه فیلترینگ اینستاگرام تکذیب شد

تصمیم مهم هیئت رئیسه مجلس برای خودرو‌های جنجالی

قیمت خانه در تهران بدون محاسبه منطقه ۱ چه قدر است؟ +نمودار

سندرز: خطرناک بودن ترامپ در مناظره مشخص شد

پاختاکور با ترکیب برنده مقابل پرسپولیس

عضو هیات رئیسه مجلس به کرونا مبتلا شد

بازداشت ۵نفر از مهاجمین به بیمارستان رشت

دبیر ستاد مرکزی اربعین: حتی اگر عراق هم زائر بپذیرد، ستاد مبارزه با کرونا اجازه اعزام نخواهد داد

معاون شهردار: ساعت طرح ترافیک تهران تغییر نمی‌کند

تحریم ۱۹ فرد و نهاد مرتبط با سوریه از سوی آمریکا

نخست‌وزیر جدید بلژیک معرفی شد

تجاوز جنسی مرد همسایه لیلای ۱۳ ساله را باردار کرد

فشارخون ایده آل چند است؟

آپدیت جدید واتس اپ برای حذف عکس و ویدئو از چت‌ها

علی کریمی خیال هواداران استقلال را راحت کرد

سرعت بخشیدن به عملیات اجرایی پروژه فرودگاه جزیره کیش نیازمند حمایت های ملی

پاسخ ایران به اظهارات وزیر خارجه امارات

۶ راه درمان خانگی ریزش شدید موی سر

انتقاد از نحوه مدیریت دولت در بورس

شرط الکس نوری برای استقلال

نحوه اعتراض به پیامک‌های بدحجابی در خودرو

افزایش ۱۲۴ هزار تومانی سهام عدالت

پیشنهاد جریمه برای متخلفین کرونایی در تهران

۷ فیلم فضایی که فضانوردان واقعی آن‌ها را تحسین کردند

صف‌بندی عجیب فردوسی‌پور و میثاقی

افزایش ۱۵ درصدی پایه پولی به دلیل تامین ارز کالاهای اساسی از ذخایر بانک مرکزی

دژپسند: به جای جلب، سرمایه‌ها را جذب کنیم!

خرید و فروش خودرو در بازار متوقف شد

مالک خانه خانه سبز درگذشت + عکس

با وصل اینترنت ملی، اینترنت جهانی قطع می شود؟

تراز مثبت ۵۰ درصدی بانک تجارت در شهریور ماه به ثبت رسید

صندوق بازنشستگی کشوری سالنامه آماری ۹۸ را منتشر کرد

امکان سقوط نرخ ارز به زیر ۲۰ هزار تومان وجود دارد؟

مدیر عامل جدید منطقه ویژه اقتصادی پارسیان منصوب شد

علاقه زنان عربستانی به تناسب اندام

فیلم/بازیگر سریال دل: به سعید راد احترام می‌گذارم اما...