تاریخ انتشار: ۱۱:۰۱ - ۳۱ شهريور ۱۳۹۹
تعداد نظرات: ۲۳ نظر
اقتصاد ۲۴ گزارش می‌دهد:

دو وعده مهم روحانی و دو واکنش معکوس بازار‌ها در ۴۵ روز/ بورس به پایان اصلاح رسیده است؟

وحید شقاقی شهری می‌گوید: در حال حاضر می‌توان گفت به اتمام اصلاح بازار رسیده ایم مگر اینکه اتفاق غیر منتظره‌ای طی این روز‌ها و هفته‌ها رخ دهد، اما در مجموع انتظار این است که بازار به شرایط ایده آل بازگردد.

حسن روحانی

اقتصاد۲۴ - نقطه سقوط بازار بورس درست با وعده گشایش اقتصادی حسن روحانی همراه شد، وعده ای که قرار بود یک گشایش در اقتصاد ایجاد کند نه تنها بازار بورس را قرمزپوش کرد که قیمت دلار و سکه را با رکوردهای جدید آشنا کرد.

اما تبریک پیشاپیش رئیس جمهوری در هفته گذشته برای شنبه و یکشنبه به مردم برای یک توفیق بین المللی نیز بازار را با واکنش عکس روبرو کرد. بازار سهام با ریزش و البته سکه و ارز نیز با افزایش روبرو شدند.

روز چهارشنبه هفته گذشته حسن روحانی در جلسه هیات دولت گفت: «روز شنبه و یکشنبه روز پیروزی ملت ایران و روز شکست مفتضحانه آمریکاست» و این دو روز را به مردم تبریک گفت.

این دومین بار طی 45 روز گذشته است که حسن روحانی وعده بهبود اقتصادی می‌دهد اما واکنش بازارها به خبر او منفی است. به نظر می رسد بازارها این روزها به اخبار مثبت واکنش ضعیف تری نشان می دهند اما به محض محقق نشدن یک وعده از سوی دولت واکنش منفی نشان می دهد. به نظر می رسد اصرار رئیس جمهوری برای رخداد مثبت در این شرایط چندان برای کلیت بازار سودمند نخواهد بود، موضوعی که حالا تبدیل به دستمایه کنایه و طنز نیز از سوی کاربران شبکه های اجتماعی نیز شده است.

با این همه اما بازار سرمایه علیرغم صعود چند روز گذشته با کاهش شدید شاخص ربرو شد، موضوعی که باز هم نگرانی به سرمایه گذاران وارد کرد. حال باید دید در ادامه نیز روند بازار کاهشی خواهد بود؟

حیف است فرصت بازار سرمایه از دست برود

وحید شقاقی شهری استاد دانشگاه و کارشناس اقتصادی در گفتگو با اقتصاد۲۴ می گوید: بازار سرمایه یک فرصت بی نظیر برای اقتصاد کشور است که نباید آن را به راحتی از دست داد. اقتصاد ما تاکنون بانک محور بوده است. بنگاه ها و سرمایه گذاران همواره برای تامین مالی به بانک ها مراجعه می کردند. بانک ها نیز با محدودیت و ریسک اراده تسهیلات در بلند مدت مواجه هستند اما بازار سرمایه فرصتی برای تغییر رویه در اقتصاد است.


بیشتر بخوانید: فعال شدن مکانیسم ماشه، بورس را نوسانی می‌کند؟/ فیل یا الاغ آمریکایی؛ کدامیک برای اقتصاد ایران بهترند؟


وی می افزاید: بازار ثانویه از سال گذشته با رشد شتابانی که داشت که در فصل دوم شاهد ریزش‌هایی نیز بودیم. باید همه کمک کنند تا این بازار یک رشد متعادل و منطقی را سپری کند.

شقاقی شهری با تاکید بر اینکه حیف است بازار سرمایه را از دست بدهیم، اظهار می کند: بازار سرمایه می تواند تا حدودی نقدینگی در حال رشد را جذب کند و اگر بتوانیم بازار اولیه را عمق ببخشیم می تواند در تامین مالی بنگاه های اقتصادی برای اجرای پروژه ها موثر باشد.

این کارشناس اقتصادی معتقد است: اگر بپذیریم بازار سرمایه فرصت مناسبی برای اقتصاد است باید از آن محافظت کرد. در وهله نخست باید اعتماد سرمایه گذاران به بازار حفظ شود و این در سایه یک رشد منطقی امکانپذیر است.

بازار چرا کاهشی شد؟

شقاقی شهری تصریح می کند: اما روز گذشته بازار با افت 47 هزار واحدی روبرو شد که البته دلایل متعددی برای آن وجود دارد. نخست آنکه عرضه اولیه با مبلغ تقریباً بالایی عرضه شد که همزمان با روز آخر صندوق پالایشی که بین 3 تا 5 میلیون تومان نقدینگی نیاز داشت، همراه شد.

وی با بیان اینکه این نیاز به نقدینگی بر وضعیت بازار تاثیرگذار بود، می افزاید: مکانیسم ماشه قاعدتاً بر روی ریزش شاخص نباید اثرگذار باشد. تحریم های آمریکایی ها با حمایت کشورهای اروپایی همراه نشد و آمریکایی ها از سال گذشته تحریم های ثانویه خود را در شدیدترین حالت به اجرا گذاشته است لذا چیزی بر تحریم ها افزوده نخواهد شد.

این استاد دانشگاه خاطرنشان می کند: شاخص بازار تا 2 میلیون و 80 هزار بالا رفت و تا 1 میلیون و 550 هزار برگشت داشت و طبیعتاً باز هم بازخواهد گشت. پیش بینی این است که روند بازار سرمایه صعودی خواهد بود اما برای رسیدن دوباره به عدد قبلی رفت و برگشت هایی خواهیم داشت و همه عوامل می تواند بر افزایش و کاهش تاثیرگذار باشد. روز گذشته سهم عرضه اولیه و پالایش بیشتر بوده است.

چرا بازار محکوم به صعود است؟

شقاقی شهری با بیان اینکه سهام بسیاری از شرکت ها به نقاط جذابی رسیده اند، اظهار می کند: برای مثال خودرویی ها حدود 60 درصد اصلاح داشته اند همچنین بسیاری از گروه ها بین 30 تا 60 درصد اصلاح را تجربه کرده اند و به قیمت های اوایل سال رسیده‌اند. در حال حاضر می توان گفت به اتمام اصلاح بازار رسیده ایم مگر اینکه اتفاق غیر منتظره ای طی این روزها و هفته ها رخ دهد اما در مجموع انتظار این است که بازار به شرایط ایده آل بازگردد.

این اقتصاددان می افزاید: شاید بهتر است تا از رشدهای شتابان بازار جلوگیری شود چرا که هر رشد غیر معقولی با ریزش غیر منطقی نیز همراه خواهد بود.

وی اقدامات فعلی دولت برای حمایت از بازار سرمایه را مثبت ارزیابی می کند و می گوید: نخست آنکه فروش اوراق تبعی را تصویب کرده اند که نوعی بیمه کردن سهام کردن است. برای مثال سهام خودرو روی قیمت 360 تومان بیمه شده است و این اطمینان را می تواند به فعالان بازار بدهد که اگر قیمت از آن پایین آید مابه التفاوت آن را در صورت بیمه کردن سهم می توانند دریافت کنند.

شقاقی شهری تاکید می کند: از سوی دیگر یک درصد منابع صندوق توسعه ملی در صورت بروز شرایط نامتعارف در بازار می تواند ثبات را در بازار حفظ کند. برای مثال سال گذشته با شهادت سردار سلیمانی بازار ریزش داشت اما مسئولان بورس با حمایت هایی که داشتند بازار را به مدار رشد بازگرداندند.

این کارشناس مسائل اقتصادی یادآور می شود: این روند می تواند نا اطمینانی را از بازار کاهش دهد تا ریزش های دلهره آور سبب فرار سرمایه از بازار بورس نشود. باید در نظر داشت این بازار بهترین جایگزین برای نظام بانکی در اقتصاد کشور است.

نظرات کاربران
انتشار یافته: ۲۳
در انتظار بررسی: ۰
Iran, Islamic Republic of
ناشناس
3
19
دوشنبه ۳۱ شهريور ۱۳۹۹
خدا را شکر یک کارشناس باسواد پیدا شد.
Iran, Islamic Republic of
محمد
سلام
هجوم نقدینگی به خودرو طلا دلار نتیجه فاجعه بار داره اونم برا اقتصاد در وضع ما
بورس تنها جایی هست ک این نقدینگی نقش مثبت ایفا میکنه اگه بورس فرو ریخت منتظر فرو ریختن ایران هم باشیم فرو ریختن بورس بسیار خطرناکه
Iran, Islamic Republic of
محمود
کسانیکه وارد بورس شده اند خواهند فهمید که چه اشتباه بزرگی کرده اند.فعلا فقط سکه و طلا ارزش دارد.الان اینترنت قطع کنن چطوری میخوای پولت پس بگیری از بورس ؟؟؟؟اینقدر ساده نباشیید
France
ایرانی
8
29
دوشنبه ۳۱ شهريور ۱۳۹۹
آره جلوگیری بشه سکه طلا ماشین هرروزگرون میشه ولی جلوبورسوبایدگرفت
Iran, Islamic Republic of
هه
آخه بیسواد مجبوری نظر بدی چه ربطی به اینترنت داره به اسم تو و کد ملی تو فلان سهام خریداری میشه
Iran, Islamic Republic of
کوکب
7
22
دوشنبه ۳۱ شهريور ۱۳۹۹
وعده خوب آقای ریس جمهور آمار بالای کرونا بود
Iran, Islamic Republic of
ساسان
4
26
دوشنبه ۳۱ شهريور ۱۳۹۹
سلام،ممنون از تفسیر جالب استاد عزیز ،ایا نامردان نوسان گیر ،یا حقوقی های بی صفت این همه اصلاح را مدانستند و،ما را به بازی گرفتند
Iran, Islamic Republic of
ناشناس
6
27
دوشنبه ۳۱ شهريور ۱۳۹۹
پس حمایت از بورس و یک درصد صندوق و غیره چی شد؟
Iran, Islamic Republic of
ناشناس
1
16
دوشنبه ۳۱ شهريور ۱۳۹۹
خدا بخیر بگردونه کی باشه از این دولت خداحافظی کنیم
Iran, Islamic Republic of
محمد
مگردولت های قبلی چکارکردند که ازاین انتظار دارید.............
Iran, Islamic Republic of
ناشناس
2
19
دوشنبه ۳۱ شهريور ۱۳۹۹
لطفی بکنید به روحانی بگین خبر خوش دیگر ندهد
Iran, Islamic Republic of
محمد
3
26
دوشنبه ۳۱ شهريور ۱۳۹۹
هیچ حمایتی در کار نیست و این حقوقی های دولت خودشون دارن نوسان گیری میکنن و نقدینگی رو برا دولت جمع میکنن..........
بیچاره به سهامدارهای ساده لو
Iran, Islamic Republic of
سهامدار قدیمی بورس
1
22
دوشنبه ۳۱ شهريور ۱۳۹۹
واقعا وقتی رئیس جمهور در جلسات لب به سخن می گشاید سرمایه گذاران بورس با هم دیگه میگن خدا بخیر کنه امروز رئیس جمهور فلان حرف زده حتما فردا بازار بورس خراب میشه و تا الان هم همینطور بوده پس بهتره که ...
Iran, Islamic Republic of
حسین منصوری
2
21
دوشنبه ۳۱ شهريور ۱۳۹۹
دیگر نه به بورس امیدی هست نه به روحانی
Iran, Islamic Republic of
ناشناس
1
13
سه‌شنبه ۰۱ مهر ۱۳۹۹
سلام.باید.در.بورس.راه.کار.جدیدی.ارایه.شود.و.گرنه.شکارچیان.حقوقی.بورس.رمز.راز.بورس.را.میدانند.رکب.در.عرضه.کردن.ویا.صف.خرید.را.جمع.کردن.و.منفی.کردن.بازار.توان.رشد.دادن.سهام.و.ریزش.برایشان.شغل.شده.که.هر.روز.برای.سود.جویی.و.ملییادی.سود.بردن...خلاصه.سازه.کاری.نوین.باید.ارایه.شود.و.دیگر.۱۵.دقیقه.شروع.بورس.هم.اختیاراتی.دارند.توسط.کارگزاری.ها..زیاد.به.مزاج.سهامداران.خوشایند.نیست.سرمایه.در.جهت.رشد.تولید.واقتصاد.هدایت.شود.متاسفانه.سود.....جویی.ها.باعث.میشود.بورس.به.راه.درست.خود.نرود.
انشاالله.نواقص.در.بازار.سرمایه.مرتفع.شود.تا.سرمایه.ها.از.بورس.خارج.نشود.ملیونها.کد.بورسی.جدید.صادر.شده.که.اگر.درست.هدایت.شوند.اینده.بورس.تضمین.میشود.اگر.این.اعتماد.ها.همراه.سرمایه.ها.از.بین.برود.معلوم.نیست.اینده.بورس.چه.خواهد.شد.
Iran, Islamic Republic of
مجید
1
4
سه‌شنبه ۰۱ مهر ۱۳۹۹
بند خدا گفت منتظر دلار 35هزارتومانی باشید ولی همه به ريشش خندیدی برای همگی ثابت شد حالا خاهش میکنم این بند خدارا آزادش کنید تا بیشتر بدبخت نشدیم
Iran, Islamic Republic of
صنوبر
1
2
سه‌شنبه ۰۱ مهر ۱۳۹۹
هر وقت این روحانی وعده ای از گشایش و یا از اتفاق خوب در آینده خبر میده تن و بدن ما به لرزه درمیاد
Iran, Islamic Republic of
ناشناس
2
6
سه‌شنبه ۰۱ مهر ۱۳۹۹
حس آقا توی این چند ماه مونده به اتمام ریاستت به ما خبر خوش نده .
اگه نخواهیم خبر خوش بشنویم کی رو باید ببینیم
Iran, Islamic Republic of
ناشناس
1
4
سه‌شنبه ۰۱ مهر ۱۳۹۹
همه فیلم ولا غیر . نظرات ما ملت هم خیلی مهمه چون دولت کاملا برعکس اوضاعی که بر وفق مراد ما باشد عمل میکند .نتیجه بیایید ما هم مثل آنها باشیم اگه نداریم بگیم داریم
Iran, Islamic Republic of
ناشناس
0
2
سه‌شنبه ۰۱ مهر ۱۳۹۹
سلام
Iran, Islamic Republic of
خاسانا
0
0
سه‌شنبه ۰۱ مهر ۱۳۹۹
من بخاطر عکسش که رو تیتر خبر زده اومدم اینجا چرا عکس نمیاد بالا
Iran, Islamic Republic of
ناشناس
1
1
چهارشنبه ۰۲ مهر ۱۳۹۹
خداعاقبت فرزندان این مرزوبوم رابخیر کنه نفت ذخیره میشه برای نسلهای بعدی
Iran, Islamic Republic of
ناشناس
0
0
چهارشنبه ۰۲ مهر ۱۳۹۹
فعلا ک خوب مردم سرکارن
ارسال نظر
قوانین ارسال نظر
لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.
از ارسال دیدگاه های نا مرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.
لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.
در غیر این صورت، «اقتصاد24» مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.
خواندنی ها
خودرو
فناوری
آخرین اخبار

احتمال عدم دسترسی ۳ میلیارد نفر در جهان به واکسن کرونا

چرا عراق ۲۰۰ کامیون گوجه فرنگی ایران را برگشت داد؟

انهدام باند فروش سلاح در تهران

قیمت جهانی نفت کاهش یافت

مبارزه با مواد مخدر، اولویت سازمان منطقه آزادکیش

یارانه ۱۲۰ هزار تومانی در راه است

شجاع خلیل زاده از پرسپولیس دور شد؟

این وعده غذایی را حذف نکنید

فرزاد حسنی و محمدرضا شهیدی‌فرد به تلویزیون برمی‌گردند؟

جزییات حکم علی اصغر پیوندی و همدستانش

فیلم/ خسیس‌بازی ترامپ سوژه شد

اعلام اسامی برندگان قرعه کشی سایپا امروز ۲۹ مهر ۹۹

کیم جونگ اون: قول می‌دهم روابط آتی با چین را توسعه دهم

فیلم/صحنه جان باختن ۱۲ زن بر اثر ازدحام جمعیت در افغانستان

آخرین آمار فوتی‌ها و مبتلایان به کرونا در کشور امروز چهارشنبه ۳۰ مهر ۹۹

هزینه بستری بیماران کرونایی اعلام شد

جدیدترین تصاویر از انتخابات زودهنگام در آمریکا

فیلم/انتقاد تند واعظی از نمایندگان مجلس

دولت ملزم به پرداخت یارانه تامین کالاهای اساسی‌ شد‌

نشست هماهنگی همایش بین‌المللی اتحادیه اقتصادی اوراسیا برگزار شد

فاجعه‌ای دیگر از سیاست مهاجرتی ترامپ

فیلم/ تکنیک حرفه‌ای آرات حسینی در فوتبال

سحر زکریا دست از تقابل با مدیری برنمی‌دارد

سیر شاخص بورس از مثبت به منفی در معاملات امروز/نیمی از نمادها به تعادل رسیدند!

صادرات ۲۴۰ میلیون دلاری منطقه آزاد ارس به بیش از ۱۰ کشور جهان

فیفا پاسخ فدراسیون فوتبال ایران را داد

فیلم/ واکنش روحانی به طرح استیضاحش

بررسی رعایت استاندارد‌های بهداشتی در شرکت توتون صنعت پارسیان منطقه آزاد قشم

فیلم/مهمانی شام ایرانی در خانه مجری و گوینده معروف

تهران وارد موج چهارم کرونا شد؟

دلار ریخت، نوبت بورس است؟/ پیش‌بینی بورس تا پایان پاییز/ دلار به استقبال ترامپ و بورس به استقبال بایدن رفته بود!

فیلم/رونمایی از اولین تیزر سریال کمدی جواد رضویان و سیامک انصاری

نسرین ستوده به زندان زنان منتقل شد

آخرین قیمت دلار، قیمت سکه و قیمت طلا امروز چهارشنبه ۳۰ مهر ۹۹+جدول

دیدار مدیر عامل منطقه ویژه اقتصادی پیام با فرمانده پلیس فرودگاه‌های کشور

فیلم/ واعظی: بخشی از پول‌های مسدود شده آزاد شد!

ایده‌های برتر دانش آموزان منطقه آزاد قشم حمایت می‌شوند