تاریخ انتشار: ۱۲:۴۲ - ۱۶ مهر ۱۳۹۹
تعداد نظرات: ۱۱ نظر

یک بام و دو هوای دولت در همسان‌سازی حقوق بازنشستگان

«همسان‌سازی» یک گفتمانِ کلیدی است. در چند سال گذشته، هر زمان در هر جا صحبت از بهبود معیشت بازنشستگان شده، مساله را به اجرای همسان‌سازی حواله کرده‌اند. اما مفهوم قانونی و اساسی این گفتمان، واقعاً چیست؟!
همسان سازی
اقتصاد۲۴ - همسان‌سازی به معنای نزدیک نمودن سطح دریافتی بازنشستگان با شاغلان هم‌سطح و هم‌تراز است؛ براساس همه‌ی اسناد قانونی از جمله تصریحات برنامه ششم توسعه، هر بازنشسته با هر نوع مختصات شغلی و سابقه‌ی تخصص و بیمه‌پردازی، نباید کمتر از ۹۰ درصد شاغل همتراز خود دریافتی ماهانه داشته باشد؛ بنابراین معنای اصلی همسان‌سازی، همترازی با شاغلان همردیف است. آنچه بازنشستگان در سال‌های گذشته و به طور مشخص در سنوات سپری شده از آغاز برنامه ششم توسعه، بار‌ها به عنوان یک مطالبه مطرح کرده‌اند و از دولت و بالاخص سازمان برنامه و بودجه، برای آن اعتبارِ درخور طلب نموده‌اند، همین «همترازی مزدی با شاغلان همردیف و هم‌طبقه» بوده است، اما آیا آنچه در عمل اتفاق افتاده، واقعاً همسان‌سازی حقوق بازنشستگان با شاغلان به معنای همترازیِ ۹۰ درصدی است؟!

متناسب‌سازی برای کارگری‌ها!

برای پاسخ به این سوال، باید بین بازنشستگان تامین اجتماعی با بازنشستگانِ تحت پوشش دولت یعنی مستمری‌بگیران صندوق کشوری تمایز قایل شویم. براساس اظهارات مقامات و مدیران سازمان تامین اجتماعی، آنچه سازمان در مردادماه بعد از دریافت ۳۲ هزار میلیارد تومان صورت داد، فقط یک «متناسب‌سازی» بوده است؛ اول شهریور، ناهید حیدری (مدیرکل مستمری‌های سازمان تامین اجتماعی) در این رابطه گفت: «متناسب‌سازی» سومین مرحله‌ی کمک به معیشت بازنشستگان و مستمری‌بگیران است که در سازمان کلید خورده. پیش از امسال، دو مرحله کمک معیشتی پیاده شده بود؛ یک‌بار در سال‌های ۸۱-۸۲ و بار دیگر در سال ۸۸. کمک معیشتی امسال یک تفاوت عمده دارد چراکه براساس الزامات بند ب ماده ۱۲ قانون برنامه ششم توسعه اجرایی شده و نامش متناسب‌سازی حقوق بازنشستگان است. در واقع همان کمک معیشتی دو مرحله قبل، در مرحله سوم به متناسب‌سازی بدل شده است.

بیشتر بخوانید: لشگری‌ها و کشوری‌ها یک سر و گردن جلوتر از بقیه
نه تنها خود مقامات و مسئولان سازمان بار‌ها به صراحت اذعان کرده‌اند که آنچه برای بهبود معیشت بازنشستگان انجام داده‌اند، به هیچ‌وجه همترازی و همسان‌سازی واقعی نیست بلکه بازنشستگان کارگری نیز بار‌ها اعلام کرده‌اند اصلاحات صورت گرفته نامطلوب و متغایر با قانون است چراکه جداولی که گاهاً رسانه‌ای و منتشر شده، چندان خوانا و مفهوم نیست و بازنشستگان تا امروز علیرغم تلاش فراوان، قادر به درک این مساله نشده‌اند که سازمان چه فرمول‌هایی را برای اجرای متناسب‌سازی در دستور کار قرار داده است و این فرمول‌ها، برچه اساسی عمل می‌کنند!

نادری، یک بازنشسته سخت و زیان‌آور که بیست سال در معدن البرز شرقی مشغول به کار بوده؛ در ارتباط با فرمول‌های همسان‌سازی و نتایج آن برای بازنشستگان می‌گوید: ما بازنشستگان در فهم عملکرد محاسبات همسان‌سازی یا همان متناسب سازی درمانده‌ایم! چگونه ادعا می‌کنند «عدالت بیمه‌ای» رعایت شده، وقتی همسان‌سازی برای من بازنشسته سخت و زیان‌آور که بالای ۴ میلیون تومان مستمری ماهانه دارم، ۵۰۰ هزار تومان افزایش به همراه داشته و برای یک بازنشسته حدقل‌بگیر با ۱۵ سال سابقه بیمه پردازی عادی نیز همین ۵۰۰ هزار تومان! یعنی بازنشستگان سایرسطوح که سال‌ها حق بیمه بیشتری پرداخته‌اند، کمترین نفع را از اجرای همسان‌سازی برده‌اند؛ چراکه به این ترتیب، فاصله‌ی دریافتی آن‌ها با حداقل‌بگیران کم شده و بدون توجه به آورده‌ی بیمه‌ای، همسان‌سازی اجرایی شده است. با این وصف، چگونه می‌توانند مدعی باشند که همسان‌سازیِ اجرایی شده، واقعاً همترازی با شاغلانِ هم‌ردیف و هم‌طبقه است؟! شاغلان هم‌ردیف من، الان بالای ۷ میلیون تومان حقوق ماهانه می‌گیرند؛ به هیچ‌وجه دریافتی من و امثال من به شاغلان نزدیک نشده است.

به گفته وی، تنها دستاورد این نوع فرمول‌ها، تبعیض در حق گروه‌های مختلف بازنشستگان است، به خصوص آن‌هایی که سال‌ها حق بیمه‌های هنگفت پرداخته‌اند و آورده‌ی خوبی برای سازمان داشته‌اند.

نادری مدعی است که تا سه سال قبل، مستمری او سه برابر حداقل مستمری سازمان بوده؛ این فاصله دو سال قبل به دو برابر رسیده و امسال بعد از اجرای همسان‌سازی این فاصله حتی کمتر شده و به یک و نیم برابر تقلیل یافته است!

همسان‌سازی برای کشوری‌ها!

با این حال، به نظر می‌رسد آنچه در صندوق کشوری در مهرماه رخ داده، بیشتر شبیهِ یک «همسان‌سازی واقعی» است. براساس اظهارات نمایندگان بازنشستگان کشوری، در نتیجه‌ی اجرای همسان‌سازی، در مهرماه هر بازنشسته دولت، ۹۰ درصد شاغل همتراز خود دریافتی خواهد داشت.

فرج کمیجانی (نماینده بازنشستگان فرهنگی) که در جلسات اجرای همسان‌سازی با مقامات سازمان برنامه و بودجه شرکت داشته؛ در این رابطه می‌گوید: طرح ارزشمند همسان‌سازی حقوق بازنشستگان با نود درصد حقوق ناخالص مشمول کسور شاغلین همتراز، مستند به ظرفیت‌های قانونی و دولت خصوصا اختیارات رئیس سازمان برنامه و بودجه طراحی و به تصویب هیات وزیران رسیده است. تحت هر شرایطی، احکامِ همسان‌سازی در مهر ماه سال ١٣٩٩ صادر و و مبالغ اضافه شده حتما با حقوق مهرماه پرداخت خواهد شد. همسان‌سازی حقوق شامل همه بازنشستگان کشوری، لشکری، کارافتاده، وظیفه بگیر و. خواهد شد منتها هر کس با مقایسه شاغل هم‌طبقه خودش بر مبنای نود درصد حقوق ناخالص مشمول کسور، بهره‌مند خواهند شد.

تبعیضِ نهادینه شده!

در حالیکه بازنشستگان کشوری با اجرای همسان‌سازی، ۹۰ درصد شاغلان همتراز خود دریافتی ماهانه دارند، رهاوردِ «متناسب‌سازی» برای بازنشستگان کارگری فقط چند صد هزار تومان افزایش حقوق ماهانه بوده است و گروه‌های بسیاری از جمله بازنشستگان سایر سطوح، ازکارافتادگان و بازماندگان و همچنین بازنشستگان سخت و زیان‌آور، همچنان از نحوه اجرای این متناسب‌سازی به شدت انتقاد دارند. این در حالیست که علیرغم وعده‌های جسته و گریخته‌ی مسئولان سازمان مبنی بر لزوم اصلاح فرمول‌های همسان‌سازی لااقل برای بازنشستگان سخت و زیان‌آور، در نیمه‌ی دوم مهرماه، هنوز هیچ خبری از تجدیدنظر یا بازنگری در فرمول‌های اعمال شده نیست! به نظر می‌رسد دولت هیچ اهتمامی برای برآورده کردن مطالبات بازنشستگان کارگری – بیش از ۶۵ درصد بازنشستگان کشور- ندارد و قرار نیست بر این تبعیض سازمانیافته و نهادینه شده، نقطه‌ی پایانی بگذارد.

این تبعیض از همان روز‌های آغاز امسال، خودش را به رخ کشید؛ بازنشستگان کشوری یا همان کارمندان سابق دولت، از فرودین ماه مشمول افزایش مستمری‌ها شدند به طوریکه حداقل مستمری این گروه، ۲ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان تعیین شده است؛ اما بازنشستگان کارگری تا تیرماه منتظر افزایش ۲۶ درصدی مستمری‌ها ماندند و دریافتی‌شان با این افزایش به ۲ میلیون و ۸۰ هزار تومان رسید؛ امروز بعد از اجرای این همسان‌سازی که البته در جریان ورود به تامین اجتماعی، دچار استحاله‌ی منفی شده و به متناسب‌سازی بدل گشته، بازنشستگان کشوری براساس اذعان صریح وزیر کار، حداقل ۴ میلیون تومان در هرماه دریافتی دارند و بازنشستگان کارگری فقط ۲ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان. با این حساب، به نظر می‌رسد «تبعیض» همچنان گریبان کارگران بازنشسته را گرفته است و قرار نیست به این سادگی‌ها، آن را رها کند!
 
منبع: کارگر آنلاین
نظرات کاربران
انتشار یافته: ۱۱
در انتظار بررسی: ۰
Iran (Islamic Republic of)
بازنشسته فرهنگی
2
1
چهارشنبه ۱۶ مهر ۱۳۹۹
اولا مارا با شاغلین همسان نکرده اند فقط همتراز ما را آورده اند به ما رسانده اند بامدرک وسند. داریم دوما لیسانس سی سال کار را با کار گر سا ده و بیسواد مقایسه نکنید هرچند حق آنها بیش از ما باید باشد همتراز ما با سی سال کار آلان هشت وسیصد میلیون حکم داره وما چهار وششصد کجاش همتراز ؟؟؟ وچرا پدرم گروهبان با چهار کلاس ابتدایی. از ما. چهارصد تومان بیشتر میکیره ؟؟ بیایند همه را در یک جهت. قرار دهند فقط بخاطر شیره مالی تا. انتخابات تمام شود مانند پارسال که نوشت همسان سازی صفر درصد همه اش کف توخالییه ودروغ عیانه چه حاجت به بیانه
Iran (Islamic Republic of)
یه بازنشسته تامین
اتفاقا تو بیسوادی که کارگرها رو بیسواد میدونی!!! دو تا لیسانست هم معلومه چه جوری گرفتی!!!! آقای ما کارگر ولی با مدرک فوق لیسانس برق از دانشگاه پلی تکنیکه!!!! اصلا با اون دوتا مدرک تو قابل مقایسه نیست ولی حقوقمون نصف توئه!!! تو که نصف سال رو همش تعطیل بودی و تو خونه لم میدادی اقای ما سالی 4 روز عید رو تعطیل بوده و تعطیلات رسمی رو هم حتی کارکرده!!! چه درسی میدید شما به بچه ها با این سوادتون!!!!!
Iran (Islamic Republic of)
مهدی
2
6
چهارشنبه ۱۶ مهر ۱۳۹۹
دقیقا تبیض در همسان سازی ها من بازنشسته سخت و زیان آور تامین اجتماعی فقط ۵۰۰ هزار تومان به حقوقم اضافه شده و این انصاف نیست خدایی
Iran (Islamic Republic of)
مقصود
0
6
چهارشنبه ۱۶ مهر ۱۳۹۹
34سال سابقه با بیمه سخت وزیان اور هم حقوق سی سال را اعمال کردند وهم 8درصد سخت وزیان اور راکنار گذاشتند درصورتی که سلامتی کل بدن ازبین رفته است
Iran (Islamic Republic of)
طافی
0
3
دوشنبه ۲۱ مهر ۱۳۹۹
ازعجایب روزگار است که دردو دوصندوق بازنشستگی. که ازقضا مدیران عامل آنهامنصوب دولت ووزیرتعاونندیک قانون رابادوروش وشیوه کاملا متفاوت اجرایی کرده اند درتامین اجتماعی باترفندوحیله عدالت بیمه ای کلا متناسب سازی درراستای افزایش 3و4میلیونی مستمری سقف بگیران وبابهانه وبابکاربردن و اژه مبهم عدالت بیمه ایی اجرایی شده ومستمری های 9و10میلیونی مجددا3و 4میلیون دیگر افزایش داده شدند تافقیر، فقیرترو غنی، غنی ترشودوهدف اصلی این طرح که باتبلیغات بسیار پیش ازاین مسوولان امر وعده ترمیم مستمری های حداقلی وکم شدن فاصله کف وسقف مستمریها پس از اجرای آن داده می شدصددرصددرراستای منافع سطوح حداکثری مستمری اجرایی گردید وگروهای بسیارزیادی ازمستمری بگیران حداقلی مانندسنوات زیر20 سال وازکارافتادگان کلی وبازماندگان و...... چنان افزایشهای ناچیزی ازهمسانسازی داده شدند(درحدود170هزارتومان) که باتوجه به کاهش شدیدارزش پول ملی درواقع ازشمول طرح حذف وموردتمسخرواقع شده اند ودرصندوق کشوری سطوح حداکثری مستمری وسقف بگیران به دلیل دریافتی بالا کلا ازشمول متناسب سازی حذف گردیدند واصلا اصل عدالت بیمه ایی وپرداخت حق بیمه های بالاتر که بهانه تامین اجتماعی جهت افزایشهای چندمیلیونی سقف بگیران بوده درصندوق کشوری ملاک نیست.!؟ آیاآنان حق بیمه بیشتری به صندوق خود نپرداخته اند!؟ پس چرامشمول همسان‌سازی صندوق بازنشستگی خودنشده اند؟ آیااجرای یک قانون که مصوبه مجلس هم هست سلیقگی وبه دلبخواه مدیران عامل صندوقهای بازنشستگی وعوامل آنان درکانون های بازنشستگی است!؟ پاسخگوی این همه تناقض وابهام. وحق کشی وظلم های فاحش درحق سطوح بسیاری ازمستمری بگیران حداقل بگیر تامین اجتماعی کیست؟ گویاتامین اجتماعی فقط در پرداخت عیدی کارمندی پایان سال!!! به مستمری بگیران کارگری به دولت تاسی می کند!؟ دلیل این همه یک بام ودوهوای دولت وتامین اجتماعی چیست؟ کجایندنهادهای نظارتی!؟ سازمان بازرسی کل کشور، کمیسیون اصل90مجلس، دیوان عدالت اداری، ونمایندگان فسادستیز؟
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
0
3
سه‌شنبه ۲۲ مهر ۱۳۹۹
بااجرایی همسان سازی شان یک بام دوهوا اگر حقوق لشکری ها رااضافه نمی کردند نمی توانستند به چپاول خودا امه دهند همه اینها غارت گرند پرونده هرکدام راپی گیری مکنی..........
Iran (Islamic Republic of)
محمد
0
0
سه‌شنبه ۲۲ مهر ۱۳۹۹
خدایی حق ما بازنشستگان کارگری مخصوصا کارهای سخت زیان اور است چون ترسو هستیم نشستیم خانه هایمان توقع داریم حقمان بدهند در مملکت ما اینطور نیست صداقت وجود ندارد دولت طرفدار سرمایه داری اشرافی گری است باید همت کنیم بپا خیزیم بقول قدیمیها مردن مردن خرید خرید کردن تاکی بی عدالتی تاکی بی توجهی تاکی چه کسی میخواهد حق مارا بگیرد مدیرعامل که برگزیده ی دولت هیچ درکی از کارسخت اوضاع معیشتی ما بازنشستگان شاید درذهن وهم انان سربار ان جامعه تاکی باید اینگونه درباره ی کارگری بازنشسته ی کارگری دیدی این چنینی داشته باشند مگرما چیز دیگری جزء مریضی بدبختی داریم که ازدست بدهیم
Iran (Islamic Republic of)
سیدعلی رضاسجادی
0
0
چهارشنبه ۲۳ مهر ۱۳۹۹
سلام حقوق مستمربگیران کار افتاده تامین اجتماعی خیلی کم است بایداضاف بشودبااین تحریم اقتصادی که دشمن درست کرد خیلی مشکل شده زندگی فکری بشودوسایل زندگی گران شده حقوق کم است باسختی زندگی می کنیم
Iran (Islamic Republic of)
بازنشسته کشوری
0
2
چهارشنبه ۲۳ مهر ۱۳۹۹
فقط به حقوق بالا ها اضافه کردند به حدافلیهای بدبخت کشوری فقط سیصد هزار اضافه شده خدا حق حداقل بگیران کشوری را بگیرد
Iran (Islamic Republic of)
بازنشسته کشور
0
0
چهارشنبه ۲۳ مهر ۱۳۹۹
همیشه ضعیف ضعیف است با این تحریم سنگین گرانی تورم هولناک آنوقت به حقوق حداقلی ها فقط مبلغ ناچیز ناچیزی که پول ۲کیلو گوشت هم نیست اضافه کردند فکری هم بحال حداقل بگیران بازنشسته کشوری کنید ترا بخدا ما پول دوا و دکتر نداریم
Iran (Islamic Republic of)
بازنشسته کشوری
0
0
چهارشنبه ۲۳ مهر ۱۳۹۹
چرا حقوق بازنشستگان حداقلی کشوری را اینقدر کم افزایش دادید خدا می داند من نزدیک یکسال است پاهایم ورم کردن و پول دکتر رفتن ندارم چون پول ویزیت پول رادیولوزی و پول دارو زیاد مبشود و من ندارم فکری هم به حال بازنشستگان حقوق حداقل بگیر کشوری کنید
ارسال نظر
قوانین ارسال نظر
لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.
از ارسال دیدگاه های نا مرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.
لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.
در غیر این صورت، «اقتصاد24» مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.
خواندنی ها
خودرو
فناوری
آخرین اخبار

نامزدی د‌ختر و پسر خردسال جنجال برانگیز شد + عکس

۲۸ کارمند دستگاه قضایی بازداشت شدند

پرسپولیس به جام باشگاه‌های جهان می‌رود؟

ظریف به سوالات نمایندگان مجلس پاسخ داد

حسادت اسیدی به خاطر زیبایی زن مطلقه در تهران

اظهارات مشاور حقوقی باشگاه پرسپولیس در خصوص پرونده آل‌کثیر

رونمایی از غول جدید خودروسازی چین

اینفوگرافی/ آمار کرونا در جهان تا ۶ آبان

فیلم/ جزییات ربودن پسر بچه ایرانی و انتقالش به افغانستان!

اعلام نتیجه حراج اوراق بدهی دولتی

۱۹ نفر در شبکه مجرمانه صادرات ۷۰ کارتن‌خواب دستگیر شدند

انتصاب رحمانی فضلی به عنوان فرمانده قرارگاه عملیاتی ستاد ملی مبارزه با کرونا

متوسط قیمت مهر ماه مسکن تهران، به متری ۲۶.۷ میلیون تومان رسیده است

تصمیم تازه‌ای برای نحوه قیمت گذاری خودرو ابلاغ نشده است

آتش‌سوزی کالیفرنیا از کنترل خارج شد

اراذل و اوباش شناسنامه‌دار می‌شوند

افزایش ۲ درصدی معاملات آپارتمان‌های مسکونی تهران در مهرماه

افزایش قیمت‌ها در بازار سکه و طلا

رکود در بازار مسکن

فیلم/محمدحسین لطیفی: گلزار و عطاران دستمزد ساخت یک فیلم سینمایی را میخواستند!

فیلم/ آیا ۲۳ درصد مردم ایران اختلال روانی دارند؟

فیلم/ وقتی حبیب نورماگومدوف قهرمان UFC با خانم مجری دست نمی‌دهد

فیلم/ تشکر ربیعی از سخنان اخیر رهبر انقلاب

سهام ارزنده خود را ارزان نفروشید! / افزایش نرخ سودآوری شرکت‌های بورسی

گریم کاراکتر شهید رجایی در راز ناتمام

پاسخ حسن فتحی به حاشیه‌های مست عشق

تدارک راه اندازی صنعت پرورش ماهی در قفس در جزیره کیش

انفجار بمب در یک مدرسه در پاکستان

فیلم/ گل مارادونایی سعید عزت‌اللهی به آلبورگ

معرفی 10 دلیل برتری سفر با اتوبوس

فیلم/شوخی دختر بیرانوند با دماغ پدر فوتبالیست

فیلم/ دزدی سه‌سوته از صندوق پژو!

آخرین آمار فوتی‌ها و مبتلایان به کرونا در کشور امروز سه شنبه ۶ آبان ۹۹

شاخص بورس حمایت یک و ۳۰۰ را هم از دست می‌دهد؟/ شام غریبان سهامداران در غروب بی‌تدبیری مسئولان

سردار حاجی زاده به کرونا مبتلا شد

تصمیمات مهم دولت درباره معیشت مردم و تورم از زبان رئیس جمهور

دستورات فرمانده کل ارتش برای امنیت مرزهای نزدیک به جنگ قره باغ