تاریخ انتشار: ۱۱:۲۰ - ۲۲ مهر ۱۳۹۹
تعداد نظرات: ۱ نظر

پیشتازی چشمگیر بایدن در نظرسنجی‌ها

در نظرسنجی‌های اخیر انتخابات ریاست جمهوری آمریکا نامزد دموکرات‌ها با ۱۰ درصد اختلاف از رقیب خود پیشی گرفته است. با وجود اینکه برخی اهمیت نظرسنجی‌ها در آمریکا را با تجربه سال ۲۰۱۶ زیر سوال می‌برند، اما نتایجی که نظرسنجی اخیر نشان داده در ۹۰ سال اخیر بی‌سابقه بوده و از این جهت باید به آن توجه کرد.

انتخابات آمریکا

اقتصاد۲۴ - سوم نوامبر (سیزدهم آبان) انتخابات ریاست جمهوری آمریکا برگزار می‌شود، این انتخابات از جهت رقابت تنگاتنگ میان نامزد جمهوری‌خواهان که اکنون در کاخ سفید حضور دارد و نامزد دموکرات‌ها و تلاش برای یک دوره‌ای کردن دونالد ترامپ از سوی جو بایدن و حامیانش اهمیت ویژه‌ای پیدا کرده است، هر چه به زمان برگزاری انتخابات نزدیک می‌شویم، نظرسنجی‌ها آمار و ارقام قابل توجهی را عنوان می‌کنند که در صورت استناد به آن‌ها می‌توان گفت ترامپ در خطر اخراج از کاخ سفید قرار دارد.

«جو بایدن» در نظرسنجی‌های اخیر با اختلاف قابل توجهی از رقیب خود یعنی رییس جمهور آمریکا پیشی گرفته، اما انتخابات هنوز به پایان نرسیده و ترامپ شانس غیر قابل انکاری برای پیروزی دارد.

سی‌ان‌ان با نگاهی به تاریخ انتخابات‌های آمریکا می‌گوید بایدن در قالب رقیب یک رییس جمهور از سال ۱۹۳۶ میلادی تاکنون وضعیت بهتری دارد.

نظرسنجی واشنگتن پست/‌ای‌بی‌سی نیوز که یکی از نهاد‌های نظرسنجی معتبر ریاست جمهوری در آمریکاست روز یکشنبه آخرین نتایج خود را منتشر کرده که نشان می‌دهد بایدن با ۵۵ درصد در برابر ۴۳ درصد ترامپ پیش افتاده است. این نظر سنجی یکی از سه نظر سنجی معتبر آمریکاست که این هفته از اختلاف ۱۰ درصدی رقبا با یکدیگر خبر داده است.

دو نظر سنجی دیگر متعلق به سی ان ان/ اس اس آر اس و فاکس نیوز است. آنچه توجه بسیاری از تحلیل گران را به خود جلب کرده نتیجه نظرسنجی‌های فاکس نیوز (رسانه نزدیک به ترامپ) است که کمتر از سه هفته مانده به انتخابات از پیشروی بایدن خبر داده است.

آیا نظرسنجی‌های اخیر انتخابات آمریکا مهم است؟

به طور میانگین بایدن آرای ۵۲ تا ۵۳ درصد رای دهندگان را به خود اختصاص داده و با ۱۰ تا ۱۱ درصد اختلاف پیش افتاده. این آمار بی سابقه‌ای در انتخابات‌های آمریکا در تنها ۲۳ روز مانده به روز انتخابات است.

به گزارش سی‌ان‌ان، در ۲۱ انتخابات گذشته آمریکا از سال ۱۹۳۶ میلادی تاکنون تنها ۵ کاندیدای موسوم به چالش‌گر (کاندیدای مقابل رییس جمهور یا کاندیدای محتمل اصلی) موفق شده پیشی بگیرد و تنها در یک مورد (بیل کلینتون در سال ۱۹۹۲) این کاندیدا ۵ درصد از رقیب پیش افتاده. هرگز در هیچ یک از این ۵ مورد هم نظرسنجی‌ها عدد بیشتر از ۴۸ درصد را برای این کاندیدای چالش گر نشان نداده‌اند.


بیشتر بخوانید: ترامپ چطور از ریاست جمهوری برای منافع شخصی استفاده کرد؟


به عبارت دیگر بایدن اولین کاندیدای چالشگر است که در نظرسنجی‌ها بیش از ۵۰ درصد رای آورده است.

در اکتبر ۲۰۱۶ میلادی (نظرسنجی‌های مشابه در کمتر از یک ماه مانده به انتخابات قبلی) هیلاری کلینتون تنها ۷ درصد از ترامپ جلوتر بود و هرگز به عدد ۵۰ درصد نزدیک هم نشد. این در حالی است که کلینتون در نهایت تعداد آرای بیشتر از ترامپ کسب کرد و در کالج الکتورال از رقیب خود شکست خورد.

سی ان ان در یادداشت خود نوشته: حتی اگر همه افرادی که هنوز تکلیفشان معلوم نیست هم به ترامپ رای بدهند او هنوز ۵ تا ۶ درصد در آرای ملی از رقیب خود عقب است. این آمار‌ها هرگز از سال ۱۹۳۶ تاکنون به این شکل نبوده است.

البته باز هم با ۵ تا ۶ درصد اختلاف در آرای ملی، ترامپ ممکن است در کالج الکتورال پیروز شود.

انتخابات آمریکا

کدام ایالت تکلیف انتخابات آمریکا را روشن می‌کند؟

انتخابات دور قبلی آمریکا نشان داده اینکه یک کاندیدا در کدام ایالت پیروز شود مهمتر از آن است که چه تعداد رای به این کاندیدا داده شده است.

بیشتر ایالت‌ها همواره رای ثابت حزبی داشته‌اند و این یعنی تعداد انگشت شماری از ایالت‌های آمریکا تعیین کننده پیروز انتخاباتند. در کالج الکتورال که سیستم انتخابات ریاست جمهوری آمریکاست هر ایالت تعداد مشخصی رای دارد که بر اساس تعداد نمایندگان این ایالت‌ها در کنگره (مجلس نمایندگان و سنا) تعیین می‌شود. در مجموع ۵۳۸ کالج الکتورال وجود دارد که هر کاندیدایی که بتواند ۲۷۰ رای را از آن خود کند رییس جمهور خواهد شد.

همان طور که نقشه زیر نشان می‌دهد برخی ایالت‌ها تعداد بالایی رای دارند و کاندیدا‌ها بیشتر وقت خود را برای تبلیغات در این ایالت‌ها می‌کنند.

انتخابات آمریکا

چه کسی در کدام ایالت اول است؟

در حال حاضر ایالت‌هایی که بر سر آن جنگ است به نفع بایدن پیش می‌رود، اما به گزارش بی بی سی همه چیز در آمریکا ممکن است در یک آن تغییر کند و به ویژه اینکه یک طرف ماجرا دونالد ترامپ باشد.

نظرسنجی‌ها نشان می‌دهد بایدن در میشیگان، پنسیلوانیا و ویسکانسین که هر سه در انتخابات قبلی به ترامپ رای داده بودند جلوتر است.

ایالت‌های آیوا، اوهایو و تگزاس که در انتخابات قبلی با ۸ تا ۱۰ درصد اختلاف به ترامپ رای داده بودند رقابت بین دو کاندیدا بسیار نزدیک است. به همین دلیل است که برخی ناظران هنوز شانس خوبی برای پیروزی او قائلند. سایت تحلیل سیاسی «فایو فیفتی ایت» معتقد است بایدن قطعا پیروز انتخابات است در حالی که نشریه «اکونومیست» شانس ترامپ را بسیار بالا ارزیابی می‌کند.

نظرسنجی‌های انتخاباتی آمریکا قابل اعتمادند؟

این سوالی است که همیشه بعد از بازخوانی نظرسنجی‌ها در آمریکا باید به آن توجه کرد و یک بار دیگر به آن پاسخ داد.

شاید با تجربه انتخابات ۲۰۱۶ میلادی جواب این سوال خیر باشد، اما به این سادگی نمی‌توان اهمیت نظرسنجی‌ها را نادیده گرفت. هیلاری کلینتون در اکثر نظرسنجی‌های انتخاباتی با چند درصد اختلاف از ترامپ جلوتر بود، اما در نهایت او علی رغم ۳ میلیون رای بیشتر رییس جمهور نشد.

بی بی سی در یادداشتی در این باره نوشته: ارگان‌های نظرسنجی در آمریکا به مشکلات نظرسنجی‌های ۲۰۱۶ پی برده‌اند. این که همواره به رای عمومی توجه می‌کردند و به الکتورال بی‌توجه بودند. چرا که در نظرسنجی‌های آن دوره هم شانس ترامپ در ایالت‌های کلیدی بالا بود.

بر اساس این گزارش این بار تردید‌ها از همیشه بیشتر هم هست چرا که مساله پندمی کرونا تاثیر قابل توجهی بر رای مردم گذاشته است. در نتیجه ارگان‌های نظرسنجی همواره باید تردید هایشان را تا روز انتخابات حفظ کنند.

منبع: رویداد24

نظرات کاربران
انتشار یافته: ۱
در انتظار بررسی: ۰
France
داریوش
0
0
سه‌شنبه ۲۲ مهر ۱۳۹۹
اگرقراربودترامپ شکست بخوره،دموکراتهاهرگزبایدن راکاندیدنمیکردند،وادم قدر تری میساختند،بینشان قانون نانوشته8*8حکم میکند.
امــا
وای بحال مامردم ایران،
ارسال نظر
قوانین ارسال نظر
لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.
از ارسال دیدگاه های نا مرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.
لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.
در غیر این صورت، «اقتصاد24» مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.
خواندنی ها
خودرو
فناوری
آخرین اخبار

ظرفیت‌های شهرک صنعتی شماره ۳ منطقه آزاد انزلی در گسترش تجارت ایران با منطقه اوراسیا

فیلم/ شعر خوانی متفاوت صبا راد

برخورد قضایی با شرکت های متخلف بدون بازارگردان

فیلم/ سخنرانی انگیزشی بهاره رهنما

ویتامین‌های A، E، D نسخه‌ای برای رفع مشکلات تنفسی

دستور ویژه وزیر برای تامین روغن نباتی

مضرات نارنگی که فکرش را هم نمی‌کردید

جزییات غرق شدن ۵ عضوِ خانواده ایرانی در مانش

پیام رهبر انقلاب خطاب به جوانان فرانسه در پی هتاکی ماکرون

سریعترین روش لاغری

خبر خوش رسول پناه به هواداران پرسپولیس

احتمال افزایش قیمت شیرخام در هفته آینده

ماجرای قهر ستاره استقلال چیست؟

اولین مدیر پخش رادیو پس از انقلاب، درگذشت

رئیس موقت باشگاه بارسلونا معرفی شد

فیلم/ مجری تلویزیونی: رنگ بازار سرمایه نه قرمز است نه سبز؛ قهوه‌ای است!

فیلم/ ماجرای عکس معروف فوتبالی احمدی‌نژاد

ارزش سهام ایوانهو به علت توسعه معدن مس زیرزمینی کاکولا افزایش یافت

درخواست متفاوت محسن رضایی از حسن روحانی

چت روم فارسی باران چت و ققنوس چت

فروش واکسن تقلبی کرونا به قیمت ۱۷ میلیون تومان

ستاره پرسپولیس از خجالت باقری درآمد+ عکس

آخرین وضعیت مهدی کروبی از زبان پسرش

تورم مسکن در تهران سه رقمی شد!

پورعلی گنجی برنده دوئل ایرانی‌ها در چین

تورم مسکن سه رقمی شد

بازار ۱۵۰ میلیارد دلاری که چابهار از آن محروم است

علی کریمی به اف سی قطر پیوست

فیلم/ کیایی: به بازار متشکل بیمه ای نیاز نداریم!

تجاوز به دختر تهرانی با انرژی‌ درمانی

اینفوگرافی/ هزینه سالیانه کالای اساسی مصرفی هر ایرانی

مدیرعامل پرسپولیس فردا انتخاب می‌شود

دفاع نماینده مجلس از سخنانش علیه روحانی

فیلم/ نایب‌رئیس اول مجلس: شرایط موجود در شان مردم نیست، باید کاری کرد

چابهار دوباره از تحریم‌های آمریکا مستثنی شد

قیمت خودرو در بازار آزاد امروز چهارشنبه ۷ آبان ۹۹/ واکنش بازار به افزایش قیمت کارخانه

طلب برانکو و دستیارانش پرداخت شد