تاریخ انتشار: ۱۳:۴۲ - ۲۸ مهر ۱۳۹۹
تعداد نظرات: ۱۵ نظر

چرا فیلم کوروش کبیر ساخته نمی‌شود؟

 قزاقستان فیلمی با نام «تومیریس»علیه چهره تاریخی کوروش ساخته که داستان آن به نوعی تحریف تاریخ است و به ماجرای کشته شدن کوروش کبیر بر اساس روایتی از هرودت می‌پردازد حال در این نگاره به پرونده ساخت فیلم«کوروش کبیر»می پردازینم که قریب به ده سال است به حقیقت نمی پیوندد.

چرا فیلم «کوروش کبیر» ساخته نمی‌شود؟

اقتصاد۲۴ -از سال ۹۰ مسعود جعفری جوزانی و علی معلم به عنوان کارگردان و تهیه کننده، برای ساخت فیلمی با محوریت کورش درخواست پروانه ساخت داده بودند که ساخت این پرونده با عدم صدور مجوز مواجه می شد که در سرانجام در واپسین روزهای سال۱۳۹۲ موافقت اصولی توسط شورای پروانه ساخت سازمان سینمایی برای این فیلم صادر شد.

علی معلم دراسفند ۹۲ بیان داشت: «امیدوارم با یاری همه مردم، سرمایه‌گذاران و نهادهای خصوصی و دولتی و همچنین سازمان‌های سینمایی و هنرمندانی که برای حضور در این پروژه اعلام آمادگی کرده‌اند، بتوانیم در زمانه‌ای که بیشترین هجوم به سرزمین ایران از طریق ساخت فیلم‌های جعلی پیرامون ملت بزرگ ایران و پیشینه تاریخی و معاصر آن صورت می‌گیرد، گامی در جهت معرفی ساختار تمدن و قهرمانان تاریخی کشورمان برداریم»

علی معلم درمرداد۹۴: در یکی از جلسات که اعضای سازمان سینمایی در آن حاضر بودند، مساله ساخت این اثر را مطرح کردیم که با لبخند این مدیران همراه بود و گفتند«خیلی خوبه، برو بساز» با این خنده از ما و فیلم حمایت به عمل آوردند که باید نهایت قدردانی را از این دوستان به عمل آورد. وی در پایان گفت: امیدوارم ساخت این اثر توسط مردم مهین پرست ایران هرچه سریع تر آغاز شود، کما این که نحوه زندگی و حکومت کورش بزرگ خط مشی های زیادی را برای جهانیان ترسیم کرد. شک ندارم که این پروژه بالاخره ساخته خواهد شد.


بیشتر بخوانید:کامبیز دیرباز در نقش تک‌تیرانداز افسانه‌ای ایران


در اسفندماه ۹۴ کتاب کوروش کبیر با حضور جمعی از بازیگران سینمای ایران رونمایی شد؛جوزانی با حضور در برنامه خندوانه در فروردین ماه سال۹۵ عنوان نمود که آرت بوک فیلم تا پایان خرداد و پرِ ویز تا شهریور ماه آماده می شود و با برنامه ریزی منسجم فیلم برداری حداکثر ۴ ماه طول خواهد کشید.

جوزانی شهریورماه سال۹۵ درباره لوکیشن این فیلم گفت:«از سویی در حال تصمیم گیری برای انتخاب شهر و یا استانی هستیم تا شهر پارسه را در آن جا بسازیم. باید ببینیم کدام شهر بیشتر از بقیه می تواند در انجام این کار به ما کمک کند».

او اسفندماه ۹۵درباره ساخته نشدن فیلم چنین گفت: نمی دانم چه زمانی این فیلم ساخته شود اما ساخت آن به کمک های مردمی بستگی دارد و تا اینجا نیز با کمک های صد هزار و ۲۰۰ هزار تومانی مردم پیش رفته ایم.

پس از درگذشت نابهنگام علی معلم تهیه کننده فیلم؛در خرداد ماه سال۹۶ همزمان با رونمایی از چاپ دوم فیلمنامه «کوروش کبیر»،از کارهای انجام شده فاز صفر شامل١- سایت ٢- کوروش کارت بانک ملت و ٣- گزارش اتمام نقشه راه (آرت بوک) رونمایی شد.جوزانی در آن مراسم گفت:« امروز اتفاق‌های بزرگی افتاده است، نه تنها یک فیلم را می‌سازیم بلکه شهری را بنا خواهیم گذاشت و قول می‌دهم که این اتفاق در ایران می‌افتد و کارهای باستانی ما را در آنجا خواهند ساخت و این مال همه مردم ایران می‌شود و کسی نمی‌تواند دست روی آن بگذارد.»

آخرین خبر درباره این فیلم مربوط به تیرماه سال۱۳۹۸ است.جوزانی بیان داشت:«در حالی که چندین سال است اسپانسرهای مختلف از همکاری با پروژه کوروش خبر داده و حتی سه سال قبل با حضور یک بانک دولتی کیک آغاز پیش تولید این فیلم بریده شد؛تاکنون ۷۰۰ و خرده‌ای میلیون تومان بابت فیلم «کوروش» هزینه کرده‌ام ولی فعلا ساخت آن را متوقف کرده‌اند.متاسفانه اراده تولید در دست ملت نیست. در دست ما نیست. سرمایه‌گذارهای ایرانی هم شهامتش را ندارند و بیشتر برای کارهای دیگر می‌آیند نه فیلم‌ساختن!ما یک‌سری سرمایه‌گذار خارجی پیدا کردیم، با آنها قرارداد بستیم و کار را شروع کردیم ولی متاسفانه مشکلاتی بر سر راه‌شان پدید آوردند تا حدی که آنها به جز یک‌سری کمک‌هایی که انجام دادند، گذاشتند و رفتند! 

منبع: آخرین خبر
نظرات کاربران
انتشار یافته: ۱۵
در انتظار بررسی: ۰
Iran (Islamic Republic of)
هیچ
2
13
دوشنبه ۲۸ مهر ۱۳۹۹
وقتیکه خودمون تاریخ شاهان و تمدن های تاریخی کشورمون رو از صفحه کتابهای درسی دانش آموزانمون حذف میکنیم و اهمیتی به این موضوع نمیدیم چه انتظاری باید از قزاقستانی ها داشته باشیم که به تاریخ و تمدن یک کشور چندهزارساله احترام بزارن!وقتیکه برای گرامیداشت روز کوروش کبیر اجازه گردهم آیی نمیدن و به زور متوسل میشن چه انتظاری از کمپانی های فیلم سازی هالیوود باید داشته باشیم که فیلم ۳۰۰ رو نسازن!تاریخ و تمدن ما به اعراب گره خورده و ما ایرانی نیستیم!ادمین جان لطفا اگر برات مقدوره بدون سانسور بچاپ!
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
همه ما می دونیم اینای که کورش شعارن دنبال سیاسی بازی هستن به خداکافی چارروز اون ور ابی ها برعلیه کورش حرف بزنن می بینیم چطور طرفدارای کورش ریزش می کنند.
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
میگی که ما تاریخ و تمدن شاهان رو حذف میکنیم بهتره بدونی سخت در اشتباهی الان در کتاب کلاس چهارم و هفتم از تاریخ تمدن شاهان ایران ریخته!قزاقستان ب نوعی حسادت میکرد این فیلم را ساخت تا تاریخشون بهتر و تاریخ مارا بد نشاه دهند.فیلم 300 هم همین طوره. ب امید خدا مسعود جعفری جوزانی و علی معلم این فیلم را بسازنند الهی امین
Iran (Islamic Republic of)
قاسم
3
10
دوشنبه ۲۸ مهر ۱۳۹۹
درزمان شاه باتوجه جشنهاي هزينه شده دوهزار وپانصد ساله همچين تفكر وامري در رابطه باساخت فيلم كوروش كبير ساخته نشد وكسي پيگير نشد.حالا چه انگيزه وجرياني دنبال اين قضيه باچه هدفي است خدا داند
Iran (Islamic Republic of)
آریایی
اولا سینما اونزمان پیشرفت الان رو نداشت هرچند از نظر محتوا و حرفه بازیگری خیلی از الان بهتر بودن ولی خب گیشه ها تنوع الان رو نداشت.
بعدشم خبرهاش بود که قرار بوده سال ۵۶ چنین فیلمی بسازن.
Iran (Islamic Republic of)
خسرو
7
1
سه‌شنبه ۲۹ مهر ۱۳۹۹
عزیزم هموطنامون اجازه نمیدن.
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
اقایی که میگی سال 56 میخواستن بسازن بهتره بدونی حدود های سال 56 سینمای ایران عملا ورشکست شد و بعد از انقلاب دوباره راه افتاد
Iran (Islamic Republic of)
عباس
6
1
سه‌شنبه ۲۹ مهر ۱۳۹۹
نبایند فیلم کورش رو بسازند گناه دارد و کفاره بر آن واجب
Iran (Islamic Republic of)
علی
8
1
سه‌شنبه ۲۹ مهر ۱۳۹۹
فیلم کورش نباید ساخته بشه چون کارهایی که اون ۲۵۰۰ سال قبل میلاد مسیح انجام میداده برا بشر الان نمیتونن انجام بدن
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
2
1
چهارشنبه ۳۰ مهر ۱۳۹۹
سلام برشمادوستان کورش فردمحترمی برای همه ما ایرانیا هست ولی متاسفانه برخی دشمنان خارجی ودوستان جاهل داخلی وقتی میان کورش راجلوی دین اسلام قرار میدن ومی خوان کشور رابه هم بریزن وتو پاسارگادبرعلیه کشور ونظام شعار میدن چه انتظاری هست.به خدا اگه کورش وطن پرست زنده بشه بسیاری از رفتارهای کورش نما هاراردمیکنه وبه وطن فروشان پشت می کنه
Iran (Islamic Republic of)
عباس
برادر من میدونی از همین روز کورش جهت توریست چه درآمدی سالیانه میشه برای صنعت توریست درست کرد، چرا یک روز همون هفت آبان را به نام کورش نامگذاری نمیکنن و جشن نمیگیرن، چرا برای کسانی که با فرهنگ ایرانی هیچ سنخیتی ندارند سنگ تمام میزارن، من به کسی توهین نمیکنم خود این برخورد دوگانه متفاوت دولت و صداو سیما با تاریخ ایران و تاریخ اسلام باعث شده عده ای افراطی پیدا بشوند و اون کارهایی که از نظر شما درست نیست رو انجام بدن..
زنده باد ایران و ایرانی..
Iran (Islamic Republic of)
مهران افشار
0
2
چهارشنبه ۳۰ مهر ۱۳۹۹
سلام.صدورحکم بدون محاکمه و پیش داوری با دانش اندک و اهانت به جای شنیدن نظر افراد هرگز نتیجه ای بجز بدترشدن امروز و ناامیدی به فردا ندارد.عباس جان شما کارنکرده و گزارش ناخوانده را چگونه گناه میدانی؟ اگر پیرو آیین اسلام یا مسیحیت ویا آیین شریف زرتشت باشی بدان که نسبت و تهمت به گناه درحکم صدور گناه از سوی گوینده است.فبشر عبادالذین یستمعون القول فیتبعون احسنه...این اسلام و آیات پاک قرآن...گناه مکنیدوگناه کننده را بی آبرو نکنید.فقط خدامیداند که درهمان شرایط /هر بنده ای چه میکند...آیین مسیح...اهورا مزدای سترگ بیشترین نعمات و بالاترین برکات خود را بر پوشانندگان گناه و دعا کننده بر دیگران قرار داده است.و از پذیرش تهمت زنندگان بر درگاه پاکش اکراه دارد...امیدوارم قبل از هر سخن کمی اندیشه کنیم....یزدان پاک روشنگر راهمان بادا..
Iran (Islamic Republic of)
amirbmw
0
1
دوشنبه ۲۶ آبان ۱۳۹۹
حیف که درست نمیشه نزاشتن که درست بشه وگرنه کاری نیس
Iran (Islamic Republic of)
...
0
0
جمعه ۰۷ آذر ۱۳۹۹
متاسفانه باید گفت که این فیلم دیگر ساخته شدنی نیست از سال ۹۰ تصمیم به ساخت فیلم گرفته شده دیگه داره به ۱۴۰۰ میرسه ساختن یه فیلم انقدر طول نمیکشه
Iran (Islamic Republic of)
امیرمحمد
0
0
شنبه ۰۸ آذر ۱۳۹۹
بله شما راست میگید.تقریبا همه چیز برای ساختش آماده ولی مشکلات مالی سد بزرگی بر ساخت این فیلم بود.حیف شد. بله دیگه ساخته نمیشه چون خیلی وقته که ساخته نشده مسعود جعفری جوزانی هم از فیلمنامه خارج شده و داره تو یه فیلم دیگه کار میکنه
ارسال نظر
قوانین ارسال نظر
لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.
از ارسال دیدگاه های نا مرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.
لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.
در غیر این صورت، «اقتصاد24» مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.
خواندنی ها
خودرو
فناوری
آخرین اخبار

راز شوم یک زن و ۵ مرد بوشهری در پراید

دولت از نقل و انتقال خودرو چقدر درآمد دارد؟

شاخص بورس به سد سخت مقاومتی نرسید

از ارکان قضایی انکار و از النصر اصرار

جزئیات پرداخت وام یک میلیون تومانی

ملزومات توسعه صنعت بیمه از نگاه همتی

وضعیت چک‌های عادی و رمزدار در بازار

دیوان داوری ورزش درخواست پرسپولیس را پذیرفت

طلای جهانی ۱۰ دلار گران شد

کاهش قیمت تمام شده خودرو‌های جدید با مشترک‌سازی قطعات

احضار دختر ترامپ در ارتباط با پرونده فساد مالی

سرقت میلیونی از مدل اینستاگرامی و تهیه فیلم سیاه از او در تهران +جزییات

خیز اوپک پلاس برای نفت ۵۰ دلاری

اظهارات صریح علی فروغی درباره فردوسی‌پور

توزیع بسته‌های بهداشتی مقابله با کرونا در جامعه محلی توسط ایران خودرو

کارمزد‌های جدید برخی خدمات بانک رفاه کارگران اعلام شد

معرفی خدمات ایرانیکارت در مورد حساب پی پال

موافقت دولت با میزبانی جام ملت‌ها در ایران

ادویه‌ای که شما را جوان می‌کند

فیلم / دست انداختن یک گربه گرسنه توسط طوطی بازیگوش

استقلال با مهاجم مصدوم قرارداد می‌بندد

با مصرف گلاب از شر جوش‌های سرسیاه راحت شوید

هدف شیائومی در سال ۲۰۲۱؛ تولید ۳۰۰ میلیون دستگاه گوشی هوشمند

نجات زرافه از میان سیلاب

کدام مراکز تعویض پلاک از شنبه باز است؟

درگیری لفظی بین آمریکا و ترکیه در نشست ناتو

یحیی روی فوق ستاره نقل و انتقالات دست گذاشت

آخرین آمار فوتی‌ها و مبتلایان به کرونا در کشور امروز پنجشنبه ۱۳ آذر ۹۹

مالیات بر خانه‌های خالی و لوکس استارت خورد

مهدی قایدی از رویای فوتبالی‌اش گفت

دولت پیامک را گران می‌کند

رایزنی اقتصادی واعظی با وزیر خزانه داری ترکیه

صید پره ماهی در کرانه خزر

مصوبه ضد برجامی مجلس بدون نگاه به تبعات اقتصادی بود/ شاخص بورس چه زمانی سقف قبلی را خواهد زد؟

جلسه کمیسیون واگذاری قطعات اراضی سومین شهرک صنعتی منطقه آزاد انزلی برگزار شد

شورای عالی بیمه در برابر شورای عالی بیمه

فهرست شهر‌های قرمز + جدول