تاریخ انتشار: ۰۹:۵۶ - ۲۶ آبان ۱۳۹۹

وعده مهمی که وزیر بهداشت داد

وزیر بهداشت از افزایش تعداد تست‌های کرونا خبر داد و گفت: با تولید کیت‌های داخلی و احتمالا رسیدن کیت‌‌های کره‌ای، ما تست را به روزی ۱۰۰ هزار مورد افزایش خواهیم داد.

وعده مهم سعید نمکی

اقتصاد۲۴ - سعید نمکی در مراسم امضای تفاهم‌‌نامه همکاری با جمعیت هلال ‌احمر گفت: ما در یک دوره در اسفند و فروردین با تلاش، پیگیری و همدلی و وفاق ملی و گرد هم آمدن همه نیروها حول یک محور توانستیم یک رکورد تاریخی در مبارزه با بیماری کرونا در جهان ثبت کنیم.

وی افزود: دیروز جلسه‌ای در خدمت عزیزان وزارت راه و شهرسازی بودم و یادآور آن شدیم که بعد از رسیدن این طوفان به کشورهای اروپایی، فوج عظیمی از هموطنان ما به دلیل گرفتاری که در کشورهای اروپایی پیش آمد و هنوز مقایسه‌‌ای بین آنها و ما پیش نیامده بود، خواستار بازگشت به کشور برای امنیتی که ما در سایه ‌این همدلی در مدیریت کرونا فراهم کرده بودیم، بودند و ما هواپیماهایی می‌فرستادیم تا این عزیزان را به وطن بازگردانند.

وی گفت: بعد از آن ایام به دلایل متعددی که از مهم‌‌ترین آنها، ساده ‌انگاری و رفتار متفاوت ویروس بود، گرفتار امواج دوم و سوم بیماری شدیم. در جلسه‌‌ای که در خدمت مقام معظم رهبری بودیم، ایشان تکالیف جدیدی برعهده دستگاه‌‌ها گذاشتند که یک سرفصل بسیار مبارک و جدید در استمرار مدیریت بیماری بود. یکی از دستورات مهم ایشان، تشکیل یک قرارگاه عملیاتی بود برای اجرای مصوبات ستاد که این خلاء را در طول این مدت احساس می‌کردیم. خیلی از پیشنهادات ما مصوب می‌ شد، اما این مصوبات اجرا نمی‌‌شد.

وی در ادامه تاکید کرد: یک بالی از مدیریت بیماری که در اختیار ما نبود، بال بسته و شکسته‌‌ای بود که با تشکیل قرارگاه و حضور وزیر کشور در راس این قرارگاه، عملیات اجرایی سامان جدیدی یافت. تکلیف دومی که مقام معظم رهبری تعیین کردند این بود که بتوانیم به عنوان تعیین مصادیق محدودیت‌‌ها در وزارت بهداشت عمل کنیم و این حرکت سبب شد دوستان ما در وزارت بهداشت با هماهنگی همکاران وزارت کشور، یک مجموعه‌ای از پروتکل‌‌های جدید تدوین کنند که دیروز در جلسه ستاد ملی مورد اقبال رییس جمهور و اعضای ستاد قرار گرفت.

وزیر بهداشت افزود: اگرچه ما به دلیل وضعیت بحرانی کرونا در کشور نیازمند تسریع این اعمال محدودیت‌ها بودیم، اما به دلیل پیش‌ نیازها و ضرورت‌‌هایی که باید ایجاد می‌شد، اجرای آن به اول آذرماه موکول شد. گرچه دیر است، اما مغتنم است که این وضعیت اورژانسی را هرچه زودتر دریابیم و ترجیح می‌دهیم صحیح و با تاخیر اجراشود، تا اینکه با عجله و شکسته و نیم‌ بند اجرا شود.


بیشتر بخوانید: تست‌های ۲۰ دقیقه‌ای کرونا به زودی وارد می‌شود


نمکی ادامه داد: اتفاق دیگری که افتاد و ما معتقدیم اگر این پکیج را با هم اجرا نکنیم با اعمال محدودیت‌های صرف نخواهیم توانست بیماری را مدیریت کنیم، بحث طرح تشدید غربالگری و تشدید دنبال کردن موارد مثبت است. در این طرح جدید که استمرار شیوه قبلی مدیریت ما در غربالگری بیماری است مانند زمانی که تست‌های تشخیصی روزانه را از ۱۲۰۰ تست در روز به ۲۵ هزار تست رساندیم و همینطور ۷۸ میلیون شهروند را با کمک نیروهای بسیج و سازمان هلال احمر، سازمان‌های مردم نهاد و سایر دستگاه‌‌های اجرایی غربالگری کردیم و این اقدامات بار بیمارستانی را کاهش داد و در کمتر از ۶۰ روز توانستیم میزان اشغال تخت بیمارستان را با بیمار مبتلا به کرونا به ۲۰ درصد و میران مرگ و میر را به کمتر از ۴۰ نفر در روز برسانیم. این رکورد در مدت حداکثر ۵۵ روز، یک رکورد تاریخی و یک افتخار ملی برای جمهوری اسلامی ایران در جهان ثبت کرد. اکنون قرار است همین راه را با همت بیشتر دنبال کنیم.

افزایش تست های کرونا به روزی ۱۰۰هزار تست

وی یکی از محورها را تشدید نظارت‌ها خواند و اظهار کرد: ما بر اجرای پروتکل‌‌ها بیش از پیش نظارت می ‌کنیم و در مرحله دوم به آموزش همگانی می‌پردازیم که مقام معظم رهبری محوریت را به وزارت بهداشت سپردند و در وهله سوم بیماریابی زودرس و انجام تست‌های فراوان است که ما میزان تست‌ها را از ۲۳ تا ۲۵ هزار تست در روز به حدود روزی ۴۰ هزار رساندیم که همگی با شیوه PCR است و با تولید کیت‌های داخلی و احتمالا رسیدن کیت‌ های کره‌ای، ما این اقدام را به روزی ۱۰۰ هزار مورد افزایش خواهیم داد.

نمکی افزود: تست‌‌هایی که به شکل رپید یا سریع هستند، بیش از ۲۰ دقیقه وقت نمی‌‌گیرد، تعداد زیادی از گروه هدف را تست می‌‌کند و در ظرف ۲۵ دقیقه تکلیف بیمار را چه ورودی به کشور باشد چه گروه‌‌های هدف مثل رانندگان ناوگان عمومی، پرسنل دستگاه دولتی و... مشخص می‌‌کند. پس از آن بلافاصله تماس‌‌های نزدیک فرد بیمار شناسایی می‌شود و به ازای هر کیس مثبت خود را مکلف می‌دانیم، ۱۰ کیس دیگر را بررسی کنیم و افرادی که با فرد آلوده تماس داشتند را پیدا کنیم.

استفاده از ظرفیت هتل‌ها و مسافرخانه‌ها برای قرنطینه مبتلایان کرونا

وی افزود: مرحله بعد قرنطینه است که قرنطینه این افراد را با کمک وزارت ارتباطات انجام می‌‌دهیم و مجهز به سامانه‌ای هستیم که افرادی که در قرنطینه قرار می‌‌گیرند را رصد کنیم تا اگر کسی از قرنطینه خارج شد، او را مجددا به قرنطینه بازگردانیم. همچنین، قرار است با همراهی وزیر گردشگری و صنایع دستی، به شناسایی محل‌‌هایی مثل هتل ‌ها، مسافرخانه‌‌ها و اقامتگاه‌هایی بپردازیم که در اختیارمان قرار گیرد و برای قرنطینه کردن افرادی که امکان قرنطینه در منزل ندارند یا از نظر اقتصادی نیازمند نگهداری در محل عمومی‌‌تری با حمایت‌های دوره ۱۴ روزه قرنطینه هستند، استفاده کنیم.

وزیر بهداشت تاکید کرد: قرنطینه ما دو گونه است، اول قرنطینه افراد با تست مثبت PCR یا آنتی ‌ژن و دوم قرنطینه معکوس افرادی که ممکن است بیمار نباشند، اما بیماری زمینه‌ای دارند و یا سن بالای ۶۵ سال دارند که باید در محلی نگهداری شوند و تحت حمایت باشند و نیازمندی آنها را برای خروج از منزل چه برای امور اجرایی و چه برای تهیه‌ مایحتاج، به حداقل برسانیم. این جمعیت حدود ۱۱ میلیون و ۷۰۰ هزار نفر هستند که مرگ و میر ۸۸ درصدی در کرونا مربوط به این افراد است و در نهایت با درمان زودرس سرپایی با پروتکل دارویی موثری که در کمیته علمی تدوین شده باید بتوانیم طول دوره درمان را به حداقل برسانیم و ابتلای بیمار را به فاز التهابی هفته دوم بیماری به حداقل برسانیم، از تعداد افراد بستری در بیمارستان‌‌ها بکاهیم و در نتیجه بتوانیم در کاهش مرگ و میرها موفق باشیم.

وی با اشاره به شاخص‌‌ها و اهدافی که تدوین شده است، تصریح کرد: در این راستا نیازمند کمک سازمان یافته افراد کاردان هستیم، بدون تردید سیاستگذاری و اجرای قسمت‌‌های بهداشتی درمانی و نظارت عالیه و سیاستگذاری با وزارت بهداشت است، اما دو دستگاه بسیار مهم نیز در این زمینه کمک حال ما هستند، اول، عزیزان بسیجی هستند، بر اساس طرحی که همکاران تدوین کردند و بر اساس تجربیات بسیار گسترده و قدیمی بنده در ریشه‌ کنی فلج‌اطفال و طرح ملی کنترل فشار خون و مرحله اول مدیریت کرونا از عزیزان بسیج در قسمت اجرایی، حمایتی و قرنطینه کمک می‌گیریم و دوم، هلال‌احمر است که با امکانات و کادر مناسبی که دارند، به ما کمک خواهند کرد تا از جمعیت یک میلیون و ۱۰۰ هزارنفری و همچنین نیروهای سازمانی این مجموعه در تمام ابعاد به ویژه در بخش نظارت، بیماریابی، تست، درمان سرپایی، اقدامات حمایتی و قرنطینه و همچنین، بحث آموزش استفاده کنیم. چراکه اقناع و آموزش همگانی بسیار مهم بوده و یکی از روش های اصلی موفقیت در همه دستاوردهای بهداشتی جهان است.

وزیر بهداشت در پایان تاکید کرد: این حرکت به شیوه محله محور و خانواده محور و استفاده از ظرفیت هرخانه یک پایگاه سلامت خواهد بود. تردید ندارم با به کارگیری این دوبال پرواز در اوج گیری از ویروس و اجرای قوی پروتکل‌‌ها و طراحی همکاران بنده در مدیریت بیماری و بیماریابی زودرس و کاهش موارد بستری و در نهایت کاهش مرگ و میر که در یک ماه آینده با رعایت بیشتر مردم و همکاران من و وفاق ملی بیشتر و میانجی‌ گری سازمان‌های مردم ‌نهاد، خواهیم توانست در کاهش موارد بیماری و مرگ و میر به عنوان یکی از کشورهای پیشتاز جهان باشیم.

در این نشست، توافقنامه همکاری اجرای طرح مدیریت و کنترل اپیدمی کووید۱۹ به شیوه محله و خانواده محور مبتنی بر برنامه "هر خانه یک پایگاه سلامت" به امضای دکتر سعید نمکی، وزیر بهداشت و دکتر کریم همتی رییس جمعیت هلال احمر جمهوری اسلامی ایران رسید.

منبع: تسنیم
ارسال نظر
قوانین ارسال نظر
لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.
از ارسال دیدگاه های نا مرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.
لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.
در غیر این صورت، «اقتصاد24» مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.
خواندنی ها
خودرو
فناوری
آخرین اخبار

بازگشت اعتماد سهامداران زیر سایه برخورد با مسببان ریزش بورس

آغاز پیش‌تولید پایتخت۷؛ فصل تازه‌ «پایتخت» به نوروز ۱۴۰۰ می‌رسد؟  

ماجرای وام ۵۰ میلیونی بازنشستگان +جزییات

نفت ۴۰ دلاری در بودجه ۱۴۰۰ معقول است؟/ فروش یک میلیون بشکه نفت در روز امکانپذیر می‌شود؟

انتفاع نسل‌های آینده از فعالیت‌های عمرانی منطقه آزاد قشم

فیلم/ واکنش فلور نظری به دعوایش با مریم امیرجلالی در شام ایرانی

آخرین آمار جهانی کرونا امروز سه شنبه ۱۱ آذر ۹۹

تولدهای نارس ۹۹/۹/۹

انفجار شدید در خرم آباد

چین واکسن کرونا را به کیم جونگ اون داد

بهره برداری از باند جنوبی فرودگاه بین المللی کیش تا آغاز سال ۱۴۰۰

شجاع خلیل زاده زیر تیغ انتقادات

بورس نوسان‌گیران عجول را پیاده کرد/ شیفت شاخص از منفی ۸ به مثبت ۶ هزار واحد در یک ساعت!

اعلام جزییات انتقال واکسن کرونا به ایران

افت ۱۱ درصدی قیمت مسکن در تهران

نوسازی مخازن جمع آوری زباله در جزیره قشم

شیائومی می 11 احتمالا زودتر از حد انتظار رونمایی می‌شود

جدول‌ هفدهمی‌ها می‌مانند، کمیته امداد حذف می‌شود

ایتالیا اپل را جریمه کرد؟

کلیات طرح اقدام راهبردی برای لغو تحریم‌ها تصویب شد

سازمان منطقه آزاد انزلی پیشگام در اجرای طرح مدیریت استعداد

قدرتمندترین شاسی بلند دنیا باز هم قدرتمندتر شد +عکس

قیمت کالا‌های اساسی آرام می‌گیرند؟

طلای جهانی صعودی شد

پاسخ به ۶۸ پرسش مهم پیرامون سهام عدالت

پیام مدیرعامل سازمان منطقه آزاد انزلی به مناسبت سالروز شهادت میرزا کوچک خان جنگلی

کیت بدنه لیبرتی واک برای لکسوس LC500 معرفی شد + عکس

عدالت بنزینی محقق می‌شود؟

هوای تهران در آستانه آلودگی

قیمت انواع گوشی موبایل امروز سه شنبه ۱۱ آذر ۹۹ + جدول

اینفوگرافی/ دو روش استعلام سوابق چک برگشتی

واکنش بساز و بفروش‌ها به تغییر اوضاع بازار مسکن

رونمایی از دو سامانه مجامع الکترونیک و پرداخت سود سهام

روایت‌های متناقض از ترور محسن فخری زاده

پیش بینی قیمت خودرو در کوتاه مدت

طرح جدید مجلس، قدرت ماست یا تهدید بیشتر علیه ما؟

قیمت خودرو‌های سایپا امروز سه شنبه ۱۱ آذر ۹۹ +جدول