تاریخ انتشار: ۱۸:۴۶ - ۲۶ آبان ۱۳۹۹
تعداد نظرات: ۲ نظر

پاسخ غیرمستقیم جهانگیری به قالیباف

معاون اول رئیس جمهور در واکنشی غیرمستقیم به اظهارات قالیباف درباره جایگزین‌های تامین مالی طرح معیشت گفت: تجربه ام را می‌گویم: بودجه، چوب ادب سیاستمداران است به ویژه سیاستمدارانی که شعار می‌دهند!

پاسخ غیرمستقیم جهانگیری به قالیباف

  اقتصاد۲۴ - اسحاق جهانگیری این سخنان را در جلسه اقتصاد مقاومتی در پاسخ غیرمستقیم به قالیباف درباره تامین مالی طرح معیشت بیان کرد.

معاون اول رئیس جمهور ادامه داد: بودجه، همه را ادب می‌کند و همه را سر خط می‌اورد.

وی افزود: نمی‌توان عوارض گمرکی را افزایش داد و تبعات آنرا در جامعه ندید.
بیشتر بخوانید:زیباکلام: خاتمی هم کاندیدا شود، بدنه رأی اصلاحات پای صندوق نمی‌آید
قالیباف امروز در خصوص موضوع سبد کالا و طرح تأمین کالا‌های اساسی که شورای نگهبان ایراداتی بر آن گرفته است، گفته بود: در جهت قانونی کردن طرح تأمین کالا‌های اساسی باید منابع جدیدی را به دولت جهت اجرا اعلام کنیم که به نظر مجلس موضوع تراکنش‌ها و نیز گمرک از منابعی است که می‌توان به عنوان درآمد‌های جدید دولت برای اجرای این طرح پیشنهاد داد.

جهانگیری در جلسه مذکور با اشاره به اهمیت بودجه سال ۱۴۰۰ کشور، گفت: بودجه سال آینده کشور و جهت گیری‌های اصلی آن باید با محوریت سیاست‌های اقتصاد مقاومتی تدوین شود.

معاون اول رییس جمهور با بیان اینکه از هفته آینده بحث درباره منابع و مصارف بودجه سال ۱۴۰۰ در دولت انجام خواهد شد، اظهار امیدواری کرد که بودجه مطابق سنوات گذشته در زمان مقرر در اختیار نمایندگان مجلس شورای اسلامی قرار بگیرد.

وی با اشاره به اینکه تحریم‌ها و شیوع کرونا فشار‌های مضاعفی بر بودجه کشور در سالجاری وارد کرده است، گفت: به فضل الهی این دوره سخت را پشت سر خواهیم گذاشت و تصور دشمنان ایران که فکر می‌کردند ایران دچار کسری بودجه شدیدی شده و اقتصادش فرو خواهد ریخت، باطل خواهد شد.

جهانگیری افزود: با وجود همه سختی‌ها و دشواری‌ها که بر دولت و ملت ایران گذشت با همتی که مدیران کشور در موضوع بودجه از خود نشان دادند، موفق شدیم تاکنون از این مرحله عبور کنیم هرچند برخی نمی‌خواهند قدر این زحمات را بدانند و حرف‌هایی را بر زبان جاری می‌کنند که جز دلسرد کردن مدیریت کشور ثمری ندارد.

وی با تاکید بر اینکه همه می‌دانند که زبان مدیران دولت برای پاسخگویی زبان الکن نیست، گفت: ما شرایط کشور و مردم را در موضع گیری‌های خود لحاظ می‌کنیم و می‌دانیم که مردم در شرایط سخت کنونی از مسئولان خود انتظار دارند که به فکر زندگی و معیشت آنان باشند نه اینکه سرگرم دعوا و مجادله با یکدیگر شوند چرا که این مسئله گره‌ای از زندگی آنان باز نمی‌کند.

معاون اول رییس جمهور با بیان اینکه مکرر گفته ام کارنامه این دولت قابل مقایسه با هر دولت دیگری در سال‌های پس از انقلاب اسلامی است، گفت: برای مقایسه می‌توان به دو سال و نیم پایانی دولت آقای احمدی نژاد و دو سال و نیم ابتدایی دولت تدبیر و امید پرداخت که در این دو برهه کشور با تحریم‌های بین المللی مواجه بود. البته دولت قبل در آن مقطع بیش از دو میلیون بشکه نفت صادر می‌کرد که از محل آن ۲۱۰ میلیارد دلار درآمد در اختیار داشت، اما درآمد دولت تدبیر و امید در دو سال و نیم ابتدایی آغاز بکار خود تنها ۱۲۰ میلیارد دلار بود.

جهانگیری با تاکید بر اینکه با کلی گویی و شعار در کشور اتفاقی رخ نمی‌دهد، اظهار داشت: در دو سال و نیم پایانی دولت گذشته میزان اشتغال خالص کشور روند کاهنده داشت و تقریباً صفر بود در حالی که در مقایسه با دو سال و نیم ابتدایی آغاز به کار دولت تدبیر و امید سالانه ۵۰۰ هزار شغل ایجاد شد و همچنین نرخ تورم در دولت گذشته رو به بالا بود و به ۳۶ درصد رسید در حالی که تورم در دولت آقای روحانی روند کاهنده داشت و به ۱۱.۲ کاهش یافت.

معاون اول رییس جمهور افزود: این دستاورد‌ها در شرایطی اتفاق افتاد که فقط مدیریت دولت جابه جا شد. کسانی که می‌گویند مدیران دولت دچار ضعف هستند خوب است این دو مقطع زمانی که شرایط کشور از لحاظ تحریم‌های بین المللی یکسان بوده است را مقایسه کنند و ببینند چه اتفاقاتی در بخش‌های مختلف اقتصادی کشور رخ داد.

وی با تبیین برنامه ریزی‌های انجام شده در ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی برای مقاوم کردن اقتصاد کشور در برابر تکانه‌های خارجی، گفت: اجرای برنامه‌های اولویت دار اقتصاد مقاومتی شرایط کشور را روز به روز بهتر کرد. به طوریکه در شروع کار دولت تدبیر و امید به ناگهان قیمت نفت به بشکه‌ای ۳۰ دلار کاهش یافت، اما برای هیچ کدام از شاخص‌های کلان اقتصادی نظیر تورم، صادرات و میزان تولید مشکلی پیش نیامد و تغییری ایجاد نشد.

جهانگیری اظهار داشت: در دوره جدید تحریم‌ها که باید به واقع از آن به عنوان جنگ اقتصادی یاد کرد، آمریکایی‌ها به دنبال فروپاشی ایران بودند و حتی تا آنجا رفتند که جنگ نظامی را نیز چاشنی کار خود کنند، ترور سردار شهید سلیمانی و برخی اتفاقات دیگر در منطقه خلیج فارس نشانه‌های تصمیمات آن‌ها بود، البته برخی اتفاقات را نمی‌توان در مقطع کنونی بیان کرد و شاید در شرایط دیگر بتوانیم برای مردم تبیین کنیم که دشمنان چه برنامه ریزی‌هایی برای کشور انجام داده بودند. قطعا هیچکس نمی‌تواند انفجار در یک نفت کش ایرانی را موضوعی اقتصادی قلمداد کند، دولت اجازه نداد در این شرایط سخت، اقتصاد کشور فرو بپاشد.

معاون اول رییس جمهور گفت: هدف آمریکا اقتصاد ایران نبود می‌خواستند ایران را از هم بپاشانند. در این مقطع حساس مردم ایران مشکلات را تحمل کردند و دولت هم فشار زیادی را متحمل شد که این مقاومت در تاریخ ماندگار خواهد شد.

وی افزود: بودجه کشور در سال ۱۴۰۰ و جهت گیری‌های اصلی آن باید با محوریت سیاست‌های اقتصاد مقاومتی تدوین شود، کاهش اتکا به درآمد‌های نفتی در تنظیم بودجه سال آینده لحاظ خواهد شد البته این به معنای آن نیست که ما از سهمیه و حق صادرات نفتی خود چشم پوشی کنیم. دولت ایران هیچگاه از حق ملت خود نخواهد گذشت. هنر مدیریت این است که این درآمد‌ها را در جای خود هزینه کند و در بودجه جاری قرار ندهد.

جهانگیری با بیان اینکه صادر کنندگان غیرنفتی در این دوره همانند سربازان خط مقدم به کشور خدمت کردند، گفت: حمایت از صادر کنندگان از جهت گیری‌های بودجه سال آینده خواهد بود و ما قدردان آن‌ها هستیم.

معاون اول رییس جمهور جهت گیری دیگر بودجه سال آینده را ایجاد امنیت غذایی توصیف کرد و گفت: در سال پایانی دولت گذشته ۶ میلیون تن گندم وارد کشور می‌شد و کشتی‌های متعددی در کنار بنادر بودند و نمی‌توانستند کالا‌های خود را در ساحل تخلیه کنند در شرایطی که در برخی از استان‌های کشور ذخیره گندم فقط برای چند روز وجود داشت. در حالی که امروز دولت واردات گندم را فقط برای حفظ و افزایش میزان ذخایر استراتژیک کشور انجام می‌دهد. برنامه دولت در حمایت از کشاورزان و انجام اقدامات اساسی نظیر خرید تضمینی قیمت گندم که از کیلویی ۴۰۰ تومان در سال ۹۲ به ۴۰۰۰ تومان برای سال زراعی آینده رسیده است باعث شد که ما بیش از پیش در زمینه تولید گندم خودکفا شویم.

وی با تاکید بر اینکه یکی دیگر از رویکرد‌های بودجه سال آینده ممنوعیت واردات کالا‌های لوکس و غیرضروری خواهد بود، گفت: در دوره جدید تحریم‌ها دولت بیش از ۲۰۰۰ قلم کالا را در فهرست کالا‌های لوکس قرار داد و واردات آن‌ها را ممنوع کرد، اما متاسفانه برخی برای زیر سوال بردن عملکرد دولت می‌روند و به موردی در فهرست‌های وارداتی دست پیدا می‌کنند و آن را بزرگنمایی می‌کنند در حالی که در دوره تحریم‌های قبل در دولت گذشته به طور رسمی خودرو‌های لوکسی نظیر پورشه وارد کشور می‌شد.

معاون اول رییس جمهور همچنین با اشاره به ضرورت حمایت از معیشت محرومان و افراد تحت پوشش کمیته امداد و بهزیستی و نیز کمک به معیشت بیکارانی که از بیمه برخوردار نیستند در بودجه سال ۱۴۰۰، گفت: حمایت از اقشار محروم و آسیب پذیر جامعه در بودجه سال آینده از جهت گیری‌های اصلی خواهد بود. رسیدگی به حقوق کارکنان و بازنشستگان و متناسب سازی دستمزد‌ها و دریافت‌ها در راستای عدالت بنیانی سیاست‌های اقتصاد مقاومتی در تدوین بودجه سال آینده لحاظ خواهد شد. ما می‌دانیم وضع زندگی کارمندان و کارگران دشوار است و آن‌ها به سختی زندگی خود را اداره می‌کنند، در این شرایط دشوار اقتصادی تلاش کردیم که به میزان قابل توجهی حقوق کارمندان اداری و بازنشستگان افزایش یابد، خوب است که منتقدان مقایسه کنند در آن شرایطی که بیش از ۲ میلیون بشکه نفت با قیمت‌های بالا صادر می‌شد چه میزان به حقوق کارمندان و بازنشستگان اضافه کردند.

جهانگیری ادامه داد: طرح‌های اولویت دار اقتصاد مقاومتی که بیش از ۱۰۰ مورد آن در ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی به تصویب رسید باید با قوت ادامه یابد، این طرح‌ها علاوه بر اینکه تاب آوری اقتصاد ما را بالا برد، کشور را از واردات برخی کالا‌ها نیز بی نیاز کرد.

وی افزود: این طرح‌ها باید در اولویت کار دستگاه ها، نظام بانکی و صندوق توسعه ملی باشد. یک نمونه از پروژه‌های اولویت دار اقتصاد مقاومتی، راه اندازی پالایشگاه ستاره خلیج فارس بود. فرض کنید اگر این پالایشگاه در سال‌های گذشته احداث نمی‌شد با شروع دور جدید تحریم‌ها مشکلات زیادی برای کشور در تامین بنزین ایجاد می‌شد، امروز این پالایشگاه علاوه بر رفع نیاز داخلی مصرف بنزین به محلی برای صادرات بنزین کشور و تامین ارز کشور تبدیل شده است.

جهانگیری گفت: موضوع کرونا نیز باید بعنوان موضوعی جدی در بودجه سال ۱۴۰۰ با سرفصلی مشخص مدنظر قرار گیرد و حمایت از شرکت‌های دانش بنیان باید در بودجه سال آینده مورد نظر باشد. شرکت‌های دانش بنیان در دوران کرونا کمک فراوانی در تولید ماسک و تجهیزات پزشکی کردند که این روند باید جدی‌تر دنبال شود.

معاون اول رییس جمهور گفت: تجربه من به عنوان فردی که هم در دولت و هم در مجلس فعالیت کرده ام می‌گوید؛ بودجه چوب ادب سیاستمداران بویژه سیاستمدارانی است که تنها شعار می‌دهند. منابع و مصارف در بودجه کشور موضوعی واقعی است و باید با آن منطقی برخورد کرد. نمی‌توان ذهنی و خیالی منابع کشور را افزایش دهیم. متاسفانه برخی مسائلی که در حال حاضر عنوان می‌شود با ده برابر بودجه کنونی نیز نمی‌توان به آن حرف‌ها جامه عمل پوشاند.

وی افزود: برخی می‌گویند منابع گمرکی را افزایش بدهیم، کسی که این حرف را می‌زند نشان می‌دهد که کمترین آشنایی با اقتصاد ندارد، زیرا این دست محاسبه‌ها موجب افزایش قیمت همه کالا‌ها در کشور می‌شود. باید آشکارا و شفاف به مردم بگویند درآمدی که از این تصمیم حاصل می‌شود، پیامد‌های آن تورم و افزایش سرسام آور قیمت همه کالا‌ها خواهد بود.

جهانگیری اظهار امیدواری کرد؛ بودجه سال آینده، نقطه آغاز تفاهم و همکاری دولت و مجلس جدید باشد و اگر منابعی وجود داشته باشد که از چشم دولت دور مانده باشد و معرفی شود، قدردانی خواهیم کرد و منابع جدید را برای کمک به زندگی و معیشت مردم صرف خواهیم کرد.

معاون اول رییس جمهور در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به گزارش رییس بنیاد مسکن انقلاب اسلامی در خصوص سیاست‌های اقتصاد مقاومتی و ساخت مسکن در روستا‌ها و شهر‌های کوچک برای محرومان، گفت: بنیاد مسکن انقلاب اسلامی کار‌های بزرگی در سال‌های اخیر انجام داده است به ویژه در ساخت مسکن پس از حوادث غیرمترقبه نظیر زلزله کرمانشاه و سیل سال ۱۳۹۸ که بنیاد مسکن خوش درخشید.

وی افزود: در دولت آقای روحانی در حوزه کمک به محرومین و مواجهه با خسارات حوادث غیرمترقبه کار‌هایی بزرگ انجام شد که ما نتوانستیم به خوبی آن را برای مردم بیان کنیم، تنها در زلزله کرمانشاه در مقطعی کوتاه ۱۰۰ هزار واحد مسکونی ساخته شد.

جهانگیری گفت: اخیراً مراسم پایان ساخت و بازسازی ۱ میلیون واحد مسکن پس از سیل سال ۹۸ نیز برگزار شد، خوشبختانه در ساخت خانه‌های جدید استاندارد‌های لازم ساخت و ساز رعایت شده است و تفاوت بسیاری با خانه‌های قبلی وجود دارد.

معاون اول رییس جمهور ساخت ۱۰۰ هزار واحد جدید برای محرومین در روستا‌ها و شهر‌های کوچک، تامین مسکن ایتام و نوسازی و مقاوم سازی در بافت حاشیه‌ای شهر‌ها را نیز از اقدامات ارزشمند بنیاد مسکن انقلاب اسلامی توصیف کرد و گفت: اجرای این طرح‌ها در چارچوب سیاست‌های دولت و رویکرد عدالت بنیانی سیاست‌های اقتصاد مقاومتی انجام می‌شود. خوب است اطلاع رسانی دقیقی در این خصوص انجام شده است.

وی ادامه داد: سازمان بهزیستی هم اعلام کرده است که از ۱۳۰ هزار واحد مسکونی که برای معلولین ساخته شده بیش از ۹۰ هزار واحد آن در دولت آقای روحانی انجام شده است. اینکه محرومین در برخی روستا‌ها بدون هیچ آورده‌ای دارای سرپناه می‌شوند کاری ارزشمند است.

وی افزود: امام خمینی (ره) فرمودند که مستضعفین و محرومین جامعه، ولی نعمت ما هستند ما خواهان حرکت در مسیر حضرت امیر المومنین (ع) که شهید راه عدالت بود هستیم و باید در این جهت تلاش کنیم. امیدوارم این اقدامات با سرعت و گستردگی بیشتری ادامه پیدا کند و سنگ بنای این فعالیت‌ها به گونه‌ای باشد که در دولت‌های بعدی نیز ادامه یابد.

جهانگیری ضمن قدردانی از نظام بانکی کشور در پرداخت تسهیلات به منظور ساخت و نوسازی بافت‌های فرسوده و تامین مسکن محرومین اظهار امیدواری کرد نظام بانکی در تداوم این برنامه‌ها بیش از پیش همکاری کند.
در این جلسه که وزرای صنعت، معدن و تجارت، ارتباطات و فناوری اطلاعات، نیرو و معاون علمی و فناوری رییس جمهور، رییس سازمان برنامه و بودجه و معاون امور زنان ریاست جمهوری حضور داشتند، پورمحمدی معاون اقتصادی و هماهنگی سازمان برنامه و بودجه گزارش مبسوطی از عملکرد هفت ماهه منابع و مصارف عمومی قانون بودجه و هدفمندی در سال ۱۳۹۹ و برآورد منابع و مصارف عمومی در لایحه بودجه سال ۱۴۰۰ کل کشور و نیز جهت گیری‌های بودجه سال آینده بر اساس چند رویکرد اقتصاد مقاومتی و جهش تولید ارائه کرد.

همچنین تابش رییس بنیاد مسکن انقلاب اسلامی در گزارشی با اشاره به نحوه تامین مسکن محرومین و ایتام، نوسازی و مقاوم سازی خانه‌ها در بافت‌های حاشیه‌ای شهر‌ها از ساخت ۹۱۹۴۰ واحد مسکونی در یک سال گذشته با استفاده از تسهیلات ارزان قیمت، کمک بلاعوض سازمان برنامه و بودجه ارائه کرد.
نظرات کاربران
انتشار یافته: ۲
در انتظار بررسی: ۰
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
0
0
دوشنبه ۲۶ آبان ۱۳۹۹
تلاشها و کارهای انجام شده در طول هفت سال که قطع به یقین با تدابیر و رهنمودهای مقام معظم رهبری و در قالب اقتصاد مقاومتی صورت پذیرفته در شرایط تحمیل تحریمهای ظالمانه امریکای جنایتکار و بلایای طبیعی و دیگر معضلات و بیماری کرونا جای بسی تقدیر و تشکر دارد از خداوند منان برای خدمتگزاران به نظام مقدس اسلامی سلامتی و اجر اخروی مسعلت دارم
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
0
0
دوشنبه ۲۶ آبان ۱۳۹۹
کسی از لغو تحریم بدش نمی آید از این می ترسبم دولت ترسود باز آینده مملکت به بایدن گره بزند ترفند امریکا این در باغ سبز باز می کند بدون ابنکه چیزی دستان را بگیرد باز در می بندد یادتان رفته اوباما وسط تعطیلات سال نو شان به کاخ سفید آمد تا تحریم های جدید ایران امضا کند بایدن هم از همان جنس است
ارسال نظر
قوانین ارسال نظر
لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.
از ارسال دیدگاه های نا مرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.
لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.
در غیر این صورت، «اقتصاد24» مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.
خواندنی ها
خودرو
فناوری
آخرین اخبار

کرونا با واکسن تمام می‌شود؟

فیلم/کارشناس بانکی:با قانون جدید چک اعتبار از برگه چک گرفته می شود!

مجلس بودجه را برای مردم می‌نویسد یا علیه مردم؟

قیمت خودرو‌های سایپا امروز چهارشنبه ۵ آذر ۹۹ + جدول

قیمت خودرو‌های ایران خودرو امروز چهارشنبه ۵ آذر ۹۹ + جدول

قیمت دلار، قیمت سکه و قیمت طلا امروز چهارشنبه ۵ آذر ۹۹ + جدول

اینفوگرافی/ ۵ خوراکی مفید برای پیشگیری از سرطان پستان

۷ کاری که نباید اول صبح انجام داد

جنتی عطایی درگذشت

بریدن سر ۲ زن جوان در تهران

دو اهرم فشار بر بورس

آخرین وضعیت واگذاری استقلال و پرسپولیس در بورس

زایمان در ۹۹/۹/۹ چقدر هزینه دارد؟/ اتاق‌های VVIP در انتظار مادر و نوزاد

طلای جهانی تحت تاثیر سه محرک به مرز ۱۸۰۰ سقوط کرد

قیمت رهن و اجاره آپارتمان در جنوب تهران + جدول

عامل ریزش دلار

مینو محرز: عطاری‌ها باید جمع شوند

همه اقدامات منطقه آزاد ماکو برای تبدیل شدن به هاب توزیع کالا در منطقه/ پیشنهاد ایجاد کمیسیون مشترک میان ماکو و اتحادیه اوراسیا

فیلم/ ویدیویی که پادشاه عربستان را مسخره عالم کرد!

فیلم/ واکنش احساسی بلاگر معروف انگلیسی به نوای «ربنا» استاد شجریان

اینفوگرافی/ مقایسه اصلی‌ترین واکسن‌های حال حاضر کرونا

مسیر پروازی کیش- استانبول- آبادان برقرار می‌شود

اولین واکنش ملک‌زاده به اظهارات وزیر بهداشت و حامیانش

برگزاری دادگاه پسر ۱۷ ساله کرجی که دختر ۱۳ ساله را زنده زنده به آتش کشید

ضوابط جدید صدور چک از ۲۲ آذر اعلام شد

قرنطینه کرونا در هتل بیمارستان‌های لاکچری تهران

ترامپ بار دیگر از پذیرش نتیجه انتخابات عقب نشینی کرد

اجبار دختر ۳ ساله به مصرف مواد مخدر و مشروبات الکلی/ متهم بازداشت شد

قالیباف: دست‌ روی‌ دست گذاشتن، تحریم‌ها را موثر می‌کند

فیلم/ منع تعقیب قضایی برای چک‌های برگشتی؟

معامله ملک در بورس کالا رونق می‌گیرد؟

بیمه مرکزی: پرداخت خسارت بیمه شخص ثالث محدودیت ساعت ندارد

معاهده ممنوعیت تسلیحات هسته‌ای لازم‌الاجرا می‌شود

صادر نشدن بلیت برای ۷۰۰ بیمار کرونایی

نتیجه حراج اوراق بدهی دولتی اعلام شد

مرگ آیلار ۸ ساله بندر عباسی یک معما است

خاکسپاری چنگیز جلیلوند فردا انجام می‌شود