تاریخ انتشار: ۰۸:۴۰ - ۲۷ آبان ۱۳۹۹
تعداد نظرات: ۲ نظر

گام بلند ایران در ساخت واکسن کرونا

پس از شیوع ویروس مهیب کرونا که بیماری مهلک کووید ۱۹ را حدود یکسال است به جان بشر انداخته، مطالعه و کار برای ساخت واکسن به عنوان راه حلی پایدار، در بسیاری از کشور‌ها از جمله ایران آغاز شد؛ تلاش برای ساخت واکسن برای بیماری‌ای که به گواه پزشکان حتی ممکن است پس از دستیابی به این پیشرفت هم ریشه‌کن نشود و مانند انفلوانزا به یک بیماری فصلی بدل شود.

ساخت واکسن کرونا

اقتصاد۲۴ - در بین اخبار ضد و نقیض زیادی که در مورد ساخت واکسن قطعی یا دست کم با درجه بالایی از ایمنی زایی علیه این بیماری در نقاط مختلف دنیا مانند روسیه، انگلیس، چین، امریکا و ... منتشر شد، حاصل کارگروه داروسازی " فایزر" که محصول تلاش دو شرکت آلمانی و آمریکایی است، بیش از دیگران به چشم آمد؛ این شرکت مدعی است واکسن تولیدی اش تا ۹۰ درصد موفق عمل می‌کند و شیوه تازه‌ای را نیز در ساخت واکسن ابداع کرده است.

در ایران نیز کار ساخت واکسن از روز‌های اول شیوع بیماری آغاز شد و بنابر گفته وزیر بهداشت: «انستیتو پاستور و رازی ۲ مجموعه واکسن ساز قدیمی و همگام با آنها، چند شرکت دانش بنیان و مجموعه برکت، کمیته ملی واکسن را تشکیل دادند و از بین ۱۲ گروه تولید، سه گروه اقدامات خوبی داشتند و دو گروه مدل‌های حیوانی را نیز پاس کردند و به سمت مدل انسانی می‌روند. پس از آزمایش موفق واکسن کرونای ایرانی بر نمونه‌های حیوانی از جمله میمون کار مطالعه بالینی آن بر انسان نیز آغاز می‌شود.»

خبر‌های خوشحال کننده از توان کشور برای ساخت واکسن ایرانی کرونا، اما به همین‌جا ختم نشد و چندی پیش سخنگوی سازمان غذا و دارو اعلام کرد که «سرانجام واکسن‌های ایرانی کرونا در جمع فهرست کاندیدا‌های واکسن سازمان بهداشت جهانی قرار گرفتند و تاکنون هشت واکسن ایرانی در این فهرست قرار گرفته اند، همچنین تقریبا تمام استراتژی‌های احتمالی دستیابی به واکسن کووید۱۹ در ایران از مرحله تولید آزمایشگاهی عبور کرده است.»

حجت نیکی‌ملکی - رئیس مرکز اطلاع‌رسانی ستاد اجرایی فرمان امام نیز در صفحه مجازی خود نوشت: «براساس اعلام رسمی سازمان بهداشت جهانی، ۳ پلتفرم از پلتفرم‌های تولید واکسن کرونای ستاد اجرایی فرمان امام در لیست جهانی واکسن‌های نامزد کرونا در WHO ثبت و اعلام شد.»

وی همچنین تاکید کرد که «این واکسن پس از طی مرحله تست انسانی و دریافت مجوز‌های لازم، وارد بازار خواهد شد.»


بیشتر بخوانید: وزیر بهداشت: آزمایش انسانی واکسن کرونای ایرانی از هفته آینده آغاز می‌شود


در همین راستا هم اخیرا چند عکس در فضای مجازی منتشر شده که نشان از تلاش محققان ایرانی برای ساخت واکسن کرونا در یکی از سایت‌های تولیدی را دارد.

از چند روز گذشته، اما خبر‌هایی مبنی بر آغاز فاز آزمایش انسانی واکسن در کشور مطرح شده تا جایی که سخنگوی سازمان غذا و دارو بدون ذکر جزییاتی اعلام کرد که «آزمایش انسانی (مطالعه بالینی) حداقل دو واکسن ایرانی کرونا کلید خورده است.»

در همین راستا دکتر کوهپایه زاده - رییس دانشگاه علوم پزشکی ایران نیز در اظهاراتی از آغاز فاز مطالعات انسانی دو واکسن کرونا در مجموعه این دانشگاه خبر داد. در این میان، اما دکتر احسان شمسی کوشکی، عضو کمیته اخلاق توزیع واکسن در سازمان جهانی بهداشت، به ایسنا اعلام کرد که «تا کنون هیچ مجوزی برای آزمایش انسانی واکسن کرونا از سوی کمیته اخلاق صادر نشده و احتمالا در اخباری که درباره آزمایش انسانی واکسن مطرح شده، منظور طراحی و فراهم سازی شرایط آزمایش انسانی بوده است».

وی تاکید کرد که «کمیته اخلاق خانه آخر است و اگر پروتکل در آنجا هم تایید شود، کار می‌تواند آغاز شود و احتمالا طی یک ماه آینده مطالعه بالینی فاز یک واکسن ایرانی کرونا در کشور اغاز می‌شود.»

همچنین دکتر حیدر محمدی – مدیر کل امور دارو و مواد تحت کنترل سازمان غذا و دارو نیز در پاسخ به ایسنا درباره وضعیت صدور مجوز برای آغاز مطالعه بالینی واکسن ایرانی کرونا، گفت: «ما هنوز مجوز رسمی برای مطالعات بالینی انسانی واکسن کرونا را صادر نکرده ایم و هیچ شرکتی وارد فاز بالینی نشده است و همه واکسن‌ها در مرحله پیش بالینی هستند.»

وی همچنین با بیان اینکه «در مرحله‌ای هستیم که برخی شرکت‌ها تقاضا کردند که مطالعات بالینی خود را در فاز یک، دو و سه آغاز کنند»، در عین حال ابراز امیدواری کرد که «این موضوع ظرف روز‌ها یا هفته‌های آینده استارت بخورد.»

در همین راستا روز گذشته، دکتر جلیل کوهپایه‌زاده - رییس دانشگاه علوم پزشکی ایران با اشاره به قرارداد این دانشگاه با یکی از شرکت‌های در حال ساخت واکسن جهت انجام فاز مطالعات انسانی واکسن، به ایسنا گفت: البته در حال حاضر مجوزی برای آغاز مطالعات انسانی اخذ نشده، اما کد اخلاقی برای این واکسن دریافت شده است.

رییس دانشگاه علوم پزشکی ایران همچنین گفت: در مورد واکسن دیگری هم با شرکت دیگری مذاکره کردیم و اعلام آمادگی کردیم در مجموعه دانشگاه به صورت پایلوت و نمونه فاز مداخلات انسانی را انجام دهیم.

وی درباره زمان اجرای فاز مطالعات انسانی واکسن ابراز امیدواری کرد که تا اواخر آذرماه بتوانند نمونه را دریافت کنند و گفت: پس از آن یک تا دو ماه هم زمان خواهد برد تا ترایال انسانی آن انجام شود و تصور می‌کنیم در مورد این دو واکسن که دانشگاه ما مسئول آن است، تا اواسط زمستان می‌توانیم به انجام فاز انسانی واکسن امیدوار باشیم.

کوهپایه زاده اساس کار در انتخاب افراد برای آزمایش انسانی واکسن کرونا را داوطلبانه خواند و گفت: با اعلام فراخوان اقدام به جذب داوطلب می‌کنیم و طبیعتا برخی ویژگی‌ها و مشخصات در ترایال انسانی برای داوطلبان تعریف می‌شود.

روز گذشته، اما وزیر بهداشت با ارایه اطلاعاتی تازه درباره تولید واکسن، ابراز امیدواری کرد که در آینده‌ای نزدیک، ایران هم به عنوان یکی از کشور‌های پیشتاز ساخت واکسن کووید-۱۹ در جهان مطرح خواهد شد.

نمکی همچنین خواستار آن شد که سازمان جهانی بهداشت، ایران را به عنوان کشوری که در اوج تحریم‌های ضالمانه گام‌های موثری در این راستا برداشته را، بیش از پیش حمایت کند و مراحل کار کارشناسی ساخت واکسن از سوی دانشمندان ایرانی را تسریع کند.

در همین راستا و به اذعان وزیر بهداشت، پس از بررسی محتویات ارسالی مطالعات و اقدامات دانشمندان ایرانی در زمینه تولید واکسن کووید-۱۹ از سوی سازمان جهانی بهداشت، روز گذشته نشستی مجازی جهت بررسی ساخت واکسن کووید-۱۹ در ایران با حضور وزیر بهداشت کشورمان، مدیرکل سازمان بهداشت جهانی منطقه مدیترانه شرقی و کارشناسان ارشد سازمان بهداشت جهانی از ژنو، قاهره و تهران برگزار شد؛ نشستی که نمکی از آن «به عنوان نقطه‌ای افتخار آفرین جهت گزارش پیشرفت کار ساخت واکسن در جمهوری اسلامی ایران برای پیشگیری از کووید ۱۹» یاد کرد.

نمکی با اعلام اینکه «چند واکسن از این مجموعه واکسن‌ها فاز‌های ۱ و ۲ مطالعات را گذراندند و از هفته آینده یا بعد از آن وارد فاز مطالعات انسانی خواهند شد» تاکید کرد که «همه این حرکت‌ها مبتنی بر استاندارد‌های بین المللی است و گام به گام با تایید کارشناسان جهانی بهداشت پیش خواهد رفت.»

در هر حال این روز‌ها اخبار خوشحال کننده‌ای از پیشرفت‌ها در تولید واکسن کووید-۱۹ به گوش می‌رسد و بی تردید به ثمر نشستن تلاش دانشمندان داخلی و به دنبال آن تقویت دسترسی جامعه ایرانی به واکسن پاندمی قرن، بسیار امیدبخش‌تر است. در همین راستا جهت پاسخ به ذهن تشنه مخاطب خسته از کرونا و همچنین جلوگیری از برخی سوءاستفاده‌ها و بستن دست شیادان عرصه سلامت، لازم است اطلاعات بیشتر و البته مستمر در این زمینه در اختیار مردم قرار گیرد و با وضوح و شفافیت بالاتری درباره مراحل تولید، کاندیدا‌های دریافت واکسن در فاز آزمایش انسانی و عوارض احتمالی آن، مدت زمان مورد نیاز برای مشخص شدن ایمنی زایی واکسن، مدت زمان لازم برای تولید انبوه آن و ... صحبت شود تا افکار عمومی به دور از فیک‌نیوزها، با دلگرمی بیشتری اخبار تلاش‌های متخصصان کشور را دنبال کند.

نظرات کاربران
انتشار یافته: ۲
در انتظار بررسی: ۰
Iran (Islamic Republic of)
محمد
0
0
سه‌شنبه ۲۷ آبان ۱۳۹۹
خدا قوت
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
0
1
سه‌شنبه ۲۷ آبان ۱۳۹۹
همیشه اینگونه بوده است که هرگاه مرضی به جان انسانیت افتاده است که امراض انسانیت همان رذایلی است که جان انسان‌ها وروح وضمیر حق سرشت آنها را نشانه میرود ومجالی برای فضائل نمی گذارد بشریت که روبنای انسانیت است نیز به امراض نو ظهوری مبتلا می‌گردد واین سنت ‌‌و سیرعلت ومعلولی عالم است که هر پدیده موجود ومحسوسی منبعث ومتکی به یک علت فیزیکی یا علل فیزیکی وهر علت یا علل فیزیکی ناشی از یک علت یا علل متافیزیکی غیر محسوس ونامرئی وناشناخته است
ارسال نظر
قوانین ارسال نظر
لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.
از ارسال دیدگاه های نا مرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.
لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.
در غیر این صورت، «اقتصاد24» مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.
خواندنی ها
خودرو
فناوری
آخرین اخبار

یک منتقد: حیفِ سیامک انصاری،هر شبکه‌ای که می‌زنیم او را می‌بینیم

پالایش یکم امروز بازگشایی می‌شود/ انتشار اطلاعیه معاملات ثانویه صندوق سرمایه گذاری پالایش

پرسپولیس استاندارد شد

آغاز شمارش معکوس برای بازگشت به زندگی عادی؟

 عصبانیت فخیم زاده از شایعه مبتلا شدنش به کرونا

بازگشت اعتماد سهامداران زیر سایه برخورد با مسببان ریزش بورس

آغاز پیش‌تولید پایتخت۷؛ فصل تازه‌ «پایتخت» به نوروز ۱۴۰۰ می‌رسد؟  

ماجرای وام ۵۰ میلیونی بازنشستگان +جزییات

نفت ۴۰ دلاری در بودجه ۱۴۰۰ معقول است؟/ فروش یک میلیون بشکه نفت در روز امکانپذیر می‌شود؟

انتفاع نسل‌های آینده از فعالیت‌های عمرانی منطقه آزاد قشم

فیلم/ واکنش فلور نظری به دعوایش با مریم امیرجلالی در شام ایرانی

آخرین آمار جهانی کرونا امروز سه شنبه ۱۱ آذر ۹۹

تولدهای نارس ۹۹/۹/۹

انفجار شدید در خرم آباد

چین واکسن کرونا را به کیم جونگ اون داد

بهره برداری از باند جنوبی فرودگاه بین المللی کیش تا آغاز سال ۱۴۰۰

شجاع خلیل زاده زیر تیغ انتقادات

بورس نوسان‌گیران عجول را پیاده کرد/ شیفت شاخص از منفی ۸ به مثبت ۶ هزار واحد در یک ساعت!

اعلام جزییات انتقال واکسن کرونا به ایران

افت ۱۱ درصدی قیمت مسکن در تهران

نوسازی مخازن جمع آوری زباله در جزیره قشم

شیائومی می 11 احتمالا زودتر از حد انتظار رونمایی می‌شود

جدول‌ هفدهمی‌ها می‌مانند، کمیته امداد حذف می‌شود

ایتالیا اپل را جریمه کرد؟

کلیات طرح اقدام راهبردی برای لغو تحریم‌ها تصویب شد

سازمان منطقه آزاد انزلی پیشگام در اجرای طرح مدیریت استعداد

قدرتمندترین شاسی بلند دنیا باز هم قدرتمندتر شد +عکس

قیمت کالا‌های اساسی آرام می‌گیرند؟

طلای جهانی صعودی شد

پاسخ به ۶۸ پرسش مهم پیرامون سهام عدالت

پیام مدیرعامل سازمان منطقه آزاد انزلی به مناسبت سالروز شهادت میرزا کوچک خان جنگلی

کیت بدنه لیبرتی واک برای لکسوس LC500 معرفی شد + عکس

عدالت بنزینی محقق می‌شود؟

هوای تهران در آستانه آلودگی

قیمت انواع گوشی موبایل امروز سه شنبه ۱۱ آذر ۹۹ + جدول

اینفوگرافی/ دو روش استعلام سوابق چک برگشتی

واکنش بساز و بفروش‌ها به تغییر اوضاع بازار مسکن