تاریخ انتشار: ۰۹:۲۴ - ۲۱ دی ۱۳۹۹
تعداد نظرات: ۱ نظر
مافیای سیگار‌های لاکچری؛

سیگار‌هایی که طلا دود می‌کنند

فروش دخانیات همواره با محدودیت‌هایی همراه بوده است اما در حال حاضر دسترسی به انواع این کالا تنها با یک کلیک امکان پذیر شده است.

سیگار‌هایی که طلا دود می‌کنند

اقتصاد۲۴ - تا چند سال پیش فروشندگان دخانیات (انواع سیگار و قلیان) از فروش این گونه محصولات به برخی از اقشار جامعه خودداری می‌کردند. اما به واسطه همه گیری خرید و فروش‌های مجازی، در حال حاضر تنها با یک کلیک این امکان وجود دارد تا هر فرد با هر رده سنی با ثبت درخواست خود این محصولات را به راحتی تهیه و استعمال کند.

بررسی‌ها نشان می‌دهد که در حال حاضر با وجود اعلام ممنوعیت فروش اینترنتی سیگار و دخانیات، اما همچنان صفحات مجازی در شبکه‌های اجتماعی اقدام به فروش انواع سیگار داخلی و خارجی که عمدتا از طریق قاچاق وارد کشور شده است می‌کنند.

در روز‌های گذشته معاونت بهداشت وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، قوانین ممنوعیت استعمال و تبلیغات دخانیات را به منظور اطلاع رسانی و همچنین مطالبه گری مردم برای جامعه‌ای عاری از دخانیات، به دانشگاه‌های علوم پزشکی سراسر کشور اعلام کرده است. بنابر این فروش محصولات دخانی (سیگار، قلیان) توسط دستگاه‌های خودکار فروش، اینترنت (سایت ها، شبکه‌ها و گروه‌های مجازی) و پیامک ممنوع اعلام شده است.
اگر چه برخی از سایت‌های فروش اینترنتی، فروش این اقلام و دسترسی مشتریان خود به این کالا‌ها را محدود کرده‌اند. اما با وجود اعلام این ممنوعیت، اما همچنان فروش این محصولات از طریق برخی از درگاه‌های اینترنتی و صفحات شبکه‌های اجتماعی ادامه دارد.

جست‌وجوی هشتگ سیگار در شبکه‌های اجتماعی نشان می‌دهد برای تهیه هر نخ از این محصول دخانی باید بین ۵ تا ۵۰۰ هزار تومان هزینه کرد.

مدتی است که با فراگیر شدن خرید‌های اینترنتی زمزمه فروش کالا‌های لاکچری از جمله محصولات دخانی در فضای مجازی شنیده می‌شود؛ برای بررسی بیشتر و آگاهی از قیمت‌ها و نحوه فروش انواع سیگار به چند فروشگاه مجازی در شبکه‌های مجازی سر زدیم. برخی از فروشندگان این محصولات در شهر‌های مرزی ساکن هستند و برخی فروشگاه‌های حضوری هستند که از این طریق محصولات خود را می‌فروشند.

در اغلب صفحات مجازی قیمت‌ها معمولی است، اما نام لاکچری در کنار این محصول نشان می‌دهد که هر نخ سیگار برگ و به اصطلاح لاکچری بین ۵ تا ۵۵ هزار تومان عرضه می‌شود.

سیگار برگ با روکش طلا پر تقاضا، اما کمیاب!

اما این پایان ماجرا نیست و فروش سیگار در فضای مجازی به قیمت ۵۰ تا ۶۰ هزار تومان خلاصه نمی‌شود. بررسی‌ها نشان می‌دهد در حال حاضر بسیاری از افراد به دنبال چشم و هم چشمی‌های اینستاگرامی متقاضی خرید سیگار‌های نامتعارف هستند که در اصلاح به نام لاکچری شهرت دارند.

سیگار‌های برگ چند صد تومانی در حال حاضر در رده کالا‌های لوکس قرار دارند که مشتریان خاص خود را دارند. فروشندگان این نوع از دخانیات اغلب مشتریان خود را از طریق فضای مجازی پیدا می‌کنند. به گفته فروشندگان این نوع از سیگار مشتریان خاص خود را دارد، اما در حال حاضر سیگار‌های برگ با روکش طلا لاکچری‌تر از سایر سیگار‌ها هستند که تصاویر آن‌ها در صفحات مجازی خودنمایی می‌کنند.
گرچه اغلب فروشندگان اعلام می‌کنند که موجودی سیگار برگ طلا صفر است و این کالا موجود نیست، اما تاکید می‌کنند که این نوع سیگار برگ با روکش طلا زیاد متقاضی زیادی هم دارد و قیمت آن زمانی که قیمت یک چهارم قیمت حاضر بود، حدود ۳۰۰ هزار تومان بوده است و در حال حاضر بالای یک میلیون تومان ارزش دارد.

ممنوعیت فروش دخانیات، شیر خشک و مکمل‌های ورزشی در فضای مجازی

رضا الفت نسب. عضو هیئت مدیره اتحادیه و انجمن صنفی کسب و کار‌های مجازی در خصوص فروش دخانیات در فضای مجازی در گفتگو با خبرنگار اقتصاد و انرژی گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان، گفت: طبق قوانین فعالیت کسب وکار‌های مجازی فروش هرگونه دخانیات، شیر خشک و مکمل‌های ورزشی در فضای مجازی منع قانونی دارد و با سایت‌های متخلف برخورد می‌شود.
این مقام مسئول تصریح کرد: با ایجاد محدودیت‌های کرونایی برخی اصناف و بخش‌های خصوصی پیشنهاد دادند که برای جلوگیری از خرید حضوری مردم، فروش این اقلام در فضای مجازی امکان پذیر شود، اما این موضوع همچنان منع قانونی دارد.
او افزود: با سایت‎ها و متخلفان در این امر برخورد می‌شود به طوری که در ابتدا هشدار و در صورت عدم توجه به این هشدارها، جواز کسب از آن‌ها گرفته می‌شود.
الفت نسب در پاسخ به این سوال که چرا با وجود این ممنوعیت همچنان برخی از صفخات و سایت‌ها اقدام به فروش این اقلام می‌کنند، اظهار کرد: تنها با کسب وکار‌هایی برخورد می‌شود که جواز کسب از اتحادیه کسب‌وکار‌های مجازی دارند.
فروش دخانیات در فضای مجازی تنها به اتحادیه کسب‌وکار‌های مجازی مرتبط نیست، چرا که بسیاری از این اقلام از درگاه‌های غیرقانونی وارد کشور شده‌اند، برای بررسی این موضوع و نحوه برخورد با متخلفان این موضوع را از ستاد مبارزه با قاچاق کالا پیگیری کردیم.

برخورد با سیگار‌های قاچاق در دستور کار ستاد مبارزه با قاچاق کالا

علی مویدی خرم‌آبادی رییس ستاد مبارزه با قاچاق کالا در رابطه با فروش سیگار‌های وارداتی و قاچاق که به صورت غیرقانونی از طریق مجازی و در صفحات شبکه‌های اجتماعی به فروش می‌روند، در پاسخ به سوال خبرنگار باشگاه خبرنگاران جوان، گفت: در این حوزه با تعداد زیادی از متخلفان برخورد شده و در این راستا همچنین همکاری خوبی هم با پلیس فتا انجام داده‌ایم و برنامه‌های خوبی را در دستور کار قرار داده‌ایم.
رییس ستاد مبارزه تاکید کرد: بخش باقی مانده هم در آینده نزدیک با عزم ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز برخورد خواهد شد.

کشف ۸ میلیون نخ سیگار قاچاق در تهران

همچنین یاسر سوادکوهی، یک مقام مسئول در ستاد مبارزه با قاچاق کالا پیش از این اعلام کرده بود: بیش از ۸ میلیون نخ سیگار قاچاق در تهران کشف و جمع‌آوری شده است.

در جدیدترین اقدام در حوزه دخانیات قرار است تعرفه مالیاتی سیگار‌های داخلی و خارجی در سال ۱۴۰۰ افزایش یابد. رمضانعلی سنگدوینی، عضو کمیسیون تلفیق بودجه ۱۴۰۰ مجلس در گفتگو با باشگاه خبرنگاران جوان اعلام کرده است: تعرفه مالیاتی سیگار‌های داخلی و خارجی در سال ۱۴۰۰ افزایش می‌یابد.

بر این اساس با افزایش تعرفه مالیاتی سیگار‌های داخلی و خارجی حدود ۷ هزار میلیارد به درآمد حاصل از مالیات دولت افزوده می‌شود و به نهاد‌هایی مانند وزارت آموزش و پرورش و ورزش و جوانان اختصاص می‌یابد.

با این حال فروش و عرضه این محصولات از طریق درگاه‌های مجازی نیازمند برخورد جدی مسئولان است؛ چرا که امکان دسترسی به این محصولات و فروش مجازی آن تهدیدی جدی برای نوجوانان و جوانان است. در روزگاری که دانش آموزان رده‌های سنی مختلف در سایه کرونا مجبور هستند آموزش مجازی را بگذرانند، دسترسی به اقلامی، چون سیگار‌های ارزان قیمت در درگاه شبکه‌های اجتماعی مختلف دسترسی افراد زیر ۱۸ سال را به این کالای ممنوعه فراهم می‌کند.

منبع: باشگاه خبرنگاران
نظرات کاربران
انتشار یافته: ۱
در انتظار بررسی: ۰
Iran (Islamic Republic of)
محمد
0
0
يکشنبه ۲۱ دی ۱۳۹۹
بازی دخترانه جدید
ارسال نظر
قوانین ارسال نظر
لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.
از ارسال دیدگاه های نا مرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.
لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.
در غیر این صورت، «اقتصاد24» مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.
خواندنی ها
خودرو
فناوری
آخرین اخبار

بورس کانال ۱۳۰۰ را این هفته پس می‌گیرد/ بازار سرمایه در انتظار تحقق وعده دولت/ بهمن، ماه خوش‌شانسی سهامداران

جزئیات پروژه‌های سرمایه‌گذاری در مناطق آزاد و ویژه اقتصادی/ محورهای سرمایه‌گذاری در مناطق آزاد ابلاغ شده است

پولدار‌ها بیشتر عمر می‌کنند یا افراد فقیر؟

خداحافظی باشگاه العربی با مهدی ترابی

کتاب‌های «حکم سلطنتی چاخان‌پاخان» و «جست‌وجوی جوجه‌تیغی جادویی» منتشر شدند

محرومیت و تهدید داور زن ایران به خاطر پژوهشگری!

عرضه ۷ محصول ایران‌خودرو در طرح پیش فروش یک‌ساله

مجازات نماینده‌ای که به صورت سرباز سیلی زد چیست؟

مصوبه کمیسیون تلفیق برای ۲ تا ۵ برابر شدن یارانه نقدی

فکری: برخی از اینکه استقلال بوی قهرمانی دارد ناراحت هستند

محصول انقلابی اپل در راه است

عیسی شریفی به ۲۰ سال حبس قطعی محکوم شد

واکنش قالیباف به سیلی زدن نماینده مجلس

شکست خانگی آبی پوشان

آیا ریحانه پارسا در این جشنواره داخلی حضور دارد؟

قطار زاهدان-کرمان باز هم از خط خارج شد

فیلم/درگیری سنگین در پایان بازی گل گهر و تراکتور

ادعای عنابستانی: سرباز به من توهین کرد

پایان جام حذفی خلیج فارس با قهرمانی آکادمی تنیس احمدوند هرمزگان

۸ علامتی که شاید علائم سکته قلبی باشد

فیلم/سرباز حامد اکبری از سیلی نماینده مجلس می‌گوید

صحبت کردن بیش از سرفه باعث انتقال کرونا می‌شود

رویداد ایران هم‌کیش درباره اعمال حاکمیت ملی

بسط مفهوم حاکمیت ملی در ایران هم‌کیش

ارتباط چاقی با نوعی سردرد

فیلم/ وضعیت تاسف‌بار توزیع روغن در بروجرد!

واکنش تند ذوب‌آهن به مذاکره باشگاه استقلال با جهانی

آب برنج؛ گنجینه‌ای برای سلامتی و زیبایی مو

بیمه همگانی حوادث اجباری می‌شود

بانک‌ها مجوز خرید شرکت تامین سرمایه گرفتند

حریرچی: خیزش کرونا در برخی استان‌ها آغاز شد

صدور مجوز ۱۰۰ هزار میلیارد تومانی افزایش سرمایه طی ۹ ماه

فیلم/ رونمایی از تیزر جدید باخانمان با نمره قبولی از مردم

آموزش اصول ایده پردازی و کارآفرینی به ۳۰ دانش آموز قشمی

باید و نباید‌های مناطق آزاد تجاری- صنعتی در قرن جدید

منتظر ارز تک نرخی باشیم؟

طبیعت زمستانی دریاچه ارومیه