تاریخ انتشار: ۱۳:۰۴ - ۲۴ دی ۱۳۹۹
کاهش ۳۱ هزار واحدی شاخص

بورس در آخرین روز هفته سرخ پوش شد

شاخص کل بورس تهران در پایان معاملات امروز چهارشنبه ۲۴ دی‌ماه با کاهش ۳۰ هزار و ۸۴۹ واحدی به رقم یک میلیون و ۲۲۹ هزار و ۸۷۴ واحد رسید. شاخص بورس تنها ۱۱ هزار واحد با کمترین رقم در نیمه دوم سال فاصله دارد.

بورس

اقتصاد۲۴ - روند نزولی بورس ادامه‌دار است. حتی در روز آخر هفته هم شاخص کل کار خود را با کاهش ۲۶ هزار و ۲۰۰ واحدی در ۳۰ دقیقه ابتدای بازار شروع کرده. تا اینجای کار شاخص کل ۲.۰۸ درصد و شاخص هم‌وزن ۱.۱۵ درصد کاهش داشته‌اند. نماد‌های فارس، فملی، فولاد، شپنا، وبملت، خودرو و وغدیر بیشترین تاثیر را در کاهش شاخص کل امروز گذاشته‌اند. انگار که شاخص کل در صدد عبور از مرز ۱.۲ میلیونی و ورود به کانال ۱.۱ میلیون واحدی است. کمترین مقدار شاخص کل در نیمه دوم سال، یک میلیون و ۲۱۱ هزار واحد است که رقم فعلی شاخص حدود ۲۳ هزار واحد با آن فاصله دارد.

در ساعات ابتدایی معاملات امروز، از مجموع ۳۰۹ شرکت حاضر در بازار بورس تهران، ارزش سهام ۲۵۵ شرکت کاهش پیدا کرده و تنها ۵۴ تای آن‌ها در مدار صعودی قرار دارد. همچنین در بازار فرابورس هم از مجموع ۲۲۶ نماد معامله شده در ساعات اولیه، ۱۶۳ نماد روند نزولی دارند و ۶۳ نماد با افزایش نسبی قیمت سهام، سهامدارانشان را خوشحال کرده‌اند. با توجه به فشار فروش سنگین روی نماد‌های شاخص‌ساز، بعید نیست امروز هم ریزشی دیگر در تالار بورس رقم بخورد.

نقشه بازار امروز هم مثل روز گذشته قرمزرنگ است و شاهد تشکیل صف فروش در بسیاری از نماد‌های بزرگ هستیم. گروه خودرو و ساخت قطعات بیشترین آمار معاملات را در ساعات ابتدایی به خود اختصاص داده. خودرو در استانه صف فروش است و خساپا کاهش قیمت نسبی را تجربه می‌کند.

تعداد نماد‌های سبز در این گروه نسبت به دیگر گروه‌ها بیشتر است. از جمله نماد‌های صعودی خودرویی می‌توان به خزر، خمهر، خفنر و خنصیر اشاره کرد. در گروه محصولات شیمیایی، شپلی شگفتی‌ساز شده. نه‌تن‌ها قیمت سهام این شرکت کوچک کاهش پیدا نکرده، بلکه شاهد تشکیل صف خرید برای سهام آن هستیم. این در حالی است که خیلی از نماد‌های بزرگ از جمله پترول، نوری، آریا، فارس، قرن و شغدیر امروز صف فروش دارند. در گروه فلزات اساسی فملی و فولاد در ساعات ابتدایی بیش از چهار درصد ارزش سهام خود را از دست داده‌اند. در این گروه به جز زنگان، فلوله و فوکا دیگر نماد‌ها عموما نزولی و دارای صف فروش هستند.

دارویی‌ها که دیروز تنها گروه سبز بازار بودند، امروز همرنگ دیگر گروه‌ها و قرمز شده‌اند. برکت با بیشترین ارزش معاملات به صف فروش رسیده و اغلب نماد‌های گرو از جمله دتولید وضعیت مشابهی دارند. در این بین دشیمی و دیران نزدیک به قسمت روز گذشته و دفارا و ددام با افزایش قیمت معامله می‌شوند. فرآورده‌های نفتی سراسر قرمزرنگ است. شپنا و شتران دوباره صف فروش دارند، شبندر و شبریز هم چهار درصد ارزش خود را از دست داده‌اند. شنفت با رشد دو درصدی تنها نماد سبز این گروه است.

بانکی‌ها شرایط مشابهی را تجربه می‌کنند. وبصادر، وتجارت، وبلمت، وپارس و ونوین همگی در آستانه صف فروش هستند و تنها نماد سبز بانکی، وشهر است. صندوق‌های ETF سهامی، سرمایه‌گذاری‌ها، بیمه‌ها، حمل و نقل، غذایی‌ها، ماشین آلات، زراعت، نهاد‌های مالی، عرضه برق و گاز و استخراج کانه‌های فلزی از گروه‌های سراسر قرمزرنگ بازار امروز هستند.

تشکیل صف فروش در ۴۰ درصد نماد‌ها

در ساعات ابتدایی بازار امروز در حدود ۲۵۰ نماد که ۴۰ درصد بازار را شامل می‌شوند، شاهد تشکیل صف فروش هستیم. در طرف مقابل تنها ۶۶ نماد معادل ۱۰ درصد بازار صف خرید دارند. مجموع ارزش صف‌های فروش امروز به حدود سه هزار و ۸۱۰ میلیارد تومان رسیده که نسبت به روز گذشته افزایش دارد. ارزش صف‌های خرید روی هم رفته هزار میلیارد تومان است.

وتوصا؛ سنگین‌ترین صف فروش بازار

نماد گروه سرمایه‌گذاری توسعه صنعتی ایران برای دومین روز متوالی در صدر فهرست سنگین‌ترین صف‌های فروش قرار گرفته است. ارزش صف فروش وتوصا در نیمه معاملات امروز حدود ۱۵۳ میلیارد تومان است. کدما با صف فروش ۱۲۶ میلیارد تومانی در رتبه دوم و بترانس با صف فروش ۹۴ میلیارد تومانی در رتبه سوم قرار دارند. کاما، خبمهن، چفیبر و دانا دیگر نماد‌های دارای صف فروش سنگین در بازار امروز هستند.

شستا؛ سنگین‌ترین صف خرید بازار

شستا تنها نماد شاخص‌سازی است که موفق شده بر روند نزولی بازار غلبه کند و در نیمه معاملات شاهد تشکیل صف خرید سنگین برای این نماد هستیم. تا جایی که ارزش صف شستا به حدود ۱۴۳ میلیارد تومان می‌رسد. پارند با صف خرید ۴۳ میلیاردی در مقام دوم ایستاده و خموتور با صف خرید ۲۳ میلیاردی در رتبه سوم قرار دارد. کمند، پدرخش، فجام و سنیر دیگر نماد‌های دارای صف خرید در بازار امروز هستند.

کاهش ۳۱ هزار واحدی شاخص بورس در آخرین روز هفته

شاخص کل بورس تهران در پایان معاملات امروز چهارشنبه ۲۴ دی‌ماه با کاهش ۳۰ هزار و ۸۴۹ واحدی به رقم یک میلیون و ۲۲۹ هزار و ۸۷۴ واحد رسید. شاخص بورس تنها ۱۱ هزار واحد با کمترین رقم در نیمه دوم سال فاصله دارد. امروز اغلب نماد‌های شاخص‌ساز از جمله فارس، فملی، فولاد، وبملت، شپنا و جم تاثیر منفی روی شاخص کل گذاشتند و شستا تنها نماد بزرگ سبزرنگ در بازار بود. اتفاقی که باعث شده شاخص کل ۲.۴۵ درصد و شاخص هم‌وزن ۱.۸۲ درصد کاهش داشته باشند.

بررسی نقشه بازار در پایان معاملات امروز نشان می‌دهد لیدر‌های گروه خودرویی یعنی خودرو و خساپا سهامدارانشان را از ریزش امروز بورس در امان نگه داشتند و تا پایان معاملات به قیمت روز گذشته معامله شدند. در این گروه نماد‌های سبزرنگی مثل خزر، خفنر، خاهن، خنصیر و خموتور هم به چشم می‌خوردند. فلزات اساسی امروز عموما قرمزرنگ بودند و صف فروش داشتند. تا جایی که فملی و فولاد برای بار دیگر پنج درصد ارزش سهام خود را از دست دادند. در این بین زنگان، فمراد و فباهنر از معدود نماد‌های فلزی سبز بودند. محصولات شیمیایی به جز کلر و شدوص که در نزدیکی قیمت روز گذشته و شپلی که با صف خرید به کار خود پایان دادند، دیگر نماد‌ها از جمله پترول، آریا، نوری، بوعلی، شگویا و فارس با تشکیل صف فروش پنج درصد ارزش سهام خود را از دست دادند. ضرر صندوق‌های سرمایه‌گذاری سهامی بعضا بیشتر از پنج درصد بود. دارا یکم از نمونه آن‌ها است که امروز هفت درصد دیگر کاهش قیمت پیدا کرد. شستا از شگفتی‌های بازار امروز است.

با اینکه شاخص کل ۳۱ هزار واحد ریزش داشته، شستا از نیمه معاملات با تشکیل صف خرید سهامدارانش را خوشحال کرد و این صف را تا پایان معاملات حفظ کرد. بانکی‌ها امروز بلااستثنا قرمزرنگ بودند و شاهد تشکیل صف فروش برای نماد‌های بزرگ وتجارت، وبملت و وبصادر بودیم. امروز تقریبا تمام گروه‌های بورسی قرمزرنگ بودند و برای لیدرهایشان صف فروش تشکیل شده بود. هرچند، وضعیت انبوه‌سازی‌ها، نماد‌های بزرگ سیمانی و کانی غیر فلزیدر کنار چند نماد لاستیکی شرایط نسبتا بهتری داشتند.

منبع: فرارو
ارسال نظر
قوانین ارسال نظر
لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.
از ارسال دیدگاه های نا مرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.
لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.
در غیر این صورت، «اقتصاد24» مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.
خواندنی ها
خودرو
فناوری
آخرین اخبار

همکاری رامبد جوان و ماکان‌بند

استفاده از سفرای کاربلد به همراه تیم مجرب بازرگانی از اوجب واجبات است

اینفوگرافی/ قدرت خرید خانه در ایران و سایر کشور‌های جهان چقدر است؟

۲۰۰ پروژه آماده بهره‌برداری در مناطق ویژه اقتصادی طی ۲ سال آینده/ واردات مناطق ویژه تقریبا به صفر رسیده است

بچه دنیا جهانبخت و مهراد جم نیم میلیون فالوور دارد!

فیلم/ ساشا سبحانی: کسی نمی‌تونه منو برگردونه ایران

جزئیات حریق گسترده در خیابان شوش

فیلم/ غسل رئیس جمهور روسیه در آب یخ

علیرضا بیرانوند، بهترین دروازه‌بان هفته بلژیک شد

مرد جوان با همدستی معشوقه اش زنش را به یک قدمی مرگ کشاند + عکس

عکس کمیاب از محمدرضا شریفی نیا در لباس هندی

واکنش وزارت اقتصاد به استعفای رئیس سازمان بورس

پرسپولیس؛ هشتمین تیم برتر قاره آسیا در سال ۲۰۲۰

نوسان در بازار طلا

نامه نمایندگان مناطق کردنشین به رهبری

واحدهای مسکن ملی بیمه می‌شوند

تخم مرغ در عمده فروشی ها ارزان شد

بوستان‌های پایتخت تاریک شدند

افزایش سهم بازار شرکت نفت ایرانول/ افزایش صادرات و حفظ سهم بازار داخل

همتی: بانک‌های کره‌ای باید خسارت ما را در طی این دو سال را جبران کنند

روحانی: اولین محموله واکسن کرونا در هفته‌های آتی وارد کشور می‌شود

فیلم/ انتقادات صریح قالیباف از سوء مدیریت دولت در بورس

قیمت طلا افزایش یافت

۸۲۰ میلیارد تومان اوراق بدهی فروخته شد

گردشگری در شمال کشور

عاشقانه های دیده نشده فهیمه سریال پایتخت و همسرش

کوتاه ترین نقش های برنده سیمرغ جشنواره فجر

برپایی مردمی جشنواره فیلم فجر با اعمال محدودیت‌ها

فیلم/تصاویری از طرفداران مسلح ترامپ در ایالت ویرجینیا

وزیر اقتصاد تقصیر ریزش بورس را گردن وزیر صمت و رئیس کل بانک مرکزی انداخت

سه روایت خیلی صریح از بازندگان بورس‌

 خودرو گران نمی شود

اردشیر سعدمحمدی ، سرپرست معاونت معدنی وزارت صمت شد

قالیباف اصل: استعفا نکرده‌ام

هر فرد چقدر ارز درمانی می‌تواند دریافت کند؟

اینفوگرافی/ قیمت نجومی گران‌ترین تابلوهای حراج تهران

فیلم/ اولین واکنش محمد اصفهانی به شایعه مهاجرتش