تاریخ انتشار: ۱۱:۴۷ - ۰۵ بهمن ۱۳۹۹
تعداد نظرات: ۱ نظر

ورود اولین بخش واکسن کرونا به کشور طی روز‌های آتی

وزیر بهداشت گفت: در روز‌های آینده اولین پارت‌های واکسن وارداتی کرونا را از منابع مطمئن وارد خواهیم کرد.

زمان ورود واکسن کرونا به کشور

اقتصاد۲۴ - دکتر سعید نمکی در بازدید از ستاد پلیس راهور ناجا و تکریم و تجلیل از خدمات ⁧ پلیس راهور⁩ با اشاره به وضعیت ورود واکسن کرونا در کشور، گفت: درباره واکسن این مژده را بدهم که ما واکسن را برای تزریق، قبل از رسیدن واکسن تولید خودمان تدارک دیدیم و منابع آن را تامین کردیم. آقای رییس جمهور هم هر روز پیگیر هستند و انشاااله در روز‌های آینده اولین پارت‌های واکسن وارداتی را از منابع مطمئن وارد خواهیم کرد.

وی افزود: بر این اساس واکسیناسیون را برای گروه‌های آسیب‌پذیر آغاز می‌کنیم. در عین حال فرزندان اصیل و دانشمند این سرزمین هم خوشبختانه در ساخت واکسن ملی مان با تلاش شبانه روزی پیش می‌روند و در آینده نزدیک یکی از مراکز مهم ساخت واکسن بیماری کووید-۱۹ در جهان خواهیم بود.

همراهی پلیس در بحران کرونا

وی با بیان اینکه همه خودمان را مدیون این عزیزان می‌دانیم و به عنوان یک شهروند همواره دست‌بوس این عزیزان هستم، ادامه داد: یکی از کار‌های بسیار بزرگ در مبارزه بی امان با ویروس نفس‌گیر کرونا به عنوان یک حماسه ملی، همکاری پلیس در تمام عرصه‌ها با مجموعه ما در وزارت بهداشت بود. پلیس جمهوری اسلامی ایران با پلیس همه دنیا متفاوت است. زیرا این پلیس به فرموده امام و رهبری معظم، این پلیس متفاوت از پلیس جهان است و حق ندارد، کشیده‌ای به گوش زندانی محکوم به اعدام هم بزند. این پلیس پیرو امیرالمومنین است. پلیس با همه گرفتاری‌هایی که داشت، از اولین دقایق مبارزه با کرونا در کنار ما بود. هیچوقت فراموش نمی‌کنم روز سیزده به‌در گرچه مردم فهیم کشور خودشان از برگزاری مراسم خودداری کردند، اما سردار اشتری از سحرگاه خودشان در خیابان‌ها بودند. من که نگران شرایط و شعله ور شدم ویروس بودم و همه چیز را رصد می‌کردم، افتخار کردم که چنین فرمانده ناجای همراهی داریم که مایه دلگرمی است و در اینجا با همه وجود از همه دوستان تشکر می‌کنم.

وی با بیان اینکه مطمئن باشید که تاریخ این سرزمین ثبت خواهد کرد که آنچه حماسه خلق شد، بی بدیل و بی نظیر بود، گفت: شاید هر ۱۵۰ سال یکبار جهان دچار چنین مصیبتی شود، اما همدلی، وفاق و همراهی مردم این سرزمین در کنار هم ثابت کرد که این سرزمین می‌تواند به راحتی کار‌های بزرگ را مدیریت کند. این مردم همان مردمی هستند که هشت سال دفاع مقدس را به گونه‌ای اداره کردند که حتی میلی متری از خاک این سرزمین بر سر میز مذاکره‌ای بعد از جنگ پس گرفته نشد.

وی گفت: اگر بخواهیم نمره دهیم و رتبه بندی کنیم که چرا امروز کشور‌هایی که نشسته بودند تا در اوج تحریم ما را در باتلاق کرونا گرفتار ببینند و حاضرند دارو را از بچه دردمند یک مملکت دریغ کرده و سمعک را از پیرمرد و پیرزن یکی کشور دریغ کنند و شعار آزادی هم سر می‌دهند؛ این‌ها نشسته بودند تا رسانه‌هایشان به ذلت این سرزمین بخندند و میزگرد بگذارند، اما خوشبختانه دیدید که در اوج تحریم و تنگدستی این ملت در کنار هم حماسه آفرید.

وزیر بهداشت ادامه داد: چند روز قبل که متاسفانه مرگ‌های روزانه انگلیس ۱۸۲۰ نفر بود، ما مرگ ۷۰ نفری داشتیم. البته ۷۰ نفر هم زیاد است. البته ۱۸۲۰ مرگ هم برای انگلیس مایه تاسف است. ما بار‌ها اعلام کردیم که برای مرگ و بیماری هیچ شهروندی در هیچ کجای دنیا احساس خوشحالی نمی‌کنیم، بلکه غصه می‌خوریم. حتی اگر مدیران و سردمداران آن کشور برای مرگ ما نقشه کشیده باشند و حتی اگر خبیث‌ترین افراد آن کشورها، عزیزترین افراد ما را مانند سردار سلیمانی ترور کنند، اما چه شد که ما یک‌بیستم کشوری که یکی از بزرگترین اقتصاد‌های دنیاست و خودش را اولین کشور جهان قلمداد می‌کنیم، مرگ و میر داشتیم. چه شد که با یک بسیج همدلی ملی از مرگ ۵۰۰ تایی به زیر ۷۰ رسیدیم و آن‌ها نمی‌توانند مهار کنند؟.

روزنگار‌های اتفاقات کرونا در کشور را نوشته ام

نمکی ادامه داد: به جرات می‌توان گفت که اولین عامل این توفیق رعایت، حمایت و هدایت‌های مقام معظم رهبری است. در دنیا ندارید که رهبر سیاسی، اعتقادی و دینی یک کشور اینقدر مراعات کند. من روزنگار‌های اتفاقات این کشور را در این ایام نوشتم تا در آینده مکتوب کنم. آخرین مراسمی که رهبری در حسینیه برگزار کردند تک و تنها نشستند و در عزای جده سادات گریستند تا با این اقدام دو پیام عمده دهند؛ به درون بفرمایند که امروز عزاداری جده سادات هم روش و الگویش این است و اگر کسی غیر از این عمل کرد، خارج از الگوست و دوم خواستند به بیرون بگویند که ما تشیعی مبتنی بر منطق، علم و خرد داریم و بی خردی جزئی از تشیع ما نیست. امروز روزی است که می‌خواهیم کرونا را مدیریت کنیم و برای این کار زندگی شیعه و عزاداری‌اش هم بر این مبناست. حمایت‌هایی که از جامعه پزشکی و پرستاری کردند و حتی از خطا‌های ما هم به نیکی یاد کردند. هدایت مردم و جامعه در رعایت پروتکل‌ها. این اولین رکنی بود که باید از آن استفاده مطلوب را ببریم.

نمکی افزود: دوم تدابیر، حمایت‌ها و هدایت‌های ستاد ملی کرونا بود. همکاری‌ها و وفاقی که در آنجا شکل گرفت که همه کمک کردند. آقای رییس جمهور هفته‌ای دو روز برای اداره آن مجموعه وقت مبسوط می‌گذارند. همچنین ستاد فرماندهی که با تدبیر رهبری تشکیل شد و وزیر کشور هدایت آن را در اجرای مصوبات ستاد به دست گرفته است. شاید بتوان گفت یکی از قوی‌ترین ارکان این توفیق مشارکت، همدلی و وفاق ملی بود که شکل گرفت. مردم این سرزمین اثبات کردند که در این زمینه بزرگترین یار این حرکت بزرگ ملی هستند. کسبه ضرر کردند، اما مغازه‌ای باز نکردند. درصد قابل توجهی حمایت، همدلی و همراهی کردند. ناجا در تمام زمینه‌ها در کنا ر ما بود، از اولین روز‌ها در نظارت بر پروتکل‌ها. در روز‌های سختی که موج سنگین ویروس رسیده بود و گروهی از مردم از ویروس وحشت داشتند و گروهی هم به دلیل عدم شناخت ویروس به سمت بمب آلوده به ویروس می‌رفتند. بر این اساس ما از عزیزان پلیس استمداد طلبیدیم تا بتوانیم مردم را از منابع آلوده دور کنیم که این اولین گامی بود که ناجا با همکاری به کمک ما آمدند.

وزیر بهداشت ادامه داد: در فضای مجازی ما جزو مظلوم‌ترین کشور‌های جهان بودیم که هم در زمینه مبارزه با ویروس باید می‌جنگیدیم و هم با امواج تبلیغاتی مسمومی که علیه همکاران‌مان در همه جا بسیج می‌شد که عزیزان در مدیریت فضای مجازی کمک کردند. در بحث پلیس راهور بسیار کار سختی است که هم با مردم مقابله نکنند، در شرایطی که مردم از طولانی شدن بیماری خسته‌اند، از شرایط اقتصادی رنجورند و فشار‌های روانی متعددی را تحمل می‌کنند. این پلیس می‌خواست با ادب و مهربانی با مردمی که پروتکل را می‌شکنند، برخورد کند و آن‌ها را برگرداند که کار بسیار سختی است که مدیون این همدلی و مهربانی هستیم.

وی با بیان اینکه حضور امروزم برای تشکر، قدردانی و دست بوسی یکایک شما بود، گفت: از اینکه در کنار هم توانستیم یک حماسه جدیدی را در دنیا خلق کرده و ثابت کنیم که ایران همواره در تمام عرصه‌ها سرافراز خواهد ماند و ثابت می‌کند که با دست‌های بسته در اقیانوس بلایی که بعضا برایش ایجاد می‌کنند، شناگر قابلی است.

وزیر بهداشت افزود: البته این سرباز کوچک نگرانی‌هایی هم دارد؛ ما امروز یکی از مطلوب‌ترین نقاط مهار بیماری را در دست داریم. ما شهدای زیادی دادیم، عزیزانی را داریم که در گوشه خانواده‌ها افتادند و جانبازان این عرصه نبرد هستند؛ ریه‌هایی که پر از بیماری است و سکته‌های قلبی و مغزی فلج شده و در گوشه‌ای افتاده که بازماندگان نزاع بی وقفه با ویروس هستند. دستاوردی که در مجموعه نظام ایجاد شد، دستاورد بزرگی است و نگرانم که با عادی‌انگاری این دستاورد را دوباره به یک طوفان سهمگین بدل کنیم که ممکن است در اداره آن به سختی عمل کنیم. اگر این موج جدید خدایی نکرده ما را گرفتار کند، عذابی که ایجاد می‌کند، به مراتب سنگین‌تر از امواج قبلی است.

وزیر بهداشت تاکید کرد: این ویروس بسیار پیچیده است و هر لحظه ممکن است شکل خاصی را از خودش بروز دهد که با شکل قبلی و نوع علامت‌های قبلی کاملا متفاوت باشد و به همین دلیل باید بسیار هوشمندانه عمل کنیم. در بازی شطرنج با این ویروس منحوس نمی‌توان لحظه‌ای غفلت کرد. ما نگران موج سفر‌های آینده هستیم. یکی از دغدغه‌ها در استان هرمزگان، سفر‌های سنگین به جزایر جنوب کشور بود. وقتی یروس جهش یافته به چرخش درآید، بسیار خطرناک است.

وی با اشاره به جهش ویروس کرونا در انگلیس، گفت: امروز اثبات شد که انگلیسی‌ها دروغ گفتند که ویروس جهش یافته فقط ۷۰ درصد قدرت سرایتش بالا رفته است. بلکه چند شب قبل بعد از مدت‌ها اعلام کردند که این ویروس هم بیماری‌زایی‌اش بالاتر است و هم مرگ‌زایی آن. این جهش فقط مختص اروپا نیست، بلکه در هر اقلیمی می‌تواند اتفاق بیفتد. حتی اگر تمام راه‌ها را بر ویروس اروپایی و انگلیسی ببنیدیم که کار صعبی است؛ چراکه ویروس نه به پاسپورت نیاز دارد و نه به ویزا. همانطور که ویروس ووهان را در قطب جنوب یافتید، ویروس انگلیس هم می‌تواند در دنیا بچرخد.

از چرخش ویروس از استانی به استان دیگر نگرانیم

وزیر بهداشت ادامه داد: ما به شدت و به صورت شبانه روزی همه مرزهایمان را کنترل می‌کنیم، اما به این معنا نیست که توان بستن راه ویروس را داریم. از طرفی ما به پهنه چندین کشور اروپایی پهنه اقلیم و تنوع ژنتیک و قوم و رفتار‌های اجتماعی داریم. در درون این سرزمین که مرتبا داریم داروی ضدویروس مصرف می‌کنیم، جهش در ویروس در درون مرز‌ها پدیده غیرمنتظره‌ای نیست. آنچه که می‌تواند ما را گرفتار طوفان کند، چرخش ویروس است مثلا از کردستان به بندرعباس، از بندرعباس به خراسان شمالی و... است. ما خیلی نگران این چرخش هستیم. بر این اساس باید به شدت بحث مسافرت‌ها را جدی بگیریم و در این راستا بر سخت‌گیری‌های جدید پافشاری می‌کنیم و عزیزانمان در پلیس راهور بیشتر اذیت خواهند شد که از آن‌ها تشکر می‌کنیم.

مجبوریم بر اجرای پروتکل‌ها سختگیری کنیم

نمکی تاکید کرد: ما مجبوریم بر اجرای پروتکل‌ها سخت‌گیری کنیم و نمی‌توانیم مسائل جمهوری اسلامی و سلامت مردم را با چیزی عوض کنیم. ما یک ساختار کارشناسی هستیم، از ما توقع مصلحت اندیشی نداشته باشید. امروز آبروی جمهوری اسلامی در گرو موفقیت در مدیریت کروناست. توفیق در مدیریت کرونا برای وزارت بهداشت نیست، بلکه برای جمهوری اسلامی ایران است و هرکس آبرو و اعتلای جمهوری اسلامی ایران را در جهان بخواهد، باید با این بیماری درافتد و با هر پروتکل‌شکنی درافتد. آمار مرگ ما به ۵۰۰ رسید، دیدید که این شبکه‌های بیرونی چه میزگرد‌هایی راه انداختند و چه آدم‌های کم خرد و بی سوادی را آوردند که تحلیل کنند که جمهوری اسلامی ایران در مدیریت بیمار ناتوان است. اما زمانیکه آمار خودشان به ۲۰۰۰ می‌رسد، یک میزگرد ندارند.

وی تصریح کرد: من به عنوان سرباز معتقد به این نظام نمی‌توانم بنشینم و ببینم که اندکی پروتکل شکن می‌خواهند آینده این توفیق را زیر سوال برند. به همین دلیل ما و عزیزانمان در ناجا محکم ایستادیم تا با هر پروتکل شکنی درافتیم. زیرا مصلحتی را بالاتر از مصلحت توفیق در کرونا نمی‌بینیم و هیچ دستاوردی را برای آبروی نظام بالاتر از این نمی‌بینیم که دنیا بفهمد در اوج تحریم مالی داریم کرونا مدیریت می‌کنیم.

وزیر بهداشت ادامه داد: در آمریکا آقای بایدن آمده جای این خبیث و دیوانه قبلی و دارند تاوان بی خردی او را می‌پردازند. اکنون ۲۰۰۰ میلیارد دلار پول جدید برای مدیریت بیماری می‌گذارند و ما با جیب خالی و با خزانه تهی داریم کرونا مدیریت می‌کنیم. پول واکسن‌مان را می‌خواهیم جابجا کنیم، اجازه نمی‌دهند. این مدیریت برای جمهوری اسلامی افتخار است و ما در کنار پلیس قدرتمند نخواهیم گذاشت کسی این دستاورد عظیم ملی را خودخواهانه و خودسرانه مخدوش کند. تردید ندارم روز‌های خوش تری را در کشوری خواهیم داشت.

وی گفت: موسسه‌های بیرونی ۱۲۰۰ مرگ را در روز برای ایران تخمین می‌زدند، اما اکنون حیرت کردند که جمهوری اسلامی ایران به رقمی نازل دست یافت، برآورد کردند که سرزمینی که چنین زیرساخت قوی دارد، در بهار آینده بیش از شش مرگ در روز نخواهد داشت. این حرف بزرگی است که موسسات بیرونی به این جمع بندی برسند. آن‌ها می‌گویند ایران دستش به واکسن نمی‌رسد، اما همانطور که مژده دادم در حال تدارک واکسن هستیم.

ورود اولین بخش واکسن کرونا به کشور؛ طی روز‌های آتی

نمکی با اشاره به وضعیت ورود واکسن کرونا در کشور، گفت: درباره واکسن این مژده را بدهم که ما واکسن را برای تزریق، قبل از رسیدن واکسن تولید خودمان تدارک دیدیم و منابع آن را تامین کردیم. آقای رییس جمهور هم هر روز پیگیر هستند و انشاااله در روز‌های آینده اولین پارت‌های واکسن وارداتی را از منابع مطمئن وارد خواهیم کرد.

گروه‌های آسیب پذیر در اولویت واکسیناسیون کرونا

وی افزود: بر این اساس واکسیناسیون را برای گروه‌های آسیب‌پذیر آغاز می‌کنیم. در عین حال فرزندان اصیل و دانشمند این سرزمین هم خوشبختانه در ساخت واکسن ملی مان با تلاش شبانه روزی پیش می‌روند و در آینده نزدیک یکی از مراکز مهم ساخت واکسن بیماری کووید-۱۹ در جهان خواهیم بود.

وزیر بهداشت گفت: انشاالله با لطف خدا، با هدایت و حمایت‌های بزرگان نظام و همدلی شیرینی که شکل گرفت و به حرمت خون شهدا به زودی یکی از افتخارات بزرگ را که حذف کامل این بیماری از دامن کشورمان است را رقم خواهیم زد.

نظرات کاربران
انتشار یافته: ۱
در انتظار بررسی: ۰
Iran (Islamic Republic of)
حمید
0
0
يکشنبه ۰۵ بهمن ۱۳۹۹
صورت لک جوش
ارسال نظر
قوانین ارسال نظر
لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.
از ارسال دیدگاه های نا مرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.
لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.
در غیر این صورت، «اقتصاد24» مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.
خواندنی ها
خودرو
فناوری
آخرین اخبار

پزشک پاکستانی نوزاد را به جای هزینه زایمان مصادره کرد

فیلم/ گل مارادونایی در فوتبال زنان ایران

مشروب تقلبی، الناز ۱۲ ساله را به کشتن داد

فیلم/ احساساتی شدن جاستین بیبر پس از دیدن رولز رویس سفارشی اش

تجاوز به ۲ دختر در سوپر مارکت

گربه‌ای جان خود را برای نجات ۲ کودک از دست داد

فیلم/ شیرین کاری پسر محسن تنابنده در روز پدر

اینفوگرافی/ وضعیت استانی و آمار کرونا در ایران - ۷ اسفند ۱۳۹۹

هزینه رهن و اجاره خانه در امیرآباد

پیشنهاد بایرن مونیخ به علی کریمی در آستانه انتخابات+عکس

کاهش سطح هشدار کرونایی در انگلیس

گفتگوی برجامی نتانیاهو با شاه بحرین

پروین به یاد میناوند و انصاریان در روز مرد + عکس

فیلم/ ماجرای جالب مهمانی رفتن مجید صالحی به خانه رضا عطاران!

دلار به سد مقاومتی نزدیک شد

ردپای بازیکن بایرن مونیخ در مرگ خانم مدل معروف

ظریف به آمریکا و اروپا: علت کاهش تعهدات برجامی ایران را برطرف کنید

قائدی در استقلال ماندگار شد؟

فیلم/ پرویز پرستویی: من در رکاب علی کریمی هستم

فیلم/ لحظه تصادف زنجیره ای در تبریز

قیمت گران‌ترین و ارزان‌ترین دنا در بازار

قیمت املاک نوساز در مرزداران چند؟

همتی: فضای مجمع را برای تصویب لایحه پالرمو منفی ندیدم

اساسنامه منازل مسکونی مهر در پردیس ابلاغ شد

ماجرای انتقال سردار آزمون به سویا به کجا رسید؟

فیلم/ گوسفندی در جنگل با ۳۴ کیلو پشم

قیمت ماشین های لوکس لکسوس در بازار ایران + عکس

قبرستانی به دریا سقوط کرد!

اتووووووووو/ ۷ دلیل شگفت انگیز برای خوردن خرما

قانون آب در روز‌های آینده تدوین می‌شود

نرخ مصوب موز اعلام شد

فیلم / سرقت گوشی زیر یک ثانیه

عجیب ترین رسوم کفن و دفن مردگان در جهان + عکس

آخرین آمار فوتی‌ها و مبتلایان به کرونا در کشور

فیلم/ نظر برد پیت، بکهام، تام هاردی و سلبریتی‌های بزرگ در مورد پدر شدن

عید روحانی به مردم چیست؟

بعد از خوردن این نوشیدنی هرگز مسواک نزنید