تاریخ بروز رسانی: ۱۲:۱۸ - ۰۷ بهمن ۱۳۹۹

افزایش آمار‌های سرقت با خاموشی معابر

رئیس پلیس آگاهی ناجا درباره ارتباط خاموشی معابر و بزرگراه‌ها با آمار جرایم گفت: خاموشی معابر و بزرگراه‌ها در افزایش سرقت‌ها به ویژه سرقت‌های خرد تاثیر دارد به نحوی که در دی ماه امسال در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته سرقت‌ها ۱۸ درصد افزایش داشت.

افزایش آمار‌های سرقت

اقتصاد۲۴ - سردار محمد قنبری با اشاره به سهم ۹۲.۳ درصدی سرقت‌ها از کل جرایم اظهار کرد: از این سهم اشاره شده؛ ۹۸ درصد سرقت عادی محسوب می‌شود و از این ۹۸ درصد سرقت ها؛ سهم سرقت‌های خرد ۴۸ درصد و سهم سرقت‌های مهم اعم از سرقت منزل، خودرو و مغازه و ... ۴۲ درصد است.

وی در توضیح بیشتر ادامه داد: پیش‌تر اشاره کردم که ۹۲.۳ از مجموع کل جرایم، سهم سرقت هاست، در میان جرایم، جعل و کلاهبرداری سهم۷.۳ درصدی دارد (۵ درصد کلاهبرداری و ۲.۳ درصد جعل)، جرایم جنایی نیز شامل سرقت‌های مسلحانه، قتل عمد، آدم ربایی، تجاوز به عنف و ... در میان کل جرایم سهم ۴دهم درصدی دارند.

وی در توضیح روند کشفیات پلیس اضافه کرد: در حوزه سرقت‌ها حدود ۷۱.۱ درصد کشفیات داشته ایم که در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته میزان کشفیات در حوزه سرقت افزایش داشته است، سهم کشفیات سرقت خرد بیش از ۷۳.۵ درصد است، همچنین سرقت‌های به عنف با سهم ۷۵ درصدی و سرقت‌های مسلحانه با سهم ۷۶.۲ درصدی را به خود اختصاص داده اند.

افزایش کشفیات در حوزه سرقت

سردار قنبری با بیان اینکه طی ۱۰ ماهه سال جاری در مجموع کل سرقت‌ها ۹ درصد افزایش وقوع داشته ایم، تاکید کرد: البته باید بگویم علیرغم افزایش سرقت ها، کشفیات پلیس نیز ۱۶.۲ درصد افزایش داشته است.

این مقام ارشد انتظامی با اشاره به راه اندازی قرارگاه مبارزه با سرقت عنوان کرد: راه اندازی این قرارگاه به معنا تمرکز پلیس در پیشگیری از وقوع سرقت، افزایش کشفیات و تعیین سهم و نقش سازمان‌های برون سازمانی و غیرپلیسی در وقوع برخی جرایم، چون سرقت است.


بیشتر بخوانید: سرقت اطلاعات بانکی ۲۰۰۰ شهروند با چند کیلو میوه!


رئیس پلیس آگاهی ناجا با بیان اینکه با شیوه‌های علمی و بهره وری از تجهیزات نوین و به روز در صددیم که جرایم را کشف کنیم، خاطر نشان کرد: در ۱۰ ماهه سال جاری میزان کشفیات قتل‌ها ۹۷.۴ درصد و آدم ربایی ۱۰۰ درصد بوده است و به طور کلی باید بگویم در مجموع جرایم جنایی ۹۶.۹ درصد کشف جرم داشته ایم.

این مقام ارشد انتظامی درباره روند استرداد اموال مکشوفه به مالباختگان عنوان کرد: این موضوع یکی از رویکرد‌های جدی پلیس آگاهی ناجاست و در اثبات این ادعا با راه اندازی سامانه "نما " در تلاشیم که فرآیند استرداد اموال به مال باختگان هر چه سریع‌تر اتفاق بیفتد، البته با تعیین سازوکار‌هایی به دنبال به روزرسانی این سامانه هستیم.

وی تاکید کرد: مبنای عمل ما در پلیس آگاهی ناجا افزایش سرعت کشف (کاهش زمانی فاصله وقوع جرم تا کشف) است؛ یعنی در صددیم ضمن کاهش زمان کشف، کشفیات به صورت کامل اتفاق بیفتد؛ یعنی اموال مکشوفه به مال باختگان مسترد شود، لازم است که در همین جا بگویم که نیازمند مشارکت مردم هستیم به طوری که اموال مجهز به کد شناسایی، تصاویر و یا ... شوند.

تبعیضی در پیگیری پرونده‌ها نداریم

سردار قنبری همچنین با رد هرگونه تبعیض در پیگیری پرونده‌ها تاکید کرد: همه پرونده‌ها از نظر پلیس مهم و حائز اهمیت هستند؛ از نظر ما هر جرمی که صورت گرفته و شهروندی مورد تعدی واقع شده باید پرونده تشکیل شود و این پرونده را با رویکرد و نگاه مهم و اولویت دار دنبال می‌کنیم.

رئیس پلیس آگاهی ناجا توضیح داد: برخی از پرونده‌ها که مربوط به افراد مشهور و سرشناسی، چون هنرمندان، ورزشکاران و ... است، به دلیل نشر و پرداختی که در فضای مجازی یا رسانه‌ها صورت می‌گیرد برجسته می‌شود، در حالی که وقتی حادثه‌ای برای یک فرد عادی اتفاق می‌افتد این گونه بزرگنمایی یا برجسته نمی‌شود، در هر حال ما به همه موضوعات با رویکرد "مهم" و "اولویت دار" نگاه می‌کنیم و تبعیضی در پیگیری پرونده‌ها و تلاش برای کشفیات نداریم.

وی اشاره کرد: چندی پیش یک فرد شرور سابقه دار در اقدامی خشن و تاثیرگذار در جامعه، اعضای یک خانواده و مهمان آن‌ها را به قتل رساند، این فرد در فضای مجازی با انتشار تصاویری کنار محافظان خود به گونه‌ای در صدد القای این مطلب بود که پلیس نمی‌تواند اقدامی انجام دهد در حالی که در کمتر از ۲۰ روز در آپارتمانی با وجود دو محافظ مسلح به دام افتاد.

سردار قنبری تاکید کرد: مقصود من از طرح این موضوع این است که در پیگیری پرونده‌ها تبعیضی نداریم پلیس هرگز یک پرونده را به صورت سفارشی یا ویژه دنبال نمی‌کند بلکه نیروی انتظامی همه پرونده‌ها را بر مبنای وظیفه ذاتی و قانونی و با هدف کشف و ارتقای امنیت پیگیری و رسیدگی می‌کند.

وی با بیان اینکه اجازه نمی‌دهیم افرادی در جامعه به القای ناامنی یا عدم وجود امنیت بپردازند، خاطر نشان کرد: وظیفه خود می‌دانیم با استفاده از شیوه‌های علمی، بهره گیری از به روز‌ترین تجهیزات و امکانات در کنار به کارگیری نیرو‌های متخصص و زبده به سمت و سویی برویم که سرعت کشفیات افزایش یابد.

افزایش آمار‌های سرقت در دی ماه با خاموشی معابر

رئیس پلیس آگاهی ناجا در ادامه در پاسخ به سوالی مبنی بر ارتباط خاموشی معابر و بزرگراه‌ها طی هفته‌های اخیر با افزایش سرقت ها، عنوان کرد: در دی ماه امسال در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته سرقت‌ها ۱۸ درصد افزایش داشته و این در حالی است که باید بگویم طی ۱۰ ماهه سال جاری میزان کل سرقت‌ها افزایش ۹ درصدی داشته است.

سردار قنبری ادامه داد: هر چند که خاموشی معابر و بزرگراه‌ها در افزایش سرقت‌ها به ویژه سرقت‌های خرد تاثیر دارد، اما از زمان اعمال محدودیت‌های کرونایی و با دستور فرمانده نیروی انتظامی تردد اکیپ‌های گشت آگاهی و انتظامی در سطح شهر‌ها به ویژه از ساعت ۲۱ به بعد افزایش داشته است.

رشد ۱۸ درصدی کشفیات کیف قاپی

این مقام ارشد انتظامی در پاسخ به سوالی که آیا شاهد افزایش کیف قاپی و موبایل قاپی طی بازه زمانی ۱۰ ماهه سال جاری هستیم یا خیر؟ عنوان کرد: در موضوع کیف قاپی و موبایل قاپی نیازمند این هستیم که مردم "خودکنترلی" را افزایش دهند به هر حال در بازه زمانی اشاره شده میزان کیف قاپی رشد ۱۲ درصدی داشته است، این در حالی است که طی بازه زمانی اشاره شده میزان کشفیات کیف قاپی رشد ۱۸ درصدی داشته است.

براساس گزارش سایت پلیس، رئیس پلیس آگاهی ناجا درباره دخالت پلیس برای ارتقاء ایمنی خودرو‌ها عنوان کرد: مذاکراتمان با شرکت‌های خودروسازی در زمینه ارتقاء ایمنی خودرو‌ها در حال انجام است و در آیتم‌هایی نیز این موضوع محقق شده؛ جلسات متعددی با خودروسازان داشته ایم تا با راه اندازی سامانه‌هایی در رابطه با ردیابی قطعات و ... همکاری با پلیس آگاهی و سایر سازوکار‌ها بتوانیم ایمنی خودرو‌ها را افزایش دهیم، به هر حال مذاکرات و پیگیری‌ها در حال انجام است.

سردار قنبری در پایان درباره چگونگی تکمیل بانک اطلاعاتی مجرمان عنوان کرد: ۶۷ درصد کشفیات پلیس آگاهی ناجا از طریق اشراف اطلاعاتی و بهره مندی از سامانه‌های این پلیس اتفاق می‌افتد و بانک اطلاعاتی مجرمان را نیز تکمیل کرده ایم

ارسال نظر
قوانین ارسال نظر
لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.
از ارسال دیدگاه های نا مرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.
لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.
در غیر این صورت، «اقتصاد24» مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.
خواندنی ها
خودرو
فناوری
آخرین اخبار

چرا اشخاص دارای گروه خونی A نسبت به کرونا حساسترند؟

پلاکت‌های خون را چگونه به صورت طبیعی افزایش دهیم؟

محمد مصدق، اقتصاد بدون نفت یا فروپاشی سیاسی و اقتصادی؟

صبحانه، بهترین وعده برای کاهش تری گلیسیرید؛ ۵ پیشنهاد غذایی

خوردن مرتب گوشت باعث ۹ بیماری خطرناک می‌شود

قیمت گوشی سامسونگ، شیائومی و نوکیا

حمیدرضا مومنی، دبیر جدید شورایعالی مناطق آزاد کیست؟ +سوابق

دولت ملزم به پرداخت ۹۰ هزار میلیارد تومان از طلب تامین اجتماعی شد

آخرین آمار فوتی‌ها و مبتلایان به کرونا در کشور امروز پنجشنبه ۱۴ اسفند ۹۹

نشست بررسی ظرفیت‌های منطقه آزاد انزلی و تدوین برنامه‌های اجرایی برای دهه آینده

لغو پرواز‌های نوروزی صحت دارد؟

سیدمحمد خاتمی پیام صادر کرد

ستاره شهرخودرو در نزدیکی آبی‌ها

آمار بالای فوتی های کرونا در چاق ترین کشورهای جهان

اثربخشی ۸۱ درصدی واکسن کروناویروس هند

به زودی خط تولید مشترک واکسن «اسوپتنیک وی» در تهران راه اندازی خواهد شد

افزایش ۹۰ درصدی تورم اقلام وارداتی در فصل پاییز

احضار جمعی از مسئولان بورس به قوه قضائیه

روسیه وعده انتقام به آمریکا داد

بازگشت مجیدی با خوشحالی معروف دربی+ عکس

شناسایی سریع‌ و کم‌هزینه کرونا با کمک یک پلتفرم رباتیک

ورود سومین محموله واکسن روسی به ایران

در خیابان و بازار ۲ ماسک روی هم بزنید

افزایش سرمایه سه نماد تایید شد

ملاک جالب بهرنگ علوی برای ازدواج

سهام آمریکا سقوط کرد

آخرین آمار جهانی کرونا امروز پنجشنبه ۱۴ اسفند ۹۹

قیمت آجیل و خشکبار

فیلم/ سه دستور رئیس جمهور به شهردار تهران

بارش برف و کولاک در کوهستان‌های تهران

مزایده پورشه خاص دیگو مارادونا +عکس

اینفوگرافی / FATF چیست؟

نه پیش فروش بلیط نوروزی داریم و نه پرواز‌ها لغو شده اند

بازگشت هزار و ۴۲۰واحد غیرفعال به چرخه تولید

راه‌اندازی ۲ میدانگاه بزرگ عرضه مرغ

نامه عباس آخوندی به حسن روحانی درباره جمعیت امام علی

این بیماری یک سوم تهرانی‌ها را درگیر کرده است