تاریخ بروز رسانی: ۰۷:۵۲ - ۲۰ بهمن ۱۳۹۹
اقتصاد ۲۴ گزارش می‌دهد:

جزئیات اقدامات عمرانی و زیرساختی سازمان منطقه آزاد قشم در سال ۹۹

سازمان منطقه آزاد قشم بیش از ۳۵ پروژه عمرانی و زیرساختی در سال ۹۹، در دست ساخت داشته یا افتتاح کرده که نشان از تمرکز این سازمان بر امور زیرساختی در راستای رونق تولید و توسعه زیربنایی بوده است.

منطقه آزاد قشم

اقتصاد۲۴ - هدف از ایجاد و توسعه مناطق آزاد، افزایش و توسعه صادرات، ایجاد اشتغال، جذب سرمایه گذاری داخلی و خارجی و انتقال تکنولوژی، افزایش درآمد‌های عمومی، افزایش توریسم، ارتقای جایگاه اقتصادی کشور و بهره مندی از اقتصاد رقابتی است. لازمه تحقق این اهداف فراهم کردن زیرساخت‌ها است که از ضرورت‌های امروز مناطق آزاد ایران به شمار می‌آید.  منطقه آزاد قشم در سال رونق تولید به منظور تکمیل اقدامات زیرساختی که از ضرورت‌های توسعه و رونق تولید به حساب می‌آید، چندین پروژه افتتاح شده و در دست ساخت داشته است.

برخی از این پروژه‌ها در راستای مسئولیت اجتماعی و برخی دیگر از پروژه‌های زیرساختی برای حوزه گردشگری و دیگر حوزه‌هایی، چون زیرساخت صنایع و حمل و نقل و امکانات صادراتی و بنادر بوده است.


بیشتر بخوانید: بازدید از ۹ پروژه عمرانی و راهسازی در سطح منطقه آزاد قشم


شهریور ماه امسال همزمان با برگزاری رویداد افتتاحیه پروژه‌های مناطق آزاد و ویژه اقتصادی، در منطقه آزاد قشم چندین پروژه از این دست به بهره‌برداری رسید.  عملیات عمرانی سازمان منطقه آزاد قشم در حوزه روستا‌های جزیره به تفکیک؛ بهسازی معابر ۲۰ روستای جزیره در طرح مشترک با بنیاد مسکن انقلاب اسلامی به مبلغ ۵۷۰ میلیارد ریال، احداث و بازسازی ۲۰ مدرسه در روستا‌های مختلف قشم به مساحت بیش از  ۲۰ هزار مترمربع توسط سازمان منطقه آزاد قشم به اعتبار ۱۲۰ میلیارد ریال، زیرسازی و آسفالت مسیر ژئوسایت گردشگری چاهکوه، اسکله تفریحی روستای سهیلی و شهرک گلزار روستای طولا به مساحت کل ۴۸ هزار مترمربع با سرمایه‌ای بالغ‌بر ۱۷۰ میلیارد ریال، ساخت و اجرای بلوار روستای گیاهدان به شهر درگهان به طول سه کیلومتر به مبلغ ۱۵۰ میلیارد ریال اعتبار و احداث پارک‌های محله ای، خطی-ساحلی و زمین‌های ورزشی در سراسر جزیره به وسعت ۱۰۰ هزار مترمربع و ارزش ریالی ۱۲۰ میلیاردی می‌باشد که پروژه‌های عمران روستایی از این مجموعه را شامل می‌شود. آماده‌سازی سه سایت ۶۵، ۹۸ و ۱۵۵ هکتاری به متراژ کل ۳۱۸ هکتار بااعتبار ریالی ۹ هزار و ۳۵۰ میلیاردی در شهر قشم، زیرسازی و آسفالت معابر برون‌شهری به طول ۳۰ کیلومتر  بااعتبار ۱۸۰ میلیارد ریال ازجمله فعالیت‌های سازمان منطقه آزاد قشم در راستای بهبود شرایط زندگی و ارتقا خدمات در حوزه راه‌سازی است.

پروژه حمل و نقلی ترمینال کانتینری مستقر در سایت منطقه آزاد قشم واقع در بندر شهید رجایی، پروژه دیگری از مجموع پروژه‌های مذکور است که با سرمایه‌گذاری شرکت کومه صنعت قشم در مساحت چهار هکتار و بااعتباری بالغ‌بر ۱۵۰ میلیارد ریال، ظرفیتی جدید به بخش حمل‌ونقل این منطقه خواهد افزود.

ساخت اماکن اقامتی در قالب سه پروژه هتلینگ توسط بخش خصوصی، بخش دیگری از ۱۴ پروژه شاخص منطقه آزاد قشم در سال جهش تولید است که با سرمایه‌گذاری ۳۲۰ میلیارد ریالی، ۳۶۲ تخت را به مجموعه تخت‌های پذیرای گردشگر در جزیره خواهد افزود که شامل یک هتل به نام هتل لاچین و دو هتل آپارتمان  به نام‌های آوینا و دایموند است.

هتل لاچین با سرمایه ۵۰ میلیارد ریالی تعداد ۵۰ تخت، هتل آپارتمان آوینا با سرمایه ۱۳۰ میلیارد ریالی تعداد ۱۰۴ تخت ثابت که  قابل‌افزایش به ۱۵۲ تخت می‌باشد و هتل آپارتمان دایموند در ساحل جزیره قشم و سرمایه‌گذاری ۱۴۰ میلیارد ریالی با ۴۰ سوییت، تعداد ۱۶۰ تخت را به ظرفیت اقامتی منطقه آزاد قشم اضافه می‌کنند.

در این بین توجه به گردشگری روستایی در حوزه ایجاد زیرساخت‌های لازم در روستا‌ها و اقداماتی در راستای مسئولیت اجتماعی در منطقه آزاد قشم قابل مشاهده است. پروژه‌های عمرانی روستا‌ها در جزیره قشم به علت ضرورت امروز گردشگری روستایی که توسط سازمان جهانی گردشگری مشخص شده، بوده است. ایجاد رفاه و امنیت برای ساکنان با فراهم کردن امکانات مناسب برای حضور سرمایه‌گذاران، رونق فعالیت‌های صنایع مختلف، اشتغال‌زایی و درنهایت درآمدی پایدار را به‌ویژه در حوزه ارزی و صادرات  برای مردم جزیره قشم و کشور از جمله مهم‌ترین اهداف منطقه آزاد قشم در این پروژه‌های بوده است.

چند پروژه شاخص عمرانی قشم 

در دی ماه امسال نیز منطقه آزاد قشم از ۱۲ پروژه عمرانی و زیرساختی بهره‌برداری کرد. بخشی از این پروژه‌ها در راستای ایجاد حق سرپناه و مربوط به برج‌سازی‌های با معماری خاص و ویژه در منطقه آزاد قشم بوده است.  برج مسکونی ماتیا، مجتمع تاپ آیلند، ۴۰ واحد ویلایی و آماده‌سازی سایت ۲۳ هکتاری از جمله این پروژه‌ها بودند که در دی ماه امسال به بهره برداری رسید. از جمله دیگر پروژه‌های طرح‌های توسعه روستایی، خدماتی و زیرساختی  شامل؛ ساخت بلوار دسترسی به روستای دفاری، بلوار رینگ غربی شهرک نریمان تا ساحل جنوبی به طول چهار کیلومتر، بهسازی جاده سه‌راه دیرستان تا فرودگاه و میدان شهید ستاری، احداث سه کمپ پارک (آفتاب ۲، مهتاب و فاز دوم جزایر ناز)، احداث کانال جمع‌آوری آب‌های سطحی و اجرای خط دوم انتقال آب است که با حضور ویدئو کنفرانسی رئیس جمهور به بهره برداری رسید. مجموع پروژه‌های ۱۲ گانه عمرانی منطقه آزاد قشم که در دی ماه به بهره‌برداری رسید، توانسته‌اند برای یک هزار و ۳۲۴ نیرو اشتغال ایجاد کنند. این درحالی است که ایجاد زیرساخت‌ها می‌تواند زمینه‌ای برای رونق حوزه‌های دیگر اقتصادی نیز باشد و در پی آن اشتغال جدیدتری نیز ایجاد شود.

در عین حال در مرداد ماه امسال دو پروژه شاخص عمرانی در دستور کار قرار گرفت و زمینه چینی‌ها برای احداث آن انجام شد. یکی از این پروژه‌های شاخص عمران شهری،   سایت فرودگاه قدیم (زادبوم) است که مطابق با طرح تفصیلی شهر قشم طراحی شده تا ضمن فراهم کردن  فضای اسکان بیش از ۱۱ هزار نفر، ظرفیتی مدرن، هوشمند و براساس استاندارد‌های سیما و منظر شهری در سطح جهان ایجاد نماید. موضوع پروژه دیگر نیز طراحی پیاده راه شهر قشم در حدفاصل چهارراه پردیس تا سینما دریا، به مساحت تقریبی ۱۶.۵ هکتار و طول یک هزار و ۷۰۰ متربود.

پروژه‌های در دست ساخت زیرساختی

اخیراً نیز سازمان منطقه آزاد قشم ۹ پروژه عمرانی را در دستور کار قرار داده که نقش تعیین کننده‌ای در بهبود زیرساخت‌های منطقه آزاد قشم خواهند داشت.

برج دو قلو آلفابت در ورودی غربی شهر قشم به فاصله ۱۵۰ متری از دریا و در ارتفاع ۷۰ متری از سطح آب‌های آزاد مشرف به شهر قشم که هر یک از این برج‌ها هرکدام شامل ۱۸ طبقه با دو ساختمان جانبی با افزون بر ۴۰ هزار مترمربع زیربنا، عملیات خاکریزی، احداث پل و آسفالت بلوار «هلر – رمچاه» به طول هفت کیلومتر که با مشارکت خیرین، عملیات خاکریزی بلوار کمربندی ساحل شمالی درگهان به طول ۸۶۵ متر که با اعتباری بالغ بر ۶۳ میلیارد ریال با تامین مالی سازمان منطقه آزاد قشم، تمهیدات معاونت عمرانی این سازمان برای ترمیم و اصلاح این دو نقطه حادثه خیز حد فاصل «اسکله کاوه – لافت» و «لافت – گورزین»، عملیات خاکریزی و آسفالت نقطه حادثه خیز حد فاصل اسکله کاوه – لافت به طول دوکیلومتر و ۳۰۰ متر و با اعتباری بالغ بر ۳۰ میلیارد ریال از سوی سازمان منطقه آزاد قشم، و همچنین عملیات خاکریزی، آسفالت و احداث پل نقطه حادثه خیز لافت – گورزین هم به طول دو کیلومتر از سوی سازمان منطقه آزاد قشم از پروژه‌های عمرانی و زیرساختی بودند که اکنون در دست ساخت هستند.

پروژه ساخت مرکز جامع سلامت و درمانگاه گورزین با اعتباری بالغ بر ۳۰ میلیارد ریال توسط خیرین در زمینی به مساحت ۱۴ هزار مترمربع شامل ساختمان مرکزی درمانگاه با زیربنای ۴۱۰ مترمربع، کلنگ زنی پروژه احداث کمپ پارک جی جیان با تامین مالی ۵۰ درصد توسط خیرین و ۵۰ درصد توسط سازمان منطقه آزاد قشم، پروژه‌های احداث ساختمان چند منظوره صنایع دستی و آموزشی روستای کاروان با ۳۷۰ مترمربع زیربنا و اعتباری بالغ بر سه میلیارد و ۵۰۰ میلیون ریال با ۸۰ درصد پیشرفت فیزیکی و کمپ پارک روستای خالدی به مساحت هشت هزار مترمربع با ۷۰ درصد پیشرفت فیزیکی با مشارکت ۵۰ درصد سازمان منطقه آزاد قشم نیز از دیگر پروژه‌هایی است که در ادامه هدف سازمنا منطقه آزاد قشم در حوزه اقدامات زیرساختی در دستور کار قرار دارد و به زودی افتتاح خواهند شد.  

ارسال نظر
قوانین ارسال نظر
لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.
از ارسال دیدگاه های نا مرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.
لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.
در غیر این صورت، «اقتصاد24» مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.
خواندنی‌ها
خودرو
فناوری
آخرین اخبار

دستمزد شهریار مغانلو در پرسپولیس مشخص شد

حذف کالا‌های بادوام، رفاه و فرهنگ از سبد خانوار

چوب حراج بر میراث هنری طراح مشهور

دیدار نمایندگان مجلس با مشاور رییس جمهور در امور مناطق آزاد کشور

گیسو ادامه عاشقانه بدون مهناز افشار؟

تخلیه ۱۴ میلیون تن انواع کالا‌های اساسی در بندر امام خمینی

هوای تهران سرد می شود

طرز تهیه سمنو سفره هفت سین را خودتان بسازید

فیلم/ سعید محمد رسما اعلام کاندیداتوری کرد

۵ نشانه برای سرقت از وای فای

بشار اسد در دیدار با یک ایرانی به کرونا مبتلا شد؟

جایگاه ایران در بازار افغانستان فرصت طلایی چابهار

نحوه پذیرش بیمار در بیمارستان‌های دولتی با حذف دفترچه بیمه

فیلم/ درگیری پلیس ضد شورش هلند با معترضان محدودیت‌های کرونایی

آخرین آمار جهانی کرونا امروز سه شنبه ۱۹ اسفند ۹۹

فیلم/ پولدارها بیشتر کرونا می‌گیرند

افزایش فرار از دریافت بیمه شخص ثالث

افشاگری مگان مارکل از نژادپرستی خاندان سلطنتی + عکس

پناهجویان سرخورده در امتداد ریوگراند

بازگشت به مدرسه در انگلیس+ تصاویر

تورم علیه همه

اماواگر‌های اینترنت نسل ۵ در خانه ایرانیان

معطلی دو لایحه ضدفساد در مجلس

قیمت خودرو‌های سایپا امروز سه شنبه ۱۹ اسفند ۹۹

چرا سفر با وسایل حمل‌ونقل عمومی آزاد است؟

قیمت خودرو‌های ایران خودرو امروز سه شنبه ۱۹ اسفند ۹۹

فیلم/ مصاحبه زیرخاکی مهران مدیری با عادل فردوسی‌پور

دستمزد ۱۴۰۰ و بلاگردانی به نام گروه کارگری/ همه کاسه کوزه‌ها را بر سر تیم کارگری می‌شکنند

قیمت سکه پارسیان امروز سه شنبه ۱۹ اسفند ۹۹

قیمت سکه و قیمت طلا امروز سه شنبه ۱۹ اسفند ۹۹

قیمت دلار، قیمت یورو و قیمت پوند امروز سه شنبه ۱۹ اسفند ۹۹

قیمت مرغ، گوشت گوسفند و گوساله امروز سه شنبه ۱۹ اسفند ۹۹

افشاگری جواد عزتی +عکس

شرایط و مزیت‌های سرمایه‌گذاری در منطقه ویژه اقتصادی سلفچگان/رشد صنایع در سالی که گذشت

شام لاکچری خانوادگی یکتا ناصر در رستوران + عکس

آیا مرحوم انصاریان از حضور در استقلال پشیمان بود؟

وقوع انفجار تروریستی در کاظمیه عراق