تاریخ بروز رسانی: ۱۷:۰۲ - ۲۰ بهمن ۱۳۹۹
همه آنچه که امروز در بازار سهام اتفاق افتاد:

شاخص بورس از یک میلیون و ۱۹۲ هزار واحد گذشت

شاخص کل بورس تهران در پایان معاملات امروز دوشنبه ۲۰ بهمن‌ماه با رشد ۲۲ هزار و ۳۰۲ واحدی به رقم یک میلیون و ۱۹۲ هزار و ۸۳۴ واحد رسید.

شاخص بورس

اقتصاد۲۴ -شاخص کل بورس تهران در پایان معاملات امروز دوشنبه ۲۰ بهمن‌ماه با رشد ۲۲ هزار و ۳۰۲ واحدی به رقم یک میلیون و ۱۹۲ هزار و ۸۳۴ واحد رسید. در این روز با اینکه شاخص کل ۱.۹۱ درصد رشد کرد، اما اغلب نماد‌های بازار قرمزرنگ بودند و شاخص هم‌وزن ۲۰ صدم درصد کاهش داشت. موردی که نشان می‌دهد رشد امروز شاخص کل بورس تنها مدیون نماد‌های شاخص‌ساز است که از جمله آن‌ها می‌توان به فارس، فولاد، فملی، کگل، شستا، کچاد و تاپیکو با بیشترین تاثیر بر رشد شاخص کل اشاره کرد.

شاخص کل امروز کار خود را در مدار صعودی آغاز کرد، اما شرایط با روز گذشته فرق می‌کند و نماد‌های قرمزرنگ این بار پرتعداد ظاهر شده‌اند و اغلب نماد‌های کوچک در روند صعودی بازار همراهی نمی‌کنند. بعد از گذشت ۳۰ دقیقه از شروع بازار امروز شاخص کل رشد ۲۴ هزار واحدی را تجربه می‌کند و ۲.۰۷ درصد افزایش پیدا کرده. در حالی که شاخص هم‌وزن تنها ۲۴ صدم درصد رشد دارد. تا این لحظه نماد‌های فارس، فولاد، فملی، شستا، کچاد، کگل و تاپیکو بیشترین تاثیر را بر رشد شاخص کل گذاشته‌اند.

رشد شاخص در بازار نسبتا قرمز

در ساعات اولیه شروع به کار بازار امروز، اکثریت در بورس با نماد‌های قرمزرنگ است. به طوری که از مجموع ۳۱۲ نماد معامله شده در این ساعات، ۱۶۷ نماد با کاهش قیمت سهام روبرو شده‌اند و ۱۴۵ نماد که شاخص‌ساز‌ها را شامل می‌شوند، در مدار صعودی حرکت می‌کنند. در بازار فرابورس هم شرایط مشابهی را شاهد هستیم. از مجموع ۲۱۴ نماد معامله شده در ساعات اولیه، ۱۲۵ نماد ارزش سهام خود را نسبت به روز گذشته از دست داده‌اند و ۸۹ نماد صعودی هستند.

شاخص بورس

بررسی نقشه بازار نشان می‌دهد بازار امروز به دو نیمه تقسیم شده و نصف آن که شرکت‌های بزرگ هستند در مدار صعودی حرکت می‌کنند، اما نصفه دیگر که اغلب شرکت‌های و گروه‌های کوچک را تشکیل می‌دهند، نزولی هستند. به همین خاطر سمت راست نقشه بازار امروز به رنگ قرمز درآمده است. بیشترین آمار معاملات در ساعات اولیه مربوط به گروه صندوق‌های سرمایه‌گذاری ETF است. دو صندوق دولتی امروز شرایط خوبی را تجربه می‌کنندو پالایش در آستانه تشکیل صف خرید قرار دارد و دارا یکم هشت درصد رشد کرده است. در گروه خودرو و ساخت قطعات، خساپا و خودرو کمی افزایش قیمت دارند، اما دیگر نماد‌های گروه از جمله خرینگ، خکار و خموتور به رنگ قرمز درآمده‌اند. فرآورده‌های نفتی امروز سراسر سبزرنگ هستند، با این تفاوت که خبری از صف خرید نیست. شپنا و شبندر بیش از چهار درصد و شتران و شبریز حدود سه درصد رشد کرده‌اند. در گروه فلزات اساسی برای لیدر‌ها یعنی فولاد و فملی صف خرید سنگین تشکیل شده و دیگر نماد‌ها هم عموما صعودی هستند. محصولات شیمیایی هم شرایط مشابهی دارند. شاهد تشکیل صف خرید برای تاپیکو و فارس و روند صعودی قیمت سهام در دیگر نماد‌های شیمیایی هستیم. هولدینگ‌ها و بانک‌ها امروز با رنگ سبز به تابلو آمده‌اند و عموما نماد‌های این دو گروه بین دو تا چهار درصد افزایش قیمت نسبت به روز گذشته دارند. دیگر گروه‌های بورسی امروز روند ثابتی ندارند و در بینشان کلی نماد قرمزرنگ به چشم می‌خورد.


بیشتر بخوانید: جو مثبت بورس تا کجا ادامه دارد؟


سفار؛ سنگین‌ترین صف خرید بازار

سیمان فارس امروز سنگین‌ترین صف خرید بازار را شاهد است. حدود هزار سهامدار بورس برای خرید ۳.۹ میلیون سهام سفار به ارزش ۵۵ میلیارد تومان صف کشیدند و تا پایان معاملات فروشنده‌ای پیدا نشد. فولاد با صف خرید ۳۴ میلیاردی در رتبه دوم و پالایش با صف خرید ۳۰ میلیاردی در رتبه سوم سنگین‌ترین صف‌های خرید قرار دارند. کاوه، پارند، شیران، شفارس، کزغال، سپیدار، سمگا، رافزا و بنو دیگر نماد‌های دارای صف خرید در بازار امروز هستند.

کدما؛ سنگین‌ترین صف فروش بازار

نماد گروه معدنی دماوند همچنان در صدر فهرست سنگین‎‌ترین صف‌های فروش قرار دارد. ارزش صف فروش امروز کدما به حدود ۱۵۰ میلیارد تومان می‌رسد. پرداخت با صف فروش ۴۶ میلیاردی در رتبه دوم و حتوکا با صف فروش ۲۵ میلیارد تومانی در رتبه سوم قرار دارد. در بازار امروز بکاب، کسرام، وسخراج، گدنا، چخزر، شتوکا، بپاس و زنگان از دیگر نماد‌های دارای صف فروش هستند.

شاخص‌ساز‌ها بورس را سبز نگه داشتند

شاخص کل بورس تهران در پایان معاملات امروز دوشنبه ۲۰ بهمن‌ماه با رشد ۲۲ هزار و ۳۰۲ واحدی به رقم یک میلیون و ۱۹۲ هزار و ۸۳۴ واحد رسید. در این روز با اینکه شاخص کل ۱.۹۱ درصد رشد کرد، اما اغلب نماد‌های بازار قرمزرنگ بودند و شاخص هم‌وزن ۲۰ صدم درصد کاهش داشت. موردی که نشان می‌دهد رشد امروز شاخص کل بورس تنها مدیون نماد‌های شاخص‌ساز است که از جمله آن‌ها می‌توان به فارس، فولاد، فملی، کگل، شستا، کچاد و تاپیکو با بیشترین تاثیر بر رشد شاخص کل اشاره کرد.

شاخص بورس

نقشه بازار در پایان معاملات روز دوشنبه ۲۰ بهمن‌ماه (برای مشاهده در ابعاد بزرگتر، روی عکس کلیک کنید)
نقشه بازار تا پایان معاملات رفته رفته رنگ قرمز بیشتری به خود گرفت. این موضوع را کامل می‌تواند در گروه صندوق‌های سرمایه‌گذاری که چکیده‌ای از کل گروه‌های بورسی هستند مشاهده کرد. اغلب صندوق‌های سرمایه‌گذاری سهامی امروز نزولی بودند. البته دو صندوق دولتی به مدار صعودی افتاده و دوباره شاهد تشکیل صف‌های خرید پیاپی برای دارا یکم و پالایش هستیم. امروز قیمت هر واحد پالایش به هشت هزار و ۸۰۰ تومان رسید. در گروه خودرو و ساخت قطعات نماد‌های بزرگ مثل خساپا، خودرو، خگستر و خپارس صعودی بودند و برای نماد‌های خبهمن، خفنر و خزر صف خرید تشکیل شده بود، اما دیگر نماد‌ها همگی با روند نزولی به کار خود پایان دادند. فملی و فولاد تا پایان ساعت معاملات صف خرید خود را حفظ کردند. اغلب نماد‌های فلزی بعد از کاهش سنگینی که پشت سر گذاشتند، امروز شاهد افزایش قیمت سهام خود بودند. فرآورده‌های نفتی امروز سبزرنگ بودند و برای شپنا صف خرید تشکیل شد. محصولات شیمیایی هم بازار متعادلی را تجربه کردند که در بینشان تاپیکو و فارس با صف خرید کار خود را به پایان رساندند. در گروه بانک‌ها و موسسات اعتباری اغلب نماد‌ها از جمله بزرگتر‌هایی مثل وبملت، وبصادر، وتجارت و وپارس صعودی بودند. قندی‌ها، هولدینگ‌ها و اسخراج کانه‌های فلزی بجز تاصیکو و کاما از دیگر گروه‌های سبز بازار به حساب می‌آِیند. در طرف مقابل انبوه‌سازی‌ها، غذایی‌ها، نیمی از دارویی‌ها، بیمه‌ها، ماشین آۀات، زراعت، نهاد‌های مالی و ساخت محصولات فلزی و ... اغلب قرمزرنگ بودند.

منبع: فرارو
ارسال نظر
قوانین ارسال نظر
لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.
از ارسال دیدگاه های نا مرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.
لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.
در غیر این صورت، «اقتصاد24» مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.
خواندنی ها
خودرو
فناوری
آخرین اخبار

عکس لاکچری و خفن بهاره افشاری با موتور

پیش فروش ۷ محصول ایران‌خودرو آغاز شد

دروازه‌بان حاشیه‌ساز استقلال در راه کمیته انضباطی

فیلم/ خبری خوب درباره واکسن کرونای انیستیتو پاستور

هزینه خرید تلویزیون در بازار

نارنگی ۲۸ هزار تومان و موز ۴۷ هزار تومان شد

فیلم/ حمله اوباش پرند به یک زن/ او زن را با ماشین زیر کرد

واکنش سلطانی‌فر به انتخابات فدراسیون فوتبال

فیلم/ توصیه‌های جدید برای استفاده صحیح از ماسک

رونمایی از هیات رییسه جدید فدراسیون فوتبال

خیار رکورد افزایش قیمت در بهمن را شکست

پیام تسلیت عباس آخوندی به مناسبت درگذشت علی اکرمی/ اگر مرگ داد است بیداد چیست؟

کاهش ۳۰ درصدی قیمت لوازم خانگی

خبر مهم برای متقاضیان وام اجاره

آریزو ۵ توربو، سدان خوش تیپ مدیران خودرو

8 دلیل احتمالی زنگ زدن گوش

فیلم/ پردیس لرزید؛ انفجار مواد محترقه فاجعه آفرید

12 وسیله‌ای که تاریخ انقضا دارند ولی شاید ندانید!

این زن یک روز پس از دفنش زنده شد

جهانگیری درگذشت فعال رسانه‌ای را تسلیت گفت

فیلم/ لحظه کمین کروکدیل غول پیکر در آب و شکار گوزن یالدار

چگونه به خودمان برای ورزش کردن انگیزه دهیم؟

تهیه و نصب ۵۰ اصله تیر روشنایی خیابانی با مشارکت سازمان منطقه آزاد قشم و اداره برق

محسن هاشمی: درآمدزایی عمده شهرداری با اخذ عوارض است

دلار در مسیر افزایشی، دیگر انتظار کاهش قیمت دلار را نداشته باشیم؟

مریخ نورد چین برای فرود روی سیاره سرخ آماده می‌شود

وعده خوب مربی پرسپولیس به هواداران

پست احساسی سپهر حیدری برای علی کریمی +عکس

جشنواره فیلم برلین، ۵ روز دیگر برندگانش را اعلام می‌کند

امیدواریم دولت مانع افزایش حداقل دستمزدها نشود/ نگران ممانعت دولت از افزایش درآمد کارگران شاغل و بازنشسته هستیم

خبر مهم حسن روحانی درباره کاهش قیمت ارز

فیلم/ سوتی بزرگ در انتخابات فدراسیون فوتبال!

دردِ دل‌های مهوش وقاری، درباره بستری شدن محسن قاضی‌مرادی

آخرین آمار فوتی‌ها و مبتلایان به کرونا در کشور امروز یکشنبه ۱۰ اسفند ۹۹

وضعیت فعلی دستمزد کارگران هشداردهنده است

قیمت بلیت اتوبوس برای عید گران می‌شود؟

آقای رییس فدراسیون فوتبال کرونا نگیرید+عکس