تاریخ بروز رسانی: ۱۷:۳۷ - ۲۱ بهمن ۱۳۹۹

اعلام دلیل نوسان قیمت‌ها در بازار طلا و سکه

افزایش قیمت طلا در بازارهای جهانی رد کنار رشد بهای دلار در بازار ایران و همچنین تحولات سیاسی رخ داده سبب شده است قیمت‌ها رد بازار طلا و سکه درگیر نوسان شود.

دلیل نوسان قیمت‌ها دربازار طلا و سکه

اقتصاد۲۴ - در روز‌های گذشته قیمت سکه در بازار ۶۵۰ هزار تومان افزایش یافته و سبب شده تا حباب سکه نیز تا ۵۴۰ هزار تومان بالا رود و در کنار آن افزایش تقاضای خرید با هدف سرمایه گذاری در این بازار اتفاق افتاده است.

نایب رئیس اتحادیه طلا و جواهر درباره چرایی نوسانات نرخ سکه و طلا در بازار گفت: مسائل سیاسی تاثیر مستقیمی بر روی مسائل اقتصادی دارد بنابراین با تحولات و بگو مگو‌های سیاسی که این روز‌ها در جریان است، بر روی نرخ ارز اثرگذار خواهد بود.

محمد کشتی‌آرای افزود: از روز گذشته تاکنون هزار تومان بر نرخ دلار به عنوان شاخص تعیین قیمت ارز در بازار داخلی افزوده شده است. به این ترتیب در چند روزگذشته قیمت طلا و سکه از ثبات نسبی برخوردار شده بود تحت تاثیر نرخ ارز دچار نوسان شد و به طور متوسط حدود ۶۵۰ هزار تومان بر قیمت هر قطعه سکه افزوده شد.

وی فزود: باید به عوامل دیگری نیز اشاره کرد به طوری که افزایش قیمت طلا باعث شد به طور مجدد انگیزه خرید و سرمایه گذاری روی سکه افزایش یابد؛ همچنین شاهد افزایش تقاضا به مناسبت روز‌های پایانی سال خورشیدی و نزدیک شدن به عید نوروز هستیم و همانند سال‌های قبل تقاضا برای خرید سکه در بازار ایجاد شده است. مجموع این عوامل سبب شد تا شاهد نوسانات شدید نرخ‌ها در بازار سکه و طلا باشیم.

افزایش تقاضای خرید مصنوعات طلا در روز‌های آینده

وی درباره میزان تقاضا در بازار مصنوعات طلا توضیح داد: بازار مصنوعات طلا ماه‌هاست با رکود همراه شده است، معمولا در مناسبت‌های مذهبی شاهد ایجاد تقاضا در بازار هستیم. وی افزود: بعد از پایان ایام فاطمیه، میلاد حضرت فاطمه زهرا (س) و روز مادر را داشتیم که سبب شد بسیاری از افراد ترجیح دهند مراسم ازدواج داشته باشند و رونق نسبی در بازار ایجاد شد.

وی گفت: بنابراین در روز‌های آینده هم منتظر این مناسبت‌ها هستیم و این موارد می‌تواند موجب رونق در بازار مصنوعات طلا باشد. این در حالی است که به طور کلی با کاهش مراسم‌ها و دورهمی و برگزاری جشن‌های نامزدی، عقد و ازدواج، سبب کاهش خرید و مصرف مصنوعات طلا شده است.

کاهش ۴۰درصدی خرید مصنوعات طلا در سال ۹۹

کشتی آرای عنوان کرد: در مقایسه وضعیت بازار مصنوعات طلا در سال ۹۹ نسبت به مدت مشابه سال ۹۸ باید گفت؛ به طور متوسط مصرف مصنوعات طلا در کشور حدود ۳۵ تا ۴۰ درصد کاهش یافته است. این مساله به دلیل محدودیت‌هایی است که بیماری کرونا در مسائل اجتماعی ایجاد کرده است.

نایب رئیس اتحادیه طلا و جواهر درباره فروش طلا‌هایی با وزن کمتر و به اصطلاح سبک ترو ظریف‌تر در بازار اظهار کرد: ۲ عامل باعث این اتفاق شده است؛ نخست آنکه افزایش قیمت طلاست که نسبت به سال‌های گذشته تقریبا ۱۰برابر شده است، از سوی دیگر کاهش قدرت خرید مردم اتفاق افتاده و تورم باعث شده ارزش ریال کاهش یابد و سبب شده تا مردم تامین مایحتاج روزانه و عادی را در اولویت قرار دهند و در واقعیت پولی باقی نمی‌ماند تا صرف خرید زیورآلات کنند.

کشتی آرای اضافه کرد: بنابراین این دو عامل سبب شده تا همکاران ما، زیورآلات با وزن‌های سنگین را تبدیل به مصنوعات با وزن‌های سبک کنند تا این‌گونه قدرت خرید مردم برای خرید طلا افزایش یابد و هموطنان بتوانند مصنوعات طلا را خریداری کنند.

وی ادامه داد: آویز و زنجیر‌هایی که تا در گذشته وزنی برابر با ۵ گرم داشتند اکنون تبدیل به ۱.۵ گرم شده و یا آویز‌هایی که قبلا ۱۰ گروم وزن داشته اند، اکنون با وزن‌های ۲ تا۳ گرم عرضه می‌شوند تا تحت تاثیر کاهش وزن مصنوعات، مردن بتوانند نسبت به خرید طلا اقدام کنند.

وی گفت: به دلیل کاهش درآمدها، قدرت خرید مردم پایین آمده و در مقابل هزینه‌ها بالارفته و سبب شده تا پس اندازی برای خرید طلا باقی نمی‌ماند.

تمایل جوانان به خرید حلقه ازدواج نقره به جای طلا

کشتی آرای درباره افزایش تمایل جوانان برای خرید حلقه‌ها و زیورآلات نقره و ... به جای مصنوعات طلا و به اصطلاح آبکاری کردن آن‌ها برای استفاده به عنوان طلا توضیح داد: بله در این مورد به بنده نیز گزارشی‌هایی رسیده است. همان طور که می‌دانید سن ازدواج بالارفته، مسکن گران است و زوج‌های جوان باید هزینه‌های زیادی برای برگزاری مراسم ازدواج خود بپردازند و یکی از اقلامی که هزینه سنگینی دارد و قیمت بالایی برای خرید آن باید صرف کرد؛ خرید زیورآلات و مصنوعات طلاست و به دلیل اینکه زوج‌های هزینه‌های واجب‌تری را دارند، ترجیح می‌دهند به آن‌ها بپردازند و یا برای تهیه مسکن پس انداز کنند.

وی ادامه داد: بنابراین زوج‌ها ترجیح می‌دهند به جای خرید حلقه طلا، از حلقه‌های نقره و ... استفاده کنند و این شرایط به دلیل کاهش قدرت خرید جوانان، طبیعی است.

کشتی آرای گفت: به واحد‌های تولیدی صنف طلا و جواهر پیشنهاد شده است تا نسبت به ساخت و تولید حلقه‌های طلا در وزن‌های سبک، اما با ظاهری چشمگیرتر اقدام کنند تا جوانان بتوانند با هزینه کم حلقه طلا خریده و استفاده کنند.

این فعال بازار طلا و جواهر بیان کرد: نکته قابل توجه در این زمینه به فرهنگ و اعتقادات دیرینه ما برمی گردد و بر اساس آن اگر زوج‌های جوان تا جایی که می‌توانند هزینه‌ای بابت خرید بپردازند، زیرا طلا پشتوانه مالی قوی است که می‌تواند در مواقع ضروری موثر واقع شود و در مواردی مانند خرید خانه، خودرو و ... از آن استفاده کنند.

وی اظهار کرد: در حالی که زیورآلات و حلقه‌های مس، نقره، برنج و بدلیجات، هیچ ارزشی ندارد و بعد از مدتی استفاده شکل و قیافه و شکل ظاهری خود را از دست می‌دهند و هم اینکه هیچ ارزش مالی و پولی نیز نخواهند داشت.

نایب رئیس اتحادیه طلا و جواهر به جوانان توصیه کرد: به جوانان توصیه می‌کنم حتی اگر شده یک حلقه بسیار نازک خریداری کرده تا سرمایه آن‌ها حفظ شود.

حباب سکه ۵۴۰ هزار تومان شد

وی درباره حباب انواع سکه در بازار توضیح داد:هفته گذشته حباب سکه طرح جدید تا ۲۰۰ هزار تومان کاهش یافته بود، اما در ۲ روز اخیر و به دلیل تقاضایی که در بازار ایجاد شده؛ حباب سکه افزایش یافته و امروز به ۵۴۰ هزار تومان رسیده است.

وی افزود: این روز‌ها با توجه به کاهش سطح درآمد مردم، تقاضای بیشتری برای خرید سکه‌های یک گرمی، ربع سکه و نیم سکه وجود دارد و این قطعات نیز دارای حباب هستند.

کشتی آرای درباره قیمت انواع سکه گفت: سکه طرح قدیم ۱۱ میلیون و ۵۰ هزار تومان، سکه طرح جدید ۱۱ میلیون و ۶۵۰ هزار تومان، نیم سکه ۶میلیون و ۴۰۰ هزار تومان، ربع سکه ۴میلیون و ۲۵۰ هزار تومان و سکه‌های یک گرمی نیز ۲ میلیون و ۴۰۰ هزار تومان است. وی ادامه داد: انس جهانی طلا امروز ۱۸۴۱ دلار است و هر مثقال طلا ۴ میلیون و ۹۱۰ هزار تومان، هر گرم طلای ۱۸ عیار نیز یک میلیون و ۱۳۲ هزار تومان داد و ستد می‌شود.

وی درباره وضعیت بازار سکه و طلا در روز‌های آینده توضیح داد: با توجه به روند اتفاقات سیاسی داخلی و بین المللی و متغیر‌های فراوان و تاثیر هر کدام بر سرنوشت بازار، نمی‌توان پیش بینی دقیقی از وضعیت بازار داشت.

منبع: خبر آنلاین
ارسال نظر
قوانین ارسال نظر
لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.
از ارسال دیدگاه های نا مرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.
لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.
در غیر این صورت، «اقتصاد24» مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.
خواندنی‌ها
خودرو
فناوری
آخرین اخبار

ماینر‌ها مهمان ناخوانده خانه‌ها

گزارش مسکن فرهنگیان اعلام شد

قیمت خودرو‌های مدیران خودرو امروز دوشنبه

چه کسانی سود سهام عدالت ۴۰۰ هزار تومانی دریافت می‌کنند؟

فیلم/ پدر علم تمرکز!

خطر انتشار «پول پرقدرت»

تکلیف دستمزد کارگران چه می‌شود؟

این بیماران به قند و شکر قهوه ای لب نزنند

مسؤل اعدام‌ها در داعش دستگیر شد

مشاور و سرپرست اداره کل حوزه دبیر شورایعالی مناطق آزاد منصوب شد

فیلم/ ماجرای پیرمردی عجیب که سنگ می‌خورد

سعیدمحمد استعفا داد؟ برکنار شد؟ یا رفت؟

واکسن کرونا سرطان را درمان می‌کند؟

روش های طبخ گوشت و تاثیر آن بر بروز سرطان

قیمت خودرو‌های سایپا امروز دوشنبه

قیمت خودرو‌های ایران خودرو امروز دوشنبه

گران فروشی نداریم، مواد غذایی، گران تولید می‌شود/ بنکداران مواد غذایی هم از گرانی متضرر شده‌اند

قیمت سکه پارسیان امروز دوشنبه

قیمت سکه و قیمت طلا امروز دوشنبه

قیمت دلار، قیمت یورو و قیمت پوند امروز دوشنبه

فرصت‌های پایانه مرزی جلفا در مبادلات تجاری با نخجوان/ افزایش تردد وسایل نقلیه سنگین از مرز جلفا

اینفوگرافی/ تغییر میزان آزادسازی کربن در چند کشور جهان

جهرمی: صداوسیما مخالف اصلی فضای مجازیست

تاجگردون: هم قالیباف، هم معاونش پذیرفتند که فرایند بررسی اعتبارنامه من، غیرقانونی بود

پس لرزه یک ادعای درباره کاندیداتوری لاریجانی در انتخابات ۱۴۰۰

تصاویر جالب از علی دایی در مکانی متفاوت+عکس

رکوردی خاص برای حامد لک

تصویری تلخ و باورنکردنی از سنگ مزار علی انصاریان+عکس

ریحانه پارسا: در ۱۶ سالگی به من تعرض شده است

فیلم/ سیلی زدن طلافروش به بازیگر صدا و سیما وسط دوربین مخفی!

فیلم/ دابسمش ترکی صبا راد مجری زن جنجالی تلویزیون

فیلم/ مصاحبه با کامیار ۶۹۶ شاخ اینستاگرام درباره درآمدش

قیمت مرغ بر اساس استان‌های همجوار تعیین می‌شود

کنایه سنگین علی کریمی به نبی: فوتبال را دور ننداز!

رییس سازمان بورس: شرایط بازار سرمایه رو به بهبود است

سقوط آزاد قیمت خودرو

فیلم/ تهدید صریح رژیم صهیونیستی از سوی وزیر دفاع