تاریخ انتشار: ۱۱:۲۳ - ۰۴ اسفند ۱۳۹۹

چه شد که احمدی‌نژاد و حداد با هم بد شدند؟

آنچه از ظاهر امر پیداست، آن است که حدادعادل به عنوان رییس شورای ائتلاف اصولگرایان این روز‌ها تلاش می‌کند تا هدایت انتخابات ریاست‌جمهوری سال آینده را به دست بگیرد. او که مانند دیگر اصولگرایان، کلید پاستور پس از دولت روحانی را از حالا در دستان خود تصور می‌کند، در تلاش است تا کاندیدای مطلوب‌شان را به عنوان کاندیدای نهایی جریان اصولگرایی به میدان رقابت آورد.

ارتباط احمدی‌نژاد و حداد

اقتصاد۲۴ - به نظر می‌رسد حدادعادل برای خود اختیارات و قدرتی بیش از ریاست شورای ائتلاف اصولگرایی در نظر می‌گیرد کمااینکه اظهارات اخیر او نه فقط وحدت اصولگرایان بلکه سرنوشت چهره‌هایی، چون احمدی‌نژاد در شورای نگهبان را در بر می‌گیرد.

غلامعلی حدادعادل نامی آشنا میان فعالان سیاسی جمهوری اسلامی به ویژه اصولگرایان است. چهره‌ای که این روز‌ها در کنار تلاش‌هایش برای تعیین تکلیف چند و، چون ورود اصولگرایان به انتخابات سیزدهمین دوره ریاست‌جمهوری ایران، می‌کوشد سرنوشت دیگر کاندیدا‌های احتمالی این جریان سیاسی را نیز پیش‌بینی کند.

اقدامی که به خودی خود نه تنها موجبات انتقادات دیگر چهره‌های اصولگرا را فراهم آورده بلکه سبب شده تا محمود احمدی‌نژاد، رییس‌جمهوری سابق ایران و از کاندیدا‌های بالقوه انتخابات ریاست‌جمهوری ۱۴۰۰، به موضع‌گیری علیه او پرداخته و اظهارات تند و تیزی را علیه‌اش مطرح کند.

آنچه از ظاهر امر پیداست، آن است که حدادعادل به عنوان رییس شورای ائتلاف اصولگرایان این روز‌ها تلاش می‌کند تا هدایت انتخابات ریاست‌جمهوری سال آینده را به دست بگیرد. او که مانند دیگر اصولگرایان، کلید پاستور پس از دولت روحانی را از حالا در دستان خود تصور می‌کند، در تلاش است تا کاندیدای مطلوب‌شان را به عنوان کاندیدای نهایی جریان اصولگرایی به میدان رقابت آورد.

البته که تاکنون تلاش‌های او و همکارانش در مسیر دستیابی به اتحاد چندان موفق نبوده و شورای وحدت اصولگرایان و در کنار جبهه پایداری، محکم در برابرش ایستادگی می‌کنند. با این حال به نظر می‌رسد حدادعادل برای خود اختیارات و قدرتی بیش از ریاست شورای ائتلاف اصولگرایی در نظر می‌گیرد کمااینکه اظهارات اخیر او نه فقط وحدت اصولگرایان بلکه سرنوشت چهره‌هایی، چون احمدی‌نژاد در شورای نگهبان را در بر می‌گیرد.
خبر حداد از ردصلاحیت احمدی‌نژاد

ماجرا از همایش سیاسی اتحادیه جامعه اسلامی دانشجویان آغاز شد. حدادعادل روز جمعه در جریان این همایش به برخی گمانه‌زنی‌های مطرح شده مبنی بر کاندیداتوری رییس‌جمهوری سابق ایران در انتخابات سال آینده واکنش نشان داد و تلویحا از ردصلاحیت او گفت و تاکید کرد: «آمدن احمدی‌نژاد را اصلا به عنوان شوک انتخابات در نظر نگیرید؛ یعنی تکلیف روشن است. زیاد تحت تاثیر موضع‌گیری و فضای مجازی و حرف زدن‌ها نباشید. چنین اتفاقی نخواهد افتاد، دفعه قبل هم نیفتاد، حالا که ۴ سال هم گذشته و بدتر هم شده است.»

او با اشاره به ردصلاحیت احمدی‌نژاد در انتخابات ریاست‌جمهوری گذشته گفت: «به هر دلیلی نیفتاد، این دفعه دلایلش بیشتر است؛ بنابراین به این فکر نکنید.» این اظهارات در شرایطی مطرح شده که چند ماهی است احمدی‌نژاد برای کاندیداتوری در انتخابات ۱۴۰۰ خیز برداشته است.

به گفته منابع مختلف، او به‌طور منظم گروه‌هایی را از شهر‌های مختلف جمع می‌کند و به تهران می‌آورد تا از او برای حضور در انتخابات ریاست‌جمهوری آینده دعوت به عمل آورند. به علاوه چندی پیش هم روزنامه جمهوری اسلامی با پرداختن به این شیوه تبلیغاتی احمدی‌نژاد خبر داد که او به تازگی با یک مقام مهم دیدار محرمانه‌ای داشته است. برخی این‌گونه تفسیر کردند که احمدی‌نژاد احتمالا در حال رایزنی برای تایید صلاحیت خود است. تایید صلاحیتی که حدادعادل آن را ناممکن خوانده است.

پاسخ احمدی‌نژاد

سبک و سیاق اقدامات احمدی‌نژاد از یک سو و صراحت لهجه حدادعادل سبب شده بود تا بسیاری چشم انتظار پاسخ رییس‌جمهوری سابق بمانند. انتظاری که چندان به طول نینجامید و احمدی‌نژاد روز گذشته به حدادعادل پاسخ داد.

او گفت: «آقایی که این حرف‌ها را زده است در سال ۸۴ هم تا لحظه آخر انتخابات، با کمک دوستانش سنگین‌ترین فشار‌ها را به بنده آوردند تا به نفع کاندیدای مورد نظرشان انصراف دهم. در دوره ریاست‌جمهوری نهم هم این‌ها در طول مجلس هفتم، بیشترین ممانعت‌ها، تخریب، فشار‌ها و انواع ترفند‌ها را به کار گرفتند تا مانع از خدمات دولت به مردم شوند و حتی اجازه ندادند ساعت کار ادارات را تنظیم کنیم تا مقداری بار ترافیک برای مردم سبک شود. در طول ۱۶ سال اخیر یعنی قبل از سال ۱۳۸۴ تا امروز این آقا همیشه مخالف بنده بوده و به شدت علیه اینجانب فعال بوده است.»

احمدی‌نژاد و اصولگرایان خیلی وقت است که سعی می‌کنند یکدیگر و تاریخچه همکاری‌های تنگاتنگی که داشتند را منکر شوند. احمدی‌نژاد دیروز به سبک خود پا را از پاسخ دادن به حداد فراتر گذاشت و خطاب به او گفت: «نباید از یاد ببریم که امام راحل فرمودند: «نگذارید انقلاب به دست نااهلان و نامحرمان بیفتد.» ما چگونه می‌توانیم انتظار داشته باشیم با نقش‌آفرینی کسانی که تغییر چهره داده و سوپر حزب‌اللهی شدند، اوضاع کشور درست شود، وضع مردم سامان پیدا کند و حرکت انقلاب در مسیر صحیح جلو برود؟ آیا این امر شدنی است؟ من دلم برای آن عده از نیرو‌های انقلابی و جوانان حزب‌اللهی که البته می‌دانند بنده چقدر آن‌ها را دوست دارم، می‌سوزد که چنین افرادی داعیه ریاست و خط‌دهی به آن‌ها را دارند و به جای آنان سخن می‌گویند و تصمیم می‌گیرند.»

زد و خورد‌های ایجاد شده میان حدادعادل و احمدی‌نژاد با واکنش‌های مختلفی مواجه شده است. برخی ناظران معتقدند که دعوای اخیر احمدی‌نژاد با چهره‌های مختلف جریان اصولگرا، یک دعوای داخلی محسوب می‌شود که می‌تواند روی پایگاه اجتماعی کاندیدا‌های این جریان سیاسی تاثیر بگذارد.

به عقیده بسیاری پایگاه رای همه کاندیدا‌هایی که خاستگاه اصولگرایی دارند، با یکدیگر مشترک است در نتیجه وقتی آنان به نوعی تلاش می‌کنند که یکدیگر را تخریب کنند در واقع در حال تخریب پایگاه رای خودشان هستند. نکته قابل توجه درباره اظهارات حدادعادل، فقط مخالفتش با احمدی‌نژاد نیست، بلکه اعلام خبر ردصلاحیت او آن هم پیش از آغاز فرآیند رسمی بررسی صلاحیت‌هاست. سوال آن است که اظهارات حدادعادل اعلام جزییات یک رویداد در آینده است یا خیر. اگر پاسخ به این سوال مثبت باشد، محل ابهام چگونگی اطلاع حدادعادل از این مساله است.

همچنین شاید خالی از لطف نباشد اگر او یا نزدیکانش چرایی علنی‌سازی این مساله را به اطلاع عموم جامعه برسانند. حال اگر پاسخ به پرسش فوق منفی باشد، ناظران معتقدند که اظهارات حدادعادل را باید با هدف تاثیرگذاری بر انتخابات سال آینده و البته تصمیم شورای نگهبان درباره صلاحیت کاندیدا‌ها تفسیر کرد.


بیشتر بخوانید: حدادعادل آب پاکی را روی دست احمدی‌نژاد ریخت


قاسم میرزایی‌نیکو، نماینده دهمین دوره مجلس شورای اسلامی در همین راستا می‌گوید: «به نظرم به آقای حدادعادل در این باره وحی می‌شود که این اظهارنظر‌ها را مطرح می‌کند و خودش را هم در جایگاهی می‌داند که بتواند در همه مسائل اظهارنظر کند. با همه سبک و سیاقی که از شورای نگهبان سراغ داریم، به هر حال رد و تایید صلاحیت کردن در این شورا چارچوب‌های خاص خودش را دارد و به این صورت نیست.»

او تاکید می‌کند: «احمدی‌نژاد یا هر فرد دیگری که حق کاندیداتوری دارد، این حقش نباید مورد خدشه واقع شود. هر کسی که می‌تواند کاندیدا بشود و صلاحیت‌های لازم را دارد باید بتواند حضور پیدا کند. اگر فردی صلاحیت ندارد و صلاحیت او رد می‌شود باید برای مردم توضیح دهد که به چه دلیل ردصلاحیت می‌شود. به هر حال وقتی دیدیم که مرحوم هاشمی‌رفسنجانی ردصلاحیت شد دیگر توقعی بیشتر وجود ندارد.»

میرزایی‌نیکو می‌گوید: «باید توجه کرد که این‌ها بازی‌های سوخته است و نتیجه آنچنان نخواهد داد. احمدی‌نژاد هشت سال هر عملکردی داشته معلوم است و خاکی که او روی سر کشور و ملت ریخته را به این راحتی‌ها نمی‌شود برگرداند. ضمن اینکه بار‌ها معلوم شده که آن‌ها همیشه می‌خواهند نزدیک انتخابات و ثبت‌نام‌ها با حرکت‌های خود جو را تحت تاثیر قرار دهند.»

افزون بر این اظهارات، برخی فعالان سیاسی معتقدند که جریان اصولگرایی ماه‌ها پیش از برگزاری انتخابات کاندیدا‌های خود را به میدان می‌آورد و آنان می‌توانند به شکل آزادانه فعالیت‌های انتخاباتی خود را به پیش ببرند، اما در مقابل جریان اصلاح‌طلب به خاطر ترس از ردصلاحیت‌ها و شکل‌گیری جریان تخریب تلاش می‌کنند تا روز‌های پایانی ثبت‌نام در انتخابات ریاست‌جمهوری از گمانه‌زنی درباره کاندیدای نهایی پرهیز کنند.

در این باره دیروز یدالله طاهرنژاد در گفتگو با برنا اظهار کرد: «باید از اصولگرایان پرسید چرا فضایی را ایجاد کرده‌اید که اصلاح‌طلبان نتوانند کاندیدای خود را معرفی کنند و کاندیدای ما مورد تخریب قرار بگیرد و ابزاری ایجاد شود تا شورای نگهبان مانع از ورود آن‌ها به عرصه رقابت شود؟ اصولگرایان باید به این سوال پاسخ بدهند که چرا فضا و امکانات برای هر دو طرف فراهم نیست تا در فضایی برابر رقابت کنند؟ آن‌ها با فراغت کاندیدای خود را در فضای عمومی معرفی می‌کنند، ولی اصلاح‌طلبان باید با خوف و رجا پیش بروند.»

محمود صادقی، نماینده مجلس دهم نیز در همین راستا و در واکنش به اظهارات حدادعادل در توییتر خود نوشت: «اینکه یک شخص، ولو شخصی کثیرالمشاغل، دو ماه پیش از ثبت‌نام کاندیدا‌ها درباره عدم صلاحیت آن‌ها اعلام نظر کند، هم خلاف شأن و جایگاه شورای نگهبان، هم خلاف مصالح و منافع جامعه و هم مغایر با راهبرد مورد تاکید رهبری مبنی بر مشارکت پرشور مردم در انتخابات است.»

بدین‌ترتیب و با درنظرگیری تمام این موارد، می‌توان از تشدید اختلافات میان اصولگرایان در روز‌های پیش‌رو باتوجه به نزدیکی به انتخابات ریاست‌جمهوری ۱۴۰۰ سخن به میان آورد. اختلافاتی که زد و خورد‌های لفظی صورت گرفته میان رییس‌جمهوری سابق و رییس مجلس اسبق ایران تنها بخشی از این ماجراست و باید دید در روز‌های آتی با اظهارات دوباره حدادعادل علیه احمدی‌نژاد وارد سطحی تازه خواهد شد یا اینکه فعلا اوضاع به همین شکل برای اصولگرایان ادامه خواهد یافت.

 

منبع: روزنامه اعتماد

ارسال نظر
قوانین ارسال نظر
لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.
از ارسال دیدگاه های نا مرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.
لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.
در غیر این صورت، «اقتصاد24» مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.
خواندنی‌ها
خودرو
فناوری
آخرین اخبار

کاهش دما تا ۹ درجه در سواحل خزر و شمال غرب

بهترین کیف پول‌های رمزارز در سال ۲۰۲۱/ هک شدن کیف پول رمزارز چقدر واقعیت دارد؟

تلاش بهارستان نشینان برای تصویب «طرح ساماندهی فضای مجازی» ذیل اصل ۸۵ قانون اساسی

فواید پرشمار مصرف سیر برای مردان

پست اینستاگرامی کیمیا علیزاده خطاب به ایرانی‌ها

عکس خاص الناز شاکردوست و آقای بازیگر! + عکس

ورود سکه به کانال ۱۱ میلیون تومان / چرا سکه گران شد؟

۲ محور شمال آذربایجان غربی بر اثر سیل بسته شد

جهش شیمی‌دارویی داروپخش در تولید دارو و عملیات اجرایی خطوط تولید

عذرخواهی غمبار ناهید کیانی از مردم ایران

نسخه تازه‌ای از سانسور فیلم رونمایی شد!

دریافت رمزارز در ازای رفع قضای حاجت

مهم‌ترین علائم ابتلا به کرونای دلتا در کودکان

خبر خوش برای استقلال ؛ بازگشت ستاره جذاب در ۳۴ سالگی + سند

واکنش علی مطهری به بی حجاب بودن بازیگر زن سریال گاندو

عکس صمیمی شیلا خداداد با سعید معروف + عکس

عاشقانه جدید مهدی قائدی و همسرش در ویلای لاکچری + عکس‌ها

همسر اول و دوم فرهاد مجیدی! +عکس

ریحانه پارسا رد داد! / من ... و ... هستم! / رکیک‌ترین واژه‌ها در حریم یک دختر! + سند

عجیب‌ترین عوارض زیاده روی در مصرف خیار

با عوارض جانبی مصرف زردچوبه آشنا شوید

طرح رتبه بندی معلمان در کمیسیون آموزش درحال بررسی است

بیت کوین و اتریوم دوباره قرمزپوش شد

سعید مولایی ایرانی با پرچم مغولستان نقره‌ای شد

اختلاف قیمت مرغ از تولید تا مصرف چقدر است؟

فرودگاه‌ها زمان تحلیف رئیسی بسته می‌شوند؟

واکنش مالیاتی به نایب‌قهرمانی ملایی در المپیک +عکس

جلوی کوهخواری دامنه کرکس در نطنز باید گرفته شود

تزریق واکسن به امام جمعه اردبیل توسط پرستار زن +عکس

ایراد مجلس به اشتغال کارمندان مناطق آزاد

به همین راحتی خامه صبحانه معمولی رو فرم بده

عیدی پانصد تومانی میرسلیم به نمایندگان +عکس

افزایش ۳ برابری مهاجرت ایرانیان به ترکیه

دوگانه اصلاح‌طلبی صندلی‌طلبی

فال روز سه شنبه ۵ مرداد ۱۴۰۰

ماشین‌های میلیاردی در تهران

‌مجلس کنار مردم یا مقابل مردم؟