تاریخ بروز رسانی: ۱۴:۳۵ - ۰۴ اسفند ۱۳۹۹
گزارش بورس تهران در چهارمین روز از آخرین ماه سال

روند قبلی بورس بازهم ادامه یافت

بورس به روند گذشته خود ادامه می‌دهد صبح امروز در ابتدای معاملات شاهد روند نزولی بورس هستیم و بعد از گذشت ۳۰ دقیقه از شروع بازار، شاخص کل حدود سه هزار و ۶۰۰ واحد کاهش پیدا کرده و به رقم یک میلیون و ۲۱۹ هزار واحد رسیده است.

روند قبلی بورس بازهم ادامه یافت

اقتصاد۲۴ - تا اینجای کار شاخص کل ۳۰ صدم درصد کاهش داشته و شاخص هم‌وزن نوسانات ناچیز شش صدم درصدی را پشت سر گذاشته است. در این ساعات فملی تنها نماد شاخص‌ساز با تاثیر مثبت بر شاخص کل است و دیگر نماد‌ها از جمله فولاد، شستا، تاپیکو، ومعادن، شبندر و تاصیکو روی شاخص کل تاثیر کاهشی گذاشته‌اند.

بورس به روند گذشته خود ادامه می‌دهد صبح امروز در ابتدای معاملات شاهد روند نزولی بورس هستیم و مثل روز‌های قبل برای اغلب نماد‌ها صف فروش سنگین تشکیل شده است. بعد از گذشت ۳۰ دقیقه از شروع بازار، شاخص کل حدود سه هزار و ۶۰۰ واحد کاهش پیدا کرده و به رقم یک میلیون و ۲۱۹ هزار واحد رسیده است. تا اینجای کار شاخص کل ۳۰ صدم درصد کاهش داشته و شاخص هم‌وزن نوسانات ناچیز شش صدم درصدی را پشت سر گذاشته است. در این ساعات فملی تنها نماد شاخص‌ساز با تاثیر مثبت بر شاخص کل است و دیگر نماد‌ها از جمله فولاد، شستا، تاپیکو، ومعادن، شبندر و تاصیکو روی شاخص کل تاثیر کاهشی گذاشته‌اند.


در ساعات اولیه معاملات امروز، از مجموع ۳۰۰ نماد بورسی معامله شده، حدود ۲۶۵ نماد ارزش سهام خود را از دست داده‌اند و تنها ۳۵ نماد سبزرنگ هستند. در بازار فرابورس هم از مجموع ۱۹۰ نماد معامله شده، ۱۷۱ نماد در مدار نزولی حرکت می‌کنند و ۱۹ نماد با افزایش قیمت سهام مواجه شده‌اند. موردی که نشان می‌دهد امروز هم اکثریت قریب به اتفاق بازار روند نزولی در پیش گرفته‌اند و بازار قرمزرنگی را شاهد هستیم.

شاخص بورس

بررسی نقشه بازار نشان می‌دهد امروز رقابت سنگینی بین خریداران و فروشنده‌های فملی شکل گرفته و شاهد حجم معاملات بالا در این نماد شاخص‌ساز هستیم. تا اینجای کار خریدار‌ها قدرت بیشتری داشته و باعث شده‌اند قیمت سهام فملی کمی صعودی شود. هرچند، فشار فروشی که کل بازار را تحت تاثیر قرار داده همچنان بالاست. دیگر نماد‌های گروه فلزات اساسی بی‌تفاوت نسبت به فملی شاهد تشکیل صف فروش هستند و دو درصد ارزش سهام خود را از دست داده‌اند. در بین صندوق‌های سرمایه‌گذاری قابل معامله شاهد تشکیل صف فروش برای صندوق‌های آوا، پالایش و دارا یکم هستیم و دیگر صندوق‌ها هم شرایط قابل تعریفی ندارند. درآمد ثابت‌ها از همین ابتدای روز در گروه صندوق‌های ETF خودنمایی می‌کنند. نماد‌های بزرگ محصولات شیمیایی امروز همگی صف فروش دارند که از جمله آن‌ها می‌توان به پترول، تاپیکو، آریا، فاری، نوری، قرن، شغدیر، شپدیس و ... اشاره کرد. بوعلی، شلعاب، شکربن و شپارس در گروه محصولات شیمیایی از ریزش بازار در امان مانده و روند صعودی در پیش گرفته‌اند. وهنر امروز با حجم معاملات بالا در بورس ظاهر شده و چهار درصد ارزش خود را از دست داده‌این. وهنر اخیرا با گزارش‌های توجیهی افزایش سرمایه خود توجهات زیادی را به خود جلب کرده است. در بین بیمه‌ها نماد پارسیان با صف فرید شش درصد رشد قیمت را پشت سر گذاشته و معاملات قابل توجهی را شاهد است. دیگر نماد‌های بیمه‌ای البته شرایط مناسبی ندارند. از جمله گروه‌های سراسر قرمزرنگ بازار امروز می‌توان به هلدینگ‌ها، استخراج کانه فلزی، بانک‌ها و موسسات اعتباری، مواد دارویی، سرمایه‌گذاری‌ها، انبوه‌سازی‌ها، غذایی‌ها، عرضه برق و گاز، ماشین آلات، زراعت، ساخت محصولات فلزی و فرآورده‌های نفتی اشاره کرد.

صف فروش برای ۸۰ درصد بازار

در ساعات پایان معاملات امروز حدود ۵۱۵ نماد که ۸۰ درصد بازار را تشکیل می‌دهند دچار صف فروش شده و ارزش کل صف‌های فروش به رقمی حدود هفت هزار و ۳۰۰ میلیارد تومان رسیده است. موردی که نشان می‌دهد امروز هم مثل روز‌های گذشته بخش بزرگی از بازار با دامنه نوسان نامتقارن قفل شده و خریداری وجود ندارد. در این بازار خون‌آلود، همچنان ۲۲ نماد دارای صف خرید به ارزش ۳۰۰ میلیارد تومان هستند.


بیشتر بخوانید: آغاز به کار بورس با افزایش عرضه در نماد‌های بزرگ


شستا؛ سنگین‌ترین صف فروش بازار سرمایه

نماد شرکت سرمایه‌گذاری تامین اجتماعی امروز بعد از یک هفته متوالی همچنان در صدر فهرست سنگین‌ترین صف‌های فروش بازار قرار دارد. بیش از ۱۰ هزار سهامدار شستا، حدود ۱۰۰ میلیون سهام خود را به ارزش ۲۱۳ میلیارد تومان به فروش گذشته و تا ساعات پایانی معاملات خریداری برای آن وجود ندارد. شپنا امروز با صف فروش ۱۸۲ میلیارد تومانی در رتبه قرار دارد و خساپا با صف فروش ۱۷۸ میلیارد تومانی در مقام سوم ایستاده است. پالایش، برکت، وتجارت، دارا یکم، سمگا، بپاس و کلر از دیگر نماد‌های دارای صف فروش سنگین در بازار امروز هستند.

امید؛ سنگین‌ترین صف خرید بازار سرمایه

شرکت تامین سرمایه امید با نماد امید مثل روز گذشته در صدر فهرست ناچندان بلند صف‌های خرید در بازار امروز قرار دارد. ارزش صف خرید امید در بازار امروز به حدود ۳۲ میلیارد تومان می‌رسد. شگل از دیگر نماد‌های دارای صف خرید در بازار امروز است که ارزش صف آن حدود ۱۱ میلیارد تومان برآورد می‌شود. امروز شاهد رنج مثبت در نماد گلتاش بودیم و قیمت این سهم از منفی دو در عرض چند دقیقه به مثبت شش درصد رسید.

کاهش مجدد شاخص بورس در بازار بی‌رونق

شاخص کل بورس تهران در پایان معاملات امروز دوشنبه چهارم اسفندماه با کاهش هشت هزار و ۱۱۳ واحدی به رقم یک میلیون و ۲۱۴ هزار و ۵۰۰ واحد رسید. در این روز شاخص کل ۶۶ صدم درصد و شاخص هم‌وزن ۲۵ صدم درصد کاهش پیدا کردند. ارزش معاملات ناچیز و تشکیل صف‌های فروش سنگین برای حدود ۸۰ درصد نماد‌های بازار سرمایه نشان می‌دهد دامنه نوسان نامتقارن چطور باعث قفل شدن بازار شده و امکان فروش سهام و خاصیت نقدشوندگی بازار را از بین برده است. امروز نماد‌های فولاد، شستا، فارس، کگل، تاپیکو و شبندر بیشترین تاثیر منفی را بر شاخص کل گذاشتند و فملی تنها نماد شاخص‌سازی بود که باعث بالا رفتن ۵۰۰ واحدی شاخص کل شد.

شاخص بورس

دو سوم نقشه بازار امروز به اوراق مالی و صندوق‌های سرمایه‌گذاری اختصاص دارد و نشان می‌دهد تا چه حد معاملات سهام امروز بی‌رونق بوده. در بین صندوق‌ها، انواع درآمد ثابت مثل امین یکم، اعتماد، کمند و کیان در اوج توجه سرمایه‌گذار‌ها بودند. پالایش، دارا یکم و آوا با صف فروش کار خود را به پایان رساندند و دیگر صندوق‌های سهامی هم عموما نزولی بودند. در گروه فلزات اساسی فملی موفق نشد سبزرنگ باقی بماند و نهایتا با قیمت روز گذشته به کار خود پایان داد. دیگر نماد‌های فلزی هم عموما با صف فروش از بازار خداحافظی کردند. در بین محصولات شیمیایی، شلعاب و شکربن از معدود نماد‌های سبزرنگ بودند و نماد‌های بزرگ این گروه مثل فارس، آریا و پترول درگیر صف فروش شدند. غذایی‌ها، انبوه‌سازی‌ها و کاشی و سرامیک تنها گروه‌های بازار امروز بودند که می‌شد بینشان نماد سبزرنگ پیدا کرد.

منبع: فرارو
ارسال نظر
قوانین ارسال نظر
لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.
از ارسال دیدگاه های نا مرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.
لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.
در غیر این صورت، «اقتصاد24» مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.
خواندنی ها
خودرو
فناوری
آخرین اخبار

معاون وزیر بهداشت: پایان کرونا معلوم نیست

خبر مهم یک مقام ایران خودرو برای خریداران

میزان افزایش حقوق اعلام شد

هزینه رهن و اجاره ملک در توانیر

ممنوعیت ترددها و سفرها به شهرهای با وضعیت قرمز و نارنجی در ایام نوروزی

سقف و کف قیمت دلار در سال آینده چقدر است؟

مخالفت صریح علی مطهری با رئیس جمهور نظامی

پنجره نقل‌وانتقالاتی پرسپولیس رسما باز شد

فیلم/ واکنش کودکی ناشنوا که برای اولین بار صدای موزیک را شنید

محموله واکسن روسی وارد و ترخیص شد

قیمت خودروهای کره‌ای در بازار

قیمت جدید مرغ، گوشت و میوه اعلام شد

رونمایی از ۵ سال نامزدی خانم بازیگر با علی انصاریان!

گرانی عجیب و غریب در بازار ماهی

کانال حمایتی بورس از دست رفت

کاهش قیمت طلا به پایین‌ترین سطح ۹ ماهه

ادامه سقوط قیمت ها در بازار طلا + تحلیل

رشد بیت کوین به کمک نتفلیکس

خانه تکانی را از اتاق خواب شروع کنید

قیمت گوشی اپل و هواوی

چرا اشخاص دارای گروه خونی A نسبت به کرونا حساسترند؟

پلاکت‌های خون را چگونه به صورت طبیعی افزایش دهیم؟

محمد مصدق، اقتصاد بدون نفت یا فروپاشی سیاسی و اقتصادی؟

صبحانه، بهترین وعده برای کاهش تری گلیسیرید؛ ۵ پیشنهاد غذایی

خوردن مرتب گوشت باعث ۹ بیماری خطرناک می‌شود

قیمت گوشی سامسونگ، شیائومی و نوکیا

حمیدرضا مومنی، دبیر جدید شورایعالی مناطق آزاد کیست؟ +سوابق

دولت ملزم به پرداخت ۹۰ هزار میلیارد تومان از طلب تامین اجتماعی شد

آخرین آمار فوتی‌ها و مبتلایان به کرونا در کشور امروز پنجشنبه ۱۴ اسفند ۹۹

نشست بررسی ظرفیت‌های منطقه آزاد انزلی و تدوین برنامه‌های اجرایی برای دهه آینده

لغو پرواز‌های نوروزی صحت دارد؟

سیدمحمد خاتمی پیام صادر کرد

ستاره شهرخودرو در نزدیکی آبی‌ها

آمار بالای فوتی های کرونا در چاق ترین کشورهای جهان

اثربخشی ۸۱ درصدی واکسن کروناویروس هند

به زودی خط تولید مشترک واکسن «اسوپتنیک وی» در تهران راه اندازی خواهد شد

افزایش ۹۰ درصدی تورم اقلام وارداتی در فصل پاییز