تاریخ بروز رسانی: ۰۹:۰۰ - ۰۶ اسفند ۱۳۹۹
مظفری خبر داد:

ترویج فرهنگ بازیافت و تبدیل کیش به پایلوت طرح‌های زیست محیطی کشور

غلامحسین مظفری بهره برداری از طرح تصفیه و صادرات روغن پسماند خوراکی در کیش را الگوی موفقی در زمینه فعالیت‌های زیست محیطی برای کشور و منطقه عنوان کرد.

منطقه آزاد کیش

اقتصاد۲۴- آیین بهره برداری از طرح تصفیه و صادرات روغن پسماند خوراکی ظهر امروزسه شنبه ۵ اسفند با حضور مدیرعامل سازمان منطقه آزادکیش و جمعی از معاونان و مدیران این سازمان و شرکت‌های تابعه، حجت الاسلام احمدی مدیر کل حقوقی و پارلمانی دبیرخانه شورایعالی مناطق آزاد و روسای شرکت پترو ایمن شریف سرمایه گذار و مجری طرح در سالن رازی مرکزهمایش‌های ببین المللی کیش برگزارشد.


بیشتر بخوانید: چهارمین جشنواره بین‌المللی فیلم کوتاه موج منطقه آزاد کیش آغاز شد


بر اساس این گزارش نخستین محموله صادراتی روغن تصفیه و فراورش شده حاصل از بازیافت روغن‌های پسماند خوراکی که با کسب مجوز‌های لازم محلی و بین المللی از کیش به آلمان صادر می‌شود ۲۰ تن وزن داشته و ارزش فعلی آن ۱۰ هزار یورو برآورد شده است.

رییس هیات مدیره و مدیر عامل سازمان منطقه آزاد کیش در این مراسم بر ضرورت حمایت همه جانبه از بخش خصوصی و شرکت‌های دانش بنیان فعال در عرصه محیط زیست و ترویج فرهنگ بازیافت برای تبدیل کیش به پایلوت طرح‌های زیست محیطی کشور تاکید کرد و گفت: با وجود اینکه نخستین محموله از نظر حجم و ارزش ریالی رقم بالایی ندارد، اما به لحاظ اهمیت و جایگاه طرح به ویژه برای کیش به عنوان جزیره سبز و دوستدار محیط زیست بسیار ارزشمند و قابل توجهی است.

وی افزود: آغاز این فعالیت ارزشمند علاوه بر ارز آوری، اشتغالزایی و افزایش صادرات، نقش مهمی نیز در حفظ محیط زیست دارد و نمونه خوبی از تلاش جزیره کیش برای تبدیل شدن به الگوی موفق ملی در زمینه اجرای طرح‌های زیست محیطی و حمایت از فعالیت‌های نو آورانه شرکت‌های دانش بنیان است.

غلامحسین مظفری ابراز امیدواری کرد با تلاش جوانان با انگیزه کشورمان در جهت انتقال دانش و فناوری روز دنیا در زمینه تصفیه کامل روغن‌های پسماند خوراکی به زودی شاهد راه اندازی کامل خط تولید بایو دیزل از روغن‌های پسماند خوراکی در جزیره کیش باشیم.

به گفته مظفری راهبرد سازمان منطقه آزادکیش در برنامه‌های میان مدت و بلند مدت تبدیل این جزیره به مقصد مطلوب گردشگری و سکونت برای ساکنان و گردشگران است و یکی از مهم‌ترین عوامل موثر در تحقق این اهداف توجه جدی به مقوله محیط زیست و جلب مشارکت افراد جامعه برای رونق فعالیت‌های زیست محیطی است.

مدیر عامل سازمان منطقه آزاد کیش با اشاره به حضور داوطلبانه ساکنان کیش در برنامه‌های زیست محیطی تاکید کرد: بی تردید با اطلاع رسانی گسترده و افزایش سطح آگاهی جامعه در خصوص مزایای تصفیه روغن‌های پسماند خوراکی، ساکنان کیش با مشارکت فعال خود استمرار اجرای این طرح و توسعه آن را تضمین می‌کنند.

حجت الاسلام و المسلیمن احمدی مدیر کل حقوقی و پارلمانی دبیرخانه شورایعالی مناطق آزاد نیز در این جلسه اجرای این طرح را گام موثری در راستای تحقق سیاست‌های اقتصاد مقاومتی برشمرد و گفت: خود باوری و توجه به توانمندی‌های جوانان کشور که از مهم‌ترین دغدغه‌های رهبر معظم انقلاب و مسئولان نظام است گام اصلی در تحقق اقتصاد مقاومتی است.

حجت الاسلام و المسلیمن احمدی اجرای موفق این طرح در جزیره کیش را موجب بالندگی منطقه و مایه مباهات دانست و افزود: این که جوانان با انگیزه کشور با توکل به خدا و ظرفیت‌های بومی منطقه چنین فعالیت اقتصادی ارزشمندی را راه اندازی کرده اندکه هم زمان با صرفه اقتصادی به سلامت افراد و محیط زیست نیز کمک می‌کند در خور تحسین است و باید از آن حمایت کرد.

وی با تقدیر از توجه مدیرعامل سازمان منطقه آزادکیش به تقویت فعالیت شرکت‌های دانش بنیان در منطقه اظهار داشت: در منطقه آزاد کیش به مبحث اقتصاد مقاومتی توجه خوبی شده است و باید با حمایت از فعالیت شرکت‌های دانش بنیان و جوانان با انگیزه به رونق اقتصادی کشورکمک کرد.

ابوالفضل طیبی مدیر عامل شرکت عمران، آب و خدمات کیش نیز با اشاره به اهمیت بهره برداری از طرح تصفیه روغن‌های پسماند خوراکی در حفظ محیط زیست ارزشمند کیش اظهار داشت: در مراحل ابتدایی طرح روغن‌های پسماند از هتل‌ها و رستوران‌ها جمع آوری می‌شود، اما با توجه به حجم بالای مصارف خانگی، مشارکت مردم نقش مهمی در موفقیت اجرای این طرح دارد.

وی ابراز امیدواری کرد در سایه سیاست‌های حمایتی سازمان منطقه آزاد کیش، تعامل بخش خصوصی و مشارکت ساکنان فهیم جزیره کیش شعار کیش شهر عاری از پسماند تحقق یابد.

شاه پسند عضو هیات مدیره شرکت پترو ایمن شریف سرمایه گذار و مجری طرح با اشاره به سوابق فعالیت‌های این شرکت در عرصه آموزش‌های تخصصی حوزه محیط زیست و پسماند در سطح ملی و بین المللی گفت: این شرکت فعالیت خود را در جزیره کیش از سال ۹۸ آغازکرد و با هزینه ۵ میلیارد تومان به مرحله بهره برداری رسید.

وی با بیان این که در حال حاضر بخش زیادی از روغن‌های پسماند خوراکی کشور در چرخه تامین خوراک دام و طیور مصرف می‌شود که برای سلامت افراد مضر است گفت: رها شدن روغن‌های پسماند خوراکی در شبکه فاضلاب شهری نیز موجب فرسودگی و تخریب این شبکه و تحمیل هزینه‌های گزاف می‌شود.

شاه پسند تصریح کرد: تصفیه روغن‌های پسماند خوراکی و تبدیل آن به بایودیزل علاوه بر حفظ سلامت افرادو محیط زیست ارزآوری خوبی داشته و راهکارخوبی برای تامین سوخت پاک است.

وی افزود: در جزیره کیش به طور میانگین روزانه ۶۰۰ تا ۸۰۰ لیتر روغن پسماند تولیدمی شود که در مجموع ماهیانه ارسال یک محموله صادراتی به وزن ۲۴ تن امکان پذیر است.

عضو هیات مدیره شرکت پترو ایمن شریف اظهار داشت: درحال حاضر برای جمع آوری روغن‌های پسماند ظرف‌های ۲۰ لیتری با لوگوی شرکت عمران، آب و خدمات و شرکت پتروایمن به متقاضیان ارائه شده که با حضور در محل ظرف‌ها جمع آوری می‌شوند. سامانه‌ای نیز به زودی ایجاد می‌شود تا متقاضیان از طریق ثبت اطلاعات خود و دریافت کد مشخص روغن‌های پسماند خودبه مسئول جمع آوری تحویل دهند.

بنابر اعلام شاه پسند، بومی سازی دانش و تجهیزات لازم برای تصفیه مرحله دوم بر مبنای پارامتر‌هایی ممکن خواهد بودکه ازطریق آنالیز روغن صنعتی ارسالی از کیش به آلمان در این کشور و طی دو مرحله در دو فصل سال ازجمله زمستان و تابستان ممکن خواهد شد.

وی با بیان اینکه اجرای این طرح در شمار فعالیت‌های فناورانه است گفت: پس از تعیین پارامتر‌های لازم و بومی سازی دستگاه، شرکت پترو ایمن با خریداری و انتقال دانش و دستگاه‌های لازم، زمینه اجرای کامل طرح بازیافت روغن‌های پسماند خوراکی در جزیره کیش و تبدیل آن به سوخت پاک را دراین منطقه فراهم می‌کند.

لازم به ذکراست پس از پایان این مراسم، شرکت کنندگان در این نشست با حضور در محل شرکت پترو ایمن شریف درمجاورت سایت بازیافت کیش از روند اجرای طرح تصفیه روغن‌های پسماندخوراکی بازدید کردند.

منبع: منطقه آزاد کیش
ارسال نظر
قوانین ارسال نظر
لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.
از ارسال دیدگاه های نا مرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.
لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.
در غیر این صورت، «اقتصاد24» مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.
خواندنی ها
خودرو
فناوری
آخرین اخبار

فیلم/ ممنوعیت پلاک‌گذاری خودرو‌های لوکس در کشور

حداقل دستمزد سال ۱۴۰۰ همانند سال‌های قبل به صورت ملی تعیین می‌شود

ظریف: برجام قابل مذاکره مجدد نیست

معاون وزیر بهداشت: پایان کرونا معلوم نیست

خبر مهم یک مقام ایران خودرو برای خریداران

میزان افزایش حقوق اعلام شد

هزینه رهن و اجاره ملک در توانیر

ممنوعیت ترددها و سفرها به شهرهای با وضعیت قرمز و نارنجی در ایام نوروزی

سقف و کف قیمت دلار در سال آینده چقدر است؟

مخالفت صریح علی مطهری با رئیس جمهور نظامی

پنجره نقل‌وانتقالاتی پرسپولیس رسما باز شد

فیلم/ واکنش کودکی ناشنوا که برای اولین بار صدای موزیک را شنید

محموله واکسن روسی وارد و ترخیص شد

قیمت خودروهای کره‌ای در بازار

قیمت جدید مرغ، گوشت و میوه اعلام شد

رونمایی از ۵ سال نامزدی خانم بازیگر با علی انصاریان!

گرانی عجیب و غریب در بازار ماهی

کانال حمایتی بورس از دست رفت

کاهش قیمت طلا به پایین‌ترین سطح ۹ ماهه

ادامه سقوط قیمت ها در بازار طلا + تحلیل

رشد بیت کوین به کمک نتفلیکس

خانه تکانی را از اتاق خواب شروع کنید

قیمت گوشی اپل و هواوی

چرا اشخاص دارای گروه خونی A نسبت به کرونا حساسترند؟

پلاکت‌های خون را چگونه به صورت طبیعی افزایش دهیم؟

محمد مصدق، اقتصاد بدون نفت یا فروپاشی سیاسی و اقتصادی؟

صبحانه، بهترین وعده برای کاهش تری گلیسیرید؛ ۵ پیشنهاد غذایی

خوردن مرتب گوشت باعث ۹ بیماری خطرناک می‌شود

قیمت گوشی سامسونگ، شیائومی و نوکیا

حمیدرضا مومنی، دبیر جدید شورایعالی مناطق آزاد کیست؟ +سوابق

دولت ملزم به پرداخت ۹۰ هزار میلیارد تومان از طلب تامین اجتماعی شد

آخرین آمار فوتی‌ها و مبتلایان به کرونا در کشور امروز پنجشنبه ۱۴ اسفند ۹۹

نشست بررسی ظرفیت‌های منطقه آزاد انزلی و تدوین برنامه‌های اجرایی برای دهه آینده

لغو پرواز‌های نوروزی صحت دارد؟

سیدمحمد خاتمی پیام صادر کرد

ستاره شهرخودرو در نزدیکی آبی‌ها

آمار بالای فوتی های کرونا در چاق ترین کشورهای جهان