تاریخ انتشار: ۱۰:۰۰ - ۰۶ اسفند ۱۳۹۹
تعداد نظرات: ۵ نظر

هر ایرانی ۳ میلیون تومان از کره و ژاپن طلب دارد! + سند

برآورد‌ها نشان می‌دهد رقم بدهی دولت‌های ژاپن و کره جنوبی، تقریبا به هر ایرانی برابر حدود ۳ میلیون تومان است که بازگردانده نمی‌شود.

پول های بلوکه شده ایران در کره و ژاپن

اقتصاد۲۴ - پیگیری‌های بانک مرکزی ایران برای آزادسازی منابع مالی این کشور، همچنان ادامه دارد و همتی در جلسات مختلف با سفرای کره جنوبی و ژاپن از برخورد قضایی و درخواست غرامت از این کشور‌ها به خاطر بلوکه کردن منابع مالی ایران سخن می‌گوید.

رئیس کل بانک مرکزی در آخرین مصاحبه خود با بلومبرگ اینچنین از بدعهدی کره ای‌ها سخن می‌گوید: به خاطر همکاری بانک‌های کره‌ای با سیاست فشار حداکثری ایالات متحده علیه ایران، جمهوری اسلامی ایران تاکنون نتوانسته است از منابع خود نزد بانک‌های کره‌ای استفاده کند. این سیاست بر خلاف قوانین بین‌الملل و با اصول حقوقی توجیه‌ناپذیر است؛ بنابراین ما اعتقاد داریم که آن بانک‌های کره‌ای باید خسارت جمهوری اسلامی ایران در طی این دو سال را جبران کنند. میزان این خسارت یک مسئله فنی است و باید توسط متخصصان بانکی و مالی تعیین شود.

از کره جنوبی شکایت قضایی خواهیم کرد

همتی، رییس کل بانک مرکزی درباره وصول مطالبات ارزی از کره جنوبی اینطور می‌گوید که این موضوع در حال پیگیری است و از کره شکایت قضایی خواهیم کرد!

حالا بازهم بعد از تمام تنش‌های تحریمی ایران، روز گذشته سفیر کره جنوبی و ژاپن با رئیس کل بانک مرکزی ایران دیدار کرده اند، دیداری که در آن برای آزادسازی منابع مالی ایران که می‌تواند در پیشبرد اهداف کلان ایران تاثیر بسزایی داشته باشد صحبت‌ها و راهکار‌هایی رد و بدل شده است.


بیشتر بخوانید:  سرنوشت عجیب پول‌های بلوکه ایران در چین


کره جنوبی به ایران چیزی حدود ۷ میلیارد دلار بدهی دارد که از این رقم بیشترین، حجم مربوط به پولی است که در ازای خرید نفت از ایران پرداخت نشده و در بانک مرکزی این کشور مانده است. گفته می‌شود ژاپن نیز در این میان چیزی حدود ۳ میلیارد دلار به ایران بدهی دارد و به دنبال راهکاری برای پرداخت آن است.

رسانه‌های زیادی از گشایش در این موضوع صحبت کردند که صبح امروز رسانه رسمی کره جنوبی، این موضوع را دوباره تکذیب و همه چیز را منوط به تایید آمریکا دانست.

پول های بلوکه شده ایران در کره و ژاپن

در تیتر این خبرگزاری (یونهاپ) آمده است که کره جنوبی در حال مذاکره با مقامات واشینگتن برای آزادسازی دارایی‌های بلوکه شده ایران در آن کشور است و تنها با اجازه این کشور می‌تواند کاری برای آزادسازی دارایی‌های مسدود شده ایران در کره جنوبی کند!

پول های بلوکه شده ایران در کره و ژاپن

در قسمت دیگری از این گزارش به این نکته اشاره شده است که " کره جنوبی برای تسهیل تجارت کالا‌های بشردوستانه با ایران، مانند دارو و تجهیزات پزشکی، به دنبال استفاده از یک کانال سوئیسی با پشتیبانی ایالات متحده آمریکا، معروف به توافق نامه تجارت بشردوستانه سوئیس (SHTA)، برای فروش کالا به ایران است.

اینجا پای سوئیس هم به میان می‌آید، کشوری که روز گذشته سفیر آن در دیدار با نوبخت رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور از تقاضای شرکت‌های خصوصی کشورش برای سرمایه گذاری در ایران سخت گفته بود. کشوری که گویا قرار است راه ارتباطی این کشور‌ها با ایران باشد هر چند تجربه‌های گذشته این کشور را چندان خوب نشان نمی‌دهند.

پول های بلوکه شده ایران در کره و ژاپن

در این گزارش به مذاکرات ایران با این کشور، درباره نفتکش توقیف شده کره جنوبی در آب‌های خلیج فارس هم اشاراتی شده که قابل تامل است.

در ادامه دیدار روز گذشته، ژاپن هم پا پیش گذاشته است و پیشنهاد خرید واکسن به جای طلب شرکت‌های ایرانی از این کشور‌ها را داده است.

البته صریحا به این موضوع یعنی واردات واکسن در ازای طلب ایران اشاره نشده است بلکه گفته شده که ایران از پیشنهادات هر دو سفیر برای آزادسازی پول‌های بلوکه شده استقبال کرده است.

سعید شیرازی کارشناس اقتصادی در گفتگو با خبرنگار اقتصاد و انرژی باشگاه خبرنگاران جوان، با اشاره به تاثیر آزادسازی اموال بلوکه شده ایران بیان کرد: پیش‌تر کشورمان موضوع ۱۱ میلیارد دلار مطالبه از امریکا که به موجب بیانیه اموال بلوکه شده را مطرح کرده بود. اتفاقات خردی رخ داده و منابعی هم رد و بدل شده است، اما این رقم آنقدر ناچیز است که نمی‌توان نام آزادی منابع را روی آن گذاشت.

وی بیان کرد: در برخی از کشور‌ها دارایی‌های ارزی ما بلوکه شده و در برخی دیگر املاک و ساختمان‌هایی که مالکیت آن به جمهوری اسلامی تعلق دارد بلوکه شده است.

شیرازی ادامه داد: به نظر می‌رسد دیگر باید به سمتی حرکت کنیم که مطالبات جنبه قضایی بگیرد، آنطور که آقای همتی وعده شکایت از کشور‌های بدهکار به ایران را می‌کند رویه درستی است به شرطی که عملیاتی شود. هر چند کشور‌های استعمارگری که ایران را تحریم کرده اند از طرق مختلف اجازه برگزاری دادگاه‌ها به صورت عادلانه را نخواهند داد.

این تحلیلگر اقتصادی در پایان در خصوص تبعات مثبت بازگشت دارایی‌ها به کشور نیز یادآور شد: چند میلیارد دلار در موضوع تجارت بین الملل رقم عجیبی نیست، اما هر چه بتوانیم در صحنه رقابت بین الملل این مبالغ را کاهش دهیم قطعا بر رشد اقتصادی کشور تاثیرگذار خواهد بود؛ و مبالغی که آزاد می‌شود به بازگشت آن به کشور قطعا به رونق چرخه تولید کمک می‌کند و در نهایت سرمایه گذاری در طرح‌های سود ده را افزایش می‌دهد.

دلاری که ارزان می‌شود به شرط آزادی منابع بلوکه شده در کشور‌ها

با یک حساب سرانگشتی میزان بدهی این دو کشور را که جمعا چیزی حدود ۱۱ میلیارد دلار می‌شود را با نرخ امروز ارز آزاد یعنی ۲۴ هزار تومان به ریال تبدیل کرده ایم که عددی نزدیک به ۲۶۴ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان می‌شود که جالب است بدانید که سهم هر ایرانی از این سرمایه ملی برابر ۳ میلیون تومان می‌شود!

حال امروز رئیس کل بانک مرکزی، گزارشی از این گشایش‌ها و احتمال بازگشت مقداری از پول‌های ایران به کشور را در دویست و ششمین جلسه ستاد هماهنگی اقتصادی دولت ارائه کرده است و گویا اتفاقات جدیدی در این مسیر پیش روی ایران قرار گرفته است.

منبع: باشگاه خبرنگاران
نظرات کاربران
انتشار یافته: ۵
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۲
محمد رضا
0
0
چهارشنبه ۰۶ اسفند ۱۳۹۹
به مردم که نمیرسه خداکنه به دزدها هم نرسه
رحيم صرافان
0
0
چهارشنبه ۰۶ اسفند ۱۳۹۹
با سلامي مجدد نميدونم چي بايد گفت ولي لعنت خدا بر اين سياست كه ٧٠-٨٠٪؜ ميليون جمعيت اين مملكت بخاطر منافع ٤٠٠-٥٠٠ خانواده بايد نابود شىوند
ساسان حداد نسب
0
0
چهارشنبه ۰۶ اسفند ۱۳۹۹
خوبه پولا را گرفتین شب عیدی بدین به مردم بزنند به زخمشان نه اینکه خود تون هپل هپولش کنید.دزدا.
Aa
0
0
چهارشنبه ۰۶ اسفند ۱۳۹۹
میشود رفت سفارت و شماره حساب داد تا به حساب خودمان بریزند
ناشناس
0
0
پنجشنبه ۰۷ اسفند ۱۳۹۹
ما گوش مان از این دروغ ها‌ پر است اول انقلاب می گفتند هر ایرانی ۷۵ تومان در روز است اون موقع آهن ۳۰ ریال ودلار۷ تومان بود
ارسال نظر
قوانین ارسال نظر
لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.
از ارسال دیدگاه های نا مرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.
لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.
در غیر این صورت، «اقتصاد24» مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.
خواندنی‌ها
خودرو
فناوری
آخرین اخبار

تولید لوازم خانگی ایرانی با قطعات ارزان قیمت چینی/ واردات قطعات لوازم خانگی ممنوع شود

تامین غذا چالش آینده کشور است/ ضرورت تسهیل سرمایه‌گذاری در بخش کشاورزی

عکس دونفره همسر و دختر پژمان بازغی

عوامل سریال گاندو در مسیر پیاده روی اربعین+عکس

صدای ماندگار جنگ درگذشت

جدایی نصفه نیمه ایلان ماسک و همسرش

اعتراف ناخواسته مسئولان به کیفیت واکسن فایزر

آجورلو رسما مدیرعامل استقلال شد

ورود غیرقانونی یک زائر به بی‌راهه‌های مرز مهران فاجعه آفرید

طالبان: با ایران مشکلی نداریم، خواستار توسعه روابط هستیم

شوهرم متوجه ارتباط من و حمید شد و هر روز کتکم می‌زند

صعود شاگردان ناظم‌الشریعه در یک جدال نفس‌گیر

اجباری شدن کارت واکسن در کشور تا سه هفته آینده

مجلس نمایندگان آمریکا خواستار گزارش‌دهی دولت بایدن درباره روابط ایران و چین شد

سلفی خاص با رئیسی در جریان سفر استانی + عکس

واکنش طالبان به خبر بازگشت دختران به مدرسه

ملکیان‌: هیات مدیره استقلال با استعفای مددی موافقت کرد

مصرف این نوشیدنی ناشتا معجزه می‌کند

برخورد خشن محمود فکری با فرهاد مجیدی! + عکس

هدیه جنجالی بازیکن اماراتی برای همسر قایدی+عکس

فیلم/ چطور متوجه سطح اکسیژن بیمار کرونایی شویم؟

ابراز نگرانی یکی از مدیران بانک مرکزی چین درباره رمزارز‌ها

فیلم/ ازدحام شدید زائرین در فرودگاه امام خمینی (ره)

فیلم/ تجمع هزاران زائر در مقابل مرز مسدودشده شلمچه

ویژگی جدید کلاب هاوس برای دعوت دوستان به چت صوتی خصوصی

فیلم/ گزارشگر عرب از حرکت تکنیکی قایدی به وجد آمد

تحلیل تکنیکال چهار نماد بورسی

مقاله علمی واکسن کرونای کووپارس در مجلات معتبر منتشر می‌شود

قیمت خودرو‌های مدیران خودرو امروز

آمریکا و اروپا علیه شرکت‌های فناوری متحد می‌شوند

قیمت انواع تلویزیون ال ای دی

مراقب کلاهبرداری در اینستاگرام باشید

قیمت انواع دستگاه ماینر

فیلم/ رمز موفقیت کشور از دید رئیس جمهور ایران

برخورد جوان کرجی با قطار باعث مرگ او شد

قیمت انواع لپ تاپ مایکروسافت

جزئیات آغاز سال تحصیلی جدید اعلام شد