تاریخ بروز رسانی: ۱۳:۰۲ - ۱۲ اسفند ۱۳۹۹
تعداد نظرات: ۱ نظر
هیچ مسئولی بر عملکرد فروشگاه‌ها نظارت ندارد

روغن دولتی سر از بازار آزاد در آورد

چرا روغن‌های دولتی که باید به نرخ دولتی در فروشگاه‌ها به فروش برسد، سر از بازار بازار آزاد درمی آورد و جالب است که هیچ مسئولی هم بر عملکرد فروشگاه‌ها نظارت ندارد و آن‌ها به راحتی روغن‌های دولتی را در بازار گران‌تر می‌فروشند!

روغن خوراکی اقتصاد ۲۴ -ماجرای خرید روغن از اواخر پاییز امسال دغدغه جدی مردم شده است، به نحوی که در نقاط مختلف کشور صف‌های طولانی برای خرید روغن مایع و جامد خودنمایی می‌کند، اما در این ۶ ماه کمتر مسئولی وجود بحران در بخش توزیع و تولید روغن را قبول کرد و مدام از رفتار‌های هیجانی مردم در خرید روغن صحبت می‌کنند.

از آن طرف، اما مردم باید با کارت ملی برای گرفتن یک عدد روغن در صف بایستند و برخی از فروشگاه‌ها هم درحال فروش روغن سهمیه‌ای باشند و حتی برای مشتریان خود شرط بگذارند که اگر روغن می‌خواهید باید حتماً تن ماهی، کیک یا رب گوجه هم بخرید! این فروشندگان مدعی هستند که شرکت‌های روغن به شرط فروش برخی کالا‌ها به ما سهمیه می‌دهند!

جالب اینجاست فروش روغن با کارت ملی و حتی فروش اجباری کالا هم با تکذیب مسئولین روبه رو می‌شود و با مصاحبه‌های مختلف اعلام می‌کنند این گونه رفتار‌ها جرم بوده و با متخلفین برخورد لازم صورت می‌گیرد.

البته با تشدید بحران روغن در بازار مسئولین وزارت صمت علت کمبود عرضه روغن را تحریم‌های ظالمانه، مشکلات ارزی و انتقال آن و عدم تخصیص ارز برای واردات روغن خام توسط بانک مرکزی اعلام کردند. علاوه بر این تأکید کردند که به دلیل جو ایجاد شده در بازار برخی روغن می‌خرند و در خانه انبار می‌کنند و همین موضوع تقاضا را بالا برده است.

در این شرایط شرکت بازرگانی دولتی از تزریق ۷۰ هزار تن روغن برای خانوار و صنف و صنعت خبر داد و دبیر انجمن صنفی روغن نباتی نیز اعلام کرد که این مقدار روغن بین کارخانه‌ها توزیع و پس از آن وارد بازار خواهد شد و آرامش به بازار بازخواهد گشت. هر چند بعد از این وضعیت عرضه روغن مایع در فروشگاه‌های زنجیره‌ای و بعد از آن در خرده فروشی‌ها بهتر شد و بازار به ثبات نسبی رسید، اما با نزدیک شدن به روز‌های پایانی سال کمبود روغن در بازار باز خودنمایی می‌کند و مردم نگران تهیه آن هستند.

عباس قبادی دبیر ستاد تنظیم بازار اعلام کرده است: میانگین مصرف ماهانه روغن در کشور حدود ۱۵۰ هزار تن است که در ماه گذشته بین ۱۷۰ تا ۱۸۰ هزار تن تولید روغن داشتیم، اما به جهت فضای روانی که در کشور ایجاد شد و برخی به آن اخبار در خصوص احتمال تغییر نرخ ارز و … دامن زدند که موجب هجوم مردم به فروشگاه‌ها و افزایش تقاضا و شکل گیری احتکار خانگی شد و وقفه‌هایی در تولید و توزیع به وجود آمد.

چرا مردم باید تاوان بی تدبیری مسئولین را بدهند

عباس تابش، رئیس سازمان حمایت هم خبر می‌دهد که "حداقل ۴ میلیون تن کالا ظرف چند روز آینده از گمرک ترخیص می‌شود تا نیاز مردم کشور تأمین شود، در طول سال هم شاهد بودیم که علی‌رغم شیوع ویروس کرونا و خالی شدن قفسه‌های فروشگاهی در سراسر دنیا هیچ کمبودی در کشور ما ایجاد نشد، برای ماه مبارک رمضان هم تدارک لازم دیده شده است و مشکلی ایجاد نخواهد شد.

رئیس سازمان حمایت گفته است "از مردم هم تقاضا داریم از احتکار‌های خانگی اجتناب کنند، اگر هر کس ۲ برابر نیاز خود کالا خریداری کند با تقاضای دوبرابری مواجه خواهیم شد".

وعده‌های تکراری مسئولین درباره حل مشکلات مردم در خرید کالا‌های اساسی از جمله روغن در حالی هر روز در قالب خبر‌های متعدد منتشر می‌شود که هنوز مردم برای خرید روغن باید ساعت‌ها در صف بایستند تا شاید شانس به آن‌ها رو کرده و بتوانند روغن مورد نیاز خود را خریداری کنند.


بیشتربخوانید:مشکل تولید روغن نیمه جامد تا روز‌های آینده حل می‌شود


اما نکته مهم در اظهارات مسئولین احتکار خانگی روغن است براستی در شرایطی که هر روز کالا‌های اساسی با رشد قیمت روبه رو است و سبد درآمدی خانواده‌ها هم مدام در حال کاهش است مردم با کدام درآمد، روغن در خانه‌ها احتکار می‌کنند؟! چرا مردم باید تاوان بی تدبیری مسئولین را بدهند و در نهایت متهم ردیف اول نابسامانی بازار روغن باشند.

چرا مسئولین به جای حل مشکلات در بدنه تولید و توزیع روغن مدام مردم را عامل اصلی التهابات بازار می‌دانند!

مشاهدات میدانی از وضعیت بازار روغن نشان از آن دارد که نه تنها برخوردی با تولیدکنندگان متخلف در فروش اجباری کالا به همراه روغن انجام نشده بلکه نکته قابل تأمل اینجاست برخی از فروشگاه‌ها به جای آنکه کالا‌های خود را در فروشگاه عرضه کنند آن‌ها را راهی بازار کرده و با قیمت‌های بالا به فروش می‌رسانند.

به عنوان نمونه روغن‌های دولتی که باید برای فروش در فروشگاه‌ها باشند بار زده شده و راهی بازار آزاد می‌شوند و جالب اینجاست هیچ کسی هم بر عملکرد فروشگاه‌ها نظارت ندارد و آن‌ها به راحتی روغن‌های دولتی را در بازار گران‌تر می‌فروشند. حتی تعدادی روغن‌ها در انبار‌ها احتکار کرده تا شاید در روز‌های آینده با قیمت‌ها بالاتری در بازار بفروشند.

در تصویر زیر روغن‌های سرخ کردنی یک برند که باید با قیمت ۳۲ هزار و ۲۰۰ هزار تومان در فروشگاه‌ها فروخته شود بارگیری شده و در نهایت بالای ۵۰ هزار تومان در بازار به فروش می‌رسد.

علاوه بر این بر خلاف صحبت‌های مسئولین در تأمین حلب مورد نیاز روغن‌های جامد این کالا با قیمت‌های بسیار بالا در بازار به فروش می‌رسد البته اگر کسی بتواند آن‌ها را تهیه کند چراکه سوداگران بیشتر به احتکار روغن جامد تمایل دارند تا فروش آن در بازار. به عنوان نمونه روغن ۵ کیلویی جامد به جای ۷۲ هزار تومان در بازار ۱۴۰ هزار تومان و روغن سرخ کردنی ۱.۵ لیتری به جای ۱۶ هزار تومان در بازار ۲۵ هزار تومان فروخته می‌شود. نکته مهم اینجاست فروش اجباری کالا هم برقرار است و هنوز متوقف نشده است.

در مجموع باید گفت چرا با وجود گزارشات متعدد در فروش اجباری کالا‌ها به همراه روغن هنوز این فروش غلط در بازار انجام شده و فقط مسئولین آن را جرم دانسته و برخوردی با متخلفین نمی‌کنند. به طور حتم اگر برخوردی می‌شد در روز روشن تولیدکننده اجباری به خرید سایر کالا‌ها را به خریدار عنوان نمی‌کرد.

همچنین چرا با وجود تمام وعده‌ها در مدیریت عرضه روغن بازار احتکار این کالا داغ بوده و همه برای سود بیشتر به جای فروش روغن در صدد احتکار آن هستند! اگر بنا به گفته مسئولین تولید روغن نسبت به سال گذشته افزایش هم یافته است پس روغن‌ها راهی کدام بازار می‌شوند که مردم دستشان به آن‌ها نمی‌رسد!

در حال حاضر کمتر از ۲۰ روز به پایان سال جاری مانده و مدیریت بازار کالا‌های اساسی امری مهم برای دولت است، اما مگر می‌شود با وعده بازار را ساماندهی کرد. مگر بازار روغن در طول این چند ماه رنگ آرامش به خود دیده است! به نظر می‌رسد مسئولین به جای خط نشان سری به بازار زده و از نزدیک در روند تولید و عرضه روغن قرار گیرند تا شاید در تصمیمات خود تجدیدنظر کرده و چاره‌ای برای مردم بلاتکلیف در بازار کنند.

منبع: تسنیم
نظرات کاربران
انتشار یافته: ۱
در انتظار بررسی: ۰
ناشناس
0
0
چهارشنبه ۱۳ اسفند ۱۳۹۹
کاش بجای فرستادن فضاپیما وموشک فرمول تنظیم بازار رو بلد بودیم .!
ارسال نظر
قوانین ارسال نظر
لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.
از ارسال دیدگاه های نا مرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.
لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.
در غیر این صورت، «اقتصاد24» مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.
خواندنی‌ها
خودرو
فناوری
آخرین اخبار

قیمت خودرو‌های سایپا امروز شنبه ۲۸ فروردین ۱۴۰۰ + جدول

قیمت خودرو‌های ایران خودرو امروز شنبه ۲۸ فروردین ۱۴۰۰ + جدول

قیمت سکه پارسیان امروز شنبه ۲۸ فروردین ۱۴۰۰ + جدول

قیمت سکه و قیمت طلا امروز شنبه ۲۸ فروردین ۱۴۰۰ + جدول

قیمت بیت کوین و ارز‌های دیجیتال امروز شنبه ۲۸ فروردین ۱۴۰۰ + جدول

قیمت دلار، قیمت یورو و قیمت پوند امروز شنبه ۲۸ فروردین ۱۴۰۰ + جدول

تیپ کلاسیک بهاره رهنما + عکس

دلیل خودارضایی مردان متاهل چیست؟

عکس‌های زن تهرانی دست به دست شد

هلن مک‌کروری، بازیگر «پیکی بلایندرز»، درگذشت

طرز تهیه بامیه؛ پایه‌ثابت سفره‌ی افطار

پیوستن مونیکا بلوچی به «حافظه»

ایران: حادثه هواپیمای اوکراینی عمدی نبود

اظهارات عجیب احمدی‌نژاد درباره مذاکرات وین

عکس عجیب / دختر ترامپ بالاخره به قولش عمل کرد!

مهران مدیری با ریش و سیبیل + عکس

نوه داریوش ارجمند+عکس

سارا خوئینی‌ها با استایلی متفاوت + عکس

استفاده مدیران و اعضای شورای شهر آبادان از سهمیه واکسن کرونای پاکبانان

نشست مشترک سه کشور اروپایی با عراقچی در وین

ظاهر جدید الهام پاوه نژاد+ عکس

بازداشت زن بی آبرو در یک بیمارستان تهران

تولید ۱۰۸ هزار دستگاه خودرو در سال ۱۴۰۰

نادر دست‌نشان درگذشت

صنعت برق در تلاش برای مانع‌زدایی از فعالیت استخراج رمزارزهاست

مدعی اول قهرمانی آسیا متوقف شد ؛ شگفتی باورنکردنی در لیگ قهرمانان آسیا ۲۰۲۱

مدیران شهرداری آبادان برای تزریق واکسن خود را پاکبان جا زدند

بمب خبری قالیباف/ ایران به اورانیوم با غنای ۶۰ درصد رسید

اجاره‌های میلیاردی خانه‌های تهرانی + جدول

خیابان ولیعصر (عج) پروژه ثبت جهانی می‌شود

واریز مرحله دوم سود سهام عدالت تا چند روز آینده

شبکه‌های اجتماعی در پاکستان فیلترشدند

جزئیات و ضوابط اعمال امتیاز ایثارگری و یک گروه بالاترِ پیش از سال ۱۳۹۶ اعلام شد

پیش بینی قیمت طلا و دلار در هفته آینده پس از سومین نشست اتریش

لحظه‎‌ای می ‎توانیم درصد غنی‎ سازی را زیاد کنیم

واکنش‌ مردم به اعلام « نرخ ایده‌آل دلار»

شمار کشته های کرونا در ایران از ۶۶ هزار نفر گذشت +آخرین آمار