تاریخ انتشار: ۱۱:۱۶ - ۱۲ اسفند ۱۳۹۹
رئیس اتاق بازرگانی تهران

مسئولان با ادبیات پوپولیستی‌تر و خشک را با هم می‌سوزانند

رئیس اتاق بازرگانی تهران با انتقاد از غارت ارزی و دست اندازی به بیت المال توسط مفسدان اقتصادی گفت: متاسفانه امروز در پس ادبیات پوپولیستی که گاهی در رفتار مسئولان کشور حاکم می‌شود،‌تر و خشک را با هم می‌سوزانند و به ریز و درشت اتهام می‌بندند.

خوانساری اقتصاد ۲۴ -مسعود خوانساری امروز در پنجمین مراسم اعطای تندیس و نشان امین الضرب که در تالار وحدت در حال برگزاری است، گفت: همراهان گرامی بیش از ۱۳۷ سال از تاسیس اتاق بازرگانی یا همان اتاق تجارت تهران می‌گذرد جامعه اقتصادی ایران طی این دوره تجربه‌های بسیاری از فراز و فرود‌های تاریخی آموخته است، حضور موثر در جریان جنبش مشروطیت، کمک به کشور برای عبور از بحران قحطی، پشتیبانی از جبهه‌ها و حضور فعالانه در نهضت مبارزه با کرونا نمونه‌های آشکار از تلاش‌های بی وقفه فعالان اقتصادی در آوردگاه‌های سخت تاریخی است.

رئیس اتاق بازرگانی تهران افزود:، اما جامعه امروز ایران تا چه اندازه از فعالیت‌های ملی و توسعه‌ای بخش خصوصی کشور آگاهی دارد، ساخت اولین خط راه آهن، وارد کردن صنعت برق به کشور، تاسیس اولین خطوط اتومبیل‌های سبک و سنگین، تاسیس بیمارستان مدرسه و مسجد در دور افتاده‌ترین نقاط کشور همگی اقداماتی است که به همت بخش خصوصی به سرانجام رسیده است، امروز جوانان کشور سرگذشت و زندگی بیل گیتس، استیو جابز به عنوان الگو‌های رفتاری اقتصادی می‌دانند، ولی هیچ از زندگی علی اکبر رفوگران، محسن خلیلی، اصغر قندچی، خیامی‌ها و لاجوردی‌ها نشنیده اند.

وی بیان داشت: در واقع هر اندازه کارآفرینان آن سوی آب برای مردم به ستاره تبدیل شده اند، ستارگان واقعی عالم کسب و کار ایران در ذهن آن‌ها جایگاهی در خور توجه نیافته اند، دوستان گرامی آنچه در واقعیت رخ داده این که بخش خصوصی ایران اگرچه تاریخی بالنده دارد، اما به همان نسبت مورد احترام قرار نگرفته است و حتی گاهی به سبب خطا‌های دیگران تفکیر و توبیخ شده است. این وضعیت در ۲۰ سال معاصر و به دلیل اوج گیری درآمد‌های نفتی و حیف و میل‌های فراوان شدت بیشتری به خود گرفته است و در حالی که جامعه بیش از گذشته نیازمند حضور فعالان اقتصادی است عرصه بر آن‌ها تنگ‌تر شده است.

خوانساری گفت: امروز اولویت کشور ایجاد و حفظ اشتغال و کمک به معیشت مردم است و آن هم در زمانه‌ای که تحریم‌ها پا روی گلوی اقتصاد گذاشته و مسیر کسب و کار را هر دم سخت‌تر کرده است در همین موقعیت پیچیده و دوران پرآشوب بخش خصوصی و مولد ایران ایستاده است و اجازه نداده که چرخ کارخانه‌ها از کار بیفتد و جوانان بیکار و ناهنجاری‌های افزون تری در جامعه ایجاد شوند.

رئیس اتاق بازرگانی ایران بیان داشت: در حالی که بسیاری از نورستگان و افرادی که به سبب فساد ارزی ثروتی به دست آورده اند سرمایه هایشان را به آن سوی مرز‌ها بردند و به خانه و ویلا تبدیل کردند، اما بخش خصوصی دغدغه‌مند سنگر اقتصاد را رها نساخت و اتفاقا در این روزگار ملال آور با تمام وجود در حال مبارزه برای بقا است.

وی بیان داشت: دوستان گرامی طی این سال‌ها بار‌ها از فساد، غارت ارزی و دست اندازی به بیت المال صحبت شده است با این وجود در تمام لیست‌های بلند بالایی که از مفسدان اقتصادی منتشر شده است کمتر از نامی کارآفرینان شناسنامه دار و متعد به میان آمده است، جای تاسف دارد که امروز در پس ادبیات پوپولیستی که گاهی در رفتار مسولان کشور حاکم می‌شود‌تر و خشک را با هم می‌سوزانند و از ریز و درشت اتهام می‌بندند و بی محابا همه را در یک سطح قرار می‌دهند در حالی که فساد ناشی از سیاستگذاری‌های غلط ارزی، توزیع ارز رانتی، صدور بخشنامه‌های متعدد، اصرار به ادامه توزیع یارانه‌های غیر هدفمند، بر هم زدن اصل رقابت در اقتصاد، افزایش حجم دولت واگذاری‌های غیر کارشناسی و بدتر از آن باز پس گیری اموال واگذار شده و عدم انجام اصلاحات ساختاری در اقتصاد ایران همگی به بازیت توزیع چرخه فساد در کشور کم کرده است.

خوانساری بیان داشت: حاصل این وضعیت ظهور افرادی است که از آب گل آلود ماهی می‌گیرند، شرکت‌های جعلی، افراد وابسته به ارگان‌ها و نهاد‌ها و خلاصه کلام سوء استفاده کنندگانی که نام کارآفرینان را مخدوش کرده و جامعه را نسبت به فعالان اقتصادی بد بین می‌کنند.

وی اظهار داشت: رسالت امروز ما این است که تصویر کارفرینان را همان گونه که هست در پیشگاه مردم قرار دهیم و اجازه ندهیم در پس رفتار‌های سیاسی فضای اقتصادی کشور غبار آلود شود همه ما باید یک صدا به سیاستگذاران هشدار دهیم که امروز زمانه سیاست ورزی منفعت گرانه نیست و امروز زمان آن نیست که برای پیروزی یک جناح سیاسی از هیچ بی اخلاقی دریغ نکنیم، امروز موعد آن نیست که برای پیروزی در یک مبارزه کوتاه انتخابی هر چه می‌توانیم دیگران و نظام را تخریب کنیم اکنون وقت آن نیست که برای مصلحت شخصی منفعت یک ملت را نادیده بگیریم، به جرات باید بگوییم نسلی که از تجار و کارآفرینان که در شرایط کنونی کشور مشغول فعالیت‌های اقتصادی و اشتغال زایی هستند را باید در زمره فعالترین و کوشاترین نسل طبق تجار تاریخ معاصر ایران به شمار آورد.


بیشتربخوانید:۵ راهکاری که تولید را جهش‌گونه حرکت می‌دهد


رئیس اتاق بازرگانی تهران بیان داشت: اگر صد سال قبل قحطی بود امروز تحریم است، اگر یک قرن قبل وبا به کشور هجوم آورده امروز کرونا عذاب روزانه مردم شده است، اگر در گذشته بی ثباتی سیاسی بود امروز بی برنامگی اقتصاد است و اگر صد سال قبل دیوان سالاری فاسد بود امروز بروکراسی زائد و گسترده پیش روی فعالان اقتصادی است.

وی افزود: وضعیت دو دهه معاصر اقتصاد ایران خلاصه‌ای از تمام ناراستی‌های یک صد ساله کشور است با این حال کارآفرینی در این کشور تعطیل نشده و همچنان جوانان پرشور در جستجوی روزنه‌های امید دیورا‌های ناامیدی را با دست خالی خراش می‌دهند.

رئیس اتاق بازرگانی تهران بیان داشت: امروز معتقدم شکل گیری اعتماد دو سویه میان بخش خصوصی و دولت و تبدیل فضای تعارض منافع به تعامل سازنده می‌تواند به مسیر توسعه ایران شتاب ببخشد اساس از شرق تا غرب جهان هیچ اقتصادی بدون توجه به بخش خصوصی به پیشرفت معنادار دست پیدا نکرده است.

وی افزود: براساس چنین احساس نیازی اتاق تهران با نگاه به شرایط کشور نیاز‌های عمومی و وضعیت بخش خصوصی و با اتکا به توانایی‌های جامعه اقتصادی کشور علاوه بر وظایف ذاتی خود تلاش کرده اقداماتی موثر برای کمک به شکل گیری گفتمان بخش خصوصی محور به انجام برساند.

خوانساری در ادامه گفت: به بازسازی بیمارستان بازرگانان با هدف عمل به مسئولیت اجتماعی، راه اندازی مدرسه کسب و کار با هدف تربیت مدیران شایسته و اقدامات فرهنگی مانند چاپ کتاب‌های فاخر اقتصادی و زندگی کارآفرینان و ساخت فیلم‌های مستند همگی در این مسیر صورت گرفته است.

وی بیان داشت: برگزاری پنجمین دوره مراسم امین الضرب نیز با این مقصود صورت گرفت که الگو‌های واقعی و بومی در اختیار نسل جوان اقتصاد کشور قرار گیرد، کارآفرینانی که در کمال ناامیدی پایه‌های کسب و کاری را بنیان نهاد و در نهایت میهن دوستی موانع را یکی پس از دیگری پشت سر گذاشتند بدون تردید بخش خصوصی بالنده، متعهد و ملی می‌تواند در فراز اقتصاد ایران برای دستیابی به توسعه پایدار و متوازن قرار گیرد و این مهم با همت جمعی و احیای اعتماد عمومی به جامعه اقتصادی صورت خواهد گرفت.

منبع: فارس
ارسال نظر
قوانین ارسال نظر
لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.
از ارسال دیدگاه های نا مرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.
لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.
در غیر این صورت، «اقتصاد24» مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.
خواندنی‌ها
خودرو
فناوری
آخرین اخبار

غدیر تداوم خط نبوت است

شهرام کاشانی درگذشت + بیوگرافی

سرنوشت گوگل ملی چه شد؟

واکنش تند علی کریمی به طرح صیانت اینترنت

ادعای موافقت دولت جدید با طرح اینترنتیِ مجلس

حریرچی: ۹۲ درصد افراد بستری شده، واکسن نزده‌اند

خودکشی دختر تهرانی با افشای رازش با مرد متاهل!

قانون جدید کارت به کارت

عکس‌های برهنه زنان برای مرد لباس فروش دردسر شد

استوری هدیه تهرانی خطاب به حسن روحانی

همسر کورک: ایرانی‌ها به من گفتند فاحشه!

فاطمیون: هیچ برنامه‌ای برای مبارزه با طالبان نداریم

خداحافظی گزارشگر دوست داشتنی روی آنتن تلویزیون

لباس حسرت برانگیز شیلا خداداد در مراسم عروسی + عکس

ساپورت چسبان الناز حبیبی در ساحل دریا جنجالی شد + عکس

قیمت گوشی سامسونگ، شیائومی و نوکیا + جدول

امکان انتخاب محل و زمان ‎واکسیناسیون فراهم شد

فیلم/ روش شگفت‌انگیز ژاپنی‌ها برای خنک کردن پارک‌ها در تابستان

قیمت خودرو‌های پارس خودرو

آخرین وضعیت رامبد جوان پس از ابتلا به کرونا

افزایش تراکم مو با چند روش خانگی

فیلمی دیده نشده از قدرت سیل در چین

با عوارض خطرناک مصرف کره آشنا شوید

طرح ضد اینترنت مجلس، هرج و مرج ایجاد می‌کند

زندانیان آبان ۹۸ به خانه برمی‌گردند

هشدار درباره طرح جنجالی مجلس

فیلم/ سلفی تاریخی مریخ نورد ناسا با دوربین رباتیکی

آیا نانوایی‌ها ناچار به تعطیلی شدند؟

فیلم/رعایت نکردن ساده‌ترین پروتکل‌های بهداشتی در مجلس

درگیری مرزی تازه میان ارمنستان و آذربایجان

جهش خیره کننده قیمت نفت

دولت ۵۰ هزارمیلیارد تومان به صنعت برق بدهکار است!

آخرین آمار فوتی‌ها و مبتلایان به کرونا چهارشنبه ۶ مرداد ۱۴۰۰

واکنش کاربران به مصوبه امروز مجلس

رمز ارز بهترین راهکار ایران برای تجارت در تحریم

محدودیت‌های برق تا پایان مرداد ادامه دارد

مصاف ماسک با آیفون