تاریخ بروز رسانی: ۲۰:۵۴ - ۱۸ فروردين ۱۴۰۰
رئیس سازمان نظام پرستاری:

ماهانه ۱۰۰ پرستار ایرانی مهاجرت می‌کنند!

محمد میرزابیگی، رییس کل سازمان نظام پرستاری گفت: آمار مهاجرت پرستاران نسبت به سال‌های قبل، روند صعودی داشته و به صورت میانگین، ماهیانه ۱۰۰ نفر مهاجرت می‌کنند و کشور‌های دیگر به شدت از پرستاران ایرانی، استقبال می‌کنند

مهاجرت

میرزابیگی گفت: اما چیزی که به نظر می‌رسد این است که دارد وقت کشی می‌شود و این نوع رفتاری که با پرستاران می‌شود در اینه شرایط، انگیزه افزا نیست.

رییس کل سازمان نظام پرستاری ادامه داد: ما علاوه بر ۱۴۰ هزار پرستاری که در بالین مشغول هستند، ۶۰ هزار دانشجوی پرستاری از کارشناسی تا دکترا در دانشکده‌های پرستاری داریم، همچنین ۳۰ هزار پرستار داریم که در بخش مراقبت‌های در منزل به صورت جامعه نگر، مشغول به فعالیت هستند.

او افزود: این عزیزان بار سنگین نظام سلامت را به دوش می‌کشند، اما درمقایسه با جمعیت کشور و تخت‌های بیمارستانی، عدد بسیار پایینی است. در مقابل میانگین کشور‌ها که به ازای هر یک هزار نفر، حداقل بین ۴ تا ۸ پرستار دارند ما حدود ۹ دهم پرستار داریم، یعنی ما به ازای هر یک هزار نفر، کمتر از یک پرستار داریم.

چرا مسئولان اجازه تردد در ایام نوروز را صادر کردند؟

او گفت: در رابطه با کمبود نیرو، در سال گذشته ما بحث استخدام‌ها را داشتیم. در ۱۴ ماه شیوع کرونا، ۸۰ هزار پرستار مبتلا به کرونا داشتیم. همچنین حدود ۸ هزار نفر منفک شده از خدمت به خاطر بستری، قرنطینه و مسائل مرتبط نیز داشته ایم، اما افرادی که در طول یک سال به بهانه مجوز‌های استخدامی وارد گردونه خدمت شده اند، حدود ۸ هزار نفر یا کمتر بوده اند و وزارت بهداشت در این مورد باید پاسخگو باشد.

رییس کل سازمان نظام پرستاری گفت: به دلیل مسافرت ۱۵ هزار بیمار قطعی کرونا مثبت در ایام عید، بار کاری پرستاران و کادر سلامت زیادتر از قبل شد. وزیر بهداشت، وزیر مخابرات، وزیر کشور و رییس گردشگری باید پاسخگوی پرستاران باشند که چرا اجازه تردد به مردم دادند، زیرا شماره ملی و شماره همراه این افراد در دسترسشان بود و می‌توانستند با اطلاع رسانی و هشدار، مانع سفر آن‌ها شوند.

او افزود: ما می‌دانیم که واکسن کرونا در کشور کم است، اما همین میزان کم هم باید عادلانه توزیع شود و دلیلی ندارد که وزارت بهداشت، ۴۵ درصد واکسن‌ها را به یک سازمان صنفی به نام نظام پزشکی در بین اعضای نظام پزشکی، توزیع کند آن هم در شرایطی که پرستاران ما در بحث مراقبت در منزل دارند فدا می‌شوند.

رییس کل سازمان نظام پرستاری تصریح کرد: درست است که در بیمارستان‌ها واکسن به صورت کاملا عادلانه در حال توزیع است، اما خارج از بیمارستان سهمیه واکسن کرونا برای پرستارانی که در منزل از بیماران مراقبت می‌کنند، درنظر گرفته نشده است. از ۱۰۰ هزار دز واکسن، ۴۵ هزار دز واکسن، به نظام پزشکی تعلق می‌گیرد و پرستاران در صف آخر هستند.

میرزابیگی در مورد سختی کار پرستاران گفت: پرستاران نیازی به صدقه ندارند و به خاطر پول در جبهه کرونا در حال مبارزه نیستند. ۱۱۰ پرستار شهید راه سلامت و ۸۰ هزار مبتلا با هیچ قیمتی قابل ارزش‌گذاری نیست، اما پرستاران انتظار دارند در برخورد با مسائل با آن‌ها صادقانه و دقیق رفتار شود. در مورد سختی کار پرستاران، بیش از سه سال است که اقدام درستی صورت نمی‌گیرد همچنین، برای فوق العاده خاص آن‌ها در رابطه با کرونا و مسائلی مشابهی مانند شیمی درمانی، سوختگی، اعصاب و روان و... نیز هنوز کاری انجام نشده است.

او ادامه داد: بدتر از همه این‌ها، رفتار تامین اجتماعی با مشاغل سخت و زیان آور است. امروزه پرستاری که می‌خواهد بازنشسته شود، اگر بخواهد مثلا ۲۰۰ میلیون تومان، پاداش دریافت کند، باید ۲۵۰ میلیون بپردازد تابتواند از مزایای مشاغل سخت و زیان آور، بهره‌مند شود.

رییس کل سازمان نظام پرستاری گفت: پرستاری که از عنوان مشاغل سخت و زیان آور استفاده می‌کند، قاعدتا اگر خانم هست با ۲۰ سال و اگر آقا هست با ۲۵ سال باید بازنشسته شوند، اما مسئولان در این مدت این قانون را رعایت نکردند یا حق بیمه را کم نکردند و حتی این عزیزان را جریمه می‌کنند و رییس سازمان تامین اجتماعی باید پاسخگو باشد.

او افزود: رفتار‌های انحصار طلبانه در شأن پرستاران نیست و ما اگر می‌خواهیم، پرستاران که مدافعان سلامت هستند، انگیزه لازم را داشته باشند. باید فرمایشات مقام معظم رهبری و نظام کلی سلامت و قوانین مصوب شده را شاخص قرار دهیم. مسئولان نیز حاشیه نروند و کاملا روشن و صریح، پاسخگوی پرستارانی که از جان و خانواده و سلامتی شان برای نجات مردم، مایه می‌گذارند، باشند.

میرزابیگی گفت: رسانه ملی عملکرد خوبی در مورد پرستاران داشت، همچنین مردم نیز به خوبی قدردان پرستاران بودند. فرمایشات مقام معظم رهبری هم برای پرستاران بسیار دلگرم کننده بود، اما از مسئولان مربوطه، گله مندی‌هایی وجود دارد که امیدواریم برای رفع مشکلات خیلی سریع اقداماتی انجام دهند.

او بیان کرد: پرستاران ما با وجود تمام گله مندی‌هایی که دارند با جان و دل و تمام قدرت در حال خدمت رسانی هستند و منتظرند تا پس از اتمام کرونا، گله هایشان را بیان کنند.

رییس کل سازمان نظام پرستاری در مورد پرستاران شهید گفت: ستادی که مربوط به تایید مصادیق، شهدای پرستاری و کارکنان سلامت هست تا کنون چهار یا ۵ جلسه بیشتر نگذاشته است. برای مثال از بین ۱۱۰ پرستار شهید، ۵۰ خانواده، بلاتکلیف هستند که شهید حساب می‌شوند یا نه.

او گفت: پرستاری که در بخش کرونا و در حین خدمت به کرونا مبتلا شده و سپس از دنیا رفته است، خانواده‌ای که متلاشی شده و فرزندانی که بی سرپرست شده اند، حقوقی که قطع شده است و مشکلات فراوان دیگری که دارند و بلاتکلیف هستند آن وقت در این شرایط، مسئولان به دنبال تشکیل جلسه و تهیه مدارک هستند تا اقدامی صورت دهند.

به خانواده شهدای پرستار، هیچ خدماتی تعلق نگرفته است

او در مورد خانواده‌هایی که پرستارشان، شهید محسوب شده است، گفت: تا کنون برای این افراد هیچ اقدامی صورت نگرفته است و صرفا به اسم شهید ثبت شده اند. من می‌توانم آمار دقیقی رابه بنیاد شهید ارائه بدهم که ۹۰ درصد از خانواده‌های این شهدا دچار مشکل هستند و حقوقشان قطع شده است و فقط طبق عنایت مقام معظم رهبری، برای بخشی از این خانواده‌ها اقداماتی صورت گرفته است.

میرزابیگی بیان کرد: سال گذشته در سالروز شهادت حضرت زینب کنگره بزرگداشت یکمین سالگرد شهدای نظام سلامت و پرستاری را برگزار کردیم و دفتر امور شهدای پرستاری را در سازمان نظام پرستاری تشکیل دادیم. این دفتر را مامور کردیم که با تک تک خانواده‌های این شهدا تماس گرفتند و صحبت کردند و اطلاعاتی که در اختیارتان گذاشتم، حاصل جمع بندی دو روزپیش است که کارکنان نظام پرستاری تیهه کردند.

او افزود: از ۱۱۰ خانواده شهید، با ۹۰ خانواده صحبت شد و مشکلاتشلان کاملا بررسی شد.

میرزابیگی در مورد شیفت بندی پرستاران، گفت: ما در بخش‌های کرونا و غیرکرونا، متفاوت عمل می‌کنیم، در بخش‌های غیرکرونایی برنامه به روال سابق ادامه دارد، اما در بخش‌های کرونایی در حال حاضر پرستاران دو هفته از خانواده جدا می‌شوند و در یک فضایی نزدیک بخش مستقر می‌شوند و گاه حتی تا دو ماه از دیدن خانواده شان محروم هستند تا زنجیره انتقال ویروس را از بین ببرند.

او ادامه داد: به تناسبی که لازم است، پرستاران، از چندین سال خدمت تا طرحی و دانشجوی سال آخر در هر زمانی که لازم بوده حاضر شده اند و میدان را خالی نکرده اند. در پیک اول کرونا، پرستاران ۸۹ روزه را گرفتند و پس از مدتی که اوضاع بهتر شد، به پرستاران گفتند که به خانه هایشان بروند. هنوز هم در بیمارستان‌های دولتی، این ماجرای ۸۹ روزه ادامه دارد، یعنی ۹۰ روز نمی‌بندند که بیمه نکنند.

ماهیانه صد پرستار ایرانی، مهاجرت می‌کنند


رییس کل سازمان نظام پرستاری کشور بیان کرد: آمار مهاجرت پرستاران نسبت به سال‌های قبل، روند صعودی داشته و به صورت میانگین، ماهیانه ۱۰۰ نفر مهاجرت می‌کنند و کشور‌های دیگر به شدت از پرستاران ایرانی، استقبال می‌کنند.

او در مورد استاندارد دستمزد پرستاران گفت: پرستاران یا جزو قانون استخدامی هستند و یا جزو قانون کار، فقط کارانه هایشان علاوه بر افزایش بیماران کرونایی در این روزها، به شدت کاهش پیدا کرده است. مطرح شدن طرح فوق العاده خاص به این دلیل است که پرستاران مثل خیلی از مشاغل دیگر، تقاضا دارند همان چیزی که بر اساس قانون به بقیه تعلق می‌گیرد به آن‌ها هم تعلق بگیرد.

رییس کل سازمان نظام پرستاری در مورد قانون بهره وری گفت: مسئولان دانشگاه‌های ما بدانند چه در رابطه با معوقات پرستاری و چه در رابطه با قانون بهره وری نباید تفکیک صورت بگیرد به این صورت که برای پرستارانی که در هر زمان باید آماده باشند، ضریب یک و نیم برایشان محاسبه شود، اما جدیدا رعایت نمی‌شود.

ارسال نظر
قوانین ارسال نظر
لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.
از ارسال دیدگاه های نا مرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.
لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.
در غیر این صورت، «اقتصاد24» مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.
خواندنی‌ها
خودرو
فناوری
آخرین اخبار

بازار سرمایه امروز برخلاف روز‌های گذشته روندی صعودی داشت و شاخص کل بورس بیش از ۱۸ هزار واحد افزایش یافت.

قیمت رهن و اجاره خانه در منطقه نواب، فروردین ۱۴۰۰

آغاز مرحله اول ارایه خدمت به بازنشستگان کشوری در دفاتر پیشخوان دولت

شهریه برخی مدارس ۱۸ میلیون تومان شد

سامانه املاک و اسکان، هنوز کامل نیست

خدماتی که دفاتر پیشخوان به بازنشستگان ‌می‌دهند

تکذیب انتصاب خبری درباره منطقه آزاد انزلی به اقتصاد۲۴

فیلم/ جزئیاتی از رایزنی روحانی و لاوروف درباره برجام و واکسن کرونا

صعود بیت کوین به کانال جدید

پیش‌بینی رگبار پراکنده در تهران

آخرین آمار فوتی‌ها و مبتلایان به کرونا در کشور امروز سه‌شنبه ۲۴ فروردین ۱۴۰۰

رکورد شکایت از بی‌بی‌سی شکسته شد

کاپیتان رئال کرونایی شد

فیلم/ تروریسم هسته‌ای علیه برجام

لاوروف به دیدار روحانی رفت +عکس

فرنوش صمدی به کرونا مبتلا شد

غیبت بازیکن معروف اماراتی مقابل پرسپولیس

درخواست ریپل برای مختومه شدن پرونده در دادگاه

قیمت خانه‌های ۵٠ متری تهران، فروردین ۱۴۰۰

دیدگاه دولت، فعالیت کلاب هاوس است

قیمت مزدا ۳، بسترن و کاپرا گروه بهمن امروز

چند تهرانی متقاضی مسکن ملی شدند؟

کدام خانه‌ها مشمول مالیات بر خانه خالی هستند؟ + اینفوگرافی

فیلم/ نگاهی به وضعیت نماینده‌های ایران در لیگ قهرمانان آسیا

ثبت نکردن اطلاعات ملکی باعث چه محرومیت‌هایی می‌شود؟ + اینفوگرافی

کنایه نکونام به اسکوچیچ

فیلم/ چرا سفرهای ترکیه لغو نمی‌شود؟

وزیر شهرسازی: مردم از سامانه املاک استقبال کردند

تمدید مهلت ثبت نام در اینوتکس ۲۰۲۱

قیمت خرید طلا از مشتری چگونه محاسبه می شود؟

محدودیت‌های شبانه تردد در ماه رمضان ادامه دارد؟

۴۲ درصد تهرانی ها مستأجرند

چه کسانی با پرونده میلاد حاتمی مرتبط شده‌اند؟

۴۸ میلیارد تومان، عملکرد کارت مصالح ساختمانی در سال ۹۹

خروج موقت ۶ نماد، ابطال معاملات دیروز۴ شرکت بزرگ و اصلاح بازارگردانی یک سهم

قایدی و عبدی جزو ۶ ستاره جوان لیگ قهرمانان آسیا ۲۰۲۱

فیلم/ مرگ آزاده نامداری جنایی بود؟