تاریخ بروز رسانی: ۱۱:۳۷ - ۲۵ فروردين ۱۴۰۰
تعداد نظرات: ۴۳ نظر
دبیر انجمن تولیدکنندگان لوازم صوتی و تصویری در گفتگو با اقتصاد ۲۴:

گرانی لوازم خانگی در راه است/ تعلل نکنید، لوازم خانگی مورد نیازتان را زودتر بخرید

دبیر انجمن تولیدکنندگان لوازم صوتی و تصویری گفت: قیمت همه کالا‌های لوازم خانگی ازجمله لوازم صوتی و تصویری در روز‌های آینده احتمالا تغییر خواهد یافت و به سوی گرانی می‌رود.

لوازم

اقتصاد۲۴ - میناسادات حسینی: گفته می‌شود که در آستانه انتخابات، از قیمت کالا‌ها به دلیل کاهش نرخ دلار کاسته خواهد شد، اما موضوع دیگری وجود دارد که اگر محقق شود قیمت لوازم خانگی و به ویژه لوازم صوتی و تصویری به شکل دیگری تغییر خواهد کرد.

چالش معیار محاسبه حقوق گمرکی

اختلاف قیمت بالای ۲۰ هزار تومانی نرخ ارز دولتی با نرخ آزاد، انتقاد از سیاست دولت فعلی در مورد کنترل قیمت کالا‌های اساسی از طریق اختصاص ارز ۴۲۰۰ تومانی و رانت‌آفرینی آن و البته موضوع مهمی به نام کمبود منابع و ذخایر ارزی و صرفه‌جویی حداکثری در آن و در نهایت شائبه آگاهی نمایندگان مجلس از کسر بودجه سال جدید؛ همه و همه دست‌به‌دست هم دادند تا نرخ ارز کالا‌های اساسی که وارد کشور می‌شود به یکی از چالش‌های اساسی بین دولت و نمایندگان مجلس تبدیل شود. در این میان یکی از مهم‌ترین موضوعات مرتبط که به‌طور مستقیم روی قیمت کالا‌های موردنیاز مردم تاثیر می‌گذارد آن است که گمرک باید چه نرخی را ملاک محاسبه عوارض وارداتی قرار دهد؟

طبق قانون بودجه سال ۱۴۰۰، حقوق گمرکی دیگر نباید با نرخ ترجیحی (۴۲۰۰ تومانی) محاسبه شود. این رویه در سال جدید هنوز اعمال نشده و محاسبات گمرکی فعلاً براساس دلار ۴۲۰۰ تومانی محاسبه می‌شود. البته قانون گفته‌شده (تبصره هفتم از قانون بودجه ۱۴۰۰) شامل کالا‌های اساسی، دارو و تجهیزات پزشکی نمی‌شود. خبر خوش آنکه در واپسین روز‌های سال ۱۳۹۹ تعرفه گمرکی کالا‌های اساسی و غیراساسی به ترتیب ۳ و ۲ درصد کاهش یافت، اما در مجموع بعد از اعمال قانون جدید، همچنان شاهد افزایش قیمت قابل‌توجه کالا‌های غیراساسی خواهیم بود. لوازم خانگی از آن جمله است؛ کالا‌هایی که اگرچه «غیراساسی» به شمار می‌آیند، اما تغییرات قیمت آن‌ها برای همه مردم مهم است؛ زیرا کولر یا تلویزیون جزو لاینفک منازل و محل کار است.

دوراهی تولیدکنندگان میان ثبات یا افزایش قیمت‌ها

دبیر انجمن تولیدکنندگان لوازم صوتی و تصویری در پاسخ به سوال اقتصاد ۲۴ مبنی بر اینکه بزرگ‌ترین مشکل تولیدکنندگان لوازم خانگی در حال حاضر چیست، گفت: من فکر می‌کنم که ظرف روز‌های آتی، شاهد تغییر قیمتی عجیب در حوزه همه کالا‌ها و ازجمله لوازم صوتی و تصویری خواهیم بود. درحال‌حاضر ماخذ گمرکی کالا‌های مربوط به این صنف، ۵ درصد است. نرخ گفته‌شده براساس دلار ۴۲۰۰ تومان، محاسبه و اخذ می‌شد؛ اما قرار است مصوبه تجاری در بودجه ۱۴۰۰ مبنی بر تغییر نرخ ارز محاسبه حقوق ورودی اجرایی شود و در این صورت مبنا نرخ سنا خواهد بود؛ بنابراین لوازم خانگی جهش قیمتی را تجربه خواهد کرد.

محمدرضا شهیدی ادامه داد: با اجرای مصوبه تجاری در بودجه ۱۴۰۰ مبنی بر تغییر نرخ ارز محاسبه حقوق ورودی، قیمت لوازم صوتی و تصویری چند برابر می‌شود.


بیشتر بخوانید: هزینه خرید لوازم خانگی جهیزیه ۵۰ میلیونی شد


وی گفت: روز دوشنبه دولت بخشنامه‌ای را صادر کرد مبنی بر اینکه تا تعیین تکلیف کد‌های تعرفه‌ای جدید، مواد اولیه لوازم خانگی با نرخ قبل ترخیص شود. این در حالی است که گمرک در حال حاضر از واردکنندگان مواد اولیه لوازم خانگی تعهد می‌گیرد که اگر هر زمان این نرخ افزایش پیدا کرد (که قطعا هم افزایش می‌یابد) مابه التفاوت را پرداخت کنیم.

دبیر انجمن تولیدکنندگان لوازم صوتی و تصویری ادامه داد: این نوع تصمیم گیری مهم‌ترین آفت صنعت و بازرگانی کشور است، زیرا بدون اینکه به تبعات آن توجه کنند، اتخاذ می‌شود و تولیدکنندگان را در سردرگمی قرار می‌دهند.

شهیدی در پاسخ به سوال اقتصاد ۲۴ مبنی بر اینکه چرا تولیدکنندگان لوازم خانگی در سردرگمی قرار گرفته اند، گفت: درست است که در حال حاضر ما کالای خود را با ارز ۴۲۰۰ تومانی ترخیص می‌کنیم، اما از ما تعهد می‌گیرند که در صورت افزایش این نرخ، مابه التفاوت از تولیدکنندگان اخذ می‌شود. اگر قرار است مابه التفاوت از ما اخذ شود اعلام کنند تا ما آن را در قیمت محصول اعمال کنیم. این سردرگمی در اعمال تعرفه تولیدکنندگان را در دو راهی ثبات یا افزایش قیمت قرار داده است.

وی ادامه داد: ما از دولت و حاکمیت می‌خواهیم که ما را از بلاتکلیفی خارج کنند. هر روز بخشنامه، ضوابط و آیین نامه‌های مختلفی داده می‌شود و ما تکلیف خودمان را نمی‌دانیم.

مردم خرید خود را هرچه زودتر انجام دهند

دبیر انجمن تولیدکنندگان لوازم صوتی و تصویری با تاکید بر اینکه توقع داریم نرخ ارز محاسبه حقوق ورودی از ۴۲۰۰ تومان به نرخ ارز سنا تغییر نکند و برپایه نرخ ارز ترجیحی باشد، گفت: رکودی که بر سر بازار لوازم خانگی سایه افکنده با اعمال این نرخ عمیق‌تر خواهد شد، چون ما با همین شرایط موجود هم دچار رکود در فروش هستیم. مردم قدرت خرید ندارند و با چنین شرایطی دولت خود بر طبل گرانی خواهد کوبید.

شهیدی گفت: از مردم دعوت می‌کنم اگر در بازار لوازم خانگی خریدی دارند، انجام بدهند، زیرا ما به عنوان تولیدکننده هم نمی‌دانیم نرخ ارز محاسبه حقوق ورودی تا چه زمانی نرخ ارز ترجیحی است و هر لحظه امکان افزایش قیمت وجود دارد.

نظرات کاربران
انتشار یافته: ۴۳
در انتظار بررسی: ۰
مسعود
0
0
چهارشنبه ۲۵ فروردين ۱۴۰۰
شما مطبوعات باعث گرانی و بدبختی مردم شدید با این شایعات شما از آمریکا بیشتر لطمه به مردم می‌زنید ننگ بر شما.
ناشناس
0
0
چهارشنبه ۲۵ فروردين ۱۴۰۰
لعنت خدا بر شما ها
ناشناس
0
0
چهارشنبه ۲۵ فروردين ۱۴۰۰
کم گرون شده بدرک بزار گرونتر بشه دیگه از دست گرونی خسته شدهایم
مرتضی
0
1
چهارشنبه ۲۵ فروردين ۱۴۰۰
با چی خریدمو انجام بدیم لطفا به هرنفر یه کیسه پول بدین بریم زودتر بخریم
بینام
0
2
پنجشنبه ۲۶ فروردين ۱۴۰۰
با کدوم پول مردم خرید کنن نون خوردن نداریم لوازم خانگی پیشکش
رضا
0
0
پنجشنبه ۲۶ فروردين ۱۴۰۰
به ولا با همین قیمتی که هست. ما میخواهیم بگیریم ولی پولی نیست .حقوقمان تا ۱۵ روز بیشتر نمی کشد چطور بخریم در صورتی که چندین ماه است میخواهم یخچال وتلویزیون برا منزل بخرم ولی متاسفانه نمیتوانم.تمام حقوق بگیرها هم مثل من از کجا بیاریم در ضمن‌ در شهرستان بهبهان کالاها خانگی را انبار کردن تا گران بشود فقط تعداد کمی با قیمتها ی بالا گذاشته اند.ولی اهواز از هر نوع بخواهید است .چرا کالا ایرانی ارزان در بهبهان نیست.
عایرضا
0
0
پنجشنبه ۲۶ فروردين ۱۴۰۰
اقتصاد 24 توروخدا نکنید این تیتری که الان زدید خودش دو دستی مردم رو میندازه تو چاه ما مردم ایران جنبه هیچی نداریم فردا دوستان همه میرن احتکار میکنن
رضا
0
0
پنجشنبه ۲۶ فروردين ۱۴۰۰
متاسفیم به گردانندگان این کشور که اقتصاد این کشور رو روز به روز به نابودی و فنا می برند همش بی عرضگی و راند خواری
علی
0
3
پنجشنبه ۲۶ فروردين ۱۴۰۰
فقط خاک عالم تو سر مسئولین ناکارآمد و دزد.
امین
0
0
پنجشنبه ۲۶ فروردين ۱۴۰۰
یخچالی که پارسال تولید می کردید 20 تومن الان شده 40 تومن. کدوم ارز 4200 استفاده می کردید که قیمتش 2 برابر شده.پس چرا قیمت جنساتون با دلار آزاد تغییر می کنه؟ توافق بشه قیمتا هم مسلما کم میشه.
ناشناس
0
4
پنجشنبه ۲۶ فروردين ۱۴۰۰
هردم ازین باغ ........خدایا اخه تاکی
ناشناس
0
0
پنجشنبه ۲۶ فروردين ۱۴۰۰
انقدر گرون کنید تا بترکین خدا لعنتتون کنه دولت وقتی دزد باشه بقیه مردمم دزدمیکنه
جلال
0
0
پنجشنبه ۲۶ فروردين ۱۴۰۰
از رکود میترسی کلک
ناشناس
0
4
پنجشنبه ۲۶ فروردين ۱۴۰۰
الانم نمیشه خرید...دلتون خوشه
ناشناس
0
0
پنجشنبه ۲۶ فروردين ۱۴۰۰
مردم به نون شبشون محتاجن، اونوقت غصه بالا رفتن لوازم خونگی رو بخورن،؟ نخیر آقای رئیس اتحادیه جو نده، مونده رو دستتون، باید با خایمالی بفروشین و شما به کص ننه ات خندیدی مادر جنده بیناموس کونی ولده زنا
ناشناس
0
0
پنجشنبه ۲۶ فروردين ۱۴۰۰
گم شید
ناشناس
0
0
پنجشنبه ۲۶ فروردين ۱۴۰۰
همش انگ گرانی را راه میندازین کسی که پول نداره از کجا بیاره بخره فقط بلدین شیپیش تو کلاه مردم بندازین چه خبره زندگیا شده فقط استرس بسه دیگه لعنت خدا به ادمای حقه باز بسه مردم انقدر دست به خودکشیی و زدن ی راخی سرراه مردم بزارید فقط فکر فروش جنسای بازاریها هستین
ناشناس
0
0
پنجشنبه ۲۶ فروردين ۱۴۰۰
بمیر
حسین
0
0
پنجشنبه ۲۶ فروردين ۱۴۰۰
ما نیاز به وسایل نداریم و نمی خریم
حالا یخچال ایرانی ۳ ملیون شده ۷۰ ملیون هم دیگه مهم نیست بزارید گران تر بشه به ما چه.
مصطفی
0
0
پنجشنبه ۲۶ فروردين ۱۴۰۰
بازارتون راکده با این دروغ و ترفند میخواین از رکود درش بیارین. دستا شیطون رو بستین
احسان
0
0
پنجشنبه ۲۶ فروردين ۱۴۰۰
خدا لعنت کنه مسولین کشور رو
یه مشت دزد جلسه میگیرین برای چاپیدن جیب مردم
ننگ برا این مسولین
ناشناس
0
1
پنجشنبه ۲۶ فروردين ۱۴۰۰
لوازم خانگی از این هم گرانتر میشه یک راست راحت بریم بمیریم
سامان
0
0
پنجشنبه ۲۶ فروردين ۱۴۰۰
چی به سرمردم میارید آخه مگه مردم باید چقدرتاوان بدهند نه به خاطرتحریم ونه چیزدیگریست بلکه این گرانی ها فقط بخاطرسیرنشدن ازدزدی ها واختلاس های آدمهای سیری ناپذیر وحریصی مانندآنهایی که دنبال منافع خویش هستند وازگرانی کالاها سودمیبرند وحتماروزموعود وجوابگویی خواهدرسید تاریخ چیزهایی به یادداره باتصاویری واضح پس بترسید ازآن روزها که شایدهم طود نکشد
فریبرز
0
0
پنجشنبه ۲۶ فروردين ۱۴۰۰
لوازم خنگی مگرارزان بود که حالا اعلام می کنید گران میشودتععلل نکنیدوبخرید ازفقروبدبختی ملت شما خبرندارید
حسین
0
0
پنجشنبه ۲۶ فروردين ۱۴۰۰
کو پول ؟اما قشنگ معلومه دارند التماس میکنن .انقدر انبار پرشده داره کپک میزنه،
ناشناس
0
2
پنجشنبه ۲۶ فروردين ۱۴۰۰
غلط می کنید گران می کنید پدر این مردم را در آوردید
دلسوز
0
0
پنجشنبه ۲۶ فروردين ۱۴۰۰
نمیخریم دوست عزیز،
یخچال نمیخوایم.
مایحتاجمون رو روزانه میخریم،تلویزیون هم نگاه نکنیم،نمیمیریم.
شما نگران فروش جنسهای خودت باش
کارشناس اقتصاد
0
0
پنجشنبه ۲۶ فروردين ۱۴۰۰
گویا دبیر انجمن صنف لوازم خانگی خواب تشریف دارن. قریب به دوسال است که مشتریان با ارز بالای 25 هزار تومان لوازم خانگی خریداری کرده اند. الان از نظر بازار پیک گرانی هست لطفا دیگه التهاب ایجاد نکنید. فقط مشتریان باید از خرید کاذب دست بکشند. تا بازار متعادل شود. با تروریسم اقتصادی باید برخورد شود.
بابازاده
0
0
پنجشنبه ۲۶ فروردين ۱۴۰۰
سلام مگر تاحالا لوازم ارزون بود ؟که گرون بشه مردم دست انداختین چرا می خواین انقلاب در نظر مردم بد جلوه بدین ؟
امید
0
0
پنجشنبه ۲۶ فروردين ۱۴۰۰
هموطنان عزیز اینم یه نوع کلکه واسه تحریک بازار حواستون باشه چون تو بازار رکود هست دارن بازار گرمی میکنن نخرید تا همه چی ارزون بشه فقط با اینکار میشه جلوی ظلم ایستاد. به هم دیگه رحم کنید
صفری
0
3
پنجشنبه ۲۶ فروردين ۱۴۰۰
خدا خیرتون نده کارتون فقط ناامید کردن مردمه
اگه واقعا روزنامه هستی عاملهای اصلی گرونی و بدبختی را به مردم معرفی کن
ناشناس
0
3
پنجشنبه ۲۶ فروردين ۱۴۰۰
اگه دست بجنبیم و بخریم طبیعتاً گرون میشه
ناشناس
0
0
پنجشنبه ۲۶ فروردين ۱۴۰۰
خدا زیاد نکنه.البته مردم هم از رو ناچاری این اشغالهای داخلی رو بعضا میخرن
ناشناس
0
0
پنجشنبه ۲۶ فروردين ۱۴۰۰
اخرتاکی باید این همه گرانی راتجربه کنیم تحریم خدا هم شدیم تحریم خلق همشدیم دیگه باید نده بگور شویم
ناشناس
0
0
جمعه ۲۷ فروردين ۱۴۰۰
وویوب
ناشناس
0
0
جمعه ۲۷ فروردين ۱۴۰۰
اتفاقا هیچی نمیخریم تا ارزون بشه این دزدام یاد گرفتن ملتو هول کنن تا به هدف برسن
امیر*ش
0
0
جمعه ۲۷ فروردين ۱۴۰۰
خداازتون نگذره تاکی ظلم به این مردم بیچاره الانشم نمیتونیم بگیریم من هم کولرهم یخچال وهم تلویزیون میخام وقتی پول ندارم بگیرم چکارکنم گرون بشه ارزون بشه نباید نقدینگی باشه خداخودش کمکمون کنه اینا که به فکرما نیستن شکم سیرخبر ازشکم گرسنه نداره
ناشناس
0
0
جمعه ۲۷ فروردين ۱۴۰۰
به نظرم هیچکس نره خرید
م
0
0
شنبه ۲۸ فروردين ۱۴۰۰
گرون کنید ....مگه شما کار دیگه و غلط دیگه غیر از این هم بلدید ؟؟؟؟؟اگه غیر این باشه باید تعجب کرد .....خدا لعنتتون کنه ....خدا ریشه تون بسوزه
ایران سیاه
0
0
شنبه ۲۸ فروردين ۱۴۰۰
این مملکت درست بشو نیست نفرین شدس
همه دزدن از آبدارچی بگیر تا رییس
محمد
0
0
يکشنبه ۲۹ فروردين ۱۴۰۰
لعنت به همتون که جز بدبختی برای مردم هیچ ارمغانی نداشتید
ناشناس
0
0
يکشنبه ۲۹ فروردين ۱۴۰۰
پایانی بر پایان
مهدی
0
0
دوشنبه ۳۰ فروردين ۱۴۰۰
خدا لعنتشون کنه دیدن دلار داره یه کم میاد پایین میخوان دلیل برای ارزون نکردن بتراشند...وگرنه طبق حرف این آقا با حتی 4 برابر شدن عوارض گمرک مواد اولیه وارداتی نهایتش باید 10 درصد گرون شه که خود کالا تهش باید 5 تا 8 درصد بره روش ولی توی همین یه هفته ای نزدیک به 12 درصد از قیمت دلار ریخته ولی امثال این آقا با همه این اوصاف تازه خبر از گرون تر شدن میدن!!!!
ارسال نظر
قوانین ارسال نظر
لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.
از ارسال دیدگاه های نا مرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.
لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.
در غیر این صورت، «اقتصاد24» مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.
خواندنی‌ها
خودرو
فناوری
آخرین اخبار

حجاب متفاوت لیندا کیانی+عکس

ممنوعیت جدید فرهاد مجیدی برای چند استقلالی

لغو طرح ترافیک تا پایان ماه رمضان

منصوریان در بیمارستان بستری شد

بایدن: ایران در مذاکرات جدی است؛ نمی‌دانیم تا چه حد

آیا بیت کوین ۱ میلیون دلار می‌شود؟

تقدیر از پیشگامی انجمن تهران در موضوع مسئولیت اجتماعی/ ضرورت حذف محدودیت ۲۵ متری عمق برداشت

ایجاد مزاحمت وحشیانه و وقیحانه چند پسر برای چند دختر + فیلم

یادداشت انتخاباتی آذری جهرمی

آمریکا: تحریم‌های غیربرجامی را حفظ می‌کنیم

بادکنک جان پسر ۱۱ ماهه را گرفت

استراماچونی یک ستاره دیگر استقلال را می‌خواهد

شرط عجیب استقلال برای ترانسفر قایدی

تشریح جزئیات افزایش حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی

اعلام شرایط دورکاری کارمندان از فردا

پناهیان: ۳۰ درصد از رأی دهندگان رغبتی به رأی دادن به انقلابی‌ها ندارند

این سه علامت در پا نشانه کبد چرب است

عکس روباه پیر که با دختری بار‌ها رفتار شیطانی داشت + جزییات

گاف بزرگ مهدی طارمی دردسرساز شد

حرکات جنجالی یک عروس و داماد سوژه شد! + فیلم

ایجاد پارک علم و فناوری با تاسیس شرکت‌های دانش بنیان میسر می‌شود

باشگاه برایتون نام و پرچم ایران را حذف کرد!

اروند ظرفیت تبدیل شدن به مقصد گردشگری سلامت را دارد

فیلم/ نجات جان ۱۸ دانش آموز توسط راننده خونسرد اتوبوس مدرسه

این عامل مهم باعث پیر شدن کلیه‌ها می‌شود!

جدیدترین عکس‌های اینستاگرام بازیگران مشهور + تصاویر

سخنان مهم رهبر انقلاب درمورد رژیم صهیونیستی

انفجار باتری آیفون ۶ پای اپل را به دادگاه باز کرد

دلیل جدایی بیل گیتس از همسرش

برخورد قطار با تریلی ۱۸ چرخ + فیلم

یک اتفاق عجیب در استقلال

شایان مصلح کرونا گرفت

۶۰ درصد افزایش قیمت مسکن ظرف یک سال

ناکامی بیت کوین در عبور از مرز روانی مهم

آخرین آمار فوتی‌ها و مبتلایان به کرونا در کشور جمعه ۱۷ اردیبهشت ۱۴۰۰

دوج کوین و اتریوم رکورد زدند

بازگشت سریال تعبیر وارونه یک رویا به آنتن