تاریخ بروز رسانی: ۰۸:۱۲ - ۲۰ ارديبهشت ۱۴۰۰

کشتار دام مولد و هشدار گرانی گوشت قرمز

خشکسالی، فقر مراتع، کمبود و گرانی علوفه موجب رشد هزینه تمام‌شده تولید و روانه‌شدن دام‌های سبک مولد و نارس به کشتارگاه‌ها شده است. دامداران نسبت به کمبود و گرانی گوشت قرمز در آینده نزدیک هشدار می‌دهند.

کشتار دام مولد و هشدار گرانی گوشت قرمز

اقتصاد۲۴ - رشد عرضه دام‌های مولد و نارس و کاهش شدید تقاضا در حالی زمینه کاهش یا تثبیت قیمت گوشت قرمز گوسفندی و گاوی را در بازار فراهم کرده که دامداران نسبت به کمبود و افزایش قیمت گوشت در آینده نزدیک هشدار می‌دهند.

بررسی قیمت خرده فروشی انواع گوشت گوسفندی و گاوی در بازار در حالی از تثبیت یا کاهش نسبی قیمت‌ها حکایت دارد که فعالان صنفی، این شرایط بازار را ناشی از ناتوانی دامداران در نگهداری دام سبک و رشد کشتار دام‌های مولد و نارس به‌دلیل خشکسالی و گرانی علوفه تلقی می‌کنند. رشد هزینه تمام‌شده تولید نه‌تن‌ها موجب ارائه درخواست دامداران برای افزایش نرخ شیر خام به ستاد تنظیم بازار و وزارت جهادکشاورزی شده و احتمالا در نشست دوشنبه هفته آینده ستاد این درخواست مطرح خواهد شد بلکه ناتوانی دامداران برای تامین علوفه، جو و سایر نهاده‌های دامی و رکود بازار گوشت موجب افزایش حجم کشتار دام‌های مولد و کم‌وزن در کشتارگاه‌های کشور شده است. این در حالی است که تازه‌ترین خبر‌ها از سیر نزولی یا تثبیت قیمت گوشت قرمز حکایت داشته و برخلاف سال‌های گذشته که در فصل بهار و تابستان وضعیت خوب مراتع، موجب رشد عرضه دام‌سبک و سنگین با وزن و کیفیت مناسب می‌شد، امسال عرضه دام‌های مولد و کم وزن نه‌تن‌ها موجب افت کیفیت گوشت عرضه شده به بازار شده بلکه تولید‌کنندگان نسبت به تاثیر این شیوه کشتار و عرضه دام بر کاهش جمعیت دامی کشور و کمبود و گرانی گوشت قرمز هشدار می‌دهند.

کاهش ۵ تا ۱۰ هزار تومانی قیمت گوشت قرمز

کاهش شدید تقاضای ناشی از افزایش قیمت انواع گوشت قرمز و رشد عرضه دام‌های کشتار شده مولد به بازار موجب کاهش ۵ تا ۱۰ هزار تومانی قیمت هر کیلوگرم گوشت قرمز شقه گوسفندی بدون دنبه و هشدار فعالان صنفی نسبت به افزایش نگران‌کننده عرضه بره‌های ماده کوچک برای کشتار شده است.


بیشتر بخوانید: بازار مرغ در یک قدمی طوفان قیمتی


رئیس اتحادیه گوشت گوسفندی افزود: با توجه به افزایش عرضه دام در میادین به‌نظر می‌رسد کاهش قیمت گوشت قرمز در بازار همچنان ادامه داشته باشدو علت اصلی افزایش عرضه دام توسط دامداران نیز کمبود و گرانی خوراک دام است. علی‌اصغر ملکی با ابراز نگرانی از افزایش عرضه بره ماده به‌اصطلاح کال (کم سن) در میادین برای کشتار، افزود: این اتفاق به معنی کاهش جمعیت دامی و تولید گوشت قرمز در آینده نزدیک است که می‌تواند به‌شدت بازار را تحت‌تأثیر قرار دهد و نکته تأسف‌بارتر آن است که این دام‌ها با نرخ پایین از دامداران خریداری و راهی کشتارگاه می‌شوند. او قیمت خرید هر کیلوگرم بره ماده از دامداران را دست‌کم ۱۵ هزار تومان کمتر از قیمت بازار دانست و افزود: امیدواریم با افزایش بارندگی‌ها در نیمه دوم اردیبهشت‌ماه جاری تا مدتی عرضه دام مولد در بازار کاهش یابد چرا که درصورت ادامه این روند به‌زودی شاهد گرانی چند برابری گوشت قرمز به دلایل کاهش تولید خواهیم بود.

زمینگیر شدن دامداران و کشتار دام مولد

احمد مقدسی، رئیس هیأت مدیره انجمن صنفی گاوداران تهران در گفتگو با همشهری با اشاره به خشکسالی بی‌سابقه امسال طی ۵۰ سال اخیر گفت: میزان برداشت علوفه در سطح هکتار به حدی کاهش یافته که موجب رشد شدید تقاضا برای یونجه و افزایش بیش از ۱۰۰ درصدی قیمت آن در بازار شده است. احمد مقدسی افزود: قیمت هر کیلوگرم یونجه خشک از ۲ هزار و ۵۰۰ تومان در سال گذشته به ۵ هزار و ۷۰۰ تومان رسیده است و مراتع خشک و بی‌آب و علف و افزایش شدید قیمت علوفه موجب سرازیر شدن دام‌های مولد سبک یا با وزن کم به کشتارگاه‌ها شده است. او افزود: علاوه بر آن قیمت نهاده‌های دامی در بازار‌های جهانی که دولت برای واردات آن ارز ترجیحی می‌دهد نیز به‌دلیل خشکسالی در دنیا افزایش چشمگیری داشته است به‌نحوی که نرخ هر تن ذرت از ۲۲۰ یورو به ۲۸۰ یورو افزایش یافته و این امر موجب رشد هزینه وقیمت تمام‌شده شیر و گوشت در بازار داخلی شده است. مقدسی گفت: همچنین نرخ هر کیلوگرم جو دولتی حدود ۲ هزار تومان است که با کرایه حمل به ۲ هزار و ۳۰۰ تومان افزایش می‌یابد، اما قیمت جو تولید داخل که تا ۱۵ روز آینده به بازار عرضه خواهد شد، چشم‌انداز خوبی ندارد و نرخ کنونی هر کیلوگرم این محصول در بازار آزاد به ۵ تا ۷ هزار تومان رسیده است. رئیس هیأت مدیره انجمن صنفی گاوداران تهران با بیان اینکه نمی‌توان تولید را منتظر سیاستگذاری کند مسئولان گذاشت، افزود: با توجه به کندی تصمیم‌گیری در مورد اصلاح قیمت تمام‌شده شیر خام و تامین نهاده‌ها، چشم‌انداز تیره‌ای پیش روی دامداران است و درحالی‌که دستمزد از ابتدای امسال حدود ۴۰ درصد افزایش یافته است، دامداران ۲‌ماه است که با رشد هزینه تمام‌شده تولید و تثبیت و کاهش قیمت گوشت و شیر مواجه هستند.

گاوداران در انتظار اصلاح نرخ شیر خام و عرضه نهاده

رئیس هیأت مدیره انجمن صنفی گاوداران تهران، گفت: درخواستی به وزارت جهادکشاورزی و ستاد تنظیم بازار برای افزایش حدود ۲ هزار تومانی نرخ خرید هر کیلوگرم شیر خام دادیم اکنون نرخ هر کیلوگرم شیر خام در حالی ۴ هزار و ۵۰۰ تومان تعیین شده که با احتساب هزینه حمل این نرخ به ۴ هزار و ۷۰۰ تومان افزایش می‌یابد که اکنون قیمت تمام‌شده هر کیلوگرم شیر خام برای گاودار حدود ۶ هزار و ۷۰۰ تومان است. مقدسی افزود: درخواست گاوداران برای افزایش قیمت شیر خام حدود یک‌ماه پیش ارائه شده و مقرر است با نهایی شدن در وزارت جهاد کشاوزی در جلسه دوشنبه هفته آینده ستاد تنظیم بازار مطرح و اصلاح شود. او افزود: درصورتی که نرخ خرید شیر خام هر چه زودتر اصلاح نشود، این امر موجب سرازیر شدن دام سنگین (گاو‌های مولد و شیرده) به کشتارگاه‌ها می‌شود. متأسفانه مسئولان امروز و فردا می‌کنند و با تداوم این شرایط دامدار چاره‌ای برای کشتار دام سنگین مولد ندارد. مقدسی با بیان اینکه اکنون علوفه نایاب و گران شده است، گفت: وضعیت تولید دام سنگین خوب، اما قیمت پایین است، اکنون دام سنگین نر پایه پروار خریداری ندارد و اصلا نهاده به نرخ مصوب دولتی به پرواربندی‌ها ارائه نمی‌شود و قیمت این نهاده‌ها در بازار آزاد نیز به‌نحوی افزایش یافته که تولید را برای گاوداران از صرفه اقتصادی انداخته است. با این روند در آینده نه چندان دور با از بین رفتن تولید شاهد افزایش چشمگیر قیمت گوشت قرمز خواهیم بود و باید دولت نهاده تولید مانند کنجاله سویا را به نرخ مصوب به پرواربندی‌ها بدهد. او با بیان اینکه اکنون ۶۰ درصد شیر تولیدی کشور از دام سنگین حاصل می‌شود، گفت: در کشورمان بیش از ۹۵۰ هزار تن مصرف و تولید گوشت قرمز داریم که ۶۰ درصد این تولید سهم دام سنگین است.

منبع: همشهری آنلاین
ارسال نظر
قوانین ارسال نظر
لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.
از ارسال دیدگاه های نا مرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.
لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.
در غیر این صورت، «اقتصاد24» مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.
خواندنی‌ها
خودرو
فناوری
آخرین اخبار

بریدن سر همسر / قاتل فقط از رفتار‌های ناشایست زنش گفت

اعلام نتایج آرای شورای شهر تهران

چهار گزینه اصلی شهرداری تهران

حمله مددی و علی‌نژاد به فرهاد مجیدی!

شعار‌های توهین‌آمیز علیه دولت در حضور زاکانی + فیلم

جایگزینی گرانول تولید داخل در بسته بندی شیر پگاه

۱۵ میلیارد دلار نفتِ فروشیِ ایران در زمین و دریا

عملیات اجرایی ۶ پروژه عمرانی و سرمایه گذاری در منطقه آزاد ماکو آغاز شد

مخالفت مجلس با طرح تامین و تضمین امنیت و کرامت زن ایرانی

وقوع بزرگترین حمله در تاریخ بیت‌کوین

سخنرانی آنجلینا جولی با روسری در کمپ پناهندگان

۱۵ طرح تولیدی و صنعتی در منطقه آزاد ارس افتتاح شد

عملیات اجرایی سه طرح اقتصادی و زیربنایی در منطقه آزاد چابهار آغاز شد

بهره برداری و آغاز عملیات اجرایی ٢١ طرح عمرانی با مجموع اعتبار ریالی و ارزی معادل ٤٢ هزار میلیارد ریال درکیش

ترشی نخورید تا لاغر شوید

سوالی که از رئیسی پرسیده نشد!

قیمت آجیل و خشکبار امروز + جدول

مهدی کروبی عمل جراحی شد

فیلم/ هم‌نشینی عجیب تمساح و اردک‌ها

بهترین وزرش برای کاهش وزن چیست؟

فیلم/ حضور دردسرساز و خنده‌دار بچه گراز در مترو

ارزش سهام عدالت بالا رفت

۱۷ طرح صنعتی و خدماتی در منطقه آزاد اروند بهره‌برداری و کلنگ‌زنی شدند

زمان قرعه کشی و بازی‌های مرحله نهایی مشخص شد

۹ طرح عمرانی و خدماتی در کیش به بهره‌برداری رسید

فیلم/ افتتاح جواهر فروشی بهنوش بختیاری

قیمت تبلت اپل و لنوو امروز + جدول

۱۵ پروژه زیربنایی قشم افتتاح شد

تمدید مهلت پرداخت مالیات دریافت کنندگان سکه

توصیه به خریداران ارز

فیلم/ تصمیم و برنامه رئیسی در خصوص آینده بورس

ارزانی ۲۰ درصدی میوه تا هفته آینده

جدیدترین تصمیمات ستاد تنظیم بازار

آب استخر ویروس کرونا را می‌کشد!

مناطق آزاد باید در سرمایه‌گذاری خارجی پیشران شوند

فیلم/ واکنش رئیسی به حضور در لیست تحریم‌های ظالمانه

فیلم/ آیا دیدار رئیسی و بایدن امکان‌پذیر است؟