تاریخ بروز رسانی: ۰۰:۰۹ - ۳۰ ارديبهشت ۱۴۰۰

پیک چهارم کرونا تمام شد؟

امروز وزارت بهداشت اعلام کرد از پیک چهارم کرونا عبور کرده ایم ولی نگرانی‌های زیادی درباره بازگشت به اوج این بیماری با برگزاری انتخابات، به خصوص برگزاری میتینگ‌های سیاسی وجود دارد.

پیک چهارم کرونا تمام شده است؟

اقتصاد۲۴ - امروز تعداد مرگ و میر‌های کرونایی نسبت به هفته‌های گذشته تعداد کمتری داشت که نشان از شیب نزولی کرونا در انتهای اردیبهشت ماه دارد. بنابر اعلام وزارت بهداشت، طی شبانه روز گذشته ۲۳۳ بیمار کووید۱۹ در کشور جان خود را از دست دادند.

بنابر اعلام مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت بهداشت، تا کنون دو میلیون و ۲۹۶ هزار و ۳۰۰ نفر دُز اول واکسن کرونا و ۴۲۵ هزار و ۲۱۲ نفر نیز دُز دوم را تزریق کرده اند و مجموع واکسن‌های تزریق شده در کشور به دو میلیون و ۷۲۱ هزار و ۵۱۲ رسید. از دیروز تا امروز ۲۹ اردیبهشت ۱۴۰۰ و بر اساس معیار‌های قطعی تشخیصی، ۱۲ هزار و ۷۸۹ بیمار جدید مبتلا به کووید۱۹ در کشور شناسایی شد که هزار و ۶۰۱ نفر از آن‌ها بستری شدند.

مجموع بیماران کووید۱۹ در کشور به دو میلیون و ۷۹۲ هزار و ۲۰۴ نفر رسید. متاسفانه در طول ۲۴ ساعت گذشته، ۲۳۳ بیمار کووید۱۹ جان خود را از دست دادند و مجموع جان باختگان این بیماری به ۷۷ هزار و ۷۶۵ نفر رسید.

خوشبختانه تا کنون دو میلیون ۲۷۲ هزار و ۷۱۹ نفر از بیماران، بهبود یافته و یا از بیمارستان‌ها ترخیص شده اند. پنج هزار و ۱۵۸ نفر از بیماران مبتلا به کووید۱۹ در بخش‌های مراقبت‌های ویژه بیمارستان‌ها تحت مراقبت قرار دارند. تا کنون ۱۸ میلیون و ۴۱۸ هزار و ۹۸۳ آزمایش تشخیص کووید۱۹ در کشور انجام شده است. در حال حاضر ۳ شهر کشور در وضعیت قرمز، ۲۶۲ شهر در وضعیت نارنجی، ۱۸۳ شهر در وضعیت زرد قرار دارند.

یکی از بحث‌های داغ کرونایی امروز، مخالفت وزارت بهداشت با برگزاری جلسات خانگی نامزد‌ها و میتینگ‌های انتخاباتی آن‌ها بود. حریرچی معاون وزیر بهداشت در برنامه تیتر یک در پاسخ به برخی اظهارات مبنی بر اینکه "انتخابات نزدیک شد نقشه کشور رنگ باز کرد"، گفت: بعد از اعلام کرونا در کشور، دو راهپیمایی قدس داشتیم و یک راهپیمایی ۲۲ بهمن. درست ماقبل هر سه هم روند نزولی بیماری را داشتیم، اما، چون اصول بیماری نمی‌پذیرفت، راهپیمایی برگزار نکردیم؛ بنابراین این مباحث، مباحث علمی است. ما مصلحت مردم و آخرت خودمان را به دنیای کسی نخواهیم فروخت. کسی هم ما را تحت فشار نمی‌گذارد. این‌ها با معیار‌های علمی استخراج می‌شود. هشدار‌هایی هم که ما پیش از این دادیم، روشن است و بگذارند کارمان را انجام دهیم.


بیشتر بخوانید: فیلم/ خبر خوب کرونایی رئیس بخش عفونی بیمارستان مسیح‌ دانشوری


حریرچی همچنین درباره انتخابات پیش رو نیز گفت: برای انتخابات شورای شهر و روستا به تفکیک تصمیم گیری شده که چه اقدامی باید صورت گیرد و این تصمیمات شنبه و شاید هم زودتر نهایی و اعلام شود. درباره نحوه حضور بر سر صندوق‌ها تدابیری اندیشیده شده و برای میتینگ‌ها هم تدابیری اندیشیده شده است، ولی محدودیت‌های بسیار جدی دیده شده که ضمن حفظ شور انتخاباتی، از لحاظ کرونایی هم آسیب نبیند. برنامه ریزی می‌شود که در برگزاری میتینگ‌ها رعایت درستی شود. فعلا پیشنهاد اولیه خصوصا درباره شورای شهر و روستا عدم تجمع است، اما واقعیت‌ها را نیز خواهیم دید. برخی تجمعات به خصوص در شهر‌های کوچک در خانه هاست و باید به حداقل و صفر برسد و برگزاری این تجمعات غیرقانونی خواهد شد.

معاون کل وزارت بهداشت ادامه داد: برای انتخابات ریاست جمهوری نیز تدابیر مناسبی اتخاذ شده تا شور انتخاباتی که مورد تاکید است، سعی خواهد شد از طریق فضای مجازی و رسانه ملی ایجاد شود. مثلا پیشنهاد آن است که اگر کاندیدا‌ها به استان‌ها می‌روند، جلسات با تعداد اندک و رعایت پروتکل‌های بهداشتی باشد، ولی شبکه استانی برنامه بگذارد و جلسه پرسش و پاسخ نیز با گروه‌های مختلف و خبرنگاران بگذارند؛ بنابراین موضوع "اصل شرکت" فراهم شود، ولی تجمعی که نگران کننده باشد پیش نیاید.

البته او توضیح داد چرا با وجود سراشیبی در تعداد مبتلایان، همچنان مرگ و میر در اثر این بیماری بالاست. ایرج حریرچی، معاون‌کل وزیر بهداشت، در شبکه خبر گفت: با عبور از روند فزاینده شیوع کرونا، به تازگی روند نزولی قابل توجهی در موارد سرپایی و بستری شاهدیم. با وجود این روند، اما همچنان آمار فوتی‌ها بالاست

اخبار مربوط به واکسیناسیون هم بخش قابل توجهی از خبر‌های کرونایی امروز را تشکیل می‌دهد. در یکی از این اخبار معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی از پایان تقریبی واکسیناسیون بیماران تالاسمی، هموفیلی و دیالیزی تحت پوشش این دانشگاه خبر داد و گفت: چهار مرکز در بیمارستان‌های مهدیه، امام حسین، اختر و طرفه اعلام شده که سایر بیماران خاص می‌توانند مراجعه کنند و با بررسی مدارکشان واکسیناسیون شان انجام می‌شود. واقعیت این است که به جز بیماران خاص، سالمندان هم نیاز به ملاحظات ویژه‌ای برای واکسیناسیون دارند، چون طرح واکسیناسیون کرونا برای گروه سنی بالای ۷۰ سال در حال اجراست؛ گروهی که به دلیل ملاحظات سنی رفت‌وآمد برایشان آسان نیست و اغلب به همراهی اعضای خانواده برای مراجعه به مراکز واکسیناسیون نیاز دارند.

البته به جز مراکز یاد شده در تهران، نشانی مراکز واکسیناسیون سراسر کشور هم با اسفتاده از اپ نشان اطلاع رسانی شدند و کاربران نقشه و مسیریاب نشان اکنون می‌توانند به آدرس دقیق ۵۶۵ مرکز واکسیناسیون کرونا در سطح کل کشور دسترسی داشته باشند.

پیک چهارم کرونا تمام شد؟ / ترس از افزایش ابتلا به بیماری در میتینگ‌های انتخابات

خبر خوب واکسنی دیگر آنکه امروز رئیس جمعیت هلال احمر گفت: ۸ میلیون دز واکسن کرونا هفته نخست خردادماه توسط هلال احمر وارد کشور می‌شود. همچنین وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی اعلام کرد: ‏سامانه ثبت‌نام واکسیناسیون کرونا به نشانی salamat.gov.ir برای متولدین ۱۳۲۵ و قبل از آن باز شد. سالمندان می‌توانند در این سامانه ثبت نام کرده و در صورتی که نیاز به واکسیناسیون در خودرو دارند، از خدمات ویژه استفاده کنند. چون آنطور که رئیس مرکز بهداشت شرق تهران گفته ظرف ۴۵ دقیقه در ورزشگاه تختی ۱۲۰ خودرو برای واکسیناسیون کرونا وارد و واکسن را دریافت کردند، او گفته می‌توان در واکسیناسیون خودرویی سالمندان تا ساعتی ۱۵۰ نفر را واکسینه کرد. البته سالمندان باید پیش و پس از واکسیناسیون برخی از اعمال را انجام دهند که درباره آن هم اطلاعرسانی شده است.

به جز گروه‌های فوق، رئیس پلیس تهران بزرگ هم از آغاز واکسیناسیون کرونا در مجموعه پلیس پایتخت خبر داد و گفت: هیچ فرمانده‌ای واکسن دریافت نکرده و واکسیناسیون را از ماموران رده پایین و عملیاتی آغاز کرده‌ایم.

همچنین برای دانشجویان هم واکسن آماده شده است. در این باره معاون آموزشی وزارت بهداشت گفت:موضوع درخواست وزارتین علوم، بهداشت و دانشگاه آزاد برای واکسیناسیون دانشجویان به عنوان گروه پر اولویت درحال بررسی بوده و بزودی درستاد مقابله با کرونا بحث می‌شود.

در یک بخشنامه هم معاون گردشگری وزارت میراث فرهنگی اعلام کرد: تبلیغ و اجرای تور با وعده واکسن کرونا فاقد وجاهت قانونی بوده و مطابق مقررات با آن برخورد خواهد شد.

منبع: خبر آنلاین
ارسال نظر
قوانین ارسال نظر
لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.
از ارسال دیدگاه های نا مرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.
لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.
در غیر این صورت، «اقتصاد24» مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.
خواندنی‌ها
خودرو
فناوری
آخرین اخبار

جشن تولد هوتن شکیبا با نوید محمد زاده و بهرام افشاری +عکس

واکنش جهانگیری به ادعای مصلحی

آشنایی با کاربرد و مزایای اجاره اسپیس فریم

فیلم/ شبیخون خرس قطبی به گرازهای دریایی

مجوز مصرف واکسن کووایران برکت صادر شد

جلسه بشار رسن با کریم باقری در بحرین

پاکستان ورود مسافر از ایران را ممنوع کرد

زمان برگزاری دربی حذفی مشخص شد

کدام کشور‌ها بالاترین میزان بهره‌وری را دارند؟

علی مطهری: معمای ردصلاحیت چهره‌های محبوب حل شد

آشا محرابی در نمایی از فیلم جدیدش +عکس

فیلم/ انصراف برخی از نامزدهای اصولگرا تایید شد

قاضی زاده هاشمی: باعث باخت جبهه انقلاب نخواهم شد

قیمت دلار بعد از انتخابات اوج می‌گیرد؟

فیلم/ خبر مهم وزارت خارجه از توافق درباره رفع تمام تحریم‌ها

روحیه خوب مهدی قایدی +عکس

لیست ۱۱ بدهکار بانکی اعلام شد +جزئیات

صادرات الکل آزاد شود

فیلم/ دعوت بازیکن تیم ملی دانمارک به برنامه ماه رمضانی

احتمال ورود واکسن ایرانی به بازار از هفته آتی

تغییر روند قیمت دلار به خاطر این خبر

مرگ روستایی به نام فلورد

فیلم/ ماجرای جالب ازدواج زوج فوتبالی ایران

قیمت تبلت سرفیس و سامسونگ امروز + جدول

احسان علیخانی کرونا گرفت

قیمت قند و شکر امروز

رشد ۱۷ درصدی بدهی بانک‌ها به بانک مرکزی

فرصت‌های بازار عراق برای فعالان لوازم خانگی

خاموشی‌های جدید در راه است؟

بهترین ماشین ۶۰۰ میلیونی

فیلم/ روحانی: برای نخستین بار در تاریخ غنی‌ سازی ۶۳ درصد انجام دادیم

گمرک یا راهداری کدام حرف آخر را می زنند؟

لیست شورای شهر جبهه پایداری منتشر شد

جزئیات لغو ویزای گروهی ایران و روسیه

کاندیدا‌های اصولگرا به نفع رئیسی کنار نمی‌روند

دفاع ابراهیم رییسی از حضور نظامیان در صنعت خودروسازی/ تفاوت منطق نظامی تولید موشک با منطق اقتصادی تولید خودروی تجاری

فیلم/ شوخی جالب هادی ساعی با فوتبال پژمان جمشیدی