تاریخ بروز رسانی: ۱۱:۵۸ - ۱۱ خرداد ۱۴۰۰

عیارسنجی وعده‌های بورسی نامزدها

بازار وعده و وعید در تبلیغات نامزد‌های انتخاباتی به قدری داغ است که یکی از نامزد‌ها چندی پیش اعلام کرد گره بازار سرمایه را ۳ روزه باز می‌کند. سخنی که البته مورد انتقاد نامزد دیگری قرار گرفت و به بحث و گفتگو‌هایی میان فعالان بورسی تبدیل شد.

بورس

اقتصاد ۲۴- در حالی اهالی بازار سهام طی دو سال گذشته در معرض فراز و فرود‌های تکان دهنده قرار گرفتند که حتی حاضر نیستند در چنین شرایطی به بازار بازگردند. با این حال برخی از نامزد‌های انتخاباتی بر طبل بورس بازان می‌کوبند و معتقدند برگ برنده این بازار را در اختیار دارند. شاخص بورس که از هفته‌های قبل بر مدار نزولی و حتی شکست کف حمایتی ۱/ ۱ میلیون واحد حرکت می‌کرد طی ۴ روز با چرخشی عجیب به مدار صعودی بازگشت.

گرچه روز گذشته نماگر بازار با نوسان منفی به کانال یک میلیون و ۱۴۵ هزار واحد بازگشت، اما برخی اظهارات نامزد‌های انتخاباتی در مورد بازار سهام را باعث مثبت شدن شاخص عنوان می‌کنند این در حالی است که به اعتقاد کارشناسان بازار سرمایه، نه تنها نامزد‌های انتخاباتی برنامه‌ای برای حل مشکلات بازار ندارند حتی متولیان بازار سرمایه و وزارت اقتصاد نیز هیچ برنامه‌ای برای عبور از بحران فعلی بازار سرمایه ارائه نداده اند.

این روز‌ها معاملات بازار سهام تحت تاثیر ابهامات بسیاری قرار دارد و به نظر نمی‌رسد موضع گیری‌های مثبت کاندیدا‌های ریاست‌جمهوری در مورد بورس بتواند از ریسک‌های تهدید کننده این بازار بکاهد. به نظر می‌رسد بزرگ شدن جامعه سهامداری و افزایش نفوذ آن میان عامه مردم در دو سال گذشته سبب شده تا کاندیدا‌های ریاست‌جمهوری نیز «حمایت از بورس» را شعار اصلی خود قرار داده و از این طریق درصدد جذب آرای بیشتر به سمت خود باشند. اما این شعار‌ها چه میزان قابلیت تحقق دارند و چه میزان می‌توانند در جذب آرا مفید واقع شوند؟

ناسازگاری وعده‌ها با منطق اقتصادی

هدف قراردادن بورس تهران و اظهاراتی از قبیل حل مشکل بازار در ۳ روز واکنش‌های منفی کارشناسان این بازار پرحاشیه را به دنبال داشته است. به اعتقاد آن‌ها تاکنون راهکار‌های اجرایی از سوی نامزد‌های انتخاباتی برای بهبود وضعیت بازار سرمایه ارائه نشده تا فعالان اقتصادی بتوانند خود را با برنامه آن‌ها تطبیق دهند.

اظهارات بورسی نامزد‌ها با منطق اقتصادی همخوانی ندارد و به نظر می‌رسد جنبه تبلیغاتی داشته باشد تا اجرایی. در همین رابطه فردین آقابزرگی تحلیلگر بورس خیال همه را راحت می‌کند و می‌گوید: نه تنها نامزد‌های انتخاباتی برنامه‌ای برای حل مشکلات بازار ندارند حتی متولیان بازار سرمایه و وزارت اقتصاد نیز برنامه‌ای برای بازار سرمایه ارائه نداده اند. در یک سال و نیم اخیر نیز وزیر اقتصاد و رئیس کل بانک مرکزی با حضور در جلسات شورای عالی بورس با اولویت قراردادن نیازمندی‌های دولت دست به اقداماتی زدند که نتیجه اش را مشاهده کردیم. رشد شارپی شاخص، تغییر ریاست سازمان بورس و به تبع آن اصلاح ادامه‌دار قیمت سهام.

وی اظهار می‌کند: نامزد‌های انتخاباتی بدون درنظر گرفتن متغیر‌های اثرگذار بر قیمت سهام از جمله روند افزایشی نرخ بهره و گمانه زنی‌ها برای کاهش نرخ ارز به طرفداران خود وعده عبوراز بحران بورسی را می‌دهند این در حالی است که کسی از جزئیات برنامه عملیاتی آن‌ها در حوزه بازار سرمایه اطلاعی ندارد. این کارشناس ضمن اشاره به راهکار‌های برون رفت از شرایط نابسامان فعلی بورس بیان می‌کند: قفل بازار سرمایه با دو کلید باز می‌شود. برنامه مدون و استراتژی منطبق با برنامه مذکور بدون توجه به حواشی موجود.


بیشتر بخوانید: چرا مسیر حرکت بورس در خردادماه تغییر کرد؟


وی خاطر نشان می‌کند: عدم ارائه طرح و برنامه استراتژیک و بلندمدت از سوی سازمان بورس و سیاستگذاران اقتصادی در حوزه بازار سرمایه پدیده عجیبی را به وجود آورده است از این رو فعالان بورسی هر ۴ سال یک بار نسبت به عدم اجرای اصول ابتدایی که بازارسهام ملزم به اجرای آن است، اعتراض می‌کنند. بر همین اساس شاهد درخواست‌هایی مبنی بربازنگری درقوانین و مصوبات جنجالی از جمله قیمت گذاری دستوری صنایع هستیم. بروز چنین پدیده‌ای به رفتار اقتضایی سازمان بورس و شورای عالی بورس منجر شده است. اتخاذ تصمیمات مقطعی برای حل بحران بازارسهام با توجه به شرایط بازار وضعیت مبهمی را برای سهامداران به‌وجود آورده است.

به طوری که در سال ۹۹ ترکیب دارایی صندوق‌های سرمایه‌گذاری با درآمد ثابت ۸ بار و۴ بار نیز ضریب اعتباری صنعت کارگزاری‌ها با ۱۸۰ درجه انحراف، دستخوش تغییرات جدی شد. آقابزرگی یادآور می‌شود: تداوم تصمیمات اقتضایی از جمله تغییر دامنه نوسان، تغییر زیرساخت‌های مقررات معاملاتی، بسته حمایتی ۳+۷ و قانون مالیات بر عایدی سرمایه اثرات کوتاه‌مدت و مقطعی بربازار خواهد داشت.

طفره نامزد‌ها از ارائه برنامه مدون

بازار سرمایه آنقدر وسیع است که همه می‌خواهند مشکلش را حل کنند این در حالی است که فعالان بورسی نسبت به وعده‌های نامزد‌ها سیگنال مثبتی دریافت نمی‌کنند. مهدی افنانی کارشناس بورس با بیان اینکه حمایت از بورس توسط نامزد‌ها صرفا در حد شعار انتخاباتی است، اظهار می‌کند: بررسی مباحث بورسی که تاکنون از سوی نامزد‌های انتخاباتی مطرح شده از جمله حل ۳ روزه مشکل بازار سرمایه، تقویت جایگاه ریال و موضوعاتی از این قبیل در کوتاه‌مدت قابل حل نیست. اظهارات مبهم نامزد‌ها پرسش مهمی به وجود می‌آورد. چرا این افراد زمانی که از حل مشکلات صحبت می‌کنند از ارائه هرگونه برنامه‌ای طفره می‌روند؟ پول ملی چگونه قرار است با ارزش شود؟

جایگاه ارز ملی از چه محلی و با چه پشتوانه‌ای قرار است ارتقا یابد؟ مشکلات بازار سهام چگونه در ۳ روز قابل حل است؟ اگر در ۳ روز گره مشکلات باز می‌شود چرا سیاستگذاران فعلی تدبیری برای بازار نمی‌اندیشند؟ پرسش‌های بی شماری که حتی نامزد‌ها در شبکه‌های مجازی نیز حاضر به پاسخگویی نسبت به آن نیستند. وی در ادامه عنوان می‌کند: نامزد‌ها تاکنون برنامه جامع اقتصادی ارائه نداده‌اند و در مورد بورس نیز هیچ مبحثی با ارائه راهکار ذکر نشده است. حتی یکی از نامزد‌ها اعلام کرد با دستور و بخشنامه می‌تواند مشکلات بازار سهام را برطرف کند این در حالی است که اقتصاد با عرضه و تقاضا سر و کار دارد. شاید بتوان با دستور طرف عرضه را مدیریت کرد و با تحریک تقاضا، بازار را بالا برد، اما هیچ کدام ازاین راهکار‌ها به رشد دائم بازار منجر نمی‌شود.

رشد پایدار برنامه پایدار می‌خواهد و مهم‌ترین عاملی که می‌تواند بخش عمده‌ای از مخاطرات بازار را برطرف کند تعیین تکلیف نقش دولت با بازار سرمایه به عنوان سهامدار است که باید در بازه زمانی کوتاه‌مدت مشخص شود. این کارشناس در ادامه بیان می‌کند: دستورات ضد و نقیض وزارتخانه‌ها در مورد قوانین بازار سرمایه به‌خصوص در بورس کالا از جمله نرخ دستوری صنایع، مشکلاتی را برای صنایع بورسی به وجود آورده به طوری که بازار با مشکلات عدیده‌ای دست به گریبان است. بر همین اساس کسانی که مدعی حل مشکلات سهامداران هستند یا نمی‌دانند مشکلات این بازار از کجا نشات گرفته یا صرفا برای جلب آرا دست به دامن وعده‌هایی شده‌اند که بی‌نتیجه و ابتر باقی خواهند ماند.

ارسال نظر
قوانین ارسال نظر
لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.
از ارسال دیدگاه های نا مرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.
لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.
در غیر این صورت، «اقتصاد24» مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.
خواندنی‌ها
خودرو
فناوری
آخرین اخبار

تبعه چینی عامل انتشار تصاویر دختران ایرانی دستگیر شد

نامگذاری جدید جهش‌های کرونا اعلام شد

برنامه ریزی به منظور مشارکت وزارت بهداشت در طرح‌های سلامت محور منطقه آزاد انزلی

تصاویر بی نظیر ییلاق سلانسر

اسدبیگی در بحران آب کشت و صنعت نیشکر هفت‌تپه سهیم است/ به طرز مشکوکی بعد از خلع ید حق‌آبه را کم کردند

نتیجه تست پرسپولیسی‌ها منفی شد

فیلم/ گیر افتادن سارق و کتک خوردن وحشتناک از شهروند

سعید جلیلی به نفع ابراهیم رئیسی کنار می‌رود؟

فیلم/ افشاگری تکان دهنده از هزینه‌های نجومی مجلس!

افت مقطعی شاخص بورس به معنی پایان روند صعودی بازار سرمایه نیست

ملی‌پوش اسبق کشتی آزاد درگذشت

فیلم/ انتقاد شدید شاعر معروف از توهین خواهر پانته‌آ بهرام به مردم در هم رفیق

ضرورت بکارگیری نیرو‌های بومی در مناطق آزاد

قیمت رهن و اجاره آپارتمان در محله باغ فیض خرداد ۱۴۰۰ + جدول

امام جمعه اصفهان: انتخابات سوریه را الگو قرار دهیم

کرونا چطور باعث افزایش ازدواج‌ها شد؟

نفت گران شد

بیرانوند: قول می‌دهم به جام جهانی صعود می‌کنیم

شروع مخالفت با مالیات بر عایدی

تامین مالی راه‌اندازی ترمینال فرودگاه کیش از بستر بازار سرمایه

قیمت‌های عجیب رهن و اجاره در پایتخت

فیلم/ ابتکار جالب چینی‌ها در استفاده از فضای بدون استفاده پشت‌بام‌ها

کسب افتخار عکاس قشمی در دو جشنواره بین المللی عکاسی

تداوم قاچاق گسترده تبلت

آخرین آمار جهانی کرونا امروز سه‌شنبه ۱۱ خرداد ۱۴۰۰

فیلم/ هکرهای روسیه دوباره سازمان های آمریکایی را هک کردند؟

گاف علیرضا زاکانی درباره چین

فیلم/ اوآهو، یکی از جزایر هشت‌گانه ایالت هاوایی

اعلام زمان اولین تمرین تیم ملی در منامه

راه اندازی کارگروه ارتقای سلامت اداری، پیشگیری و مقابله با قاچاق کالا و ارز در منطقه آزاد کیش

تبعه چینی عامل انتشار تصاویر دختران ایرانی دستگیر شد + عکس

پاسخ تند مسیح مهاجری به مهدی طائب

پیش‌بینی وزارت کشور از میزان مشارکت در انتخابات ۱۴۰۰

مادر مبتلا به سرطان چرا پسر جوانش را کشت؟

نشانه های نزول در بورس امروز

وعده کاندیدای اقتصاددان به اهالی سینما

فیلم/ افشاگری برادر محسن رضایی در خصوص خانه شخصی برادرش