تاریخ انتشار: ۰۷:۱۱ - ۱۸ خرداد ۱۴۰۰
عبدالناصر همتی مطرح کرد

سود ۱۶ میلیارد دلاری کاسبان تحریم در سال گذشته؛ این‌ها نمی‌خواهند تحریم‌ها رفع شود

برخی در مناظرات طوری صحبت می‌کنند که انگار تازه الان وارد فرودگاه امام خمینی (ره) شده اند و از خارج از کشور آمدند و در ۴۰ سال گذشته هیچ نقشی در کشور نداشته‌اند.

کاسبان تحریم

اقتصاد ۲۴ - عبدالناصر همتی نامزد سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری در برنامه گفت‌وگوی ویژه خبری شبکه دو سیما پاسخگوی پرسش‌ها بود.

محور صحبت‌های همتی به شرح ذیل است:

- ما چاره‌ای نداریم و باید رشد اقتصادی سالانه را به بالای ۵ درصد برسانیم و بدون این رشد امکان خروج از وضعیت اقتصادی فعلی را نداریم.

- مشکل کشورمان این است که ۱۶ سال است رشد اقتصادی سالانه ما زیر ۲ درصد بوده است و این برای کشور بزرگی مانند ایران قابل پذیرش نیست.


بیشتر بخوانید:زاکانی دوباره همتی را دعوت به مناظره کرد


- دولت عامل اصلی جهت ایجاد بستر لازم برای تولید و رشد از طریق بودجه‌های عمرانی و فضای کسب و کار است.

- دولت خودش را در سرمایه گذاری‌های تولیدی درگیر کرده است. دولت فقط باید سرمایه گذاری در زیر ساخت‌ها کند.

- فضای کسب و کار ما جزو ۲۰ درصد بدترین‌ها است و قابل قبول برای کشورمان نیست. جوانی که می‌خواهد فعالیت اقتصادی ایجاد کند باید از هفت خان رستم عبور کند.

- بجای مجوز باید گواهینامه صادر کرد. ما باید بر صنایع کاربر تاکید کنیم. بخش‌های مهمی از کشور نگاه اقتصادی ندارد. همه اقتصاد ما در مراکز و شهر‌های بزرگ متمرکز شده است.

- باید رشد را در کل کشور توزیع کنیم. وظیفه سیاست پولی، ثبات اقتصادی است. سیاست پولی باید ثبات اقتصادی را با ابزار‌هایی که دارد فراهم کند که تولید با صرفه باشد، بخصوص سرمایه گذاری در میان مدت و بلندمدت. یعنی اقتصاد را پیش بینی پذیر کند.

-، چون اقتصاد پیش بینی پذیر نیست عملا به سمت سفته بازی می‌رود. برنامه‌ای که دارم رشد اقتصادی باید از سال اول حداقل روی ۵ درصد باشد.

- خود دولت ۷۰ درصد بودجه امسال را بالا برد. ۳۰ درصد هم مجلس بالا برد یعنی بودجه ۱۰۰درصد بالا رفته است. یک بودجه وحشتناکی درست شده که برای دولت جهت سرمایه گذاری چیزی در نمی‌آید.

- بودجه امسال تورمی است. اگر نتوانیم تحریم‌ها را حل کنیم رشد اقتصادی ما محدود خواهد شد. دو دهه است بخاطر تحریم‌ها رشد اقتصادی ما آسیب دیده است. قدرت رقابتی ما کاهش پیدا کرده است.

- با دور بسته نمی‌شود پیشرفت اقتصادی ایجاد کرد. ما در کشورمان تعارض منافع داریم و شفافیت هم وجود ندارد. رانت خوار در کشور زیاد است و اجازه نمی‌دهند تولید راه بیفتد.

- مردم اعتماد شان را از دست داده اند. یک مجموعه‌ای چمبره زده اند به اقتصاد کشور و اجازه نمی‌دهند تولید در کشور شکل بگیرد.

- میانگین جهانی دریافت مالیات؛ درآمد مالیاتی نسبت به GDP نزدیک ۱۶ درصد است، اما در کشور ما نصف این است. یعنی ۵۰ درصد اقتصاد ما غیر رسمی است.

- دو الی سه هزار نفر زیر ۱۸ سال ظرف یک هفته چهار هزار میلیارد تراکنش دارند. یک عده هستند که اجازه نمی‌دهند تحریم رفع شود که کاسبان تحریم هستند. ما در سال ۲۰درصد هزینه تحریم می‌دهیم. در سال گذشته فقط، ۸۰ میلیارد حجم تجارت خارجی بوده، اما ۱۶ میلیارد دلار هزینه مبادلاتی تحریم می‌شود این ۱۶ میلیارد دلار توی جیب چه کسانی می‌رود.

- باید تعارض منافع در کشور برچیده شود. افراد و گروه‌هایی ذینفع هستند و چمبره بر اقتصاد ما زده‌اند.

- از اقداماتی که برای مقابله با این‌ها انجام دادم به مقام معظم رهبری نامه زدم و ایشان هم حامی بودند و در پاسخ فرمودند همت خود را ادامه دهید که این وضع نابسامان پولی و بانکی و فعالیت‌های اقتصادی از بین برود.

- من یک قدرتی فراتر از بانک مرکزی می‌خواهم. ریل اقتصادی کشور دست دلالان و گروه‌های ذی نفع از تحریم افتاده که از تحریم و مالیات ندادن نفع میبرند.

- دولت فقط متمرکز بر کالا‌های عمومی باشد و بقیه را به بخش خصوصی بدهد. مردم به این نتیجه رسیدند که همه چیز دست خودشان است و یک گروهی می‌خورند و می‌برند. درست می‌گویند. چندین بار مقام معظم رهبری فرمودند ساختار بودجه را اصلاح کنید، هدف ایشان (رفع) همین چیز‌ها است.

- اگر لوایح شفافیت و تعارض منافع را مجلس تصویب نکند من خودم در دولت اجرا می‌کنم.

- تاکید جدی من این است که مدارس دولتی کیفیت خوبی داشته باشد.

- مشکل اساسی تورم، کسری بودجه دولت است و این کسری ناشی از سیاسی نگاه کردن به بودجه است.

- یکی از دلایل تورم، رابطه دولت با بانک مرکزی است. دولت هر چه دلش می‌خواد هزینه ایجاد می‌کند و نهایتا از بانک مرکزی دریافت می‌کند.

- ۱۵۰ کشور در دنیا مشکل تورم را حل کرده اند. مبارزه با گرانی اصلا معنا ندارد. وقتی پول زیاد از سوی بانک مرکزی چاپ شود تورم ایجاد می‌شود. بانک مرکزی دوست ندارد پول چاپ کند دولت است که دوست دارد پول چاپ کند.

- سال گذشته از طریق برداشت از صندوق توسعه ملی، برداشت کردند که نشان‌دهنده کسری بودجه است. برنامه این است که نقدینگی را کنترل کنیم، بانک مرکزی می‌تواند نقدینگی را کنترل کند.

- میانگین چند سال گذشته ۴۵ میلیارد درآمد ارزی بانک مرکزی بوده است. پارسال ۵ میلیارد دلار کلا وصولی بانک مرکزی بود. در مقاطعی صادرات نفت ما به ۱۰۰ یا ۲۰۰ هزار بشکه نفت رسید.

- در دو سال گذشته ۷۵ میلیارد دلار صادرات نفتمان کاهش داشتیم. این رقم را ضربدر ۲۰ هزار تومان کنید ۱۵۰۰ هزار میلیارد دولت کم آورد. معلوم است این رقم کسری برای دولت ایجاد می‌کند. چرا اصرار می‌کنند تحریم تاثیری بر اقتصاد نداشته است؟

- من بهترین اقتصاددان را رییس کل بانک مرکزی میکنم و دخالت هم در کارش نمی‌کنم. بانک قوامین چقدر به اقتصاد ما ضربه زد؟ چه کسانی پشت این بانک بودند؟ چندین ده هزار میلیارد ما ترازی و پایه پولی را بالا برد.

- من تعهد میکنم دست در جیب بانک مرکزی نخواهم کرد. چند شب پیش گرفتند چرا آقای همتی نمی‌آید نام ۱۱ بدهکار بانکی را اعلام کند؟ مگر وظیفه بانک مرکزی است؟ قوه قضائیه باید اعلام کند بعدا میگویند آبروی آدم‌ها را بردند.

- من اگر رییس جمهور شوم، در روزنامه‌ها و خبرگزاری‌ها اعلام خواهم کرد علیه همه کارگزاران دولتی و تمام مدیران هر خبری که نشانه فساد و رانت است اعلام کنند و به هیچ وجه علیه هیچ خبرنگار و رسانه‌ای شکایت نخواهم کرد.

- نقدینگی ما الان روند کاهشی پیدا کرده و به ۲۶ درصد رسیده است و این روند ادامه پیدا خواهد کرد. تحریم باید برداشته شود. حتما باید نقدینگی را کنترل کنیم. علت نقدینگی، برداشت دولت از صندوق توسعه ملی بود.

- خیلی‌ها فکر می‌کردند ایران ونزوئلایی خواهد شد که الحمدالله نشد. یارانه‌ها که حدود ۱۰ سال پیش پرداخت شد تاثیر خیلی خوبی در اصلاح ضریب جینی داشت. ضریب جینی نشان دهنده توزیع درآمد در بین مردم است.

- یارانه در بخشی از مردم تاثیر ندارد، اما برای دهک اول خیلی تاثیر گذار است. ما به عنوان مسولین باید خجالت بکشیم که به بخش ضعیف کم یارانه می‌دهیم.

- برخی در مناظرات طوری صحبت می‌کنند که انگار تازه الان وارد فرودگاه امام خمینی (ره) شده اند و از خارج از کشور آمدند و در ۴۰ سال گذشته هیچ نقشی در کشور نداشته‌اند.

- من نمی‌خواهم از دولت دفاع کنم و دولت هم اشکالات خاص خودش را داشته است. بعضی عزیزان نان شب ندارند و گرسنه به بستر می‌روند. سوبسید‌های پنهان را باید شناسایی کنیم.

ارسال نظر
قوانین ارسال نظر
لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.
از ارسال دیدگاه های نا مرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.
لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.
در غیر این صورت، «اقتصاد24» مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.
خواندنی‌ها
خودرو
فناوری
آخرین اخبار

اربعین شیطون بلا یعنی چی آقای بشیر حسینی؟ + فیلم

اعضای جدید هیات مدیره استقلال معرفی شدند

سایه یادگار جدیدش را منتشر کرد

توصیه‌های آملی لاریجانی به رئیسی

پیام تلخی که ریحانه یاسینی درباره مرگش نوشت

اسامی خبرنگارانی که در تصادف اتوبوس مصدوم شدند

دو غایب استقلال برای دربی حذفی

تصویر دو دختر فوتی حادثه واژگونی اتوبوس خبرنگاران

تصویری از واژگونی اتوبوس خبرنگاران در آذربایجان غربی

احمدی‌نژاد در جلسه مجمع تشخیص حضور یافت

جمهوری‌خواهان راه دموکرات‌ها را سد کردند

واژگونی اتوبوس خبرنگاران در آذربایجان غربی

تکلیف وزیر خارجه دولت رئیسی مشخص شد؟

اخبار جدید از تازه‌ترین آلبوم همایون شجریان

پیام تبریک مدیر عامل بانک رفاه کارگران به رئیس جمهوری منتخب

شورای ششم تهران؛ شورای برج باغ‌ها است

چرا محمد معتمدی واکسن خارجی کرونا را نزد؟

سرمربی سابق پرسپولیس در یک قدمی تیم ملی

فیلم/ با این خوراکی‌ها سیر می‌شوید، اما چاق نه!

شرایط مالیات دریافت کنندگان سکه در سال ۹۹ اعلام شد

چرا روی برگه‌های رأی اسم عباس بوعذار و محمود احمدی نژاد بود؟

صحت انتخابات ریاست جمهوری تایید شد

مشکل بی‌آبی هفت تپه حل شد

دلار به دو شرط تک نرخی می‌شود

واکنش خطیب‌زاده به توقیف وب‌سایت ایرانی

خبر مهم درباره همسان‌سازی حقوق بازنشستگان

فیلم/ درگیری خونین در لیگ دسته دو فوتبال ایران!

طرح تفکیک وزارت راه و شهرسازی به هیئت رییسه مجلس ارسال شد

جهرمی:پرتاب ناموفق دو ماهواره صحت ندارد

مسکن مهر‌های ناقصی که فروخته می‌شوند!

شیب تند گرانی محصولات فولادی

سرنوشت حبیب، در انتظار شهرام شب‌پره؟

درختان خون اژدها در جزیره سقطرا +عکس

آخرین آمار فوتی‌ها و مبتلایان به کرونا در کشور امروز چهارشنبه ۲ تیر ۱۴۰۰

خوش اخلاقی شما با این خوراکی‌ها تضمینی است

حیرت مسافران از ورود یک مهمان ناخوانده به مترو! +فیلم

حیوانات با رنگ‌های غیر منتظره! +عکس