تاریخ بروز رسانی: ۰۹:۱۳ - ۱۹ خرداد ۱۴۰۰

ابراهیم رئیسی عصبانی شد، آمارهای عجیب و غریب محسن رضایی و جلیلی

مناظره دوم اما مسابقۀ تحقیر بود. واقعا توقع دارند وقتی از کاندیدا دربارۀ محیط زیست بپرسند او پاسخ دهند من با محیط زیست مخالفم و دستور می‌دهم جنگل‌ها را به بیابان تبدیل کنند؟!

انتخابات ریاست جمهوری

اقتصاد۲۴-  دومین مناظرۀ تلویزیونی انتخابات ریاست جمهوری را می‌توان ضعیف‌تر از مناظرۀ نخست توصیف کرد هر چند در نیمۀ دوم، قابل تحمل‌تر شد.

بار‌ها از زبان گزارشگران فوتبال شنیده‌ایم که نیمۀ دوم، نیمۀ مربیان است. به این معنی که نقاط ضعف و حریف را در آن ۱۵ دقیقه به بازیکنان گوش‌زد می‌کنند و چنانچه در نیمۀ دوم، اتفاق مثبتی به سود یک تیم رخ دهد به حساب مربی گذاشته می‌شود.

مناظرۀ انتخاباتی یا مسابقۀ تحقیر با سؤالات حقیر؟

در مناظره هم می‌توان بهبود نسبی را به مشاوران نسبت داد که بین دو نیمه نکاتی را متذکر و از جمله به محسن رضایی یادآور شدند اشتباه لفظی او در تلقظ «یا شاسین آذربایجان» دست‌مایۀ طعنۀ رسانۀ مرکز پژوهش‌های مجلس شده که رییس آن - علیرضا زاکانی- یکی از کاندیداهاست و البته توضیح دادند که تارگردان (ادمین) به جای صفحۀ شخصی به اشتباه در صفحۀ عمومی منتشر کرده است.

با این حال مشخص نیست که به آقای رضایی یادآور شدند که شعری که به نقل از یک دانشجو خواند سرودۀ کیست: «بگو از گشنگی داریم امید می‌خوریم» یا همین که تعریضی به روحانی و امید داشته کفایت می‌کرده و نام خواننده اهمیت نداشته است؟

مهم‌ترین نکته‌ای که دربارۀ مناظرۀ دوم می‌توان یادآورشد سؤالات تحقیر آمیز مناظره است که مرتضی حیدری با تشریفات فراوان قرائت می‌کرد و یادآور این ضرب المثل پارسی بود: آفتابه‌لگن، هفت‌دست، شام و ناهار هیچی! سؤالاتی کاملا جهت‌دار. مثلا با کلی صرف وقت و قرعه کسی پرسید: چه راهکاری دارید که رییس شورای عالی انقلاب فرهنگی جلسات را منظم برگزار کند؟ یا با توجه به این که چارچوب سیاست خارجی هر کشور مشخص است اولویت‌ها را اعلام کنید.

ظاهرا تحقیر مردم با رد صلاحیت‌ها و حذف چهره‌های درجۀ اول و تهدید آیت الله موحدی کرمانی به احتمال رد صلاحیت یکی دو نفر دیگر تا روزانتخابات، کافی نبوده که با سؤالات تحقیر آمیز می‌خواهند حیطۀ رییس جمهوری را محدود تصویر کنند.

از یک طرف سرنوشت انقلاب و مردم و نظام به انتخابات، منوط دانسته شده از سوی دیگر با این نوع سؤالات ۷ کاندیدای عبور کرده از غربال شورای نگهبان نیز مدام تحقیر می‌شوند.

در حالی که به جای طراحی شبیه «مسابقۀ هفته» یا «خندوانه» می‌توانستند و هنوز هم می‌توانند در هر ۱۵ دقیقه یک موضوع را به بحث بگذارند و مثلا بپرسند: با برجام چه خواهید کرد؟، فضای مجازی را محدود و ممنوع می‌کنید یا نه، به وزیر زن باور دارید یا نه، تا پایان در صحنه می‌مانید یا به سود نامزدی دیگر کنار می‌روید و مشخصا سؤالاتی کوتاه که بحث دراندازد و مهم‌تر از همه یک سؤال از چند نفر تا تفاوت‌ها به چشم آید یا بعدتر او را مقید و متعهد کند. اینستاگرام را فیلتر می‌کنید یا نه؟ این سؤال است.

بعضا و در مواردی البته اسیر و مقهور این گونه پرسش‌ها نشدند. مثلا محسن رضایی دربارۀ شورای عالی انقلاب فرهنگی گفت بی‌خاصیت است و بهتر است منحل شود یا با این که ستاد کل نیرو‌های مسلح نامزد‌ها را از اظهار نظر دربارۀ خدمت سربازی منع کرده امیر حسین قاضی زادۀ هاشمی همچنان از سربازی حرفه‌ای گفت.


بیشتر بخوانید: اتهام عجیب یک نماینده اصولگرا به نامزد‌های احراز صلاحیت نشده انتخابات ریاست‌جمهوری


برخی ادعا‌ها هم شگفتی‌آور بود. ۱۳۷ میلیارد دلار ادعایی محسن رضایی یا این سخن مهر علیزاده که ۳۰۰ شرکت بخش خصوصی می‌توانند واکسن کرونا وارد کنند و ۳۰۰ هزار تومان بفروشند یا راهکار سعید جلیلی که می‌توانیم ۱۶ میلیارد دلار صادرات به پاکستان داشته باشیم!

کرۀ جنوبی ۷ میلیارد دلار پول نفت ما را نمی‌دهد و بلوکه کرده آن وقت می‌گویند ۱۶ میلیارد دلار به پاکستان صادرات داشته باشیم. پاکستانی که نزدیک‌ترین روابط سیاسی را با عربستان دارد.

محسن رضایی از سیمای یک فرمانده نظامی خارج شد و چهرۀ ملی‌تری به خود گرفت و قاضی زادۀ هاشمی هم چنان خود را فراتر از دو جریان اصول‌گرا و اصلاح طلب توصیف کرد که انگار از جانب حزب سبز‌های آلمان امده است.

علیرضا زاکانی هم سرانجام در مقابل واژۀ «پوششی» که همتی به کار می‌برد از تعبیر «روکشی» استفاده کرد که با توجه به پیش بینی یک روزنامه نگار اصول‌گرا یک لحظه تصور شد قصد دارد یک ناسزای کش‌دار به رییس جمهور روحانی بگوید حال آن که این اتفاق نیفتاد.

محسن مهرعلیزاده موفق شد ابراهیم رییسی را عصبانی کند و گویا از نظر او می‌توان دولت و دستگاه‌های اجرایی را همه گونه نواخت، اما اگر صحبت از دستگاه قضا به میان آید روا نیست.

رقابت نامزد‌ها برای جلب آرای کولبران و سوخت‌بران هم جالب بود و در این میان وعده‌های علیرضا زاکانی برای تحقق آرزوی سه فرزند خانوار‌ها و زاد و ولد هم قابل توجه بود.

همتی می‌گفت اگر دست از سر مردم برداریم به زندگی‌شان می‌رسند و ما هم به اقتصاد و وقتی از او سؤال شد از کدام جوانان سخن می‌گوید پاسخ داد: همان‌ها که ۶۰ درصدشان گفته‌اند رأی نمی‌دهیم و مخاطب خود را لایه‌های خاکستری و مردد‌ها قرار داد و گفت: نجنبیم به قطار توسعه نمی‌رسیم.

تصور برخی از نامزد‌ها از منابع پولی را می‌توان شبیه به تنور‌های صنعتی پخت نان لواش دانست که به سرعت و در یک چرخش نان تحویل می‌دهد و به گونه‌ای صحبت می‌کنند که انگار می‌توان از بام تا شام پول چاپ کرد و کار به جایی رسید که صدای زاکانی هم درآمد.

در نوبت پیش نوشتیم چرا دربارۀ تحریم‌ها نمی‌پرسند ویکی از سؤالات به همین موضوع اختصاص داشت هر چند که همتی گفت «ترامپ باید از بعضی از آقایان تشکر کند که گناهان او را گردن ما می‌اندازید».

مناظره در باب «مفاعله» از ریشۀ «نظر» است و یعنی نظر در برابر نظر. نه نظر در مقابل سؤال. مثل مکالمه: کلام در مقابل کلام.

مناظره دوم، اما مسابقۀ تحقیر بود. واقعا توقع دارند وقتی از کاندیدا دربارۀ محیط زیست بپرسند او پاسخ دهند من با محیط زیست مخالفم و دستور می‌دهم جنگل‌ها را به بیابان تبدیل کنند؟!

یا وقتی دربارۀ معلمان می‌پرسند ممکن است نامزدی بگوید نصف معلمان را بازخرید می‌کنم تا حقوق بقیه را افزایش دهم؟!

مناظره یعنی یک پرسش واحد از چند نفر تا امکان مقایسه نظرات با هم فراهم باشد نه سؤالات مختلف به قید قرعه.

از این رو جا دارد در مناظرۀ سوم نامزد‌ها به تحقیر مجری تن ندهند یا بگویند به سؤالات کودکانه پاسخ نمی‌دهیم. اینجا مهدکودک نیست آقای حیدری!

منبع: عصر ایران
ارسال نظر
قوانین ارسال نظر
لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.
از ارسال دیدگاه های نا مرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.
لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.
در غیر این صورت، «اقتصاد24» مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.
خواندنی‌ها
خودرو
فناوری
آخرین اخبار

ابراهیم رئیسی عصبانی شد، آمارهای عجیب و غریب محسن رضایی و جلیلی

زمان واریز یارانه خرداد اعلام شد

قیمت خودرو‌های سایپا امروز چهارشنبه ۱۹ خرداد ۱۴۰۰ + جدول

قیمت خودرو‌های ایران خودرو امروز چهارشنبه ۱۹ خرداد ۱۴۰۰ + جدول

مناظره دوم در صدر جستجوهای مردم در اینترنت

قیمت خودرو‌های پارس خودرو امروز

قیمت سکه پارسیان امروز چهارشنبه ۱۹ خرداد ۱۴۰۰ + جدول

چگونه ارز دیجیتال بخریم؟

قیمت سکه و قیمت طلا امروز چهارشنبه ۱۹ خرداد ۱۴۰۰ + جدول

قیمت بیت کوین و ارز‌های دیجیتال امروز چهارشنبه ۱۹ خرداد ۱۴۰۰ + جدول

قیمت دلار، قیمت یورو و قیمت پوند امروز چهارشنبه ۱۹ خرداد ۱۴۰۰ + جدول

اتهام عجیب ردصلاحیت شده‌ها!

شب خونین در بازار رمزارز‌ها

ایران در انتظار گشت ارشاد مدیران

فیلم/ شوخی خنده‌دار بازیکن تیم ملی با طارمی

کارکرد پوششی‌ها به روایت باهنر

عکس/ ترامپ شلوارش را پشت‌ورو پوشیده!

نامزد‌ها علیه مناظره!

در صورت نداشتن خواب کافی کدام بیماری‌ها سراغتان خواهد آمد؟ / اینفوگرافی

فیلم/ گاف بزرگ محسن رضایی به زبان ترکی؛ یاساشین آذربایجان!

فیلم/ گزارش جالب و ناامیدانه گزارشگر بحرینی روی گل سوم ایران

افزایش ظرفیت سالانه بنادر به ۲۸۵ میلیون تن

آخرین وضعیت بازار خودرو

پیشنهاد محسن رضایی به رهبرانقلاب در مناظره دوم

فیلم/ پاسخ شنیدنی سردار آزمون به سوال تخیلی و خنده‌دار پژمان جمشیدی

تمرین اختصاصی ۲ مصدوم پرسپولیس

کاندیدا‌ها در مناظره دوم چه وعده‌هایی دادند؟

صورت‌های مالی سازمان بورس برای نخستین بار منتشر می‌شود

تغییرات جدید در قانون چک

واکنش مرکز پژوهش های مجلس به گلایه محسن رضایی

فیلم/ همتی: باید گشت ارشاد برچیده شود

حملات لحظه آخری مهرعلیزاده به رئیسی

تشبیه فرهاد مجیدی به گلادیاتورهای رم

دفاع محسن رضایی از وعده پرداخت یارانه و حقوق برای زنان خانه‌دار

فیلم/ انتقاد تند همتی از جلیلی

مهرعلیزاده: نباید به دختر خانم‌ها پیامک وحشت ارسال شود

چرا در ۲۴ ساعت گذشته روند بیت کوین نزولی شد؟