تاریخ انتشار: ۱۰:۴۶ - ۲۱ خرداد ۱۴۰۰
قاچاق ۱۱ میلیارد دلاری فقط در ۵ گروه کالایی

مطالبه تولیدکنندگان از رئیس جمهور منتخب برای مبارزه با قاچاق

از آنجا که کالا‌های قاچاق در بازار‌های مختلف کشور ما جولان می‌دهد و به سدی در مقابل توسعه تولید تبدیل شده است، ارائه یک برنامه مدون برای مبارزه با این موضوع ازسوی رئیس جمهور آینده خواسته تولیدکنندگان است.

مطالبه تولیدکنندگان از رئیس جمهور منتخب برای مبارزه با قاچاق

اقتصاد۲۴- نگاهی به اظهارات نامزد‌های سیزدهمین دوره انتخابات ریاست‌جمهوری نشانگر توجه ویژه رئیس دولت آتی به معضل قاچاق کالا وارز به عنوان یکی از موانع جدی تحقق جهش تولید است، اما تا به حال هیچکدام از نامزدها، برنامه عملیاتی مدنظر خود برای مقابله با قاچاق را به طور تفصیلی بیان نکرده است. این در حالی است که میزان قابل‌توجه قاچاق کالا در برخی گروه‌های کالایی، تولیدکنندگان را به ستوه آورده است.

بر اساس گزارش منتشر شده از سوی ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز، به طور کلی قاچاق کالا سبب «خروج ارز»، «فرار سرمایه»، «افزایش بیکاری» و «کاهش تولیدات داخلی» می‌شود. ضمن آنکه عدم پرداخت حقوق دولت موجب کاهش سرمایه‌گذاری در صنایع، کاهش حجم فعالیت‌های تولیدی در داخل کشور و در نتیجه کاهش اشتغال می‌شود و با توجه به آنکه صنایع تولید داخلی مجبورند کمتر از ظرفیت خود فعالیت کنند، در نتیجه قیمت تمام شده تولیدات افزایش پیدا کرده و همین عامل منجر به افزایش تورم در داخل کشور می‌شود.

سرگیجه آمار؛ میزان قاچاق کالا به کشور چقدر است؟

آخرین گزارش ارائه شده از سوی ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز به عنوان مرجع رسمی اعلام آمار قاچاق کالا در کشور مربوط به سال ۹۶ می‌شود، بنا بر این گزارش میزان قاچاق کالا بیش از ۱۲.۹ میلیارد دلار برآورد شده است. پیش از این ستاد آمار قاچاق در سال ۹۵ را نیز در حدود ۱۲.۶ میلیارد دلار تخمین زده بود.

این در حالی است که در گزارش «تحقیق و تفحص از بررسی روند مبارزه با قاچاق و دلایل ناکارآمدی آن در دولت‌های مختلف» که سال گذشته در مجلس قرائت شد، آمده است: به رغم اعلام ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز مبنی بر کاهش میزان قاچاق در سال‌های ۱۳۹۵ و ۱۳۹۶، هیأت تحقیق و تفحص بر اساس بررسی‌های کارشناسی به نتایج متفاوتی در این حوزه دست یافته است که میزان ۲۱.۵ تا ۲۵.۵ میلیارد دلار را برای قاچاق نشان می‌دهد.


بیشتر بخوانید: قطار گرانی کالا‌های اساسی متوقف می‌شود؟


اختلافات بر سر نحوه محاسبه میزان قاچاق کالا و ارز میان ستاد و مجلس شورای اسلامی در این سال‌ها بار‌ها رسانه‌ای شده و روش محاسبه ستاد مبنی بر شکاف میان عرضه و تقاضا مورد انتقاد کارشناسان مختلف قرار گرفته است. این دسته از کارشناسان معتقدند بایستی در خصوص محاسبه میزان قاچاق کالا، اختلاف آمار تجاری میان کشور‌های مبدأ و گمرک ایران در نظر گرفته شود. به عبارت دیگر، با توجه به اینکه میزان صادرات کالا از دیگر کشور‌ها به ایران در گمرکات این کشور‌ها ثبت شده، اما در مبادی ورودی ایران این کالا‌ها ثبت نشده‌اند، می‌توان برآوردی از میزان ورود غیرقانونی این محصولات به دست آورد.

با وجود آنکه میزان قاچاق ورودی و خروجی به صورت رسمی هم محل اختلاف متولیان مبارزه با قاچاق بوده و هم اینکه چند سالی است آمار به صورت عمومی منتشر نشده است، در ادامه طبق اظهارنظر نمایندگان صنفی حجم قاچاق گروه‌های کالایی با اولویت از جمله گوشی تلفن همراه، لوازم خانگی، پوشاک، قطعات و لوازم یدکی خودرو، سیگار، لوازم آرایشی و بهداشتی، سوخت و فرآورده‌های نفتی و دام و احشام مورد اشاره قرار گرفته است.

وجود بیش از ۳ میلیارد دلار لوازم یدکی قاچاق در بازار ایران

مهدی کاظمی، سخنگوی اتحادیه فروشندگان لوازم یدکی خودرو نیز با بیان اینکه سهم قاچاق در بازار لوازم یدکی خودرو حدود ۳ میلیارد دلار است، گفت: نحوه مقابله در سطح عرضه در این کالا بسیار سخت است چرا که با توزیع قطره‌چکانی در فروشگاه‌ها، امکان رصد کالا وجود ندارد. اما گمرکات کشور باید برای مقابله در سطح مبادی ورودی کمک کنند.

وی در خصوص انتظارات صنف لوازم یدکی خودرو و ماشین آلات از دولت آینده برای مقابله با قاچاق کالا به کشور عنوان کرد: با توجه به ظرفیت‌های علمی و فنی کشور در این حوزه، توانایی تولید قطعات یدکی خودرو‌هایی که در ایران تردد دارند، وجود دارد و دولت آینده باید از این ظرفیت برای تقویت تولید داخل استفاده کند.

قاچاق ۲.۸ میلیارد دلاری لوازم آرایشی و بهداشتی

طبق اعلام رسمی مؤسسه Beauty World Middle East ارزش بازار لوازم آرایشی ایران در سال ۲۰۱۶، حدود ۴ میلیارد دلار برآورد شده است و ایران در جایگاه سومین مصرف‌کننده در خاورمیانه و هفتمین مصرف‌کننده لوازم آرایشی و محصولات مراقبت از پوست در جهان قرارگرفته است.

همچنین به گفته حمید مقیمی، عضو اتاق بازرگانی ایران، ۷۰ درصد از لوازم آرایشی و بهداشتی موجود در بازار قاچاق است؛ بنابراین با بررسی آمار فوق می‌توان به این نتیجه رسید که حدود ۲.۸ میلیارد دلار از بازار لوازم آرایشی و بهداشتی ایران را کالای قاچاق تأمین می‌کند.

قاچاق ۲.۵ میلیارد دلاری در بازار لوازم خانگی است

گروه کالایی لوازم خانگی نیز در سال‌های گذشته در فهرست کالا‌های قاچاق، بالانشین بوده است. بررسی‌ها نشان می‌دهد، پس از فشار حداکثری آمریکا در سال ۹۷ و خروج برند‌های کره‌ای از بازار رسمی کشور، واردات این کالا‌ها در قالب قاچاق به کشور کماکان ادامه یافت. به نظر می‌رسد فعالیت قاچاقچیان به طور سازمان یافته‌ای در حال انجام است و کولبر‌ها و یا ته لنجی‌ها به تنهایی امکان تأمین این حجم قاچاق را ندارند.

حمیدرضا غزنوی، سخنگوی انجمن تولیدکنندگان لوازم خانگی می‌گوید: «قاچاق به راحتی و به شیوه کانتینری در حال وقوع است.» به گفته وی، مبارزه با کالای قاچاق در بازار لوازم خانگی به طور کامل رها شده و از ۶ میلیارد دلار لوازم خانگی موجود در بازار ۲.۵ میلیارد دلار آن کالای قاچاق است. اقداماتی نظیر شناسه‌دار کردن لوازم خانگی موجود در بازار نیز بدون برخورد و نظارت جدی در نظام توزیع و سطح عرضه مؤثر واقع نشده و کماکان عرضه کالای قاچاق، فعالیت تولیدکنندگان داخلی لوازم خانگی را تهدید می‌کند.

در صورت عدم برخورد، قاچاق پوشاک به ۲.۷ میلیارد دلار خواهد رسید

سعید قدیری دبیر اتحادیه تولید و صادرات نساجی و پوشاک با بیان اینکه در حال حاضر طرح برخورد با پوشاک قاچاق متوقف است، گفت: اعتقاد ما بر این است که برخورد‌ها حتی در سطح خرده‌فروشی نیز باید انجام شود و استمرار فعالیت عرضه کنندگان پوشاک قاچاق، امنیت سرمایه‌گذاری در این صنعت را از بین می‌برد.

وی در خصوص لزوم کنترل مبادی ورودی توأمان با برخورد در سطح عرضه اظهار داشت: متأسفانه تبصره‌ها و استثنائات وضع شده در مناطق آزاد، موجب شده است تا افرادی که به طور سازمان‌یافته در حال قاچاق پوشاک به داخل کشور هستند، از این قوانین سوء‌استفاده کنند.

قدیری با تأکید بر ضرورت برخورد با قاچاق پوشاک در دولت آینده گفت: در حال حاضر ۱.۸ میلیارد دلار از حجم بازار پوشاک را قاچاق تشکیل داده و در صورت تداوم وضعیت فعلی در دولت آینده، این عدد به سرعت به ۲.۷ میلیارد دلار خواهد رسید.

قاچاق ۵۰۰ میلیون دلاری سیگار

آمار مصرف و قاچاق سیگار از جمله مواردی است که همواره ارقام گوناگونی در خصوص آن منتشر می‌شود. به گفته محمدرضا تاجدار؛ رئیس انجمن تولیدکنندگان محصولات دخانی، میزان تولید سیگار در سال گذشته ۵۵ میلیارد نخ بوده است. بر اساس گزارش مرکز برنامه‌ریزی و نظارت بر دخانیات کشور، می‌توان گفت که میزان قاچاق سیگار در سال‌های گذشته به صورت میانگین بین ۱۵ الی ۲۵ میلیارد نخ بوده است.

با فرض قاچاق ۲۰ میلیارد نخی سیگار در سال ۹۹، اگر متوسط قیمت هر نخ را ۵۵۰ تومان در نظر بگیریم، گردش مالی قاچاق سیگار در کشور چیزی در حدود ۱۱ هزار میلیارد تومان تخمین زده می‌شود که با توجه به نرخ ارز در بازار آزاد، می‌‎توان گفت که در سال گذشته نزدیک به ۵۰۰ میلیون دلار سیگار قاچاق وارد کشور شده است.

قاچاق ۳۰۰ میلیون دلاری انواع تبلت‌

در حوزه موبایل‌واره‌ها مثل تبلت و سایر دستگاه‌های سیم‌کارت‌خور مشکل قاچاق به صورت جدی وجود دارد؛ در حال حاضر بر اساس برآورد برخی فعالان صنفی، حجم قاچاق در بازار تبلت و سایر دستگاه‌های سیم‌کارت‌خور حدود ۳۰۰ میلیون دلار است.

منبع: مهر

ارسال نظر
قوانین ارسال نظر
لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.
از ارسال دیدگاه های نا مرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.
لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.
در غیر این صورت، «اقتصاد24» مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.
خواندنی‌ها
خودرو
فناوری
آخرین اخبار

مشکل بی‌آبی هفت تپه حل شد

دلار به دو شرط تک نرخی می‌شود

واکنش خطیب‌زاده به توقیف وب‌سایت ایرانی

خبر مهم درباره همسان‌سازی حقوق بازنشستگان

فیلم/ درگیری خونین در لیگ دسته دو فوتبال ایران!

طرح تفکیک وزارت راه و شهرسازی به هیئت رییسه مجلس ارسال شد

جهرمی:پرتاب ناموفق دو ماهواره صحت ندارد

مسکن مهر‌های ناقصی که فروخته می‌شوند!

شیب تند گرانی محصولات فولادی

سرنوشت حبیب، در انتظار شهرام شب‌پره؟

درختان خون اژدها در جزیره سقطرا +عکس

آخرین آمار فوتی‌ها و مبتلایان به کرونا در کشور امروز چهارشنبه ۲ تیر ۱۴۰۰

خوش اخلاقی شما با این خوراکی‌ها تضمینی است

حیرت مسافران از ورود یک مهمان ناخوانده به مترو! +فیلم

حیوانات با رنگ‌های غیر منتظره! +عکس

دلیل قطعی برق در تهران مشخص شد

اعتصاب کارگران مستمر فاز ۹ و ۱۰ پارس جنوبی نسبت به مشکلات معیشتی

قیمت ماشین‌های بالای یک میلیارد

کارگران معترض پالایشگاه نفت تهران نامه اخراج گرفتند + فیلم

اتفاق عجیب در مقدماتی جام‌جهانی برای تیم ملی ایران

جنجال بر سر ادعای اخلال در جداول بودجه

عضویت بورس تهران در هیات‌مدیره فدراسیون بورس‌های اروپا-آسیایی

رقم قرارداد مهدی ترابی لو رفت

گریم عجیب بیژن بنفشه‌خواه +عکس

جزئیات تکمیلی از نتایج شمارش آرای انتخابات ریاست جمهوری

فیلم/ تکذیب خبر افزایش قیمت شیر توسط دولت

فیلم/غافلگیری BBCفارسی از صحبت‌های میهمانش درباره ایران

تکذیب پرتاب ناموفق ماهواره پارس یک و ناهید

قیمت All-in-One اپل، MSI و لنوو امروز + جدول

صف حج طولانی‌تر شد

اولین واکنش عربستان به پیروزی رئیسی

قیمت گوشی اپل و هواوی امروز

تیپ لیلا اوتادی در ماقبل انقلاب + عکس

فیلم/ جاروی پول از بانک‌ها

قیمت خودرو‌های پارس خودرو امروز

تصاویر دومین دیدار روحانی با رئیس جمهور منتخب

تحریم‌های بیت رهبری رفع می‌شود