تاریخ انتشار: ۱۶:۴۵ - ۲۳ خرداد ۱۴۰۰

واکسیناسیون سالمندان دوباره از سر گرفته می‌شود؟

شانه ساز درباره کسانی که دوز اول را از نوع واکسن خارجی تزریق کردند، گفت: جایگزینی پلتفرم‌های مشترک واکسن که روش تولید یکسان دارند، هیچ منفی ندارد. در دنیا هم تقریبا همه کشور‌ها این اقدام را انجام داده اند.

واکسیناسیون سالمندان

اقتصاد۲۴- رئیس سازمان غذا و دارو درباره ایجاد وقفه در واکسیناسیون سالمندان گفت: محموله جدید چند میلیونی واکسن در راه است. اما همانطور که از ابتدا اعلام کرده بودیم، بحث مان استفاده از ظرفیت‌های تولید داخل است. ان شاءلله در طول این هفته اولین محموله میلیونی تولید داخل را خواهیم داشت.

محمدرضا شانه ساز در حاشیه مراسم امضای تفاهم نامه همکاری سازمان غذا ودارو با مناطق آزاد تجاری، با حضور در جمع خبرنگاران، گفت: مناطق آزاد و ویژه اقتصادی ظرفیت‌های بسیار خوبی را دارند و بسیاری از محدودیت‌هایی که در سرزمین اصلی وجود دارد، در مناطق ویژه دیده نمی‌شود و به همین دلیل سرعت رشد هم از بعد اقتصادی و هم سرمایه گذاری در این مناطق بسیار بالاتر از سایر بخش‌ها است. خصوصا با سازوکار مدیریتی که در آن مناطق طبق قانون پیش بینی شده است، می‌تواند زمینه رشد و توسعه و سرمایه گذاری را هم در زمینه تامین اقلام سلامت محور و هم خصوصا در بحث تولید ایجاد کند.

وی افزود: با توجه به شعار امسال هم که مقام معظم رهبری بحث تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها را مطرح کردند، این ظرفیت ویژه خاص‌تر از گذشته مدنظر وزارت بهداشت و سازمان غذا و دارو است. ان شاءلله در قالب تفاهم نامه‌ای که امضا شد، شاهد رشد سرمایه گذاری و رشد اقتصادی کشور باشیم و الگویی برای رشد سرمایه گذاری و رشد اقتصادی کشور شده و الگویی برای سایر بخش‌ها و حوزه‌های اداری باشد که بتوانند شعار‌های اصلی و کلان اقتصادی کشور را محقق کنند.


بیشتر بخوانید: فاصله بین تزریق دو دوز واکسن‌های کرونا چقدر است؟


وی درباره واردات واکسن‌کرونا از طریق مناطق آزاد، افزود: ستاد ملی کرونا مصوبه‌ای دارد. باتوجه به محدودیت‌هایی که در سایر بخش‌ها وجود دارد و در مناطق ویژه اقتصادی نیست، می‌توانند در زمینه واردات واکسن در مناطق آزاد به صورت ویژه برنامه ریزی کنند. البته منبع یابی خارج از کشور و مناطق را خود عزیزان انجام داده و ما به عنوان سازمان غذا و دارو در تایید آن منابع حداکثر سرعت را به کار میبریم. این موضوع در حد توافقی است که صحبت شده است.

شانه ساز درباره ایجاد وقفه در واکسیناسیون سالمندان گفت: محموله جدید چند میلیونی در راه است. منتها همانطور که از ابتدا اعلام کرده بودیم، بحث مان استفاده از ظرفیت‌های تولید داخل است. ان شاءلله در طول این هفته اولین محموله میلیونی تولید داخل را خواهیم داشت. همه تاییدیه‌ها و مدارک با نظارت مستقیم وزیر بهداشت مجوز‌ها صادر می‌شود و قطعا از سوی مقام عالی وزارت هم برند‌ها و هم میزانی که در اختیار قرار می‌گیرد و شرایط مصرفش اعلام می‌شود.

شانه ساز درباره کسانی که دوز اول را از نوع واکسن خارجی تزریق کردند، گفت: جایگزینی پلتفرم‌های مشترک واکسن که روش تولید یکسان دارند، هیچ منفی ندارد. در دنیا هم تقریبا همه کشور‌ها این اقدام را انجام داده اند. ما تا جایی که ظرفیتمان اجازه دهد و واردات واکسن را تامین می‌کند، قطعا از نمونه‌های وارداتی استفاده می‌کنیم. اگر بخشی دچار کمبود شود که تاکنون اتفاق نیفتاده است، طبق همان استاندارد‌های سازمان جهانی بهداشت از ظرفیت‌های تولید داخلی برای دوز دوم استفاده می‌کنیم. در عین حال فقط واکسن روسی است که دوز اول و دومش متفاوت است و بقیه واکسن‌ها دوز اول و دومشان فرق نمیکند.

وی گفت: پلتفرم و برند واکسن روسی در ایران از سوی بخش خصوصی به زودی تولید می‌شود و فکر میکنم در تیر ماه حتی برندی هم که با همکاری مشترک ایران و روسیه است، در ایران تولید کنیم.

شانه ساز در پاسخ به سوال ایسنا درباره زمان صدور مجوز مصرف اضطراری واکسن برکت و پاستور نیز گفت: به زودی مجوز اضطراری این واکسن‌ها طبق شرایطی که از سوی کمیته علمی واکسن وزارت بهداشت و کمیسیون قانونی ساخت و ورود دارو اعلام شده، این شرایط اعلام شده و شخص وزیر این موضوع را اعلام می‌کنند که ان شاءلله سعی می‌کنیم این هفته انجام شود.

به گزارش ایسنا، در بخش دیگری از این مراسم نیز شانه ساز با اشاره به امضای تفاهم نامه همکاری بین سازمان غذا و دارو و مناطق آزاد تجاری، صنعتی و ویژه اقتصادی، گفت: امضای این تفاهم نامه در راهگشایی و تحقق شعار سال که مقام معظم رهبری فرمودند و دستورات رییس جمهور در برداشتن موانع و عملی شدن پشتیبانی‌ها بسیار موثر خواهد بود. با امضای این تفاهم نامه شاهد فعالیت بیشتر فعالان اقتصادی در مناطق آزاد هستیم و امیدواریم سایر بخش‌ها هم از این گونه اقدامات الگوبرداری کنند و با سهولت و سرعت بیشتری بتوانیم از این پس عمل کنیم.

در ادامه نشست حمیدرضا مومنی - مشاور رئیس جمهور و دبیر شورای عالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی، اظهار کرد: دولت محدودیت‌هایی دارد و دستگاه‌های اجرایی هم مسئولیت‌هایی دارند. باید توجه کرد که ماموریت‌های وزارت بهداشت و سازمان غذا و دارو حساسیت خاصی دارد، چرا که با سلامت مردم در ارتباط است.

مومنی ادامه داد: در حوزه غذا و دارو و سایر بخش‌های حوزه سلامت، به ویژه کرونا از تمام مناطق آزاد خواستیم پای کار بیایند و تا جایی که در توان دارند در حوزه پشتیبانی به کمک وزارت بهداشت بیایند. ما در قشم بیش از ١۵ میلیارد تومان در حوزه کرونا هزینه کردیم و ۴ ماه پیش برای خرید یک اکسیژن ساز در قشم اقدام کردیم که اگر این دستگاه‌ها نبودند بیماران از دست می‌رفتند.

وی گفت: باید تفویض اختیار به مناطق آزاد صورت گیرد؛ چرا که مناطق آزاد منابع خوبی دارند و می‌توانند کمک کننده سازمان غذا و دارو و دستگاه‌های اجرایی شوند. مناطق آزاد در حوزه واردات انواع محصولات می‌توانند کمک کنند و حفظ استاندارد‌ها برای ورود به کشور اهمیت بالایی دارد.

دبیر شورای عالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی اظهار کرد: باید ظرفیت‌های مناطق آزاد در چارچوب ماموریت‌های غذا و دارو قرار گیرد و آزمایشگاه‌هایی با استاندارد بالا ایجاد شود و خلأ‌ها در حوزه آموزش برطرف و سمینار‌ها و نشست‌ها برای ارتقای آموزش برگزار شود.

مومنی اظهار کرد: ما علاقه‌مند هستیم در حوزه محصولات حلال در مناطق آزاد فعالیت کنیم. معاونت علمی ریاست جمهوری اعلام آمادگی کرده است تا سقف ٨٠ میلیارد تومان در این زمینه هزینه کنند و ما با تمام توان و تجهیزات آماده هستیم پای کار بیاییم و اقدامات در حوزه دارو و غذا می‌تواند الگویی برای مناطقی باشد که تبدیل به مناطق آزاد می‌شوند و در قالب تفاهم نامه سازو کار مناطق آزاد جدید شکل می‌گیرد. مناطق آزاد نسل سه باید در چارچوب‌های جدید اقدام کنند.

مومنی با اشاره به ظرفیت واردات سه میلیون دوز واکسن در مناطق آزاد گفت: ما توان داریم ٣ میلیون دوز واکسن با تمام الزامات و چارچوب‌ها و مکانیزم‌های تعیین شده وارد کنیم و از این واکسن‌ها برای شهروندان و حتی گردشگران استفاده کنیم. در حال حاضر امارات برای واکسن ویزا می‌دهد و شرط تزریق واکسن اقامت ١۵ روزه در هتل‌های گردشگری مناطق آزاد آنجا بوده است. لازم است این اقدام به صورت پایلوت در یکی از مناطق آزاد کلید بخورد و ما خودمان را مکلف می‌دانیم که هم افزایی‌ها را افزایش دهیم تا در این زمینه موفق عمل کنیم.

مومنی در حاشیه این مراسم نیز گفت: ما پیش از این به مسئولان وزارت بهداشت و وزیر بهداشت مکتوب اعلام کرده ایم که مناطق آزاد با توجه به اختیارات و وظایفی که دارند می‌توانند در زمان تحریم منشأ اثر در حوزه دارو و تامین مایحتاج کشور باشند و اعلام کرده ایم هر دارویی را با قیمت و استاندار‌های تعیین شده در سازمان غذا و دارو، تامین کرده و تحویل وزارت بهداشت می‌دهیم.

منبع: ایسنا
ارسال نظر
قوانین ارسال نظر
لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.
از ارسال دیدگاه های نا مرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.
لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.
در غیر این صورت، «اقتصاد24» مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.
خواندنی‌ها
خودرو
فناوری
آخرین اخبار

گذرنامه ایران همتراز با سریلانکا!

راه درست و طبیعی دیر ارضا شدن مردان

تجمع اعتراضی نسبت به طرح مجلس با عنوان صیانت از حقوق کاربران فضای مجازی

پراید دوباره گران شد

اسرائیل: حمله به نفتکش کار ایران است، باید به آن پاسخ داد

خوردن شیر همسر چه حکمی دارد؟

رانت هزار میلیاردی طرح اینترنت

معرفی بهترین مرکز فروش اسپیس در ایران

فیلم/ افزایش ٧٠٠ درصدی سرچ کلمه مهاجرت به ترکیه بعد از طرح مجلس

فیلم/ ماجرای جاسوسی پگاسوس برای صهیونیست‌ها

انتقام دختر جوان از نامزدش با ۱۰۰۰ کیلو پیاز تند؟!

بهنوش بختیاری به کرونا مبتلا شد +عکس

آخرین آمار فوتی‌ها و مبتلایان به کرونا در کشور شنبه ۹ مرداد ۱۴۰۰

فراخوان برای برگزاری مجالس عزاداریِ محرم

مرگ تلخ عروس و داماد ۵ دقیقه بعد از عروسی! + تصاویر

تصاویری جالب از حیات وحش

جهش ۱۵ برابری سویه دلتا کرونا

ناگفته‌های مهران غفوریان درباره سریال «زیر آسمان شهر» پس از دو دهه

اهدای خون چه فوایدی دارد؟ / اینفوگرافی

فیلم/ واکنش متفاوت کامبیز دیرباز به قهرمانی پرسپولیس

جنگ با کرونا تغییر کرده است

تیرگی پوست گردن و کشاله ران راحت رفع می‌شود + روش

AFC میزبانی را به ایران داد +عکس

معاون دادستان: دستور پرداخت دارایی کاربران کریپتولند صادر شد/ باز هم وعده توخالی به ۷۰ هزار کاربر کریپتولند؟

توییت عجیب یک نماینده درباره فیلتر اینترنت

لاغری امیر نوری و مهران غفوریان سوژه تبلیغاتی می شود +عکس

شتاب‌دهنده‌های کارآفرین به مرکز نوآوری آومیک دعوت می‌شوند

افزایش ۷ برابری جست‌وجوی کلیدواژه مهاجرت توسط کاربران ایرانی

نماینده مجلس عزادار شد

۱۴۰ هزار واحد مسکن محرومین تا آخر امسال در کشور به بهره‌برداری می‌رسد

آمریکا به چین درباره ساخت سیلو‌های موشکی جدید هشدار داد

پریناز ایزدیار و هوتن شکیبا در ملاقات خصوصی + عکس

واعظی: محتوای غیراخلاقی باید مدیریت شود

قیمت انواع دستگاه ماینر

نامزد جانشینی آنگلا مرکل به دلیل سرقت ادبی عذرخواهی کرد

فیلم/ زورگیران آزادراه تهران کرج در دام پلیس

قیمت خانه در تهران از متری ۳۰ میلیون تومان گذشت