تاریخ انتشار: ۰۸:۵۵ - ۲۵ خرداد ۱۴۰۰
قیمت اقلام اساسی برای تابستان ۱۴۰۰ مشخص شد

ستاد تنظیم بازار کجاست؟

بررسی‌ها از بازار‌های اقلام اساسی، نرخ سبد خانوار و اقلام خوراکی در تابستان ۱۴۰۰ را مشخص کرد.

سبد معیشت اقتصاد۲۴- طی روز‌های اخیر قیمت برخی اقلام سبد مصرفی خانوار بدون مجوز ستاد تنظیم بازار در سایه نبود نظارت دستگاه‌های متولی از قیمت مصوب فراتر رفت که این آشفتگی و التهابات قیمت در بازار، اقشار و دهک‌های ضعیف را بیش از پیش در تامین مایحتاج خود دچار مشکل کرده است.

بررسی‌ها از سطح بازار نشان می‌دهد که قیمت برخی اقلام همچون مرغ، گوشت، تخم مرغ، لبنیات و میوه از نرخ مصوب و قانونی خود فراتر رفته است، درحالیکه با وعده وعید‌های مسئولان مردم انتظار داشتند آب از آب تکان نخورد.

گزارش‌های میدانی از مغازه و فروشگاه سطح شهر حاکی از آن است که قیمت هر کیلو مرغ ۳۰ تا ۳۲ هزار تومان، شقه گوسفندی ۱۴۰ تا ۱۶۰ هزار تومان، شقه گوساله ۱۳۰ تا ۱۵۰ هزار تومان و هر شانه تخم‌مرغ ۳۶ هزار تومان است.

همچنین قیمت هر کیلو برنج ۳۵ تا ۴۴ هزار تومان، برنج هندی ۲۳ تا ۲۶ هزار تومان، لپه ۴۳ تا ۴۷ هزار تومان، عدس ۳۲ تا ۳۵ هزار تومان، لوبیا چیتی ۳۷ تا ۳۹ هزار تومان، نخود ۴۰ تا ۴۳ هزار تومان، لوبیا قرمز ۳۷ تا ۳۸ هزار تومان، شکر ۱۵ تا ۲۰ هزار تومان، قند۱۸ تا ۲۰ هزار تومان و هر حلب روغن ۵ کیلویی ۹۲ تا ۱۵۰ هزار تومان است.

فراهانی یکی از فروشندگان مواد غذایی شرق تهران در گفتگو با خبرنگار صنعت، تجارت و کشاورزی با اشاره به نوسان قیمت اقلام اساسی در بازار اظهار کرد: طی هفته‌های اخیر قیمت برخی اقلام همچون برنج، شکر، قند و حبوبات با التهاباتی در بازار روبرو شد که همین امر منجر به رکود و کسادی بازار شده است.

وی افزود: در حال حاضر تامین برخی کالا‌ها با مشکلاتی روبرو شده است چرا که همانند گذشته دلالان و واسطه‌ها با احتکار درانبار‌ها بدنبال افزایش کاذب قیمت هستند.

حال به سراغ مسئولان ذی ربط می‌رویم تا از آخرین وضعیت بازار اقلام اساسی و دلایل عرضه کالا بالاتر از نرخ مصوب با خبر شویم:

مجوزی برای افزایش قیمت محصولات لبنی نداریم

علی احسان ظفری مدیر عامل اتحادیه تعاونی فرآورده‌های لبنی به اینکه مجوزی برای افزایش قیمت محصولات لبنی صادر نشده است، اظهار کرد: با توجه به ثبات قیمت شیرخام، افزایش قیمت محصولات لبنی تخلف است.

وی افزود: با افزایش قیمت محصولات لبنی، سرانه مصرف بی شک کاهش می‌یابد.

ظفری ادامه داد: اگر دامداران و کارخانه‌ها خواهان افزایش قیمت شیرخام و محصولات لبنی باشند، بخشی از مصرف کنندگان را از دست می‌دهند چرا که در شرایط فعلی اقتصاد بخشی از دهک‌های جامعه قدرت خرید لازم برای گرانی مجدد را ندارند.

این مقام مسئول با اشاره به اینکه سرانه مصرف لبنیات نسبت به متوسط دنیا پایین‌تر است، بیان کرد: رانت خواران به دنبال صادرات شیرخشک و خروج از مرز‌های کشور هستند که این امر در کنار گرانی‌های پی در پی لبنیات منجر به کاهش سفره مردم می‌شود.

به گفته وی، با توجه به اهمیت مصرف لبنیات از دولت فعلی و دولت آینده انتظار داریم که نگذارد سفره مردم از لبنیات کوچک شود.

نرخ هر کیلو گوشت گوسفند ۱۱۰ هزار تومان

منصور پوریان رئیس شورای تامین کنندگام دام با اشاره به اینکه گرانی گوشت ارتباطی به دامدار ندارد، اظهار کرد: علی رغم ازدیاد عرضه دام و افت محسوس قیمت، نرخ گوشت در مغازه‌ها بالاست که ارتباطی به دامدار ندارد.

وی قیمت کنونی هر کیلو دام سبک را ۵۰ تا ۵۲ هزار تومان و دام سنگین ۴۸ تا ۴۹ هزار تومان اعلام کرد و افزود: در حال حاضر قیمت هر کیلو لاشه گوساله در عمده فروشی‌ها ۹۲ هزار تومان و لاشه گوسفند ۱۰۵ تا ۱۱۰ هزار تومان است.


بیشتربخوانید:جبران ریالی هزینه معیشت؛ آخرین راهکار


پوریان ادامه داد: با توجه به کمبود نقدینگی برای تامین نهاده دامی، دامداران با زیان دام خود را عرضه می‌کنند که با استمرار این روند دامداران زیادی از چرخه تولید خارج می‌شوند.

رئیس شورای تامین کنندگان دام درباره آینده بازار گوشت بیان کرد: علی رغم ازدیاد جمعیت دام و میزان بالای تولید گوشت در کشور، مشکلات متعددی سد راه دامداران است که تزریق نقدینگی به واحد‌های دامداری راه حل مناسبی برای رفع بحران فعلی است، در غیراین صورت آینده روشنی پیش روی تولید نیست.

عرضه مرغ بالاتر از ۳۰ هزار تومان تخلف است

برومند چهار آیین رئیس هیئت مدیره شرکت تعاونی مادر تخصصی توسعه صنعت طیور کشور درباره آخرین تحولات بازار مرغ اظهار کرد: اکنون قیمت تمام شده هر کیلو مرغ زنده درب مرغداری ۲۱ هزار تومان است که با احتساب ۲۵ درصد افت لاشه و هزینه‌های عمده فروشی و خرده فروشی، نرخ لاشه آماده طباخی به ۳۰ هزار تومان می‌رسد، هر چند نرخ مصوب ۲۴ هزار و ۹۰۰ تومان است.

وی افزایش قیمت تقاضا برای خرید مرغ و کاهش قدرت خرید خانوار برای خرید دیگر محصولات پروتئینی را از دیگر علت‌های اصلی گرانی بر بازار مرغ اعلام کرد.

چهارآیین ادامه داد: با توجه به گرمای هوا ناشی از شرایط خشکسالی، در ماه‌های تیر و مرداد وزن هر قطعه مرغ ۲۵۰ تا ۳۰۰ گرم کاهش می‌یابد که این امر به معنای کمبود ۳۰ تا ۳۵ هزار تنی عرضه است که این امر در کنار افزایش تقاضا منجر به نوسان قیمت مرغ در بازار خواهد شد.

این مقام مسئول عرضه مرغ بالاتر از نرخ ۳۰ هزار تومان را گرانفروشی دانست و گفت: با توجه به قیمت مولفه‌های تولید و نرخ تمام شده، در شرایط فعلی عرضه مرغ بالاتر از ۳۰ هزار تومان گرانفروشی است، اما طی ماه‌های آتی با کمبود عرضه ناشی از کاهش وزن گیری، قیمت افزایش خواهد یافت.

قیمت هر کیلو تخم مرغ ۱۵ هزار و ۴۰۰ تومان

ناصر نبی پور رئیس هیئت مدیره اتحادیه مرغ تخم گذار استان تهران از ثبات قیمت تخم مرغ طی ۱۰ روز گذشته در بازار خبر داد و گفت: هم اکنون قیمت هر کیلو تخم مرغ درب مرغداری ۱۵ هزار و ۳۰۰ تا ۱۵ هزار و ۴۰۰ تومان معادل شانه‌ای حداکثر ۳۱ هزار تومان است.

وی افزود: با توجه به گرانی نهاده‌های دامی و ارسال مرغ بالای ۹۰ هفته به کشتارگاه ناشی از عدم‌تخصیص نهاده، تولید تا حدودی کاهش یافته است.

نبی پور با اشاره به آینده بازار تخم مرغ بیان کرد: طی ماه‌های تیر و مرداد جوجه ریزی افزایش می‌یابد که با این وجود قیمت تخم مرغ در ماه‌های آذر و دی کاهش می‌یابد.

رئیس هیئت مدیره اتحادیه مرغ تخم گذار با اشاره به اینکه نیازی به واردات تخم مرغ نداریم، بیان کرد: علی رغم کاهش تولید ناشی از افت جوجه ریزی ماه‌های قبل، اما میزان تولید جوابگوی نیاز داخل است که با این وجود مشکلی در تامین تولید تخم مرغ نداریم.

افزایش هزینه‌های تولید و تورم علت اصلی گرانی میوه

اسداله کارگر رئیس اتحادیه میوه و سبزی تهران با اشاره به اینکه گرانی میوه ارتباطی به تولیدکننده ندارد، اظهار کرد: با توجه به گرانی جعبه، بذر، کود، سم، هزینه‌های کارگری و تورم قیمت میوه دچار نوساناتی شده است.

وی افزود: با توجه به تورم بالای حاکم بر اقتصاد، بازار میوه بیگانه از دیگر کالا‌ها نیست چرا که این موضوع بر هزینه‌های تولید تاثیر گذاشته است که نوسان فعلی قیمت میوه نسبت به سال‌های قبل ارتباطی به تولیدکننده ندارد. هر چند برخی اوقات واسطه گری و دلال بازی هم بر نوسان قیمت در بازار دامن می‌زند.

کارگر در پایان تصریح کرد: با ورود میوه‌های نوبرانه قیمت به طور مقطعی بالاست که با گذشت چند روز از زمان عرضه مجدد کاهش می‌یابد به طوریکه در برخی مواقع جوابگوی هزینه‌های تولید نیست.

با وجود وعده مسئولان مبنی بر ثبات و آرامش بازار، اما قیمت برخی اقلام همچون لبنیات، میوه، مرغ، گوشت و تخم مرغ بالاتر از نرخ مصوب عرضه می‌شود که این امر خانوار‌ها را در تامین‌مایحتاج خود دچار مشکل کرده است که انتظار می‌رود دستگاه‌های مسئول با اعمال نظارت دقیق از گرانفروشی جلوگیری کنند چرا که ستاد تنظیم بازار مجوزی برای افزایش قیمت‌ها صادر نکرده است.

منبع: باشگاه خبرنگاران
ارسال نظر
قوانین ارسال نظر
لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.
از ارسال دیدگاه های نا مرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.
لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.
در غیر این صورت، «اقتصاد24» مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.
خواندنی‌ها
خودرو
فناوری
آخرین اخبار

فیلم/ سیل وحشتناک در مازندران با خسارت ۲۲۰ میلیارد ریالی

آخرین آمار جهانی کرونا چهارشنبه ۱۳ مرداد ۱۴۰۰

فیلم/زهرچشم حسن یزدانی از رقبای المپیک

بایننس هم درگیر دعوی حقوقی ریپل و کمیسیون بورس آمریکا شد

روحانی چه تابو‌هایی را شکست؟

رکورد‌های پیاپی کرونا در کشور

صعود اطری به نیمه نهایی

فیلم/گزارش رسانه عربی از هالک ایرانی

نامه‌نگاری بخش خصوصی با قالیباف درخصوص طرح اینترنتی مجلس

قدردانی اردوغان از رئیسی

زمان معرفی کابینه رئیسی به مجلس

کدام سازمان‌ها در خشک شدن تالاب هورالعظیم مقصرند؟

هیچ دستگاه گیرنده اینترنت ماهواره‌ای وارد نشده است

۶ عادتی که عمر شما را طولانی می‌کند

انتخاب شهردار از روی جزوه

تداوم ریزش ارز‌های دیجیتال

نگاهی به مهم‌ترین دستاورد‌های دولت روحانی

فیلم/رقص جانباز گچسارانی روی تخت بیمارستان

قیمت ۷۰ درصد اقلام خوراکی فراتر از بحران

ابهام درباره سرنوشت ارز ۴۲۰۰ تومانی

نماینده سابق مجلس درگذشت

حسن یزدانی به مرحله نیمه نهایی راه یافت

قیمت گوشی اپل و هواوی امروز

قیمت خودرو‌های پارس خودرو

قیمت خودرو‌های سایپا + جدول

قیمت خودرو‌های ایران خودرو + جدول

قیمت سکه پارسیان + جدول

قیمت سکه و طلا + جدول

قیمت بیت کوین و رمزارز‌ها + جدول

قیمت دلار، یورو و سایر ارز‌ها + جدول

آمار واکسیناسیون کرونا در منطقه/ اینفوگرافی

بزرگ‌ترین مجمع عمومی کارگران اعتصابی نفت در هفتشجان چگونه برگزار شد؟ / ۴۰ روز از آغاز به کار کمپین ۱۴۰۰ گذشت

قیمت رهن و اجاره آپارتمان در محله شمس آباد مرداد ۱۴۰۰ + جدول

فیلم/ لحظه‌ای احساسی از دیدار مادری که در المپیک طلا گرفته با فرزندانش

فیلم/ دور دور سحر قریشی با آهنگ امیر تتلو

فیلم/ ریحانه پارسا و نامزدش در کافه

آیا فرشته حسینی باردار است؟ + عکس