تاریخ انتشار: ۰۸:۵۴ - ۲۶ تير ۱۴۰۰

تولید نفت ایران در سقف دو ساله

براساس گزارش ماهانه اوپک تولید نفت ایران به بالاترین سطح از سال ۲۰۱۹ تا ژوئن ۲۰۲۱ رسیده؛ دو میلون و ۴۷۰ هزار بشکه در روز که افزایشی ۳۳ هزار بشکه‌ای طی ماه‌های مه تا ژوئن را نشان می‌دهد.

صادرات نفت

اقتصاد۲۴- براساس گزارش ماهانه اوپک تولید نفت ایران به بالاترین سطح از سال ۲۰۱۹ تا ژوئن ۲۰۲۱ رسیده؛ دو میلون و ۴۷۰ هزار بشکه در روز که افزایشی ۳۳ هزار بشکه‌ای طی ماه‌های مه تا ژوئن را نشان می‌دهد. اگرچه تحریم‌ها اجازه ورود نفت کشور به بازار را نمی‌دهد. اما رقم نفت تولیدی کشور نشان می‌دهد که با برداشته شدن تحریم‌ها، همزمان با افزایش تولید می‌توان نفت بیشتری نیز به بازار عرضه کرد. گزارش ماهانه اوپک نکته دیگری را نیز نشان می‌دهد و آن کاهش تولید نفت عراق آن هم در بحبوحه جنگ‌های داخلی و فسخ قرارداد با برخی شرکت‌های بین‌المللی است. با استناد به اعداد و ارقام ارایه‌شده، تولید نفت اوپک از سال ۲۰۱۹ تا ژوئن سال جاری میلادی حدود ۳ میلیون و ۳۳۰ هزار بشکه برای تقویت قیمت‌ها و کاهش اثرات مخرب کرونا بر نرخ نفت، کاهش یافته است. اگرچه این کارتل نفتی پیش‌بینی کرده در نیمه نخست سال آینده میلادی روند تقاضا به روزانه ۱۰۰ میلیون بشکه نزدیک می‌شود و در نیمه دوم ۲۰۲۲ نیز مرز ۱۰۰ میلیون بشکه در روز را رد می‌کند، این آمار‌ها امیدوار‌کننده و نشان‌دهنده عبور جهان از بحران کروناست، اما همان اعداد و ارقام سال ۲۰۱۸ است.

اوپک، تاثیرگذارتر از همیشه

بر اساس گزارش ماهانه اوپک که به تولید نفت در ماه گذشته میلادی می‌پردازد، تولید نفت این کارتل نفتی از ۲۵ میلیون و ۹۲ هزار بشکه در آوریل سال جاری به ۲۶ میلیون و ۳۴ هزار بشکه در ژوئن رسیده است. اگرچه قرار بود در نشست هفته گذشته این گروه، توافقی برای افزایش تولید صورت بگیرد که به دلیل اختلاف میان عربستان و امارات تاکنون نتیجه‌ای حاصل نشده است. در این راستا آژانس بین‌المللی انرژی هشدار داد که «اگر کشور‌های عضو سازمان کشور‌های صادرکننده نفت اوپک و متحدانش به بن‌بست مذاکرات پایان ندهند و تولید این ائتلاف افزایش نیابد، بازار‌های جهانی نفت با کمبود شدیدتر عرضه روبرو می‌شوند.» اختلاف میان عربستان و امارات بر سر میزان افزایش تولید باعث شد که سرنوشت توافق افزایش تولید در هاله‌ای از ابهام قرار گیرد. به نظر می‌رسد سرعت گرفتن روند واکسیناسیون در کشور‌های توسعه‌یافته از یک سو و افزایش درخواست برای سفر‌های جاده‌ای و هوایی پس از یک سال و نیم جنگ با کرونا از سوی دیگر باعث شده که تقاضا برای سوخت افزایش یابد که این امر می‌تواند در شرایط کاهش عرضه، به جنگ قیمتی بیشتری بینجامد و مشتری‌های اصلی کشور‌های تولیدکننده را با چالش قیمتی مواجه کند. مهم‌ترین منتقد سیاست فعلی اوپک برای جلوگیری از افزایش شدید تولید و عرضه نفت نیز هند است. هفته ابتدایی تیرماه و پیش از نشست اوپک دارمندرا پرادهان، وزیر نفت هند در دیدار آنلاین با محمد بارکیندو، دبیرکل اوپک نگرانی‌های کشورش نسبت به افزایش قیمت‌های نفت و افزوده شدن به فشار‌های تورمی را مطرح کرد و خواستار کاهش محدودیت عرضه نفت شد که البته تا به امروز به دلیل عدم توافق امارات و عربستان نسبت به آن توجهی نشده است. کارشناسان بر این باورند که در صورت عدم تصویب افزایش تولید، قیمت‌های نفت در بازه ۷۵ دلار باقی می‌ماند که این امر می‌تواند فشار تورمی بر کشور‌ها ایجاد کند. اگرچه این نگرانی در امریکا شاید کمتر باشد. چرا که با هر تغییری در قیمت، عرضه نفت شیل امریکا می‌تواند تغییر کند که در این صورت افزایش عرضه یکی از گزینه‌ها خواهد بود. البته که اویل پرایس بر این باور است که «قیمت‌های فعلی نفت برای اقتصاد‌های توسعه‌یافته مانعی برای روند احیای رشد اقتصادی پسا کرونایی این کشور‌ها نخواهد بود.»


بیشتر بخوانید:  سرنوشت توافق کاهش تولید نفت چه می‌شود؟


تولید نفت کشور‌ها افزایش یافت

با استناد به داده‌های ماهانه اوپک و با وجود افزایش تولید در ماه ژوئن سال جاری، تولید نفت اوپک بیش از سه میلیون و ۳۳۰ هزار بشکه تا روز‌های پیش از کرونا فاصله دارد. از سه‌ماهه چهارم سال ۲۰۲۰ تا سه‌ماهه دوم سال ۲۰۲۱ تولید نفت این کارتل ۵۸۴ هزار بشکه بالا رفته که با وجود افزایش کم‌رمق، می‌تواند نشانه‌ای مبنی بر بازگشت روند تولید نفت به شرایط عادی باشد. بیشترین تولید نفت در دستان عربستان با ۸ میلیون و ۹۰۶ هزار بشکه است. اگرچه عربستان با تولید نفت پیش از شیوع کرونا فاصله‌ای حدودا ۸۰۰ هزار بشکه‌ای دارد. گزارش‌ها گویای این است که عراق با تولید سه میلیون و ۹۳۸ هزار بشکه در رده دوم بزرگ‌ترین تولیدکننده نفت اوپک قرار دارد.

افزایش توان تولید ایران

گزارش اوپک نشان می‌دهد که تولید نفت ایران از پایان سال ۲۰۲۰ تا سه ماهه دوم سال ۲۰۲۱ افزایشی ۴۵۵ هزار بشکه‌ای داشته و از یک میلیون و ۹۸۸ هزار بشکه به ۲ میلیون و ۴۴۳ هزار بشکه در روز رسیده است. اگرچه در سه‌ماهه چهارم سال گذشته میلادی تولید به بیش از دو میلیون بشکه در روز رسید و روند افزایش تولید نیز تا سه ماهه دوم سال جاری میلادی ادامه داشت. به نظر می‌رسد روی کار آمدن بایدن و تمایل او به گفتگو‌هایی پیرامون احیای برجام بر این افزایش تولید نقش داشته باشد. در این راستا قیمت نفت سنگین کشور در ماه ژوئن به ۷۱ دلار و ۶۸ سنت در هر بشکه رسید. این درحالی است که نفت سنگین ایران در ماه مه (اردیبهشت و خرداد) با قیمت ۶۶ دلار و ۷۲ سنت عرضه شده بود. مقایسه اعداد نشان می‌دهد که از ماه مه تا ژوئن قیمت هر بشکه نفت ایران حدود ۵ دلار افزایش داشته است.

پیش‌بینی افزایش تقاضا

در بخش دیگری از گزارش ماهانه اوپک، افزایش تقاضا برای نفت در نیمه دوم سال جاری میلادی، به عنوان مهم‌ترین اتفاق سال ۲۰۲۱ همزمان با کاهش شیوع کرونا عنوان شده است. این کارتل نفتی میزان تقاضای جهانی برای نفت در سال ۲۰۲۱ را ۹۶.۵۸ میلیون بشکه در روز پیش‌بینی کرد که ۵ میلیون و ۹۵۰ هزار بشکه در روز افزایش را در مقایسه با سال ۲۰۲۰ نشان می‌دهد. همچنین اوپک در نخستین برآورد خود برای سال ۲۰۲۲ پیش‌بینی کرد روند رشد تقاضا ادامه پیدا کرده و حدود ۳ میلیون و ۳۰۰ هزار بشکه نفت در روز افزایش می‌یابد و انتظار می‌رود تقاضای نفت در سال آتی میلادی به حدود ۱۰۰ میلیون بشکه در روز رسیده و در نیمه دوم سال ۲۰۲۲ از مرز ۱۰۰ میلیون بشکه نیز در روز عبور می‌کند و به سال ۲۰۱۸ و پیش از شیوع کرونا نزدیک‌تر می‌شود.

منبع: اعتمادآنلاین
ارسال نظر
قوانین ارسال نظر
لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.
از ارسال دیدگاه های نا مرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.
لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.
در غیر این صورت، «اقتصاد24» مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.
خواندنی‌ها
خودرو
فناوری
آخرین اخبار

تولید لوازم خانگی ایرانی با قطعات ارزان قیمت چینی/ واردات قطعات لوازم خانگی ممنوع شود

تامین غذا چالش آینده کشور است/ ضرورت تسهیل سرمایه‌گذاری در بخش کشاورزی

عکس دونفره همسر و دختر پژمان بازغی

عوامل سریال گاندو در مسیر پیاده روی اربعین+عکس

صدای ماندگار جنگ درگذشت

جدایی نصفه نیمه ایلان ماسک و همسرش

اعتراف ناخواسته مسئولان به کیفیت واکسن فایزر

آجورلو رسما مدیرعامل استقلال شد

ورود غیرقانونی یک زائر به بی‌راهه‌های مرز مهران فاجعه آفرید

طالبان: با ایران مشکلی نداریم، خواستار توسعه روابط هستیم

شوهرم متوجه ارتباط من و حمید شد و هر روز کتکم می‌زند

صعود شاگردان ناظم‌الشریعه در یک جدال نفس‌گیر

اجباری شدن کارت واکسن در کشور تا سه هفته آینده

مجلس نمایندگان آمریکا خواستار گزارش‌دهی دولت بایدن درباره روابط ایران و چین شد

سلفی خاص با رئیسی در جریان سفر استانی + عکس

واکنش طالبان به خبر بازگشت دختران به مدرسه

ملکیان‌: هیات مدیره استقلال با استعفای مددی موافقت کرد

مصرف این نوشیدنی ناشتا معجزه می‌کند

برخورد خشن محمود فکری با فرهاد مجیدی! + عکس

هدیه جنجالی بازیکن اماراتی برای همسر قایدی+عکس

فیلم/ چطور متوجه سطح اکسیژن بیمار کرونایی شویم؟

ابراز نگرانی یکی از مدیران بانک مرکزی چین درباره رمزارز‌ها

فیلم/ ازدحام شدید زائرین در فرودگاه امام خمینی (ره)

فیلم/ تجمع هزاران زائر در مقابل مرز مسدودشده شلمچه

ویژگی جدید کلاب هاوس برای دعوت دوستان به چت صوتی خصوصی

فیلم/ گزارشگر عرب از حرکت تکنیکی قایدی به وجد آمد

تحلیل تکنیکال چهار نماد بورسی

مقاله علمی واکسن کرونای کووپارس در مجلات معتبر منتشر می‌شود

قیمت خودرو‌های مدیران خودرو امروز

آمریکا و اروپا علیه شرکت‌های فناوری متحد می‌شوند

قیمت انواع تلویزیون ال ای دی

مراقب کلاهبرداری در اینستاگرام باشید

قیمت انواع دستگاه ماینر

فیلم/ رمز موفقیت کشور از دید رئیس جمهور ایران

برخورد جوان کرجی با قطار باعث مرگ او شد

قیمت انواع لپ تاپ مایکروسافت

جزئیات آغاز سال تحصیلی جدید اعلام شد