تاریخ انتشار: ۰۸:۵۶ - ۲۸ تير ۱۴۰۰
تعداد نظرات: ۱ نظر
دیگر چیزی از ارز دولتی باقی نمانده

باتلاقی به اسم تولید ساخته‌اند و آن را با رانت پرکرده‌اند

یک کارشناس اقتصادی می‌گوید: افزایشِ دو سه برابری قیمت دارو و همچنین افزایشِ قیمت نهاده‌های دامی و به تبع آن قیمت مرغ و شیر و تخم‌مرغ نشان از حذفِ کاملِ ارز ۴۲۰۰ تومانی دارد.

کالای اساسی

اقتصاد۲۴- حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی با آرامش و بدون تعیین زمان مشخص برای آن، ظاهرا خواسته‌ی دولت در آخرین روز‌های بررسی بودجه در صحن علنی مجلس بوده است. به گفته‌ی مهدی طغیانی (عضو کمیسیون اقتصادی مجلس)  در آن مقطع دولت گفت شما تاریخ ندهید و محدودیت زمانی در این حوزه ایجاد نشود تا با آرامش این فرایندِ حذف تکمیل شود. 

مدافعان حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی و تک نرخی کردنِ قیمت ارز معتقدند این وضعیت باعث رانت و فساد می‌شود درنتیجه می‌توان با حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی رانت را حذف و اعتبار ریالیِ آن را در قالب یارانه در خدمت مصرف‌کنندگان قرار داد، این در حالیست که برخی از اقتصاددانانِ مخالف حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی معتقدند تبعات چنین کاری افزایش شدید قیمت کالا‌های اساسی و فشار هرچه بیشتر بر اقشار ضعیف جامعه است.

احسان سلطانی (کارشناس مسائل اقتصادی) در خصوص حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی به ایلنا می‌گوید: تا جایی که من می‌دانم دیگر چیزی از ارز ۴۲۰۰ تومانی باقی نمانده است. افزایشِ دو سه برابری قیمت دارو و همچنین افزایشِ قیمت نهاده‌های دامی و به تبع آن قیمت مرغ و شیر و تخم‌مرغ نشان از حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی دارد. شما ببیند قیمت روغن و شکر و کالا‌های اساسی چرا افزایش پیدا کرده است؟ من فکر نمی‌کنم دیگر چیزی از ارز دولتی باقی مانده است. شاید در مورد برخی از دارو‌های خاص همچنان این ارز تعلق بگیرد، اما افزایش شدید قیمت‌ها نشان از حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی دارد.

وی ادامه داد: در حال حاضر فقط اسمی از ارز ۴۲۰۰ تومانی باقی مانده تا در محاسبات رسمی از آن استفاده شود و دولت بتواند کارش را انجام دهد؛ عملا ما اثری از ارز نمی‌بینیم. همان بهتر این را هم حذف کنند که خیال همه راحت شود!

سلطانی با اشاره به افزایش قیمت مواد غذایی گفت: تخصیص ارز ۴۲۰۰ تومانی تاثیر فراوانی بر قیمت مواد غذایی می‌گذاشت؛ گواه این موضوع هم همانطور که گفتم افزایش قیمت مواد غذایی مثل روغن، شکر، تخم مرغ، مرغ و… در این چند وقت است که نشان می‌دهد برخلاف آنچه عده‌ای می‌گویند، اتفاقا تخصیص ارز ۴۲۰۰ تومانی کمک قابل توجهی به عدم افزایش قیمت مواد غذایی کرده بود.


بیشتربخوانید:دولت سیزدهم فرمان توقف لابی‌گری در صنعت را بدهد/ منابع تولید را غارت کردند


این کارشناس مسائل اقتصادی با اشاره به آمار رسمی ارائه شده در خصوص قیمت مواد غذایی گفت: نرخ تورم سالانه‌ی مواد غذایی طبق گفته‌ی مرکز آمار ۵۲ درصد بوده، همچنین تورم نقطه به نقطه‌ی خرداد ۶۳ درصد بوده است؛ خب این یعنی نرخ تورم نقطه به نقطه به مراتب از نرخ تورم عمومی بالاتر است، این نشان می‌دهد ارزی که پیشتر تخصیص داده شده بود بسیار تاثیرگذار بوده است.

وی تاکید کرد: اگر ارز ۴۲۰۰ تومانی همچنان تخصیص پیدا می‌کرد تورم مواد غذایی باید روی ۲۵ تا ۳۰ درصد می‌بود. تورم ۶۳درصدی‌ای که آمار رسمی نشان می‌دهد، به وضوح می‌گوید که این ارز همین الان هم قطع شده است.

سلطانی اظهار کرد: اینکه الان صحبت از حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی می‌کنند، همه بازی است. این‌ها قبلا کار خود را انجام داده‌اند؛ عده‌ای دارند در مورد چیزی که نیست صحبت می‌کنند. مثل همه‌ی سال‌هایی که مسئولان دائم به مردم گفته‌اند ما به شما فلان چیز را داده‌ایم و برای شما فلان کار را انجام داده‌ایم، اما در واقعیت مردم عادی بهره‌ای از آنچه آن‌ها مدعیِ انجام آن بوده‌اند، نبرده‌اند.

این کارشناس اقتصادی در خصوص فسادآور بودنِ ارز ۴۲۰۰ تومانی و توجیهی که عده‌ای برای حذف ارز ۴۲۰۰ به همین دلیل می‌آورند، گفت: ببیند وقتی اقدامی انجام می‌شود تلفاتی دارد و راندمان صد در صد نیست، اما وقتی چنین چیزی را کامل حذف می‌کنید به ضرر اقشار ضعیف جامعه است و همین افزایش قیمت مواد غذایی نشان می‌دهد بار بیشتری با حذف ارز ۴۲۰۰ بر دوش اقشار ضعیف جامعه سوار شده است.

وی تصریح کرد: وقتی ارز ۴۲۰۰ تومانی حذف می‌شود و قیمت مواد غذایی بالا می‌رود همین نشان می‌دهد ادعای عده‌ای که می‌گفتند این ارز فایده ندارد و فقط به جیب عده‌ی معدودی می‌رود، درست نیست. حداقل تا حدودی قیمت‌ها را نگه داشته بود. به طور کلی این توجیه که برای مقابله با رانت باید دست به حذف ارز ۴۲۰۰ زد به هیچ وجه درست نیست.

سلطانی با اشاره به افزایش نرخ ارز گفت: در کنار برداشتنِ ارز ۴۲۰۰ تومانی، نرخ ارز حدود ۵۰درصد بالا رفته است و به همین دلیل قیمت مواد غذایی، کالا‌های اساسی، فلزات و مواد شیمیایی و شوینده‌ها و… حدود ۵۰ تا ۶۰ درصد بالا رفته است. این مصیبت بزرگی برای اقشار ضعیف جامعه است و فشاری مضاعف بر آن‌ها وارد کرده است.

این کارشناس اقتصادی در پایان با اشاره به تخصیص منابع برای صنایع رانتی و خصولتی گفت: کمک به تولید این نیست که ما همه چیز را برای تولیدکنندگان رایگان کنیم. در واقع آنچه باید حذف شود همین رانتی است که به خصولتی‌ها به اسم تولید پرداخت می‌شود و در عوض مالیاتی هم از آن‌ها گرفته نمی‌شود.

وی تصریح کرد: امروز به اسم همین کمک به بنگاه‌های خصولتی مردم ما را غارت می‌کنند؛ کجای دنیا با غارت مردم تولید را بالا می‌برند؟ باتلاقی به اسم تولید ساخته‌اند و به قدری رانت در این سیستم ریخته شده که این سیستم را به فساد کشانده است. آنچه حاصلِ این سیاستهاست درواقع پَروار کردن بنگاه‌های خصولتی است و این بدبختیِ این کشور است. گروه‌هایی که عادت کرده‌اند رانت بگیرند و اتفاقا خیلی جا‌ها هم دست به تولید نمی‌زنند.

منبع: ایلنا
نظرات کاربران
انتشار یافته: ۱
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۰
محمد
0
0
سه‌شنبه ۰۲ شهريور ۱۴۰۰
نه اینطور هم که شما میفرمایید تا خدودی جلوی افزایش قیمت کالاهای اساسی رو گرفته بود نیست ،،دولت الان دو سالی هست که دلار ۴۲۰۰ رو حذف کرده ،،و فقط نامش رو یدک میکشیم ،،و اندکی نهاده با ارز دولتی به ما دامدارها میدهد که حدود ۱۰ در صد کل هزینه تولید رو میپوشاند ،،و به بهانه دلار ۴۲۰۰ ما تولید کننده ها سرکوب و قیمت ها را پایین نگه میدارد ،ودر واقعیت از جیب تولید کننده به مصرف کننده یارانه میدهد ،،و با این روند همه تولید کننده ها ورشکست شده اند و دیگر توان تولید نداریم ،کافیست یه سری به گاوداری ها و مرغداری ها بزنید ،واقع بین باشیم دیگر با اختصاص ارز ۴۲۰۰ هم نمیشه جلوی افزایش قیمت رو گرفت ،چون تولید تو این مدت ضربه سنگینی خورده و کاهش تولید داشته ایم ،و الان عرضه و تقاضا قیمت رو تعیین خواهد کرد ،واقعا تولید کننده توان تولید را ندارد ،با سرکوب قیمت محصولات تولیدی نمیشه بازار رو کنترل کرد ،اقتصاد قانونی دارد هر وقت هزینه با در امد نخونه ،خیلی راحت فعال اقتصادی ان عرصه رو رها میکنه و به شغل دیگری مشغول خواهد شد ،الان نصف گاوداری و مرغداری های ما خالی هستن جناب اقتصاد دان
ارسال نظر
قوانین ارسال نظر
لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.
از ارسال دیدگاه های نا مرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.
لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.
در غیر این صورت، «اقتصاد24» مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.
خواندنی‌ها
خودرو
فناوری
آخرین اخبار

ورود رییس جمهور به ماجرای تداوم گرانفروشی ایرلاین‌ها در پرواز‌های اربعین

امیر تتلو فیلم‌های خیلی خصوصی دنیاجهانبخت را پخش کرد + فیلم

فیلم اصغر فرهادی آبان ماه به سینما‌ها می‌آید

بدبینی در نیویورک در مورد احتمال احیای برجام

حیوان عجیب آزیتا ترکاشوند + عکس

تولید لوازم خانگی ایرانی با قطعات ارزان قیمت چینی/ واردات قطعات لوازم خانگی ممنوع شود

تامین غذا چالش آینده کشور است/ ضرورت تسهیل سرمایه‌گذاری در بخش کشاورزی

عکس دونفره همسر و دختر پژمان بازغی

عوامل سریال گاندو در مسیر پیاده روی اربعین+عکس

صدای ماندگار جنگ درگذشت

جدایی نصفه نیمه ایلان ماسک و همسرش

اعتراف ناخواسته مسئولان به کیفیت واکسن فایزر

آجورلو رسما مدیرعامل استقلال شد

ورود غیرقانونی یک زائر به بی‌راهه‌های مرز مهران فاجعه آفرید

طالبان: با ایران مشکلی نداریم، خواستار توسعه روابط هستیم

شوهرم متوجه ارتباط من و حمید شد و هر روز کتکم می‌زند

صعود شاگردان ناظم‌الشریعه در یک جدال نفس‌گیر

اجباری شدن کارت واکسن در کشور تا سه هفته آینده

مجلس نمایندگان آمریکا خواستار گزارش‌دهی دولت بایدن درباره روابط ایران و چین شد

سلفی خاص با رئیسی در جریان سفر استانی + عکس

واکنش طالبان به خبر بازگشت دختران به مدرسه

ملکیان‌: هیات مدیره استقلال با استعفای مددی موافقت کرد

مصرف این نوشیدنی ناشتا معجزه می‌کند

برخورد خشن محمود فکری با فرهاد مجیدی! + عکس

هدیه جنجالی بازیکن اماراتی برای همسر قایدی+عکس

فیلم/ چطور متوجه سطح اکسیژن بیمار کرونایی شویم؟

ابراز نگرانی یکی از مدیران بانک مرکزی چین درباره رمزارز‌ها

فیلم/ ازدحام شدید زائرین در فرودگاه امام خمینی (ره)

فیلم/ تجمع هزاران زائر در مقابل مرز مسدودشده شلمچه

ویژگی جدید کلاب هاوس برای دعوت دوستان به چت صوتی خصوصی

فیلم/ گزارشگر عرب از حرکت تکنیکی قایدی به وجد آمد

تحلیل تکنیکال چهار نماد بورسی

مقاله علمی واکسن کرونای کووپارس در مجلات معتبر منتشر می‌شود

قیمت خودرو‌های مدیران خودرو امروز

آمریکا و اروپا علیه شرکت‌های فناوری متحد می‌شوند

قیمت انواع تلویزیون ال ای دی

مراقب کلاهبرداری در اینستاگرام باشید