تاریخ انتشار: ۱۲:۳۳ - ۲۳ مرداد ۱۴۰۰

سونامی ساخت و ساز در راه تهران؟

هرچند اعضای شورای ششم تهران و شهردار منتخب تاکید دارند که ساخت و ساز در دوره جدید بر مبنای قانون خواهد بود، اما برخی اظهار نظر‌ها این ادعا‌ها را نقض می‌کند.

ساخت و ساز در تهران

اقتصاد۲۴- فنر ساخت و ساز گسترده باز می‌شود و باغ‌کشی‌های متعدد از نو آغاز می‌شود؛ نگرانی منتقدان از رویکرد شورای ششم است که ترکیبی از مدیران سابق شهری با سابقه تراکم‌فروشی و باغ‌کشی است. مهدی چمران، رییس شورای ششم تهران بار‌ها از توقف ساخت و ساز در باغات و تراکم‌فروشی گلایه کرده و علاوه بر وعده باز شدن راه برای گرفتن مجوز‌های عجیب و غریب برای ساخت و ساز حداکثری، از برنامه این شورا برای دو طبقه کردن بزرگراه امام خمینی (ره) صحبت می‌کند.

در این بین توجیه ساخت و ساز‌های گسترده، مسیر تازه‌ای در اظهار نظر‌های اعضای شورای ششم پیدا کرد؛ به طوریکه میثم مظفر، عضو شورای ششم درباره روند ساخت و ساز در این دوره گفته است: «قاعده فقهی حق آفتاب بر منازل حفظ شود و هر جایی که حق آفتاب را از ملک مقابل سلب می‌کند، مبنای ارتفاع قرار گیرد. این قاعده یک نعمت الهی است که بر اساس قواعد و جریان خلقت خداوند حکیم آن را در نظر گرفته و نباید نعمت خدادادی خط آفتاب را از خانه‌ها سلب کنیم و در عین حال نباید دیدگاه بسته‌ای داشته باشیم و در جایی که با تعداد طبقات، حق آفتاب حفظ می‌شود و حقوقی از حقوق عمومی دیگران تضییع نمی‌شود، منجر به کاهش طبقات نشویم.»

مظفر ضمن نشان دادن چراغ سبز به افزایش ساخت و ساز و تراکم‌فروشی در این دوره مدیریت شهری توضیح داده بود: «اگر فناوری و تکنولوژی ساخت به ما اجازه داد و حق آفتاب منازل حفظ شد چه ایرادی دارد که تعداد طبقات بالایی هم اجازه ساخت بدهیم، اما در جایی که خط آفتاب از ملک مقابل سلب می‌شود باید تابع محدودیت باشیم و اجازه ندهیم که این نعمت خدادادی از ساکنان منازل سلب شود.»

هرچند نمی‌توان متوجه اظهارنظر مظفر در توجیه پیشنهاد‌ش شد، اما همزمان برخی اظهار نظر‌ها از دیگر اعضای شورا همانند او و چمران، حکایت از آن دارد که سونامی ساخت و ساز گسترده در راه تهران است. به طوریکه جعفر تشکری هاشمی مصوبه برج باغ را که به گفته اعضای شورای پنجم باعث نابودی ۱۲۸ هکتار از باغات تهران شد را مصوبه‌ای می‌داند که باغات را حفظ کرده است.


بیشتر بخوانید: مترو را محسن هاشمی ساخت نه قالیباف/ شرط رسیدگی به پرونده‌های قالیباف


در عین حال نادعلی دیگر عضو شورا نیز معتقد است با کوتاه کردن مسیر صدور پروانه، پمپاژ پول به مدیریت شهری اتفاق خواهد افتاد؛ این یعنی شهرداری و دوره جدید مدیریت شهری نیز همانند دوره‌های گذشته «با شدت کمتر در دوره پنجم» باز هم بر کسب درآمد صرفا از ساخت و ساز تاکید دارد؛ نگرانی که شهردار منتخب و اعضای شورای ششم آن را رد کرده و می‌گویند فنر ساخت و ساز باز می‌شود، اما درست و بر مبنای طرح جامع و تفصیلی.

علیرضا زاکانی، شهردار منتخب تهران پیشتر گفته بود: «فنر ساخت و ساز باز می‌شود، اما فنر ساخت و ساز درست باز می‌شود، ساخت و سازی که منطبق با قانون و اسناد موجود زمینه رونق ساخت و ساز را ایجاد می‌کند درست است و شهرداری باید این کار را بکند.»

بیشتر بخوانید: افزایش گتره‌ای پست‌های سازمانی در شهرداری تهران عملی می‌شود؟ / حذف مصوبه ادغام معاونت منابع انسانی و برنامه‌ریزی شهرداری

به گفته او، اما گاهی موضوع تعرض به باغات و خروج از ضوابط شهرسازی است که غلط است؛ لذا هم ساخت و ساز رونق پیدا می‌کند و هم جلوی بی‌ضابطه‌گی و عبور از ضوابط شهرسازی و تعرض باغات گرفته خواهد شد.

تاکید بر ساخت و ساز گسترده و پمپاژ پول زیاد به شهرداری

علیرضا نادعلی نیز در پاسخ به این پرسش که آیا فنر ساخت و ساز در تهران با روی کار آمدن زاکانی و شورای ششم باز می‌شود یا خیر می‌گوید: آقای زاکانی معتقدند که بعضی از مانع‌زدایی‌ها برای ساخت و ساز بدون این که دچار هرج و مرج و تراکم فروشی و شهر فروشی شویم در ساخت و ساز باید اتفاق بیفتد تا مجددا دچار رونق شود.

او ادامه می‌دهد: گاهی بیش از یک سال طول می‌کشد تا فردی پروانه ساخت بگیرد و اگر این روند را به دو هفته تا یک ماه برسانیم ساخت و ساز زیاد شده و پول زیادی پمپاژ می‌شود.

این عضو شورای ششم شهر تهران در پاسخ به این پرسش که آیا پمپاژ پول زیاد، شهرداری زاکانی را دوباره به سمت اجرای مگاپروژه‌ها می‌برد؟ تاکید می‌کند: ایشان نگاه بلندی دارد و معتقد است اگر ظرفیت و استعداد‌های بودجه اجازه دهد باید برای مگاپروژه‌ها فکر داشت. اینکه بگوییم، چون در حال حاضر منابع ناقص است مگاپروژه‌ها را فراموش کنیم ما را دوباره به خمودگی چهارسال گذشته می‌برد که شهر درگیرش بود. اگر از راه‌های خلاقانه به تامین درآمد برسیم، می‌توانیم در مگاپروژه‌ها اتفاقات جدیدی رقم بزنیم.

در دوره پنجم درخت برای مردم تهدید فرض می‌شد

جعفر تشکری هاشمی، دیگر عضو شورای ششم نیز در اینباره می‌گوید: ما یک معیار داریم و آن هم طرح جامع و طرح تفصیلی شهر است و هر ساخت و سازی باید بر پایه این دو سندن بالادستی انجام شود.

او ادامه می‌دهد: اینکه بگوییم شهر نفروشی کردیم و مثلا کسی می‌خواهد خانه اش را بسازد بگوییم به او پروانه ندادیم یک موضوع غیر معقول است و به نظر من فقط یک ادعا از سوی گذشته‌گان بوده است. مگر می‌شود به کسی که می‌خواهد ملکش را بازسازی کند یا از نو بسازد بگوییم نمی‌خواهیم شهر فروشی کنیم؟! کسی که کاربری ملکش مسکونی است شهرداری باید به او اجازه دهد.

هاشمی اضافه می‌کند: اینکه خلاف طرح تفصیلی اجازه داده خواهد شد و هر کس هر کاری دلش خواست کند و یک آشفته بازار راه بیفتد حرف غلطی است و شورای ششم هرگز این اجازه را نخواهد داد.

این عضو شورای ششم در پاسخ به پرسشی مبنی بر تمایل دوره جدید مدیریت شهری به ساخت و ساز در باغات، می‌گوید: در گذشته مصوبه‌ای داشتیم که به استناد آن باغات حفظ می‌شدند، اما در این چند سال درخت و باغ به یک تهدید تبدیل شد و این تهدید نتیجه‌اش یا فساد یا خشک شدن باغات بود.

تشکری در پاسخ به این پرسش که مصوبه برج باغ در عمل از باغات حفاظت نکرد، اظهار می‌کند: من نمی‌گویم بار دیگر شبیه آن اجرا شود، می‌گویم شورا باید فکر و برنامه ریزی‌اش در این راستا باشد که درخت برای مردم تهدید فرض نشود. در این شورا به گونه‌ای مصوبه داشته باشیم که اشتیاق کاشت درخت به وجود بیاوریم نه اینکه همیشه مردم به درخت به عنوان یک غده سرطانی در ملکشان نگاه کنند.

او می‌گوید که؛ حتما در روز‌های آینده درباره تغییر مصوبه فعلی خانه باغ جلساتی برگزار خواهد شد تا درختان برای مردم تهدید تلقی نشده و فرصت باشند.

مبنا، طرح جامع و تفصیلی است

مهدی قائمی دیگر عضو شورای ششم تهران نیز در پاسخ به پرسشی مبنی بر تبدیل تهران به کارگاه عمرانی در سال‌های آینده، به طرح‌های جامع و تفصیلی به عنوان سند عملیاتی مدیریت شهری اشاره کرده و می‌گوید: اگر تهران بزرگراه بیشتر می‌خواهد یا ظرفیتی باید تکمیل شود، مدیریت شهری وظیفه دارد که آن‌ها را تکمیل کند. البته راه‌های قانونی برای بازنگری طرح‌های فوق نیز وجود دارد.

او درعین حال معتقد است؛ اگر هوشمندسازی اتفاق بیفتد اساسا ترددی صورت نخواهد گرفت که نیازمند ایجاد برخی خدمات باشیم.

 

منبع: جامعه ۲۴

ارسال نظر
قوانین ارسال نظر
لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.
از ارسال دیدگاه های نا مرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.
لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.
در غیر این صورت، «اقتصاد24» مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.
خواندنی‌ها
خودرو
فناوری
آخرین اخبار

سرطانی خطرناک که با سرماخوردگی اشتباه گرفته می‌شود

شستا ۱۷ شرکت را تا سال آینده عرضه اولیه می‌کند

بروز برخی مشکلات برای جایگاهداران در پی عبور از سقف تراکنش‌های بانکی

با مصرف این مواد غذایی سیگار را ترک کنید

پروانه اشتغال مهندسان دارای تعارض منافع تعلیق می‌شود+جزئیات

تیم جدید وزارت خارجه را بهتر بشناسیم

سهام می‌تواند جایگزین سکه در مهریه شود؟

۵ دلیل افزایش قیمت تخم مرغ

دلیل تیراندازی در خیابان دانشگاه اعلام شد

هنرمندانی که در میان ۱۰۰ چهره تاثیرگذارِ نشریه تایم جای گرفتند

جذابیت رمزارزها برای حضور معامله گران با انگیزه پول‌شویی و قاچاق/ ریسک بالا و بی‌ثباتی ارزش بیت‌کوین

ویزای عراق در فرودگاه امام خمینی (ره) صادر نمی‌شود

هانیه توسلی: مردم مالک را به خاطر جواد عزتی دوست داشتند

نیویورک به سمت طرح ترافیک می‌رود همچون تهران!

باز شدن درب ورزشگاه آزادی به روی تماشاگران

فرانسه حدود ۳ هزار کادر درمان خود را به‌دلیل امتناع از دریافت واکسن کرونا تعلیق کرد

سازمان همکاری شانگهای، روابط دریایی ایران را تقویت می‌کند؟

نحوه بازنشستگی زنان شاغل در شرایط کرونایی اعلام شد

آخرین آمار فوتی‌ها و مبتلایان به کرونا در کشور امروز پنجشنبه ۲۵ شهریور ۱۴۰۰

مستاجران برای اجاره خانه در منطقه سهروردی تهران چقدر هزینه کنند؟

دستگیری عامل شایعه‌پراکنی بمب‌گذاری در اهواز

حداقل سن واکسیناسیون کرونا ۳سال کاهش یافت

گرانفروشی پرواز‌های اربعین در آژانس‌های حج و زیارت!

برای همکلاس سال‌های دور، برادرم احمد مسعود

سامانه ثبت‌نام اربعین دوباره باز شد

تیم ملی ایران، رتبه نخست آسیا را پس گرفت

مرد سه هزار یورویی در تهران بازداشت شد

طرح فروش اقساطی آپارتمان، دریاچه چیتگر تهران

هفت تیر کشی به نام حسن رعیت

پرهیز از صدور قرار بازداشت موقت

زاکانی: بلیت مترو باید ۲۰هزار تومان باشد

خروج ۲ میلیون تن کالای اساسی از بنادر تا ۱.۵ ماه آینده

بازداشت یکی دیگر از اسرای فراری فلسطین

کشف اسکلت عشاق ۱۵۰۰ ساله در گورستان چینی‌ها +عکس

لیز تراس وزیر خارجه جدید بریتانیا شد

بورس اروپا و آسیا ریخت

ابراهیم رئیسی و نسرین ستوده در ۱۰۰ چهره تایم