تاریخ انتشار: ۱۶:۴۵ - ۲۵ مرداد ۱۴۰۰

روش‌هایی برای ترک عادات زشت همسر

وقتی دو نفر با هم ازدواج می‌کنند مسلما برخی رفتار و عادت هایشان برای همسرشان خوشایند نیست که باید سعی کنند آن‌ها را اصلاح کنند، اگر می‌خواهید بدانید چطور می‌توانید به ترک عادات زشت همسرتان کمک کنید، با ما همراه شوید.

ترک عادات زشت همسر

اقتصاد۲۴- ابرخی عادت‌های اشتباه وجود دارد که میتواند برای همسرتان زشت و زننده باشد و حتی ادامه دادن به این عادت‌ها و ترک نکردن آن‌ها، ممکن است منجر به نابودی ازدواجتان شود.

زوجین در روز‌ها و ماه‌های اول ازدواج به دلیل هجوم هورمون‌ها به بدنشان توانایی تطبیق پذیری بالایی دارند بنابراین اگر عادت رفتاری خاصی در همسرتان مشاهده می‌کنید که برایتان زننده است و خوشایند نیست، به جای خجالت کشیدن با مهربانی از او بخواهید که آن را تغییر دهد. مسلما تغییر عادت‌های زشت همسر در ۶ ماه اول رابطه بسیار راحت‌تر از سال‌های بعدی است که دیگر تحمل رفتارش را ندارید.

برخی عادت هاست که برای سلامتی خود فرد مضر است و از سویی به شدت شما را آزرده می‌کند مثلا سیگار کشیدن و ناخن جویدن که نیاز به همراهی قدم به قدم مانند یک دوست دارد. از آن جا که عادت‌ها یک شبه ایجاد نشده اند بنابراین نباید توقع داشته باشید یک شبه ترکشان کند.

برخی عادات زشت همسر:

جلوی مهمان‌ها دست در بینی یا گوشش می‌کند.

- وارد خانه که می‌شود به جای شستن جوراب‌ها به همراه دست و صورتش، جوراب هایش را گوشه خانه پرت می‌کند.

- لباس هایش را به جای آویزان کردن از چوب لباسی وسط اتاق پرت می‌کند.

- پاهایش را روی میز می‌گذارد.

- صبح‌ها تخت را مرتب نمی‌کند.

- در شامپو یا خمیر دندان را بعد از استفاده نمی‌بندد.

شاید این عادت‌ها برای خود فرد طبیعی باشد و اصلا آن‌ها را ناپسند ندارد، ولی برای طرف مقابل ناخوشایند بوده و تکرار آن منجر به خورد شدن اعصاب طرف مقابل و در نتیجه بالا گرفتن بحث و ایجاد دعوا شود.

تکنیک‌های ترک عادات زشت همسر

آیا شما هم از عادت‌های ناپسند همسرتان شاکی هستید؟ تا به حال چند بار به او تذکر داده اید، توضیح داده اید، طعنه زده اید، ولی مشکلتان حل نشده؟

به خاطر عادت‌های زشت همسرتان چند بار جلوی جمع خجالت کشیده اید و در تنهایی به او تذکر داده اید یا در جمع به او یادآور شده اید، ولی اثری نداشته است؟

بهتر است روش خودتان را تغییر دهید تا بتوانید به همسرتان کمک کنید عادت‌های زشت خودش را ترک کند و آرامش را به روح و روان شما و ازدواجتان باز گرداند.

با خودتان منطقی فکر کنید

در اولین قدم باید با خودتان کاملا منطقی و عادلانه فکر کنید آیا شما وسواس دارید یا عادت همسرتان واقعا ناخوشایند است. شما نسبت به تمیزی و نظم وسواس دارید یا همسرتان عادت غیربهداشتی دارد و شلخته است.

برای رسیدن به نتیجه بهتر باید چند سوال از خودتان بپرسید:

• آیا تمیز نبودن و بی نظمی در جا‌های دیگر هم شما را مضطرب می‌نماید؟

• آیا زمانی که عادت بد همسرتان را برای دیگران تعریف می‌کنید، در باره ناخوشایند بودن رفتارش با شما موافقند یا می‌گویند زیادی به او گیر می‌دهی.

• اگر پاسخ این سوالات با تفکر اولیه شما مخالف است بنابراین به احتمال زیاد عادت همسرتان زیاد هم ناخوشایند نیست و شما نسبت به رفتار او دچار وسواس فکری شده اید.


بیشتر بخوانید: مقرارتی برای زن‌ و شوهر‌ها که بهتر است بدانند


برای ترک عادات زشت همسرتان صبور باشید

اگر از عادت بد همسرتان حرص میخورید و عصبانی می‌شوید ابتدا خودتان را آرام کنید و بعدا برایش توضیح دهید عادت بدش چه تاثیری روی روحیه شما می‌گذارد و نتیجه رفتارش را و دلیل این که می‌خواهید آن را ترک کند، برایش توضیح دهید.

تغییر یک طرفه امکان پذیر نیست، هر دوی شما باید به فکر ایجاد تطابق بین خودتان باشید. اگر به تازگی ازدواج کرده اید باید بدانید که ۶ ماه تا یک سال اول زندگی، همسر شما توانایی انعطاف پذیری بسیار بالایی دارد بنابراین سعی کنید زیادی با هم خودمانی نشوید و شلختگی و بی نظمی را وارد زندگی خودتان نکنید و یک سری رفتار و نظم و ترتیب را از همان ابتدا در خانه و نوع رفتارتان تعریف کنید تا برای هر دو شما تبدیل به عادت شود.

شما دیگر مجرد نیستید و مسلما هر دوی شما رفتار‌هایی دارید که برای همسرتان ناخوشایند است و باید روی هماهنگ شدن با هم کار کنید و هر دو با آغوش باز به استقبال تغییراتی بروید که باید برای کنار هم ماندن در خودتان ایجاد کنید و با بازخورد نشان دادن به این عادت‌ها کم کم هر دو عادت‌هایی که برای همسرتان ناخوشایند است را کنار گذاشته و عادت‌هایی که برای او خوشایند است را تقویت کنید.

ترک عادات زشت همسر

با همسرتان همدلی کنید

یادتان باشد که فضای تربیتی همسر شما متفاوت بوده است و عادت هایش در طولانی مدت در بستر خانواده شکل گرفته است. شما ریشه عادت زشت همسرتان را پیدا کنید تا بتوایند با همدلی و همفکری با او، رفتارش را تعدیل کنید. همسرتان برای اذیت کردن شما این کار‌ها را انجام نمی‌دهد بلکه صرفا از روی عادت دارد رفتار اشتباهش را تکرار می‌کند.

همه ما عادت‌های بدی داریم، به او نشان دهید که می‌دانید ترک عادت چقدر سخت است و انتظار معجزه یک شبه از او ندارید. طوری رفتار نکنید که مردانگی اش زیر سوال برود و احساس بچگی کند.

دلایل رفتارش را پیدا کنید

برخی عادت‌ها کاملا به صورت ناخودآگاه ایجاد می‌شوند و میتواند نتیجه استرس و خستگی باشد. باید علت عادت او را پیدا کنید تا بتوانید برای همیشه این عادت ناخوشایند را از بین ببرید. هنگامی که در حال انجام عادت بدش است او را زیر نظر بگیرید و ببیند چه حسی دارد تا بتوانید علت آن را پیدا کنید.

نقش پدر و مادرش را ایفا نکنید

سخت گیری بیش از حد یا طعنه و کنایه زدن ممکن است در کوتاه مدت جواب بدهد، ولی در بلند مدت باعث می‌شود که همسرتان از زیر بار نظم و تمیزی خانه شانه خالی کند. از سویی دیگر اگر تصحیح اشتباهات او را بر عهده بگیرید مثلا در خمیردندان را خودتان ببندید و هر روز تخت را مرتب کنید همسرتان با تبعات کارش روبرو نخواهد شد و به شلختگی ادامه خواهد داد.

به همسرتان برچسب نزنید

سعی کنید به دلیل عادت‌های ناخوشایند همسرتان به او برچسب‌هایی از جمله: بی مسئولیت، بی توجه، شلخته و تنبل، نزنید. برچسب زدن باعث گارد گرفتن فرد می‌شود و سعی میکند تلافی کند و رابطه عاطفیتان را ضعیف می‌کند و منجر به بحث و دعوا می‌شود و شما در یک کل کل بی پایان گرفتار می‌شود. بهتر است احساس ناخوشایندی که از رفتارش به شما دست می‌دهد را محترمانه به او بگویید.

به او نشان دهید که این عادت برای خودش هم بد است

خیلی از افراد متوجه نیستند که عادت هایشان می‌تواند چه تاثیر بدی روی شخصیتشان بگذارد و دید دیگران را نسبت به آن‌ها تغییر دهد یا از نظر سلامتی برای او مشکل ساز شود و این شمایید که باید عواقب رفتارش را به او نشان دهید.

به او نشان دهید که کمترین نتیجه تغییر رفتارش حال خوب شما و در نتیجه حال خوب زندگیتان است.

یک عادت خوب را جایگزین کنید

برخی عادت‌های قدمی از بین نمی‌روند و باید چیز دیگری را جایگزینشان کنید مثلا اگر همسرتان عادت به پرخوری دارد سعی کنید در قدم اول او را مجاب کنید به جای خرید و نگهداری انواع اسنک و کیک و شیرینی، یک ظرف میوه را روی میز بگذارد و هر موقع هوس خوردن داشت، میوه بخورد یا اگر میخواهید ناخن نجود، او را سرگرم انجام کاری دیگر کنید.منبع: بیتوته

ارسال نظر
قوانین ارسال نظر
لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.
از ارسال دیدگاه های نا مرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.
لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.
در غیر این صورت، «اقتصاد24» مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.
خواندنی‌ها
خودرو
فناوری
آخرین اخبار

پیمان کیا مدیر ارشد سابق سازمان امنیت سوئد به اتهام جاسوسی برای ایران بازداشت شد

خزعلی: جوانان ایران فعل ما می‌توانیم را به جهان ثابت کردند

کنایه مهدی پاشازاده به جنجال‌های استقلال

مشارکت متخصصان ایرانی در تدوین استاندارد‌های فناوری اطلاعات

جاماندگان سهام عدالت چه کسانی هستند؟

فیلم/ لحظه گرفتن سارق به روش جکی چان

نوسانات دوج کوین چگونه است؟

کلیه چه کسانی مستعد سنگ‌سازی است؟

سبزپوشی آیفکس در نخستین شنبه پاییز

توافق احمد مسعود با یک شرکت لابی‌گر آمریکایی

در مقابل طالبان تسلیم نمی‌شویم

دیپلمات چینی آمریکا را به حمله هسته‌ای تهدید کرد

هوای تهران خنک و غبارآلود می‌شود

جو بایدن متهم به فرار مالیاتی شد

احتمال بازگشت یک استقلالی

۵۱درصد فرانسوی‌ها دیگر به خدا باوری ندارند

رشد عجیب خرید خانه توسط ایرانی‌ها در ترکیه

مبادله دختر مدیر هوآوی با دو گروگان کانادایی در چین

۲۵ سالگی تصویب پیمان منع جامع آزمایش هسته‌ای

کشف تصادفی کهکشان‌های مخفی متعلق به عصر سپیده‌دم کیهانی

دلار و طلا در پاییز ۱۴۰۰ ارزان می‌شوند؟

طرز تهیه ترشی سبزیجات؛ فوری و خوشمزه

روایت رئیس جمهوری تاجیکستان از «بحران انسانی» در پنجشیر

فیلم/ مرز شلمچه به روی زائران اربعین باز شد

پیشنهاد اتحادیه اروپا برای تعیین گزارشگر ویژه حقوق بشر در افغانستان

مادران بارداری که واکسن می‌زنند نوزادشان هم واکسینه می‌شود

انتخابات آلمان و پیشتازی چپ‌ها

رشد ۳۵ هزار واحدی شاخص کل

(تصاویر 16+) طالبان چهار نفر را در ملاءعام اعدام کرد

سازه اصطبل‌های سوارکاری کیش تکمیل می‌شود

جنجال قرارداد زیردریایی‌های اتمی ادامه دارد

آمریکا اجازه تراکنش مالی با طالبان و شبکه حقانی را صادر کرد

ایران: به زودی به مذاکرات احیای برجام بر می‌گردیم، آمریکا: به زودی چه معنایی دارد؟

رئیسی: فعالیت آزمایشی سامانه هوشمند کنترل کرونا آغاز شود

فیلم/ درخواست جالب شهروند تهرانی از رئیس جمهور

مدیریت جنگ در دفاع مقدس می‌تواند از موضوعات مهم رساله دکترا باشد

فیلم/ آواز خواندن هواداران بر سر مزار شجریان در سالروز تولدش