تاریخ انتشار: ۱۶:۰۰ - ۲۱ شهريور ۱۴۰۰

برکناری امام جمعه لواسان؛ هزینه سنگین افشاگری یا اختلاف درونی؟

برکناری حجت الاسلام لواسانی امام جمعه لواسان حواشی بسیار زیادی داشت. صبح امروز شورای سیاستگذاری ائمه جمعه به این حواشی پاسخ داده، اما این پاسخ، حاشیه‌های جدیدی ایجاد کرده است.

برکناری امام جمعه لواسان؛ هزینه سنگین افشاگری یا اختلاف درونی؟

اقتصاد ۲۴- با اینکه در چند سال گذشته و بعد از مسئولیت گرفتن محمدجواد حاج علی اکبری به ریاست شورای سیاستگذاری ائمه جمعه، چند امام جمعه با سابقه در کلانشهر‌ها تغییر کردند، اما تعییر هیچکدام به اندازه تغییر امام جمعه لواسان خبرساز نبوده است. حتی وقتی امام جمعه سابق زاهدان به صراحت رفتار علی اکبری را نقد کرد، این انتقاد او بازتاب رسانه‌ای نداشت.

هفته گذشته خبر رسید که سعید لواسانی امام جمعه لواسان تغییر می‌کند. موضوع در ابتدا خبر مهمی به نظر نمی‌رسید، اما بعد مشخص شد سیدسعید لواسانی همان فردی است که طی سال‌های گذشته، گروه اصولگرای موسوم به عدالتخواهان را در لواسان همراهی می‌کرده و احتمالا اطلاعاتی درباره ساکنان ویلا‌های بزرگ این منطقه در اختیار آن‌ها قرار می‌داده است.

در سال‌های گذشته اسامی برخی از سیاستمداران ایران به خاطر ویلا‌های مجلل در لواسان در رسانه‌های اصولگرا منتشر شد. سرلشکر فیروزآبادی یکی از این افراد بود که بعد از افشاگری، از ریاست ستاد کل کنار رفت و چند هفته پیش در انزوا درگذشت. دختر نعمت زاده وزیر صنایع روحانی دیگر چهره‌ای بود که ویلاسازی او در لواسان مورد توجه قرار گرفت و به تخریب قسمتی از ویلای او منتهی شد. ویلای داماد شمخانی و از همه مهمتر ماجرا‌های مربوط به پرونده اکبر طبری درباره رفقایی که لواسان را به نام او می‌زنند، موجب شد ویلاسازی رانتی در این منطقه مورد توجه افکار عمومی قرار بگیرد؛ هرچند تنها گزارش‌هایی که از این منطقه منتشر می‌شد، در اختیار گروه عدالتخواه بود.

اکثر این افراد هم بعد از این افشاگری‌ها، از مسئولیت‌هایی که داشتند عزل می‌شدند و عموما منزوی می‌شدند. مسیری که ناطق نوری در انتها و آملی لاریجانی در ابتدای آن قرار دارند. حالا، اما عدالتخواه‌ها، گروهی هستند که بیشترین نگرانی را از عزل امام جمعه لواسان دارد.

خود لواسانی هفته گذشته در صفحه اینستاگرام خود نوشته «راه انقلاب اسلامی و آرمان‌های امام عزیز ما با مشارکت مردم، تحقق عدالت اجتماعی، مبارزه بی‌ملاحظه با فساد به نتیجه می‌رسد و این مهم در درجه اول وظیفه روحانیت انقلابی است.» او بعد از برکناری هم در صفحه توییتر خود نوشته بود «به بنده ایراد می‌گرفتند که تو امام جمعه متعارفی نیستی. گفتم: خودم انتخاب کردم که از این کلیشه‌ها بیرون باشم. من انقلابی وفادار به اهداف امام هستم، به این دلیل باید سد محافظه‌کاری خیال‌پردازانه و مصلحت‌اندیشی خانمان‌سوز را می‌شکستم.»


بیشتر بخوانید: مرگ‌های لاکچری در قبر‌هایی طلاکوب شده


امام جمعه لوسان البته از دایره نیرو‌های انقلابی خارج نشده است چنانچه هنوز شبکه افق به صورت زنده صحبت‌های او را پوشش می‌دهد یا رادیو مستقیما مسئولان را به خاطر برکناری امام جمعه بازخواست می‌کند و با او درباره دلایل برکناری‌اش گفتگو می‌کند البته حتما به نحوی برنامه ساخته می‌شود که حق با لواسانی است.

با توجه به حمایت‌های جانبی از لواسانی، به نظر می‌رسد این برکناری، یکی از شکاف‌های ایجاد شده بین جریان‌های مختلف قدرت باشد؛ چنانچه اعتراضات حامیان این امام جمعه بازتاب زیادی در خبرگزاری‌های رسمی اصولگرا دارد.

خبرگزاری‌های اصولگرا خبر داده‌اند که همزمان با اقامه آخرین نماز جمعه توسط حجت الاسلام سیدسعید لواسانی امام جمعه سابق لواسان، جمعی از دانشجویان دانشگاه‌های تهران در اعتراض به تصمیم شورای سیاستگذاری ائمه جمعه کشور برای برکناری امام جمعه لواسان در مصلی این شهر حضور یافتند.

فارس نوشته «جمعی از دانشجویان و روحانیون عدالت‌طلب که بیش از ۱۰۰ نفر بودند و به گفته مردم لواسان از اهالی این شهر هم نبودند، با به دست گرفتن پلاکارد‌هایی با محتوای (نماز جمعه یک عبادت سر تا پا سیاسی است)، (لواسان را حیات خلوت زمین‌خواران نکنید)، (از رحیم‌پور ازغدی تا سید سعید لواسانی حذف صدای عدالت خواهان)، (حذف صدای عدالت از لواسان)، (راه زمین خواران را هموار نکنید)، (نماز جمعه جایگاه امر به معروف و نهی از منکر است نه تقویم‌خوانی) و (محافظه‌کاری قتلگاه انقلاب است) اعتراض خود را نسبت به تصمیم شورای سیاستگذاری ائمه جمعه کشور اعلام کردند.

بعد از این حواشی شورای سیاستگذاری ائمه جمعه در بیانیه‌ای، درباره حواشی مربوط به «تغییر امام جمعه لواسان» توضیحاتی منتشر کرد و نوشت «انتقادات از مرز نقد منصفانه عبور کرده و به قضاوت بدون پشتوانه اخبار و اطلاعات کشیده شده است.»

در این بیانیه با اشاره به اینکه اطلاع‌رسانی درباره عملکرد ائمه محترم جمعه در فضای عمومی، نه به مصلحت و نه مقدور است، از تعلل امام جمعه لواسان در تشریح دلیل عزل خود گلایه شده و دلایل این جابجایی را اینطور آورده است: «عدم سکونت امام جمعه در منطقه، بی‌توجهی به سایر مسائل به جز ساختمان‌سازی مخصوصا روستا‌های محروم، توجه به مقوله‌هایی مانند تقویت جبهه فرهنگی و رفع آسیب‌های اجتماعی و...»

محمد صدوقی نوشته «این بیانیه البته بیش از اینکه اقناع‌کننده باشد، نماد سلیقه‌گرایی است. بر اساس استدلال‌های مطروحه ۱۰۰ امام جمعه دیگر هم باید برکنار شوند، چرا فقط لواسانی برکنار شد؟»

علی قلهکی از فعالان امنیتی توییتر هم از نحوه برکناری لواسانی انتقاد کرده و نوشته «بیانیه ستاد سیاست گذاری ائمه جمعه آنهم چند روز بعد از خبر برکناری حجت‌الاسلام لواسانی، فضا را مبهم‌تر کرد!‌ای کاش یک ویدئو خود حجت الاسلام علی اکبری منتشر می‌کردند و صفر تا صد ماجرا توضیح می‌دادند. محافظه‌کاری برد!»

جلال خالقی نیز نوشت: «چندسال قبل که آقای علی اکبری رئیس شورای سیاستگذاری ائمه جمعه شد، چه ذوقی کرده بودیم که این مجموعه به شدت رخوت‌زده جان تازه‌ای خواهدگرفت و نمازجمعه همچون دهه ٦٠ پاتوق جوان‌هاخواهد شد. گذر ایام، اما نشان داد در عافیت‌طلبی و جانب احتیاط روی اسلاف را سفید کردند.»

نکته جالب بیانیه شورای سیاستگذاری ائمه جمعه این است که تلویحا اینگونه انتقاد شده که چرا امام جمعه فقط به ویلاسازی‌های غیرقانونی انتقاد دارد و اگر انتقادی دارد، باید آن را در بخش‌هایی دیگر انجام دهد! مخاطبان بهتر درک خواهند کرد معنای این جمله چیست و نیازی به توضیح بیشتر ندارد.


بیشتر بخوانید: چالش امامان جمعه؛ از سفر انگستان تا شنیدن مشکلات مردم با لباس مبدل + جدول


لواسانی خودش گفته دلیل برکناری‌اش را نمی‌داند و فقط او به او گفته‌اند امام جمعه نرمالی نیست. او همچنین گفته به او گفته‌اند «زمانی که شما کارمند یک نهاد هستید و به شما می‌گویند، دیگر نباشید، می‌بایست کناره‌گیری کنید.»

از یکسو نمی‌توان تاثیر مسائل اقتصادی را نادیده گرفت و از سوی دیگر باید این تحلیل را افزود که ظاهرا در مبارزه با فساد دست زیاد شده و مدعیان آن روز به روز بیشتر شده‌اند. در سال‌های گذشته برخی اصولگرایان تلاش زیادی داشتند تا پرچم مبارزه با مفاسد اقتصادی را از جریان‌های مستقل بگیرند و خود متولی آن باشند. با این حال، اکنون که تمام ارکان حاکمیت دست جریان اصولگرا قرار دارد، این خواسته حالا مدعیان زیادی پیدا کرده و احتمالا به زودی با چالش‌های جدی‌تری هم مواجه شود.

منبع: رویداد24
ارسال نظر
قوانین ارسال نظر
لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.
از ارسال دیدگاه های نا مرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.
لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.
در غیر این صورت، «اقتصاد24» مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.
خواندنی‌ها
خودرو
فناوری
آخرین اخبار

نماینده مجلس: دختر ۱۳ساله کودک همسر نیست

جک دورسی به صورت رسمی استعفا داد

پایان نشست افتتاحیه کمیسیون مشترک برجام

دوست شوهرم به زور به من تجاوز کرد

انتشار خبر نامزدی خانم بازیگر در اینستاگرام

وزیر ارتباطات نسخه جدید طرح صیانت را با مهر محرمانه به رئیس مجلس داد

آغاز نشست کمیسیون مشترک برجام در وین

نگاهی به درآمد ۸ ماهه "تملت"

القاصی مهر رئیس کل دادگستری تهران شد/ صالحی دادستان جدید تهران

زن رشتی مرده بود که ناگهان زنده شد/ اورژانس در شوک

ترکیب پرسپولیس مقابل نفت مسجدسلیمان

تعیین غرامت ۲۰۰ میلیون یورویی به نفع دو بانک ایرانی

مادری که بعد از نماز گربه‌اش را بغل می‌کند

اسرائیل در حال تقویت نیرو‌های نظامی برای اجرای احتمالی پلان B آمریکا علیه ایران

آیا قدرت خرید ریال با افزایش حقوق و دستمزد ترمیم می‌شود؟

خالکوبی عجیب بهاره رهنما + عکس

علائم ابتلا به سویه اومیکرون چیست؟

بریتانیا و اسرائیل: برای جلوگیری از دستیابی ایران به سلاح هسته‌ای شب و روز تلاش می‌کنیم

فرانسه از بریتانیا خواست برای جلوگیری از حوادث مانش مسیری قانونی برای مهاجرت ایجاد کند

چرا قضات همچنان حکم تبعید صادر می‌کنند؟

برنج کیلویی چند؟

از دست رفتن بازار تاجیکستان به دلیل حضور مخالف دولت در ایران

فیلم/ جشن تولد و مراسم یادبود مهرداد میناوند

سویه اومیکرون کرونا؛ ژاپن مرز‌های خود را به روی تمام مسافران خارجی می‌بندد

افروختن ۶۰۰۰ شمع در برلین در همبستگی با پناهجویان گرفتار در مرز بلاروس و لهستان

امارات مجازات برخی از قوانین مربوط به مواد مخدر را کاهش می‌دهد

خواب نامنظم چه عوارضی دارد؟

موافقت رهبرانقلاب با استعفای آیت الله جنتی

فیلم/ شیوه جدید رشوه به مدیران با بیت کوین!

استقبال رئیسی از حل مشکلات ترانزیتی با باکو؛ علی‌اف: کریدور زنگه‌زور را تمام شده بدانید

ترکیب استقلال مقابل صنعت نفت

فیلم/ یک سرباز، قهرمانانه این زن را نجات داد

فیلم/ کبد چه موقع به پاکسازی نیاز دارد؟

دولت‌هایی که به جنگ اعتراضات مردمی می‌روند شکست می‌خورند

نادری: عذرخواهم

پاکستان بازار خرما را از ایران گرفت!

آخرین آمار فوتی‌ها و مبتلایان به کرونا در کشور امروز دوشنبه ۸ آذر ۱۴۰۰