تاریخ انتشار: ۱۳:۳۱ - ۲۲ شهريور ۱۴۰۰
تعداد نظرات: ۱ نظر
ضرورت حمایت از تولیدات داخلی

لوازم خانگی وارداتی دوباره به بازار می‌آیند؟

ضرورت حمایت از تولید لوازم خانگی داخلی و شرایط واردات محصولات خارجی مطرح و بررسی شد.

لوازم خانگی

اقتصاد ۲۴- غزنوی سخنگوی انجمن تولیدکنندگان لوازم خانگی و پورابراهیمی رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس با حضور در برنامه گفت و گوی ویژه خبری ۲۱ شهریور ماه به بررسی ضرورت حمایت از تولید لوازم خانگی داخلی پرداختند.

محمدرضا پورابراهیمی رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس با با اشاره به عدم وجود سند استراتژیک توسعه در کشور اظهار کرد: صنعت لوازم خانگی از مزیت خوبی برخوردار است. طی سال‌های اخیر دانش تخصصی بومی شده است، باید بتوانیم در این عرصه استاندارد‌های منطقه‌ای را کسب کنیم و به عنوان تولید کننده مهم مطرح شویم.

وی با اشاره به اینکه کشور‌های اطراف ما از ظرفیت هایمان استفاده می‌کنند افزود: شاهد واردات قاچاق گونه لوازم خانگی هستیم که به تولید کشور ضربه وارد می‌کند لذا فقدان راهبرد مشخص در حوزه استراتژی صنعتی را شاهد هستیم.

پور ابراهیمی ادامه داد: از طریق ایجاد رویکرد‌های مشترک با کشور‌های همسایه و شرکت‌های مشترک می‌توانیم به توانمندی‌هایی دست پیدا کنیم.

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس با اشاره به اینکه متاسفانه شاهد قاچاق کالا هستیم که این مسئله می‌تواند به تولید ملی ضربه وارد کند گفت: علیرغم همه اقدامات انجام‌شده اصلی‌ترین ما قاچاق است. قانون جدید قاچاق کالا و ارز مصوب صحن علنی است و ایرادات آن حدود ۲۰ مورد بود که اکنون دو الی سه مورد آن مانده که در هفته کاری به طور کلی مصوب خواهد شد لذا چالش اصلی قاچاق است که با اصلاح قانون برطرف خواهد شد.

وی با اشاره به اینکه ما آثار قیمت‌های دستوری را در کشور دیده ایم افزود: اگر قواعد را قبول نداریم نمی‌توانیم بازار سرمایه و بورس کالا را جمع کنیم. اگر کسی به این بازار اعتقاد دارد باید الزامات و چارچوب‌های آن را بپذیرد که هم چارچوب‌های قانونی و هم اصلی هستند.

پور ابراهیمی با بیان اینکه سامانه بهین‌یاب خوب عمل نکرده است تصریح کرد: وزارت صنعت باید این اشکال را برطرف کند، استنباط ما این است که در حوزه تصمیم‌گیری نیاز به حمایت داریم.

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس با اشاره به اینکه ظرفیت‌های اقتصادی و ظرفیت‌های تولید در کشور ما امکان تولید مشترک را فراهم می‌کند اظهار کرد: سرمایه‌گذار خارجی به مفهوم این نیست که مجموعه مستقلی به داخل ایران بیاید، می‌توان از دانش فنی استفاده کرد، امکان همکاری بیشتر با سرمایه‌گذار خارجی را برای تصاحب در حوزه بازار‌های برون مرزی و افزایش کیفیت را می‌توان در داخل کشور فراهم کرد.

از امسال شرایط برای صادرات کالای لوازم خانگی فراهم است

در ادامه غزنوی سخنگوی انجمن تولیدکنندگان لوازم خانگی با اشاره به اینکه دولت باید تسهیلات ارزان قیمت به مردم دهد تا تقاضا اثر مولد داشته باشد ادامه داد: امیدواریم دولت در این رابطه فکری کند، زیرا مردم در مضیقه هستند. باید از لوازم خانگی حمایت کرد، اگر بانک تسهیلات ارزان قیمت بدهد، شرایط برای مردم مهیا می‌شود.

وی با اشاره به اینکه مردم با شرایط راحت‌تر می‌توانند اقدام به خرید لوازم خانگی کنند افزود: مردم با تسهیلات ارزان قیمت برای فرزندشان می‌توانند جهیزیه تهیه کنند، تولید کننده باید در فضای رقابتی اقدام به افزایش کیفیت کند.

سخنگوی انجمن تولیدکنندگان لوازم خانگی با اشاره به اینکه باید برای حق انتخاب مردم احترام قائل شویم گفت: نظریه دیگری وجود دارد که باید جلوی واردات را بگیریم تا از تولید داخل حمایت کنیم تا بتوانیم به کشوری صنعتی تبدیل شویم، دنیا خیلی جلوتر از ماست الان باید به فکر تولید باشیم.

غزنوی با اشاره به اینکه تا قبل از سال ۹۷ رقابت در کالا‌های خارجی هم وجود داشت افزود:، اما تولیدکنندگان لوازم خانگی کشور ضعیف و ضعیف‌تر شدند و نهایتاً واردات تحریم شد و لوازم خانگی خارجی از کشور رفتند لذا این تجربه هیچ دستاوردی نداشت. در سه سال اخیر اشتغال ده‌ها هزار نفری پیدا کردیم و کالای مورد نیاز مردم را توانستیم تامین کنیم، باید به فکر صادرات باشیم، از امسال شرایط برای صادرات کالای لوازم خانگی فراهم است.

وی با تاکید بر اینکه فرایند‌ها دچار اشکال است عنوان کرد: سامانه بهین یاب مشکل دارد در بحث ورق‌های فولادی مکانیزم‌ها دچار مشکل است. باید بر فرآیند‌ها نظارت صورت بگیرد.

غزنوی بیان کرد: ما موافق سرمایه‌گذار خارجی هستیم، سرمایه‌گذار خارجی باید در حوزه‌هایی که ما سرمایه‌گذاری نکرده‌ایم کار را دنبال کند و یا اگر توان آن را از لحاظ مالی نداریم و یا تکنولوژی مربوطه را نداریم ورود پیدا کند. نباید برای کالا‌های اساسی و یا صنایع تکمیلی لوازم خانگی که امکان تولید آن را داریم سرمایه‌گذار خارجی بیاوریم.

ممنوعیت موقت واردات لوازم خانگی تا پایان سال برداشته می‌شود

در ادامه صادقی نیارکی معاون امور صنایع وزارت صمت در ادامه برنامه با اشاره به اینکه ممنوعیت موقت واردات لوازم خانگی افزود: ممنوعیت واردات طبق احکام دائمی امکان پذیر نیست.

وی با اشاره به اینکه دولت در راستای حمایت از تولید داخل فقط موانع تعرفه‌ای و ضوابط فنی می‌تواند داشته باشد خاطرنشان کرد: ممنوعیت موقت واردات لوازم خانگی تا پایان سال برداشته می‌شود.

معاون امور صنایع وزارت صمت با اشاره به اینکه بورس کالا پلتفرم شفافی دارد و هرکسی که در آن خرید انجام دهد مشخص است که چه مقدار خرید انجام داده است گفت: ورق‌های فولادی صنعت لوازم خانگی به‌صورت ارز اختصاصی برای لوازم خانگی اختصاص داده شده است که صرفا مختص تولیدکنندگان لوازم خانگی است.


بیشتربخوانید:برنامه‌ای برای حضور خارجی‌ها در صنعت لوازم خانگی نداریم


صادقی نیارکی با اشاره به اینکه رشد تولید در چهار ماهه امسال نسبت به مدت مشابه قبل را شاهد هستیم افزود: سال ۹۷ نسبت به سال ۹۸، ۷۰ درصد رشد داشتیم و همچنین نسبت به سال ۹۶ رشد ۳۲ درصدی داریم. امسال برنامه تولید ما ۱۶ و نیم میلیون دستگاه لوازم خانگی بزرگ و کوچک است.

وی اظهار کرد: بر اساس مصوبه شورای عالی سران قوا در سال ۹۷ ممنوعیت واردات تنظیم شد و تا پایان سال ۱۴۰۰ ممنوعیت تداوم دارد لذا بخش تقنینی باید تقویت شود لذا ظرفیت تولیدی داریم که باید آن را به کار بگیریم.

لوازم خانگی بوش ترخیص نمی‌شود و مرجوع می‌شود

در ادامه ارونقی معاون فنی گمرک با اشاره به اینکه ممنوعیت کالا‌های گروه ۴ در سال ۹۷ به گمرک ابلاغ شد و بر اساس آن کالا‌هایی مشروط به شرایط مجاز به ترخیص شدند لذا با رعایت شرایط گروه ۴ اجازه ترخیص پیدا کردند به شرط اینکه دارای ثبت سفارش و بارنامه قبل از ۳۱ اردیبهشت‌ماه باشند.

وی با اشاره به اینکه هیئت وزیران اجازه داده بود تا کالا‌های ممنوع با رعایت شرایط اجازه ترخیص پیدا کنند اظهار کرد: قبل از ۳۱ اردیبهشت سال ۹۸ باید قبض انبار وجود داشته باشد، یک مصوبه و یک مقرره دیگری مربوط به وزارت صمت نیز اعلام شد که اگر کالا‌های گروه ۴ از طریق تراکنش بانکی تامین ارز شده باشد و بانک از طریق ارز ترجیحی و نیمایی تامین ارز کرده باشد قابلیت ترخیص خواهند داشت.

معاون فنی گمرک با اشاره به اینکه یک گروه از کالا‌ها است که ارز آن‌ها بانکی نیست و لذا این مورد محل مناقشه است گفت: صاحب کالا از کف بازار و یا از جای دیگری ارز را تامین کرده است و لذا شخص نمی‌تواند این میزان ارز را جابه‌جا کند.

ارونقی تصریح کرد: اگر شخصی یا صاحب کالای بوش بخواهد کالایش را ترخیص کند صراحتاً باید بانک مرکزی بگوید که تامین ارز کرده است، نامه‌های گمراه کننده به گمرک واصل شده و اعلام شده است که ثبت سفارش بانکی است و ما از تمامی سازمان‌های مربوط به قضیه دعوت کردیم تا در جلسه شورای حقوقی گمرک در تیرماه سال جاری حضور پیدا کنند تا به موضوع رسیدگی شود.

وی ادامه داد: در نهایتاً وزارت صنعت و بانک مرکزی تعیین کردند که ثبت سفارش صورت نگرفته است لذا فرصت ۲۰ روزه داده شد تا بانک مرکزی و یا وزارت صمت اگر اسنادی دارند آن را اعلام کنند، علی‌رغم گذشت ۴۰ روز هنوز هیچ سازمان اعلام نظر در این خصوص نکرده است، این کالا‌ها به قید فوریت باید ظرف سه ماه از کشور خارج شود بنابراین لوازم خانگی بوش ترخیص نمی‌شود و مرجوع می‌شود.

منبع: باشگاه خبرنگاران
نظرات کاربران
انتشار یافته: ۱
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۰
ناشناس
0
0
دوشنبه ۲۲ شهريور ۱۴۰۰
وزیر صمت گفته: دوستانِ مافیا و کارتل های محترم آسوده باشند برنامه‌ای برای واردات نداریم .
ارسال نظر
قوانین ارسال نظر
لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.
از ارسال دیدگاه های نا مرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.
لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.
در غیر این صورت، «اقتصاد24» مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.
خواندنی‌ها
خودرو
فناوری
آخرین اخبار

رونق اقتصادی مبتنی بر توسعه فرهنگی و اجتماعی است

آملی لاریجانی: تورم نگران کننده است

آغاز بارندگی در برخی استان‌ها طی دو روز آینده

تدوین برنامه راهبردی، کلید طلایی دستیابی به اهداف کلان در مناطق آزاد است

برخورد قانونی با افزایش نرخ کرایه تاکسی

اختلاف دریافتی معلمان و اساتید دانشگاه نباید از ۲۰ درصد تجاوز کند

قیمت گوشت بلدرچین اعلام شد

فیلم/ اشتباه عجیب وزیر اسپانیایی هنگام ریختن آب

طلا اوج گرفت

توزیع اعتبار مصوبه‌های سفر رئیس جمهوری به بوشهر در بخش مسکن انجام شد

ساعت طرح ترافیک از ۱۰ آبان تغییر می‌کند

سرگیجه قیمت‌گذاری خودرو

امید احمدی‌صفا پناهنده شد؟

زمان آغاز مذاکرات برجامی اعلام شد

یک نظامی مسئول تنظیم روابط کار شد

فیلم/ اقدام به خودکشی یک مرد که با هوشیاری رانندگان ناموفق ماند

رونالد کومان اخراج شد

پدیده بیکاران صاحب درآمد

موفقیت کیش در‌گرو جلب رضایتمندی ذینفعان جزیره

یک نماینده مجلس دولت رییسی را تهدید به سوال و استیضاح کرد!

نتایج سه سال سیاستگذاری غلط در بازار خودرو آشکار شد

احیای بورس زمان‌بر است/ دولت قبل شرکت‌هایی که فقط یک سوله خالی بودند را بورسی کرد!

تهدید آینده انقلاب تفکر نئولیبرالیسم برخی مسئولان است

قیمت رهن و اجاره آپارتمان در محله نارمک آبان ماه ۱۴۰۰ + جدول

فیلم/ لحظه حمله ناگهانی یک روح به سگ!

نفتی‌شدن با رأی محروم‌ترین مناطق

عکس/ جشن تولد ۶۵ سالگی محمود احمدی نژاد

تردد شبانه هم لاکچری شد

۲ پیش‌بینی از روند هفته آینده بورس

قیمت خودرو‌های سایپا + جدول

قیمت خودرو‌های ایران خودرو + جدول

قیمت سکه پارسیان + جدول

قیمت سکه و طلا + جدول

قیمت بیت کوین و رمزارز‌ها + جدول

قیمت دلار، یورو و سایر ارز‌ها + جدول

واکنش به فضاسازی‌ها علیه آیت‌الله صافی گلپایگانی

دخترفروشی برای نجات از گرسنگی در افغانستان