تاریخ انتشار: ۱۴:۴۰ - ۳۰ مهر ۱۴۰۰
کشتار دام‌های مولد کماکان ادامه دارد

راهکار برون‌رفت صنعت دامپروری از بحران چیست؟

با توجه به گرانی و کمبود نهاده‌های دامی و نبود صرفه اقتصادی تولید، دامدار مجبور به کشتار دام‌های مولد می‌شود که باید راهکاری برای حل این مشکلات ارائه شود.

دام

اقتصاد ۲۴ -  از ابتدای سال بارها خبر کشتار دام‌های مولد و آبستن در فضای مجازی احساسات مردم را جریحه دار کرده که به رغم وعده های متعدد مسئولان، روند کشتار این دام ها همچنان ادامه دارد.

این در حالی است که مسئولان تشکل ها و اتحادیه دامداران طی ماه های اخیر هشدارهای مکرری نسبت به خشکسالی، کمبود علوفه مراتع، گرانی نهاده های دامی و انباشت دام ناشی از نبود بازار داده اند که هر بار مسئولان هم برای خروج از بحران، وعده خرید حمایتی و صادرات را داده اند.

بسیاری از کارشناسان بر این باورند که با توجه به گرانی و کمبود نهاده های دامی و عدم صرفه اقتصادی تولید، دامدار چاره ای جز کشتار دام های مولد و رهایی از تولید ندارد، درحالیکه اگر مصوبه صادرات دام از ۱۷ تیر ماه اجرا می شد، شاهد خروج دامداران یکی پس از دیگری نبودیم.

اتحادیه گوشت گوسفندی، صادرات دام هر چند محدود را عامل اصلی التهاب قیمت در بازار می داند و عنوان می کند که پاییز فصل مناسبی برای صادرات به سبب افزایش مصرف در بازار داخل نیست، درحالیکه آمارها نشان می دهد که قیمت کنونی دام زنده با نرخ تمام شده تولید ۵۰ درصد اختلاف دارد که بی توجهی به این موضوع کار را به جایی رسانده که کشتار دام های مولد نسبت به قبل ۱۵ درصد رشد یافته است.

حال به سراغ مسئولان ذی ربط می رویم تا از آخرین دلایل کشتار دام های مولد و راهکار خروج از بحران صنعت دامپروری و ایجاد رغبت در بین دامداران برای ادامه تولید با خبر شویم:

افشین صدر دادرس مدیر عامل اتحادیه دام سبک  با اشاره به اینکه مصوبه های اخیر حمایت از دامداران با ابهام روبروست، اظهار کرد: با وجود آنکه راهکارهای اجرایی خود را برای حمایت از دامدار ارائه داده ایم، اما ظاهرا پیشنهادات رد شده است و جایگزین هایی که توسط شرکت پشتیبانی امور دام ارائه می شود بدنبال فرار از مسئولیت و انداختن توپ تنظیم بازار به زمین تشکلهاست.

وی افزود: تنظیم بازار و ورود تشکل ها به بازار الزاماتی دارد که ابتدا باید آن الزامات فراهم شود . چگونه ممکن است تشکل وارد بازار شود درحالیکه اصولا بازار راکد است و مشتری برای کالای عرضه شده وجود ندارد، جیب تشکل جیب دامدار است و اگر زیانی به تشکل وارد شود این زیان متوجه دامدار است . از طرف دیگر در شرایط بحرانی حمایت از تولیدکننده وظیفه دولت است و به همین دلیل است که دامدار و تشکل خواهان اجرای وظایف حمایتی وزارت جهاد کشاورزی و خرید دام بر اساس مواد مطرح شده در قانون خرید تضمینی و قانون نظام جامع دامپروری هستیم.

صدر دادرس ادامه داد: در شرایط فعلی دامدار به سبب مشکلات متعدد تامین نهاده چاره ای جز ارسال دام به کشتارگاه ندارد و روز به روز شرایط کشتار دام‌های مولد بدتر می شود، درحالیکه کسی به داد دامدار نمی رسد و متولیان بجای کار عملی بیشتر بدنبال برگزاری جلسات هستند.

مدیر عامل اتحادیه دامداران با اشاره به اینکه طرح خرید حمایتی بی نتیجه مانده است، بیان کرد: در جلسات متعدد و مکاتبات فراوان درخواست خرید حمایتی دام را مطرح کرده ایم که متاسفانه تاکنون این درخواست بی نتیجه مانده و مسئولان شرکت پشتیبانی امور حاضر به اجرای این درخواست نیستند.

به گفته وی، صادرات باید درکنار خرید داخلی انجام شود تا بتوان نوسانات بازار را کنترل کرد، اما این موضوع وظیفه شرکت پشتیبانی امور دام کشور است.

مدیرعامل اتحادیه دامداران با اشاره به اینکه با ادامه شرایط کنونی آینده روشنی برای بخش دامپروری متصور نیست، بیان کرد: امیدواریم وزارت جهاد و دولتمردان تصمیمات جدید و ضربتی در حوزه دام اتخاذ نمایند تا در کنار مشکل تامین نهاده ، مشکلات دامداران برای انباشت دام ها و نبود مشتری و عدم تناسب قیمت تمام شده با قیمت بازار را حل کنند و این امر جز با خرید دام به قیمت تمام شده توسط دولت و آزادسازی صادرات امکان پذیر نیست.

صدر دادرس نرخ کنونی خرید هر کیلو دام از دامدار در بازار را ۴۵ هزار تا ۵۲ هزار تومان اعلام کرد و گفت: این درحالی است که با قیمت تمام شده واقعی بیش از ۵۰ درصد اختلاف دارد به طوریکه در شرایط فعلی تامین نهاده، قیمت منطقی هر کیلو دام زنده بالای ۱۰۰ هزارتومان است.

صادرات راهی برای پایان دادن به کشتار دام های مولد/دامداران چاره ای جز کشتار دام های مولد و آبستن ندارند
منصور پوریان رئیس شورای تامین کنندگان دام در گفت و گو با خبرنگار صنعت،تجارت و کشاورزی باشگاه خبرنگاران جوان، با اشاره به اینکه آینده تولید دام در هاله ای از ابهام است، اظهار کرد: با توجه به آنکه تولید دام هیچ نوع صرفه اقتصادی ندارد؛ بنابراین دامداران با کشتار دام های مولد، آبستن و ... بدنبال رهایی از تولید هستند.

وی با اشاره به اینکه تصمیمات اتخاذ شده در حوزه دام قابلیت اجرا ندارد، افزود: علی رغم شعار حمایت از دامدار مبنی بر صادرات، اما متاسفانه این تصمیمات قابلیت اجرا ندارد و همواره دامداران سعی می کنند به نحوی با ارسال به کشتارگاه، از تولید خلاص شوند.

پوریان ادامه داد: با وجود مشکلات متعدد تامین و گرانی نهاده های دامی، دامداران تا حد امکان دام هایشان را نگه داشتند، اما در شرایط فعلی به سبب مقرون به صرفه نبودن تولید، یکی پس از دیگری از گردونه تولید خارج شدند.

این مقام مسئول با اشاره به اینکه آینده روشنی پیش روی تولید نیست، بیان کرد: یک بحران زمانی که در مقطع خودش حل نشود، به چالش بزرگ تبدیل می شود که دیگر دامدار از پس آن بر نمی اید و هم اکنون که در پایان مهر هستیم، هنوز راه حلی برای رفع بحران اندیشیده نشده است.

رئیس شورای تامین کنندگان دام، صادرات را راه حل مناسب رفع بحران فعلی دامداران دانست و گفت: با توجه به شرایط خشکسالی و کاهش قدرت خرید خانوار، صادرات و خرید حمایتی راه حلی مناسب برای ایجاد انگیزه در بین دامداران است که متاسفانه تمامی این بحث ها تنها روی کاغذ آمده است که با این وجود تولید را نمی توان نجات داد چرا که تولید نیازمند برنامه است که بخشی از آن در داخل باید ذخیره و بخش دیگر صادر شود تا وضعیت کنونی مدیریت شود.

وی ادامه داد: علی رغم آنکه اولین ابلاغیه صادرات ۱۷ تیرماه بود، اما متاسفانه تاکنون اجرا نشده است که با این وجود دامدار چگونه می تواند به تولید ادامه دهد؟

پوریان با اشاره به اعتراض های مکرر دامداران نسبت به وضعیت فعلی تولید بیان کرد: پرواربندها که وظیفه تولید گوشت را بر عهده دارد، وقتی می بینند که کسی به فکرشان نیست، پس چطور می توانند به تولید ادامه دهند. از این رو دامدار چاره ای جز ارسال دام های آبستن و مولد به کشتارگاه ندارد.

کمبود نهاده های دامی علت اصلی افزایش ۱۵ درصدی کشتار دام های مولد
مجتبی عالی مدیر عامل اتحادیه دامداران کشور در گفت و گو با خبرنگار صنعت،تجارت و کشاورزی باشگاه خبرنگاران جوان، با اشاره به اینکه کشتار دام های مولد با شدت بیشتری در حال انجام است، اظهار کرد: برآوردها حاکی از آن است که کشتار دام های مولد نسبت به قبل ۱۵ درصد افزایش داشته است، هر چند آمار دقیقی را نمی توان اعلام کرد.


بیشتربخوانید:برای تامین نهاده دامی تا آخر سال مشکلی نداریم


وی کمبود نهاده های دامی و عدم سنخیت هزینه های تولید با قیمت فروش را علت اصلی کشتار دام های مولد اعلام کرد.

عالی بیان کرد: با توجه به افزایش حجم کشتار دام‌های مولد، آینده روشنی پیش روی تولید نیست و شرایط روز به روز بدتر می شود.

مدیر عامل اتحادیه دامداران در واکنش به اظهارات برخی مسئولان مبنی بر اینکه مشکلی در تأمین و توزیع نهاده‌های دامی مشکلی وجود ندارد، بیان کرد: همه چیز در حد حرف است که امیدواریم این وعده‌ها هر چه زودتر عملیاتی شود چرا که تنها ۲۵ تا ۳۰ درصد نهاده با نرخ مصوب و مابقی از بازار آزاد تامین شده است.

وی با اشاره به مازاد دام سبک و سنگین روی دست دامدار گفت: علی رغم مازاد دام و گوشت در کشور خریداری وجود ندارد.

عالی با بیان اینکه کشتار دام‌های مولد و آبستن بی سر و صدا ادامه دارد، افزود: با وجود مشکلات متعدد، صادرات دام سبک آغاز نشده، قطع شد.

وی در پایان متوسط قیمت کنونی دام سبک و سنگین را ۵۲ هزار تا ۵۳ هزار تومان اعلام کرد و گفت: قیمت کنونی هر کیلو دام با نرخ تمام شده تولید ۲۵ تا ۳۰ هزار تومان فاصله دارد.

بررسی ها نشان می دهد که قیمت تمام شده هر کیلو دام با نرخ فروش حداقل ۵۰ درصد اختلاف دارد که این امر در کنار کمبود و گرانی نهاده های دامی کار را به جایی رسانده که کشتار دام های مولد و آبستن همچنان ادامه داشته باشد که اگر هرچه سریع تر وعده های مسئولان مبنی بر خرید حمایتی و صادرات تحقق نیابد، خطر نابودی در کمین صنعت دامپروری است.

منبع: باشگاه خبرنگاران
ارسال نظر
قوانین ارسال نظر
لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.
از ارسال دیدگاه های نا مرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.
لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.
در غیر این صورت، «اقتصاد24» مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.
خواندنی‌ها
خودرو
فناوری
آخرین اخبار

طرح ترور اردوغان خنثی شد

صدای انفجار شدید در آسمان نطنز

تماشاگران خواستار اخراج یحیی شدند

فیلم/ استخر شیشه‌ای همسر سپهر حیدری در دبی

تتوی بی ادبانه ریحانه پارسا روی دستش!

قبر ۲.۵میلیاردی و خانه ۵میلیونی!

تنها بازیگر ایرانی که از گلزار هم بدتر است! + فیلم

تصاویری از کنسرت خواننده زن سوری در عربستان

تصویری که جنیفر لوپز از ظاهر جدیدش منتشر کرد

چه کسی می‌خواهد بابت پنالتی گرفته نشده از استقلال عذرخواهی کند؟

مجیدی: هیچ صحبتی جز دقیقه ۸۷ ندارم

فیلم/خلاصه دربی ۹۷:استقلال صفر - پرسپولیس صفر

بی‌نظمی در جایگاه‌های ویژه ورزشگاه آزادی/ کل‌کل آرش برهانی با خبرنگاران

هفته هشتم لیگ برتر؛ زور استقلال و پرسپولیس به هم نرسید

وزیر بهداشت: ارز ۴۲۰۰ تومانی دارو حذف نمی‌شود

در آستانه شب یلدا پسته به کیلویی ۳۴۰هزار تومان رسید

کارشناسی داوری نیمه نخست دربی ۹۷

فرهاد مجیدی وارد زمین شد/ اعتراضات مکرر نیمکت استقلال

واکنش بلاروس به تحریم‌های جدید کشور‌های غربی؛ تحت فشاریم، اما تلافی می‌کنیم

شوخی بایدن با دکتر فائوچی؛ من او را بیشتر از همسر خودم می‌بینم

معرفی کتاب روایت گذار از سنت به مدرنیته (تحلیل محتوای عمقی شازده حمام)

مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی وجود غنی‌سازی ۹۰درصدی در ایران را رد کرد

۱۰۰ میلیون هکتار از اراضی در معرض فرسایش بادی و آبی

فیلم/ باند جاعلان میلیاردی در چنگال قانون

وزیر اطلاعات لبنان استعفاء داد

فیلم/ حاشیه جنجالی در آزادی؛ دربی به تاخیر می‌افتد؟

تراکتور ۴.۴ برابر گران شد

مجلس به دنبال بستن راه «تنفس» جنگل‌های شمال

هیچ تقابلی بین توسعه و محیط زیست وجود ندارد

تمدید معافیت عراق برای خرید انرژی از ایران

حمایت سازمان منطقه آزاد قشم از دانش آموزان استثنایی قشم

روایت متفاوت ایران و غرب از مذاکرات هسته‌ای / در وین چه گذشت؟

ترکیب پرسپولیس و استقلال برای دربی ۹۷ مشخص شد

کنترل اعتراضات اصفهان با قانون منع رفت‌وآمد

جشن تولد ۳۰ سالگی سینا مهراد با کیک ۴ طبقه + عکس

تمدید ثبت نام نهضت ملی مسکن تا پایان آذرماه

بایدن به پوتین در خصوص حمله احتمالی به اوکراین هشدار داد