تاریخ انتشار: ۰۹:۳۶ - ۰۱ آذر ۱۴۰۰
  عرضه چند‌نرخی و تأثیر واردات بیش از نیاز تخم‌مرغ بر بازار

تخم‌مرغ ترکیه‌ای بازار را تنظیم نکرد

  با وجود رشد تولید داخل و واردات بیش از نیاز تخم‌مرغ‌های ترکیه‌ای، عرضه چند‌نرخی و گرانی تخم‌مرغ به رویه‌ای عادی در بازار تبدیل شده و مشتریان اقبال چندانی به تخم‌مرغ‌های وارداتی نشان نمی‌دهند.

تخم‌مرغ

اقتصاد ۲۴ - در مراکز عرضه مستقیم و خرده‌فروشی‌های سطح شهر تهران، بیانگر تداوم عرضه چند‌نرخی تخم‌مرغ و ناتوانی واردات تخم‌مرغ از ترکیه در کاهش فاصله بین نرخ مصوب خرده‌فروشی و قیمت بازار این ماده پروتئینی است. اکنون هر شانه ۳۰ عددی تخم‌مرغ تولید داخل یا وارداتی به نرخ ۴۳، ۴۵، ۵۰ و حتی ۵۵ هزار تومان به مصرف‌کنندگان عرضه می‌شود. این فاصله در انواع تخم‌مرغ بسته‌بندی به‌مراتب بیش از تخم‌مرغ فله است که در برخی موارد قیمت فروش تخم‌مرغ به دوبرابر نرخ مصوب اعلام شده می‌رسد.

از سوی دیگر تولید‌کنندگان داخلی با اشاره به تکافوی تولید داخل برای تامین نیاز بازار تخم‌مرغ، علت نوسان قیمت خرده‌فروشی این ماده پروتئینی را رشد ۱۰ تا ۱۵ درصدی تقاضای آن در نیمه دوم امسال به‌دلیل افزایش قیمت سایر مواد پروتئینی مانند گوشت و مرغ قلمداد می‌کنند.

رنگ‌پریدگی نرخ مصوب تخم‌مرغ

براساس قیمت مصوب اعلام شده وزارت جهادکشاورزی برای کالا‌های اساسی، حداکثر قیمت مصوب خرده‌فروشی هر شانه تخم‌مرغ فله ۳۰ عددی تولید داخل و وارداتی ۴۳ هزار تومان و نرخ هر کیلوگرم تخم‌مرغ ۲۲ هزار و ۵۰۰ تومان و حداکثر قیمت مصوب هر شانه تخم‌مرغ ۳۰ عددی بسته‌بندی‌شده ۵۱ هزار تومان اعلام شده است. همچنین نرخ مصوب تخم‌مرغ بسته ۴ عددی ۷ هزار و ۶۰۰، بسته ۶ عددی ۱۱ هزار و ۴۰۰، بسته ۹ عددی ۱۷ هزار و ۱۰۰، بسته ۱۵ عددی ۲۸ هزار و ۵۰۰، بسته‌۲۰ عددی ۳۸ هزار، بسته ۲۴ عددی ۴۵ هزار و ۶۰۰ و بسته ۳۰ عددی شیرینگ پک‌شده با درب رو ۵۱ هزار تومان تعیین شده است، اما نرخ فروش انواع تخم‌مرغ بسته‌بندی درخرده‌فروشی‌های سطح شهر و برخی فروشگاه‌های بزرگ به‌مراتب بیش از نرخ مصوب اعلام شده است.

اکنون در خرده‌فروشی‌های سطح شهر هر عدد تخم‌مرغ به نرخ‌های متفاوت ۲ هزار تا ۲ هزارو ۵۰۰ الی ۲ هزار و ۷۰۰ تومان به مشتریان عرضه می‌شود.

اشباع بازار مرغ منجمد و تخم‌مرغ

به‌تازگی نشست بررسی و ارزیابی عملکرد هفتگی دستگاه‌های متولی بازار تخم‌مرغ برگزار شد. دبیرکل اتاق اصناف ایران درباره نتایج این نشست، گفت: در این نشست مسافت زیاد واحد‌های صنفی با انبار‌ها و سردخانه‌ها به‌عنوان یکی از چالش‌های اصلی توزیع مرغ منجمد و تخم‌مرغ با نرخ مصوب اعلام شد.

محمدباقر مجتبایی افزود: از آنجا که قبلا وزارت جهادکشاورزی آمادگی خود مبنی بر توزیع این اقلام در واحد‌های صنفی را اعلام کرده بود، در این جلسه پیشنهاد شد تا ثبت درخواست واحد‌های صنفی در سامانه‌ای انجام و شرکت پشتیبانی امور دام مرغ منجمد و تخم‌مرغ را در واحد صنفی تحویل و نسخه‌ای از گزارش تحویل این اقلام را به اتاق‌های اصناف ایران، تهران و سازمان تعزیرات حکومتی ارائه کند.

او افزود: سیستمی‌شدن فرایند توزیع مرغ منجمد و تخم‌مرغ مزایایی ازجمله افزایش سرعت توزیع، بهبود دسترسی و کاهش قیمت مصرف‌کننده و افزایش نظارت و ترغیب واحد‌های صنفی به توزیع این اقلام را به‌دنبال خواهد داشت و موجب اشباع بازار این اقلام می‌شود.

عوامل کمبود و گرانی تخم‌مرغ

رئیس هیأت مدیره اتحادیه سراسری مرغداران تخمگذار میهن هم  از ثبت‌سفارش واردات ۱۰ هزار تن تخم‌مرغ ترکیه‌ای از مسیر شرکت پشتیبانی امور دام خبر داد. او در مورد علت عرضه چند‌نرخی و گرانی تخم‌مرغ، گفت: قیمت تخم مرغ یک‌روزه افزایش نیافته و از سال گذشته تعلل و ضعف تصمیم گیری دستگاه‌های دولتی برای رفع مشکلات تولید و تنظیم بازار تخم‌مرغ موجب شده تا از نیمه دوم امسال با مشکل تولید و افزایش قیمت تخم‌مرغ مواجه شویم.

حمیدرضا کاشانی تأکید کرد: پس از روی کار آمدن دولت جدید توانستیم با همکاری دستگاه‌های دولتی برخی مشکلات تولید را رفع و با تولک‌بری بخشی از گله‌های مرغ تخمگذار که قرار بود از رده خارج شود، بخشی از نیاز بازار تخم‌مرغ را تامین کنیم. او با بیان اینکه قیمت مصوب تخم‌مرغ در مرغداری نسبت به نرخ این محصول در بازار به‌مراتب کمتر است، افزود: نرخ هر شانه تخم‌مرغ در مرغداری از ۳۶ تا حداکثر ۳۸ هزار تومان است، با این روند حداکثر نرخ مصوب خرده‌فروشی این محصول ۴۳ هزار تومان خواهد بود.

همچنین تخم‌مرغ با نرخ مصوب برای عرضه در میادین و فروشگاه‌های زنجیره‌ای به میزان مورد نیاز را تامین می‌کنیم. میزان تولید تخم‌مرغ با رشد ۱۰ درصدی از یک میلیون تن در سال گذشته به یک میلیون و ۱۰۰ هزار تن افزایش یافته است.


بیشتربخوانید:قیمت تخم مرغ می‌شکند؟


کاشانی رشد ۱۰ تا ۱۵ درصدی تقاضای تخم‌مرغ در نیمه دوم امسال را ناشی از افزایش قیمت سایر مواد پروتئینی مانند گوشت قرمز، سفید و مرغ را عامل بالا ماندن قیمت و عرضه چندنرخی تخم‌مرغ در بازار خرده‌فروشی دانست و افزود: معمولا در نیمه دوم سال، سرانه مصرف تخم‌مرغ بالاتر می‌رود. نیاز روزانه بازار تخم‌مرغ ۳ هزار و ۲۰۰ تن است که اکنون همین میزان تولید و عرضه می‌شود و از محل واردات تخم‌مرغ از ترکیه نیز تا‌کنون ۱۰ هزار تن تخم‌مرغ ثبت سفارش و ۴ هزار تن آن در یک‌ماه گذشته در بازار عرضه شده است.

واردات مازاد تخم‌مرغ ترکیه‌ای

رئیس هیأت‌مدیره اتحادیه سراسری مرغداران تخمگذار میهن با گلایه از واردات مازاد تخم‌مرغ ترکیه‌ای گفت: متأسفانه میزان تخم‌مرغ وارداتی از ترکیه بیش از نیاز بازار است. قبلا مقرر شده بود تا ۲ هزار تن تخم‌مرغ برای تنظیم بازار از ترکیه وارد شود که شرکت پشتیبانی امور دام با تخصیص ارزدولتی نسبت به ثبت‌سفارش واردات ۱۰ هزار تن تخم‌مرغ از این کشور اقدام کرد و تا‌کنون ۸ هزار تن آن در بازار عرضه شده است.

کاشانی افزود: تخم‌مرغ‌های ترکیه‌ای که با ارز دولتی وارد شده به نرخ هر شانه ۴۳ هزار تومان (معادل نرخ مصوب تخم‌مرغ تولید داخل) در سوپر‌مارکت‌ها و خرده‌فروشی‌های سطح شهر عرضه می‌شود. او نسبت به لطمه‌ای که واردات مازاد تخم‌مرغ ترکیه‌ای به تولید داخل وارد می‌کند، هشدار داد و گفت: تولید تخم‌مرغ در داخل به روال عادی بازگشته است با این روند در نیمه نخست سال آینده صادر‌کننده تخم‌مرغ خواهیم بود.
همیشه تولید تخم‌مرغ در داخل از نیاز بازار بیشتر بوده است، اما طی ۲ سال گذشته به‌دلیل شیوع کرونا میزان تقاضای تخم‌مرغ در بازار افزایش یافته و این امر موجب نوسان قیمت و عرضه چند‌نرخی این محصول شده است.

بی‌میلی مردم به تخم‌مرغ ترکیه‌ای

رئیس هیأت مدیره اتحادیه سراسری مرغداران تخمگذار میهن از اقبال نداشتن مشتریان و تأثیرگذاری ناچیز واردات و عرضه تخم‌مرغ ترکیه‌ای در تنظیم بازار خبر داد و گفت: تخم‌مرغ‌های وارداتی به‌دلیل سابقه سالیان گذشته در زمینه کیفیت، تاریخ مصرف، قیمت برابر با تخم‌مرغ تولید داخل و... با اقبال چندانی در بازار ایران مواجه نشده، می‌توان گفت واردات این حجم از تخم‌مرغ ترکیه‌ای تأثیر چندانی در تنظیم بازار تخم‌مرغ نداشته است. همچنین طعم تخم‌مرغ ترکیه‌ای چندان مطلوب نیست.

در سال‌های گذشته نیز هزار و ۵۰۰ تن تخم‌مرغ وارداتی به‌دلیل اقبال نداشتن مردم به خرید آن از بین رفت. کاشانی با بیان اینکه طعم و کیفیت تخم‌مرغ ایرانی نسبت به انواع تخم‌مرغ وارداتی، حتی از تخم‌مرغ‌های تولیدی در جمهوری آذربایجان بهتر است، افزود: این شرایط موجب رقابت ایران و ترکیه در بازار جهانی تخم‌مرغ شده، اما متأسفانه ایران که قبلا در رتبه هشتم جهانی تخم‌مرغ قرار داشت، اکنون به رتبه دهم نزول کرده و جایگاه قبلی خود را به ترکیه داده است.

او عرضه چند‌نرخی تخم‌مرغ در خرده‌فروشی‌های سطح شهر را ناشی از سودجویی برخی افراد دانست و افزود: عرضه تخم‌مرغ با قیمت بیش از نرخ مصوب ۴۳ هزار تومانی هر شانه ۳۰ عددی قطعا گرانفروشی است و باید دستگاه‌های نظارتی با این تخلف برخورد کنند. زیرا قیمت مصوب تخم‌مرغ در مرغداری ۳۸ هزار تومان و حداکثر نرخ خرده‌فروشی هر شانه از این محصول ۴۳ هزار تومان تعیین شده و هیچ محدودیتی در عرضه تخم‌مرغ نداریم.

منبع: همشهری آنلاین
ارسال نظر
قوانین ارسال نظر
لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.
از ارسال دیدگاه های نا مرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.
لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.
در غیر این صورت، «اقتصاد24» مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.
خواندنی‌ها
خودرو
فناوری
آخرین اخبار

چه کسی مقصر سرعت فعلی اینترنت است؟

محدودیت‌های کرونایی سینماها برداشته می‌شود؟

منتظر افزایش سرمایه این شرکت‌ها باشید

شادترین کشورهای جهان در سال ۲۰۲۱ +اینفوگرافی

افزایش چشمگیر تعداد مشترکان اینترنت پهن‌باند کشور

سیگنال مثبت شستا برای بورسی‌ها

پیش‌بینی بورس امروز اول آذر

قیمت بیت کوین به ۶۰ هزار دلار رسید

اسفناج، منبع سرشار فولیک اسید

فیلم/ قبل از روشن کردن خودرو این فیلم را حتما ببینید

فیلم/ طرفداران آرش و مسیح در ‎کوروش زیر دست و پا ماندند!

۳۷۵۱ مرگ منتسب به آلودگی هوا در سال گذشته

عکس / بزرگترین اسب تاریخ با ۲۱۹ سانت قد!

تیروئید پرکار سراغ این افراد می‌رود

قیمت خودرو‌های سایپا + جدول

قیمت خودرو‌های ایران خودرو + جدول

کی‌روش در آستانه جدایی از مصر

قیمت تبلت سرفیس و سامسونگ امروز + جدول

قیمت قند و شکر امروز + جدول

قیمت سکه پارسیان + جدول

قیمت سکه و طلا + جدول

قیمت خودرو‌های جک و لیفان کرمان موتور امروز

تصاویر جدیدی از دختر ۱۷ساله مونیکا بلوچی

قیمت بیت کوین و رمزارز‌ها + جدول

قیمت دلار، یورو و سایر ارز‌ها + جدول

کارت واکسن با آنتی‌بادیِ حضرت عیسی!

واکنش صداوسیما به انتشار متن توهین‌آمیز در اینستاگرام یکی از عوامل سریال «روزگار جوانی»

غیبت خرید‌های جدید پرسپولیس مقابل نفت

حقوق دستیاران پزشکی دوبرابر شد

پیت بول و کاهش سخت گیری اجتماعی

سقط جنین ۴۰درصد از زنان به دلیل عدم آمادگی مالی

فیلم/ هم‌زمانی ماه گرفتگی و فوران آتشفشان!

فیلم/ توصیه‌های یک گوشی قاپ حرفه‌ای به مردم

آغاز فروش ۷ محصول سایپا از فردا

بزرگ‌ترین افزایش سرمایه تاریخ بورس ایران/ شستا به وعده‌اش عمل کرد

رقابت نابرابر قطعه‌سازان لوازم خانگی با قطعات ارزان چینی/ چرا تولیدکنندگان لوازم خانگی قطعات چینی را بر قطعه‌های ایرانی ترجیح می‌دهند؟

با ۶۰۰ میلیون تومان در کدام مناطق تهران می‌توان خانه خرید