تاریخ انتشار: ۰۹:۴۱ - ۱۱ دی ۱۴۰۰

اخراج دسته جمعی کارمندان بیمه ایران معین

معافیت مالیاتی مناطق آزاد در لایحه بودجه ۱۴۰۱ حذف شده و آوردن این بند در بودجه بسیاری از شرکت‌های مناطق آزاد را که در بهشت بدون مالیات مناطق آزاد بودند، به تکاپو انداخته است. این موج به شرکت‌های بیمه‌ای هم رسیده و اخبار رسیده به رویداد۱۴ حاکی از این است که بیمه ایران به دنبال تعطیلی شرکت بیمه‌ای خود یعنی ایران معین در مناطق آزد است. این به معنای اخراج حداقل ده‌ها کارمند و ادغام شرکت‌هاست.

اخراج دسته جمعی کارمندان بیمه ایران معین

اقتصاد ۲۴-  دولت سیزدهم در نخستین سند مالی خود دو پیشنهاد برای مناطق آزاد و ویژه اقتصادی ارائه داده که تصویب آن کسب و کار خیلی از شرکت‌هایی که به هوای معافیت‌های مالیاتی به مناطق آزاد رفته بودند، کساد می‌کند. براساس لایحه بودجه در سال ۱۴۰۱ مناطق آزاد تجاری- صنعتی و مناطق ویژه اقتصادی مشابه سرزمین اصلی مشمول پرداخت مالیات بر ارزش افزوده (وی. ای. تی) خواهند بود. همچنین از سال ۱۴۰۱ دبیرخانه شورای عالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی با حفظ شخصیت حقوقی مستقل و با رعایت ضوابط و مقررات زیر نظر رییس جمهور اداره می‌شود. در حال حاضر این دبیرخانه براساس قانون برنامه ششم توسعه ذیل وزارت امور اقتصاد و دارایی قرار دارد و حکم دبیر آن توسط وزیر اقتصاد صادر می‌شود.

همین تغییرات در متن لایحه بودجه بسیاری از شرکت‌هایی که در مناطق آزاد حاضر هستند را به تکاپو انداخته است. بسیاری از شرکت‌ها در سرزمین اصلی طی دهه‌های اخیر به دلیل معافیت‌های مالیاتی در مناطق آزاد، شرکت‌هایی در این مناطق دایر کردند تا از زیر چتر مالیاتی بیرون بیایند. شرکت بیمه‌ای ایران معین نیز جزو همین شرکت‌هاست. سهام‌دار عمده این شرکت بیمه ایران است و حالا پیگیری‌های رویداد۲۴ نشان می‌دهد پس از معافیت مالیاتی بیمه ایران معین در مناطق آزاد، بیمه ایران به دنبال تعطیلی این شرکت بیمه‌ای است و تمام کارمندان آن نیز در آستانه اخراج هستند.

ماجرا هم از سال ۸۴ آغاز شده است. طبق قانون آن زمان بیمه‌های دولتی مجوز کار در مناطق آزاد و ویژه اقتصادی را نداشتند، اما فعالیت اقتصادی در این مناطق در غیاب مالیات‌گیری آن قدر جذاب بود که شرکت‌های دولتی نتوانند قید آن را بزنند. به همین دلیل بیمه ایران شرکتی به نام ایران معین را در مناطق آزاد راه‌اندازی می‌کند و قریب به ۹۵ درصد سهام این شرکت را به نام خود می‌زند.

شرکت بیمه ایران معین طی این دوازده سال شعبات خود را گسترده کرده و تقریبا در تمامی مناطق آزاد و ویژه از جزیره کیش گرفته تا خرمشهر و بندرانزلی شعبه‌ای تاسیس می‌کند. طی همه این سال‌ها بیمه ایران همواره در مانور‌های تبلیغاتی خود از سودده بودن ایران معین صحبت کرده و البته نگاهی به صورت حساب‌های مالی این شرکت هم نشان می‌دهد، سود خوبی را نصیب سهام دار خود یعنی بیمه ایران کرده است؛ به طوری که سود شرکت در سال ۹۹ نسبت به دوره مشابه در سال قبل بیش از ۳۰ درصد رشد داشته و در پایان سال ۹۸ شرکت ۲۸۱ میلیارد تومان سود شناسایی کرده بود. در سال ۹۹ سود شرکت بالغ‌بر ۳۷۱ میلیارد تومان شد. بر همین اساس سال ۹۹ بهترین سال برای شرکت ایران معین رقم خورد.

اما جالب اینجاست که با عزم دولت بر لغو معافیت مالیاتی مناطق آزاد، ورق برای بیمه ایران هم برگشت. شرکت ایران معین که تا قبل از نظر بیمه ایران شرکتی سودده بود، ناگهان تبدیل به شرکتی شد که سید مجید بختیاری رییس بیمه ایران آن را زیان‌ده معرفی کرد!


بیشتر بخوانید: درد سر مشتریان بیمه ایران برای تمدید بیمه شخص ثالث/ چه خودرو‌هایی مشکل کد یکتا دارند؟


کارکنان ایران معین، اما معتقدند بیمه ایران از قبل از تصمیم دولت مبنی بر لغو معافیت‌های مالیاتی در مناطق آزاد باخبر بوده است. یکی از کارکنان ایران معین در گفتگو با رویداد۲۴ در این رابطه توضیح می‌دهد: «موضوع مهم این است که ایران معین مراتب اتکایی شدن را قبل از این طی کرده و به همین پشتوانه هم اکنون بیمه ایران می‌توان هر اقدامی در جهت تعطیلی ایران معین در مناطق آزاد را انجام دهد. ایران معین را اتکایی کردند، یعنی دیگر نمی‌تواند شعباتی در مناطق داشته و به صورت یک دفتر در تهران باید فعالیت کند.»

به گفته کارکنان ایران معین، بیمه ایران نمی‌تواند باز هم از سود فعالیت در مناطق آزاد که به پشتوانه سال‌ها فعالیت ایران معین به دست آمده، بگذرد. به همین دلیل خود بیمه ایران اکنون می‌خواهد وارد مناطق آزاد شود و تمامی شعب ایران معین با این اقدام باید تعطیل شوند.

اخبار رسیده نشان می‌دهد که داریوش محمدی رییس بیمه ایران معین به کارکنان قول داده که در سال اول راه‌اندازی بیمه ایران در مناطق آزاد کارکنان ایران معین سرکار خود باقی خواهند ماند و بعد از آن هم تلاش‌هایی در جهت تمدید قرارداد انجام خواهد شد. اما این وعده‌ها همه شفاهی بوده و هیچ ضمانت مکتوبی ندارد. به همین دلیل هم نیروی کار ایران معین در مناطق مختلف اعتراض خود را وارد کرده و حتی یک منبع آگاه اطلاع داده در شعب آبادان و خرمشهر که اخیرا مدیران ایران معین هم برای بازدید رفته‌اند، کارکنان شرکت اعلام کرده‌اند در صورت تعطیلی و اخراج ممکن است تبدیل به یک مساله عشیره‌ای و طایفه‌ای شود.

یکی از کارکنان ایران معین با اشاره به عملکرد بیمه ایران می‌گوید: «سوال ما این است که چطور بیمه ایران که از ماه‌ها پیش از تصمیم دولت در بودجه اطلاع داشته و به دنبال اتکایی کردن بیمه ایران معین رفته و تصمیم گرفته خود بیمه ایران را به مناطق آزاد ببرند، چطور به اینکه سرنوشت نیروی کار ایران معین می‌شود، فکر نکردند؟ ایران معین بیش از ۱۵۰ کارمند دارد که همگی هم قراردادی بوده‌اند، حالا در خطر اخراج هستند.»

او با بیان وعده‌هایی که به کارکنان ایران معین داده شده، عنوان می‌کند: «به ما گفته شده که با تعطیلی ایران معین، ما به شرکت ایران صبا که زیرمجموعه بیمه ایران است، انتقال خواهیم داده شد. ولی مساله این است که این شرکت، شرکت هتل‌سازی است چه ربطی به کار بیمه‌ای دارد؟ ضمن اینکه اصلا حقوق و پرداختی در شرایط جدید برای ما مشخص نیست. در واقع مدیرعامل به صورت دوپهلو به ما گفته خودتان بروید بیرون. داریوش محمدی مدیرعامل ایران معین به مجید بختیاری مدیر بیمه ایران پیشنهاد داده که در سال اول راه‌اندازی بیمه ایران در مناطق آزاد ما سر کار بمانیم. هر چند که هنوز بیمه ایران قبول نکرده و حتی همین صحبت هم در حد وعده است، اما ما نسبت به همین هم اعتراض داریم. این به این معناست که یک سال سخت ادغام شرکت را بمانیم و کار کنیم و بعد هم اخراج شویم. بیمه ایران بهتر است در ملاحظات خود نیروی کار را هم لحاظ کند و مشخص کند سرنوشت پرسنل ایران معین بعد از این تصمیم‌ها چیست؟»

هرچند این فقط یک نمونه از تغییرات شرکتی در مناطق آزاد است، اما با توجه به رشد قارچی شرکت‌ها در مناطق آزاد که فقط با توجیه اقتصادی معافیت مالیاتی به این مناطق رفته بودند، به نظر می‌رسد در ادامه شاهد تعطیلی شرکت‌های زیادی در این مناطق خواهیم بود. شرکت‌هایی که با لغو معافیت مالیاتی دیگر برایشان صرفه اقتصادی ندارد در این مناطق بمانند. اما در این میان تنها کسانی که سرنوشتشان نامعلوم است، نیروی کار این شرکت‌ها هستند که در شرایط سخت اقتصادی فعلی همگی در معرض خطر اخراج و بیکار شدن هستند.

منبع: رویداد24
ارسال نظر
قوانین ارسال نظر
لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.
از ارسال دیدگاه های نا مرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.
لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.
در غیر این صورت، «اقتصاد24» مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.

قیمت دلار و یورو امروز دوشنبه ۲۷ فروردین ۱۴۰۳ + جدول

قیمت خودرو‌های جک و لیفان شرکت کرمان موتور امروز + جدول

هشدار اتحادیه طلا و جواهر به خریداران طلا

قیمت سکه و طلا امروز سه‌شنبه ۲۸ فروردین ۱۴۰۳ + جدول

فیلم/ مهناز افشار: در ایران پسر بازی هم می کردم

سد چمشیر فاجعه آفرید

صفحه اول روزنامه‌های سیاسی امروز

قیمت سکه و طلا امروز دوشنبه ۲۷ فروردین ۱۴۰۳ +جدول

قیمت لیر ترکیه امروز در بازار + جزئیات

پیش‌بینی هواشناسی تهران و ایران امروز + جدول

قیمت قند و شکر امروز

عکس/ دورهمی ستارگان سینما در یک کافه

قیمت روز روغن خوراکی + جدول

قیمت دلار و یورو امروز سه‌شنبه ۲۸ فروردین ۱۴۰۳ + جدول

قیمت انواع خودرو‌های مزدا ۳، بسترن و کاپرا گروه بهمن امروز

قیمت تبلت سرفیس و سامسونگ امروز + جدول

وضعیت هواشناسی امروز

قیمت دینار عراق امروز در بازار + جزئیات

قیمت سکه پارسیان امروز دوشنبه ۲۷ فروردین ۱۴۰۳ + جدول

قیمت خودرو‌های سایپا امروز دوشنبه ۲۷ فروردین ۱۴۰۳ + جدول

خواندنی‌ها
خودرو
فناوری
آخرین اخبار

آرش رضامند چه نوشت که احضار شد؟

سی ان بی سی: کابینه جنگی اسرائیل بین گزینه خویشتن داری و انتقام علیه ایران قفل شده

نتانیاهو تحت فشار است

فیلم/لایو جنجالی بهاره رهنما در مورد رابطه بدون ازدواجش

اطلاعیه پلیس: فوت دختر جوان در ساختمان وزرا کذب است

نفت ۱۰۰ دلاری؛ دور یا نزدیک؟

معلمان در دایره فقر؛ روایتی سیاه و کدر از وضعیت معیشت و حقوق‌های ناچیز آموزگاران

جدول زمان‌بندی مرحله دوم انتخابات مجلس

شایعات جدید و جنجالی درباره فیلم «مست عشق»

احضار یک استقلالی به خاطر استوری جنجالی اش+ عکس

عکس/ آنا نعمتی قید آرایش را زد

عکس‌های جذاب بازیگر دونگ‌یی در طبیعت کره‌جنوبی

پیشتازی بانک ملی ایران در واگذاری‌ها با ثبت رکورد‌های جدید توسط آینده پویا

عکس/ تغییر چهره جذاب پادشاه سوکجونگ در ۵۲ سالگی

معرفی ورژن جدید خودروی محبوب مولتی‌میلیاردر‌های ایرانی + عکس

حمله هکری به سایت‌های اطلاعاتی اسرائیل

فیلم/لحظه دردناک خودکشی یک زن در ترکیه

اعلام زمان‌بندی مرحله دوم انتخابات مجلس + جدول

عکسی تلخ از التماس سرباز روس برای زنده ماندن!

حمایت صریح محمد خاتمی از پاسخ ایران به اسرائیل

سقف تراکنش‌های بانکی تغییر کرد

بانک رفاه کارگران دستگاه برتر در پیشبرد برنامه‌های تحولی معرفی شد

معرفی ۵ کارت گرافیک عالی برای سیستم گیمینگ و گیمر‌های حرفه‌ای

۱۴۰۲؛ سال ثبات و رشد بیمه معلم

آمریکا درباره حمله به ایران برای اسراییل چه شرطی گذاشت؟

قیمت گوشت گوسفندی امروز ۲۸ فروردین ۱۴۰۳+ جدول

ماجرای احضار مدافع استقلال به کمیته انضباطی

فیلم/استوری مریم مومن از مافیا با صدای خواننده زن قدیمی

زمان صدور کارت سوخت تغییر کرد

عکس/ سلفی مثلا بی‌حواسی حدیثه تهرانی در ماشین

عکس/احترام نظامی به محمدباقر قالیباف در صحن علنی مجلس

قرارداد اوسمار با پرسپولیس تمدید می شود؟

طرح کالابرگ ادامه‌دار می‌شود؟

مخالفت اتاق بازرگانی با تعطیلی پنجشنبه‌ها به جای شنبه‌ها

فیلم/ رقم درآمد حامد آهنگی که شما را شوکه می‌کند!

موافقت رهبر انقلاب با عفو تعدای از محکومان تعزیرات

مخمل کوه در گستره زاگرس - لرستان

خواهر پیمان معادی کیست؟ + عکس

سکه امامی یک کانال بالا رفت

طرح توسعه پروژه «تبادل الکترونیک نسخ دارویی» بیمه تجارت‌نو عملیاتی شد

ناگفته‌های زورگیران صدر

دلار در روند رنج قرار گرفت

فیلم/ محمدرضا گلزار به دیدن بچه های آسمان رفت

استخدام ۷۰ هزار معلم در سال ۱۴۰۳

فیلم/سیل در پارسیان ۲۰۶ را با خود برد

شروع زودهنگام نقل و انتقالات پرسپولیس

اطلاعیه مهم سازمان نظام وظیفه برای مشمولان سربازی

گزارش بورس امروز سه شنبه ۲۸ فروردین ماه ۱۴۰۳

کودکی زیبا و بامزه الناز شاکردوست و برادرش+ عکس

عکس/ پاتوق زیر زمینی معتادان در قلب تهران