تاریخ انتشار: ۱۵:۰۲ - ۲۲ دی ۱۴۰۰

مدرک تحصیلی روسای اتاق فکر بودجه ۱۴۰۱ در مجلس

کمیته‌های ۲۰ گانه‌ای تشکیل شده تا بررسی جزئیات برنامه مالی یکساله کشور، به صورت تخصصی و دقیق انجام شود و به رای اعضای کمیسیون گذاشته شود. اما نکته جالب در بررسی اسامی روسای هریک از این کمیته‌ها وجود دارد؛ آنکه تحصیلات و تخصص اغلب این افراد، با موضوع ماموریتشان در این کمیته تطابق ندارد.

مدرک تحصیلی روسای اتاق فکر بودجه ۱۴۰۱ در مجلس

اقتصاد ۲۴- کمیسیون تلفیق بودجه ۱۴۰۱ در فاز دوم بررسی این لایحه، کمیته‌های تخصصی را برای بررسی بودجه تشکیل داده، اما ریاست هر کمیته را به اعضایی سپرده که اغلب تحصیلاتی متفاوت از عناوین کمیته‌ها و ماموریت‌های آن دارند.

با اصلاحاتی که اخیرا نمایندگان درباره ماده ۱۸۲ قانون آئین نامه داخلی مجلس به تصویب رساندند، پس از تصویب کلیات لایحه بودجه در صحن علنی، بررسی جزئیات ماده واحده و جداول بودجه‌ای به کمیسیون تلفیق سپرده می‌شود. بعد از آن نیز آنچه در جزئیات لایحه در کمیسیون تلفیق به تصویب گذاشته شد، به رای نمایندگان در صحن علنی هم گذاشته شود.

ماموریت بودجه‌ای در مجلس

حالا در این مرحله از فعالیت‌های کمیسیون تلفیق لایحه بودجه ۱۴۰۱، کمیته‌های ۲۰ گانه‌ای تشکیل شده تا بررسی جزئیات برنامه مالی یکساله کشور، به صورت تخصصی و دقیق انجام شود و به رای اعضای کمیسیون گذاشته شود. اما نکته جالب در بررسی اسامی روسای هریک از این کمیته‌ها وجود دارد؛ آنکه تحصیلات و تخصص اغلب این افراد، با موضوع ماموریتشان در این کمیته تطابق ندارد.

بر اساس اطلاعاتی که درباره نمایندگان مجلس در وب سایت مرکز پژوهش‌های مجلس وجود دارد، از میان ۲۱ عضو کمیسیون تلفیق که ریاست ۲۰ کمیته تخصصی تلفیق را عهده دار شدند، تنها دو نماینده اقتصاد خوانده اند و سایر اعضا، اغلب تخصصی غیرمرتبط با موضوع مورد پیگیری در کمیته دارند. برای نمونه، عبداله ایزدپناه با مدرک کارشناسی ارشد عرفان اسلامی مسئولیت کمیته آب و کشاورزی کمیسیون تلفیق را برعهده گرفته و سید علی موسوی نماینده ملکان در مجلس با دکتری فلسفه، رئیس کمیته مناطق محروم کمیسیون تلفیق شده است.

کمیته مالیاتی با رئیس امنیتی

کمیته عوارض و مالیات یکی از کمیته‌های حساس در کمیسیون تلفیق است ریاست این کمیته به نماینده‌ای سپرده شده که مدرکش مدیریت دولتی است در سوابق او نیز اشاره شده در حوزه امنیتی فعالیت داشته. درآمد‌های مالیاتی موضوع مهمی در سال آینده دولت است و با توجه به رشد این درامد برخی نمایندگان و حتی دیوان محاسبات تاکید دارد که حجم آن غیر واقع بینانه است. محمد علیپور نماینده ماکو که کارشناسی ارشد مدیریت دولتی دارد ریاست این کمیته را بر عهده دارد. مسئولیتی که با مدرک تحصیلی سنخیت ندارد، اما در سوابق کاری او نیز مباحث مالیاتی به چشم نمی‌خورد. بر اساس اطلاعات مرکز پژوهش‌ها او در سوابق کاری ریاست اداره اطلاعات شهرستان ماکو و مدیر کل امنیتی استانداری آذربایجان غربی دارد.


بیشتر بخوانید: عقب گرد بدعت گذارانه در بودجه ۱۴۰۱


مدرک تحصیلی روسای اتاق فکر بودجه ۱۴۰۱ در مجلس

کمیته هدفمندی یارانه‌ها به حامی اش رسید

نام سیدمحمدرضا میرتاج‌الدینی نیز در راس کمیته هدفمندی یارانه‌ها دیده می‌شود. در وب سایت مرکز پژوهش‌های مجلس که سوابق تحصیلی و اجرایی نمایندگان در دسترس است، اشاره‌ای به تحصیلات او نشده است. البته مدرک تحصیلی او در برخی منابع، دکترای مدیریت استراتژیک ذکر شده که نه تایید شده و نه تکذیب. میرتاج‌الدینی در دولت محمود احمدی نژاد معاون پارلمانی رئیس جمهوری بود و سه دوره نمایندگی مجلس را در کارنامه دارد. اگر بخواهیم ارتباطی میان موضوع مورد بررسی در کمیته هدفمندی یارانه‌های کمیسیون تلفیق با سوابق او بیابیم، پررنگ‌ترین نقطه، حمایت او از این طرح در دولت احمدی نژاد اشاره کنیم. او دی ماه ۸۹، زمانی که معاون پارلمانی رئیس جمهور بود، طرح هدفمندی یارانه‌ها را «کار بزرگ اقتصادی بسیار خوب» خوانده بود.

مدرک تحصیلی روسای اتاق فکر بودجه ۱۴۰۱ در مجلس

وضعیت کمیته نفت و شرکت‌های دولتی

غلامحسین رضوانی با کارشناسی ارشد مهندسی برق، ریاست کمیته نفت و شرکت‌های دولتی کمیسیون تلفیق را عهده دار شد. موضوع درآمد‌های نفتی کشور و پیش بینی دقیق آن در سند بودجه ازجمله مواردی است که معمولا با حساسیت ویژه‌ای دنبال می‌شود. آن هم در دورانی که فروش نفت ایران با، اما و اگر‌هایی روبرو است و تعیین نرخ دلار برای محاسبه درآمد‌های حاصل از فروش و صادرات نفت، گاه دولت و مجلس را تا مرز تنش پیش می‌برد.

گواه این مدعا، تغییر نرخ دلار محاسباتی برای درآمد نفتی در آخرین لایحه بودجه دولت روحانی (بودجه ۱۴۰۰) است که با تغییر در مجلس، حسن روحانی را به انتقاد شدید وا داشت. دولت روحانی پیش بینی درآمد‌های حاصل از فروش و صادرات نفت بر اساس تغییر نرخ دلار محاسباتی در مجلس را غیرواقعی و غیرقابل تحقق می‌دانست. این در حالی است که مجلسی‌ها در لایحه بودجه ۱۴۰۰، این نرخ را از ۱۱ هزار و ۵۰۰ تومان در لایحه دولت، به ۱۷ هزار و پانصد در قانون بودجه افزایش دادند که همین تغییر، پیش بینی درآمد‌های دولت را افزایش داد و به همان نسبت، برای دولت مصارف جدیدی تعیین شد. از این منظر، به نظر می‌رسد این کمیته ازجمله نقاطی است که مسئولیت آن را باید فردی متخصص در حوزه نفت و انرژی عهده دار می‌شد. البته این کمیته قرار است علاوه بر موضوع نفت، به موضوع شرکت‌های دولتی نیز بپردازد؛ همان موضوعی که بخش زیادی از انتقادات هرساله نمایندگان را به خود اختصاص می‌دهد.

در کمیته‌ای دیگر نیز یک حقوقدان ریاست را برعهده گرفته است؛ ابراهیم عزیزی نماینده کرمانشاه که دکترای حقوق خصوصی دارد و چندسالی عضو حقوقدان شورای نگهبان نیز بود، در اقدام اخیر کمیسیون تلفیق، ریاست کمیته تولید و بهره وری را بر عهده گرفت.

اشتغال جوانان

ریاست کمیته اشتغال جوانان و ازدواج و هوشمندسازی هم به مجتبی رضاخواه رسید؛ تخصص او در حوزه معدن است و استادیار گروه استخراج معدن دانشکده فنی مهندسی دانشگاه تربیت مدرس نیز هست. در بررسی تحصیلات و سوابق رضاخواه نشانه‌ای از فعالیت‌های مرتبط با حوزه اشتغال و جوانان دیده نمی‌شود. نام او بیشتر با فعالیت‌های سیاسی و پیوند خانوادگی با چهره‌ای سرشناس در میان اصولگرایان گره خورده است. نام او در آبان ماه سال ۸۸، در کنار حبیب الله بور بور (پدر همسرش) که ظاهرا نقش پررنگی در فهرست اصولگرایان برای انتخابات مجلس یازدهم داشته، به عنوان عضو شورای مرکزی جمعیت وفاداران انقلاب اسلامی قرار گرفت.

از سوی دیگر، ماموریت بررسی مبحث حقوق و دستمزد و منابع انسانی در لایحه بودجه ۱۴۰۱ نیز بر عهده مهدی عیسی‌زاده نماینده میاندوآب قرار گرفته است؛ نماینده‌ای که بر اساس اطلاعات رسمی و تایید شده موجود، کارشناسی ارشددر مدیریت دفاعی دارد و در سوابقش به نمایندگی مجلس در سه دوره هشتم، نهم و یازدهم اشاره شده است. البته در سوابق او عضو ناظر مجلس در هیات عالی گزینش معلمان و کارکنان آموزش و پرورش نیز مشاهده می‌شود.

البته تنها کمیته‌های تخصصی کمیسیون تلفیق بودجه ۱۴۰۱ نیستند که اغلب روسای آن‌ها تحصیلات یا سوابق فعالیت مرتبط با موضوعات مورد بررسی در این کمیته‌ها ندارند. رئیس کمیسیون تلفیق بودجه نیز در حالی بر کرسی ریاست بررسی مهمترین سند مالی سال آینده کشور نشسته که تحصیلاتش غیرمرتبط با این حوزه است. حمیدرضا حاجی بابایی دکترای الهیات دارد. او نمایندگی ۶ دوره مجلس و یک بار وزارت آموزش و پرورش را در کارنامه دارد و چند سالی هم عضو کمیسیون تلفیق بودجه بود.

۲ اقتصاد خوانده در کمیته‌ها

با این همه در میان ۲۱ رئیس ۲۰ کمیته تخصصی کمیسیون تلفیق، تنها الیاس نادران و جعفر قادری اقتصاد خوانده اند. البته نادران علوم اقتصادی خوانده و قرار است موارد مربوط به ارز ترجیحی در لایحه بودجه را بررسی کند؛ همان موضوعی که نقد و گلایه‌های موجود میان دولت و مجلس را عیان کرد و حتی در جلسه علنی روز یکشنبه پارلمان، به جدال آرام میان سید ابراهیم رئیسی رئیس جمهوری و محمدباقر قالیباف تبدیل شد.

حتی اولین جلسه کمیسیون تلفیق هم به دلیل اهمیت موضوع حذف دلار ۴۲۰۰ تومانی از بودجه سال آینده و وجود نظرات مخالف و موافق فراوان در مجلس پیرامون این سیاست در سال پیش رو، به این موضوع اختصاص یافته است. با همه این موضوعات به نظر می‌رسد نادران با توجه به تحصیلات و سوابق کاری اش نظیر حضور در کمیسیون بودجه ادوار مجلس و همچنین ریاست کمیسیون تلفیق بودجه ۱۴۰۰، ازجمله معدود افرادی است که ماموریتش در کمیته مذکور، با تخصص و فعالیت هایش تا حدی مرتبط است.

جعفر قادری، اما با وجود آنکه دکترای اقتصاد شهری و منطقه‌ای دارد، برای ریاست کمیته «تامین مالی خارجی (فاینانس) و مشارکت با بخش خصوصی و اوراق» برگزیده شده است. البته او نیز از نمایندگانی است که سابقه پارلمانی و حضورش در کمیسیون‌های اقتصادی و بودجه کم نیست.

از سوی دیگر، کمیته مسکن و حمل و نقل برای بررسی موارد مربوط به این موضوع در لایحه بودجه ۱۴۰۱، به احمد دنیا مالی سپرده شد که دکترای برنامه ریزی شهری دارد و در شورای چهارم شهر تهران، رئیس کمیسیون عمران و حمل و نقل بود و از این منظر حضورش در این کمیته قابل دفاع است.

البته کمیته مسکن و حمل و نقل کمیسیون تلفیق بودجه دو رئیس دارد؛ فرد دوم، علی‌اصغر خانی نماینده مردم شاهرود در مجلس است که کارشناسی ارشد مدیریت استراتژیک دارد و بر اساس اطلاعاتی که درباره او در وب سایت مرکز پژوهش‌های مجلس آمده، او سایقه شهرداری منطقه ۱۱ تهران را نیز در کارنامه دارد.

منبع: اکو ایران

ارسال نظر
قوانین ارسال نظر
لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.
از ارسال دیدگاه های نا مرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.
لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.
در غیر این صورت، «اقتصاد24» مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.

قیمت سکه و طلا امروز پنجشنبه ۳۰ فروردین ۱۴۰۳ + جدول

قیمت سکه و طلا امروز چهارشنبه ۲۹ فروردین ۱۴۰۳ + جدول

صفحه اول روزنامه‌های سیاسی امروز

قیمت انواع دوربین‌های عکاسی + جدول

قیمت لیر ترکیه امروز در بازار + جزئیات

پیش‌بینی هواشناسی تهران و ایران امروز + جدول

قیمت دلار و یورو امروز چهارشنبه ۲۹ فروردین ۱۴۰۳ + جدول

استوری عاشقانه مهناز افشار و دخترش + عکس

وضعیت هواشناسی امروز

قیمت خودرو‌های بنز در بازار ایران امروز + جدول

قیمت دینار عراق امروز در بازار + جزئیات

قیمت انواع گوشی موبایل سامسونگ، شیائومی و نوکیا + جدول

قیمت انواع موتورسیکلت در بازار امروز + جدول

قیمت دلار و یورو امروز پنجشنبه ۳۰ فروردین ۱۴۰۳ + جدول

قیمت سکه پارسیان امروز چهارشنبه ۲۹ فروردین ۱۴۰۳ + جدول

قیمت روز لپ تاپ اپل + جدول

قیمت خودرو‌های سایپا امروز چهارشنبه ۲۹ فروردین ۱۴۰۳ + جدول

قیمت خودرو‌های ایران خودرو امروز چهارشنبه ۲۹ فروردین ۱۴۰۳ + جدول

عکس/ چهره واقعی صهبا شرافتی بازیگر نون خ

امیدواری مادر امیر تتلو به آزادی پسرش!

خواندنی‌ها
خودرو
فناوری
آخرین اخبار

رئیسی: اگر خطایی از رژیم صهیونیستی سر بزند، پاسخی می‌دهیم که پشیمان شوند

آزمون وکالت ۱۴۰۳ پاییز برگزار می‌شود

یک نکته درباره ماجرای کاظم صدیقی و گشت ارشاد

اولین تصویر رسمی از اسکناس ۵۰۰ هزار تومانی

ترکیب پرسپولیس برای دیدار برابر صنعت‌نفت مشخص شد

در عملیات سپاه علیه اسرائیل از چه موشک‌هایی استفاده شد؟

آمریکا ۱۶ فرد و دو نهاد ایرانی را تحریم کرد

قتل مرد جوان با ۳۷ ضربه چاقو به خاطر یک میلیارد

یارانه فروردین دهک چهارم تا نهم واریز شد

علم الهدی: اینکه سن ازدواج بالا رفته، ریشه آن فرهنگی است

مراقب مسمومیت با این نوع هندوانه‌ها باشید

دوستداران قهوه بخوانند

فیلم/ بغض یک هموطن از گرفتار شدن در سیل دبی

ارتباط بین سلامت تیروئید و خستگی مزمن در زنان

عکس‌های جدید خرم سلطان در ۴۰ سالگی

فیلم/ بدترین ضربه پنالتی تاریخ فوتبال

فیلم/مرگ غم انگیز یک زن پس از سقوط در جوی آب

عکس/ حضور قرائتی با ویلچر در یک مراسم

رضوانی موتورز، پورشه ۹۱۱ را متحول می‌کند

انتقاد تند ربیعی از بازگشت گشت ارشاد + عکس

فیلم/ گل کوچیک سردار آزمون با دخترش در خانه

واکنش آذری جهرمی به بازگشت گشت ارشاد

فصل لاله‌ها در باغ ایرانی

عده‌ای اجیر می‌شوند در جلسه کنکور غایب باشند

فیلم/ حجت الاسلام جعفری بروجنی: اگر اسراییل به ایران حمله کند با پاسخ شکننده‌تری مواجه می‌شود

تصاویری آخرالزمانی از لحظه شروع طوفان و سیل در دبی

دیدار دوستانه تیم ملی ایران با ترکیه

معاون اول جدید قوه قضاییه کیست؟

فیلم/ گلف بازی عجیب طارمی و بیرانوند

نوسان افزایشی دلار با علامت تشدید تحریم‌ها

عکس‌های دل نواز از حال خوب دریاچه ارومیه

سهمیه بنزین چه تغییری کرد؟

دست انداز جدید اتحادیه اروپا برای صادرات نفت ایران

کاسبی جدید با جنجالی‌ترین خودروی سال

معاون اول احمدی نژاد درگذشت

فیلم/ لحظه ورود امیرعبداللهیان به نیویورک

تضمین ارزآوری به همت صنعت گاز

افزایش قیمت بلیت هواپیما در دستور کار

اینفوگرافی/ضرر و زیان‌ تعطیلی پنجشنبه‌ها

سوگل خلیق عروس شد؟

بازدهی بورس در هفته محدودیت نوسان قیمت چگونه بود؟

قتل دلخراش دو جوان با شلیک گلوله در یک جشن تولد

مرگ قهرمان پرورش اندام در حین مسابقه + عکس

دستگیری زنی که دایی مُرده اش را برای ضامن شدن به بانک آورده بود

فیلم/ با حمله دوباره اسرائیل تاکتیک پاسخ ما متفاوت خواهد بود

تلویزیون دستمزد نجومی می‌دهد؟

فیلم/بلایی که بازیگر معروف زن بر سر گربه‌ها آورد

پراستفاده‌ترین ارز‌های فیات برای معاملات رمزارزی

ضرب سکه‌های طلا خیانت به سرمایه‌های کشور است

فیلم/ اقدام نمایندگان مجلس آمریکا علیه معافیت ۱۰ میلیارد دلاری ایران