تاریخ انتشار: ۲۱:۴۱ - ۰۵ فروردين ۱۴۰۱
ایرج طهماسب با عروسک‌هایی تازه به خانه‌ها آمده است

غوغای آقای مجری در مهمانی تازه

ایرج طهماسب با عروسک‌های «شاباش»، «دی جی»، «کته»، «قیمه»، «خوشگلِ بابا» و... در قسمت اول «مهمونی» در شبکه نمایش خانگی میزبان علاقه‌مندان به خود شد.

غوغای آقای مجری در مهمانی تازه

اقتصاد۲۴- مجموعه عروسکی و کمدی «مهمونی» این روزها با اجرای ایرج طهماسب و به کارگردانی و نویسندگی او و تهیه کنندگی حسن خدادادی و با صداپیشگی هوتن شکیبا، کاظم سیاحی، سهیل مستجابیان، الی امامی، امیر ادیب و نازنین شعبانی و با حضور بازیگرانی چون علی زرمهری، سهیل رهبر زارع، سارا صبری و احمد فیاض به همراه چند عروسک جدید، از شبکه نمایش خانگی پخش می‌شود.
ایرج طهماسب که از ابتدای دهه هفتاد با مجموعه عروسکی «کلاه قرمزی» ملقب به آقای مجری بود و سال‌ها همراه با حمید جبلی به عنوان صداپیشه عروسک کلاه قرمزی و پسرخاله با مخاطبان سینما و تلویزیون همراه بود، حال با یک گروه و شخصیت‌های جدید با مخاطبان خود همراه است. شخصیت‌های اصلی مجموعه عروسکی «کلاه قرمزی» را کلاه قرمزی، پسر خاله، آقای همساده، فامیل دور، جیگر، پسرعمه‌زا، عزیزم ببخشید، ببعی، بچه فامیل و گابی تشکیل می‌دادند که سال‌ها برای مخاطب خاطره‌سازی کردند و در مجموعه «مهمونی» هیچکدام از این عروسک‌ها حضور ندارند و جای خود را به شخصیت‌های اصلی داده‌اند. از دیگر نکات قابل توجه این مجموعه این است که حمید جبلی یار دیرینه ایرج طهماسب از سال‌های گذشته و صداپیشه عروسک‌های کلاه قرمزی و پسرخاله در این «مهمونی» حضور ندارد.
ایرج طهماسب در «مهمونی» با آقای مجری «کلاه قرمزی» کمی تفاوت دارد. او دیگر آقای مجری نیست، در استفاده از شوخی‌ها و استفاده از برخی کلمات راحت‌تر و آزادانه‌تر رفتار می‌کند و این آزادی در انجام شوخی‌های کلامی با شخصیت‌ها و عروسک‌ها «مهمونی» را بسیار متفاوت کرده است.

غوغای آقای مجری در مهمانی تازه

بهناز اقبال، فعال حوزه سینما درباره «مهمونی» نوشت: «ایرج طهماسب زمانی که کارش را شروع کرد خیلی‌ از ماها کودک بودیم و او هم موهایی سیاه و پرپشت داشت. او در آن سالهای خاکستری سراغ ساختن برنامه‌ای عروسکی در ژانر کودک رفت تا اندکی دنیای کودکان و البته بزرگترهایی را که تازه از روزهای جنگ گذر کرده بودند، رنگی کند. او عروسکهایی را با تیزبینی و هوش بی‌مثالش به وجود آورد که هر کدامشان یادآور آدم‌هایی از همین جامعه بودند.
ایرج طهماسب در تمام این سالها هنرمندی بود که نه تنها فکر و ایده‌هایش را با زمانه به روز کرد، بلکه شخصیت‌های عروسکی‌اش را هم با ویژگی‌های همان زمانه پیش برد و با ساختن شخصیتهای جدید کاری کرد که تصور کنیم هر کدام از عروسکهایش در همسایگی ما زندگی می‌کنند.

مجموعه جدید «مهمونی» که بعد از مشکلاتی که برای مجموعه «کلاه قرمزی و پسرخاله» به وجود آمده بود، به تازگی پخش شده است، یادآور همان ایرج طهماسب تیزهوش و بسیار نکته‌بین است. او با خلق یک سری عروسک جدید با ویژگی‌هایی عجیب و غریب باز هم نشان میدهد که همراهِ زمانه است.

غوغای آقای مجری در مهمانی تازه

ریزبینی ایرج طهماسب و ریزه‌کاری‌هایش به عنوان نویسنده، باعث می‌شود شخصیت‌پردازی عروسکهای این مجموعه همچنان ظریف و دقیق باشد و این موضوع بیش از پیش نشان میدهد او همیشه و در هر زمانی مشرف به اطراف، جغرافیا و آدمهایی‌ست که با آن‌ها زندگی می‌کند. او دقیق می‌بیند و استنتاج می‌کند و رمز موفقیت او همین است. در همین مجموعه جدید، فقط کافی‌ست به عروسک «بچه» نگاه کنید که چگونه به بچه‌های این دوره و زمانه نزدیک است و به شدت قابل لمس. یا «پشه» که با تکیه‌کلام شاهکارش (بده بزنیم!)، خیلی چیزها به ذهن‌مان می‌رساند!

غوغای آقای مجری در مهمانی تازه

گرچه ما دلمان برای کلاه قرمزی و دیگران بسیار تنگ است اما اگر اندکی صبور باشیم خصوصیتهایی در عروسکهای جدید پیدا می‌کنیم که می‌تواند برای ما یادآور همان عروسکهای قدیمی باشد. ایرج طهماسب بعد از چند سال دوری از عروسکهای محبوب‌اش که به نوعی مثل بچه‌هایش بودند، عقب ننشست و با توجه به شرایط موجود، دوباره دست به خلقی جدید زد تا باز هم نشان بدهد در کار خودش نابغه است.
بهرحال ایرج طهماسب، چه با کلاه‌قرمزی و چه بدون آن، راه دل بردن از مخاطب کوچک و بزرگ را بلد است. او برخلاف خیلی از هنرمندان ما که در ایام پیری، زمام افکار و کارهای‌شان را از دست می‌دهند، انگار پخته‌تر و جذابتر می‌شود و این هم بخشی از نبوغ اوست.»
پرهام موسوی، منتقد سینما نیز این چنین نوشت: «ایرج طهماسب هنرمند مهمی است که روی جهان بینی چند نسل تاثیر گذاشته و هنوز که هنوز است این ارتباط حسی بین او و مخاطبینش وجود دارد حتی مخاطبین نسل دهه هشتاد هم با آثار عروسکی او ارتباط خوبی گرفته اند ، این اتفاق از به روز بودن ایرج طهماسب و حمید جبلی می آید دو همکاری که سالهای سال ورژن های مختلفی از کلاه قرمزی ساختند اما امسال ایرج طهماسب به تنهایی برنامه عروسکی به اسم مهمونی را ساخت که مستقل از برنامه کلاه قرمزی است ، در ادامه به بررسی افتتاحیه این برنامه می پردازم.

غوغای آقای مجری در مهمانی تازه

برنامه مهمونی در همان قسمت اول امضای شخصی آثار قبلی ایرج طهماسب درونش دیده میشود از کل کل های عروسک ها با ایرج طهماسب بگیرید تا طراحی صحنه آرامش بخشی که از دکور دلنشین برنامه های نوروزی کلاه قرمزی الهام گرفته شده. رنگ بندی دکور نشان از شادی می دهد و حتی بازی کاریزماتیک ایرج طهماسب مثل گذشته به مخاطب احساس آرامش میدهد ، آرامشی که این روزها کمتر در آثار نمایشی مان دیده میشود و جای خوشحالی دارد که ایرج طهماسب در برنامه مهمونی هم توانست آرامش به مخاطبش منتقل کند.

اپیزود اول برنامه مهمونی به معرفی عروسک های تازه گذشت و همچنین معرفی لوکیشن از زبان آقای مجری مهربان قصه که این بار داستان در دل یک تالار عروسی میگذرد . هنوز ارتباط حسی بین عروسک های جدید با مخاطب ایجاد نشده چون پیشینه و گذشته ای از آنها ندیده ایم ولی کلاه قرمزی چون یک بک گراند به کاراکترهایش داشتیم ارتباط گرفتن با فصل های بعدی کلاه قرمزی راحت تر بود اما این بار باید صبر کنیم تا ارتباط حسی عروسک ها با مخاطب ایجاد شود البته در همین قسمت اول عروسک قیمه توانست ارتباط خوبی با آقای مجری ایجاد کند و دیالوگ های خوبی بین این دو کاراکتر رد و بدل شد که میتوان پیش بینی کرد این عروسک در آینده با مخاطب ارتباط میگیرد.


بیشتر بخوانید: جزئیاتی جدید از سریال ایرج طهماسب


در قسمت اول علاوه بر قصه اصلی ما شاهد یک نمایش در نیمه دوم این اپیزود بودیم که نتوانست با فضای عروسکی ربط پیدا کند ای کاش گروه نویسندگان در ادامه براساس یک تم مشخص دو فضای تاتری و عروسکی را به همدیگر ربط دهند.»
پخش دو قسمت اول «مهمونی» واکنش‌های بسیار مثبتی در میان کاربران فضای مجازی داشت، البته با چاشنی دلتنگی برای عروسک‌های مجموعه کلاه قرمزی و یار همیشگی ایرج طهماسب، حمید جبلی.

غوغای آقای مجری در مهمانی تازه

برخی از این واکنش‌ها را مرور می‌کنیم:

*‌هنوز دو قسمت بیشتر از مجموعه ‎مهمونی ایرج طهماسب نگذشته که آن پشه سمج دماغ‌دراز با صدای تودماغی‌اش دل خیلی‌ها را برده.

این و موارد دیگر مجموعه، حاصل عمری تجربه، حرفه‌ای‌گری، ذوق، شناخت از مخاطب و رسانه و پرهیز از جلوه‌گری‌های مبتذل است.

درود آقای طهماسب!«تویی ستاره این مهمونی!»

*شخصیت عروسک های مجموعه ‎کلاه قرمزی و ‎مهمونی خیلی عجیب و دور از ذهن نیستند.

با گشتن بین اطرافیان به راحتی میشه این شخصیت ها رو پیدا کرد.

مهم ترین درس این برنامه ها برای والدین است. زیرا با الگو برداری از رفتار آقای مجری با شخصیت راه درست برخورد را متوجه می شوند.

‌*از قسمت دوم برنامه ‎مهمونی ‎ایرج طهماسب:

آقای مجری :شب بیا صحبت کنیم.

پشه :شما هر روز میگی شب بیا ولی شب خبری نیست ...

بخش شب ، و درد ودل پشه و آقای مجری عالی هستش.

*بعد از کاراکتر بچه در مجموعه کلاه‌قرمزی، این ‎پشه، بامزه‌ترین و جذاب‌ترین عروسکیه که در تمام مجموعه‌های تلویزیونی به کارگردانی ‎ایرج طهماسب دیدم.

متن خوب و صداپیشه توانا، به طرز جالبی به این عروسک بامزه، هویت دوست‌داشتنی داده و صدالبته طراح عروسک هم گل‌کاشته.

*‌انصافا باید ‎مهمونی ایرج طهماسب رده سنیش ۲۴+ باشه.

*خیلی خوبه ‎مهمونی

ممنون جناب ‎طهماسب عزیز

*حیفه که فامیلِ‌دور و بچه‌فامیل‌دور و پسر‌عمه‌زا و ببعی و بقیه نیستن، ولی در عوض خیلی خوبه که ‎مهمونی ایرج طهماسب از تلویزیون اینا پخش نمیشه.

* اینکه ‎حمیدجبلی تو هیچکدوم از قسمت های ‎مهمونی نقشی نداره ناراحتم میکنه

فکر کنم بعد از سالهای سال اولین باره شاهد یک پروژه مستقل و جداگانه از ‎طهماسب و ‎جبلی هستیم.

‌‎* پریناز ایزدیار هم نداد که پشه بزنه.

غوغای آقای مجری در مهمانی تازه

منبع: برترین ها
ارسال نظر
قوانین ارسال نظر
لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.
از ارسال دیدگاه های نا مرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.
لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.
در غیر این صورت، «اقتصاد24» مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.
خواندنی‌ها
خودرو
فناوری
آخرین اخبار

درسی که سید جلال حسینی از سرنوشت عابدزاده و علی دایی گرفت

کنایه تند و تیز آذری جهرمی به نماینده تهران

سه تصمیم جدید درمورد سهام عدالت

پرونده سیف و معاونانش به دادگاه تجدید نظر رفت

درخواست عجیب رونالدو از مدیران منچستریونایتد

حضور متفاوت یک دانش‌آموز خرمبیدی در کنکور امسال +عکس

قلب آبیِ مهاجم تیم ملی برای کاپیتان قرمز‌ها سوژه شد! + عکس

کاپیتان پرافتخار رسما مربی پرسپولیس شد

نیویورک تایمز: ترامپ به‌زودی نامزدیش در انتخابات ۲۰۲۴ را اعلام می‌کند

پیام ویژه دستیار سرمربی محبوب پرسپولیسی‌ها برای سیدجلال + عکس

واکنش سفارت ایران به خبر بسته بودن مرز‌های کشور بر روی گردشگران خارجی

سخنگوی دولت: دلیل افزایش اجاره‌بهای مسکن کم‌کاری دولت قبل است

کاپیتان تیم ملی با موتور رفت! + عکس

بله با وریا غفوری مذاکره کرده ایم/ جذب کاپیتان استقلال ارتباطی به مدافع ما ندارد!

فیلم/ کنایه طنز مهران رجبی به آموزش‌های مجازی

خرید جدید آبی‌ها مشخص شد؛ خداحافظی به مقصد استقلال+عکس

کرونا دوباره اوج گرفت

قتل عام خانوادگی در ایلام

گئورگی گولسیانی با پیراهن پرسپولیس +عکس

معضل استقلالی‌ها برای تقویت و ترمیم خط دفاعی

سرانجام افزایش حقوق بازنشستگان چه شد؟

عرضه املاک بانک‌ها در بورس آغاز شد؟

فیلم/ سند تورم ۶۰ درصدی رییسی از کجا آمد؟

اعتماد از دست رفته بلای جان بورس

افزایش قیمت سکه و دلار /چالش 20 ساله در بازار دلار

فیلم/ علت دود عجیب سیاه بر فراز مازندران

اعلام آمادگی ایران برای کمک به اوکراین

پرسپولیس هم موافق قانون سقف قرارداد شد!

خبر جدید از احتمال تغییر فهرست یارانه بگیران

انتشار صورت‌های مالی سازمان بورس نقطه پایان ندارد

فیلم/ ویدئویی از وضعیت وحشتناک روستای زلزله‌زده هرمزگان

دستمزد خسرو شکیبایی در خانه سبز چقدر بود؟

موضع موساد در قبال مذاکرات برجامی چیست؟

واکنش وزیر کشور به افزایش قیمت‌ها و نگرانی مردم

فیلم / نگاهی به عملکرد فوق‌العاده گزینه جدید استقلال

هشتگ وریا غفوری تنها نیست چگونه ترند شد؟

تخم‌مرغ ۱۷ هزار تومان گران‌تر از هفته قبل