تاریخ انتشار: ۰۹:۴۲ - ۱۲ ارديبهشت ۱۴۰۱

وعده تصویب حق مسکن ۶۵۰ هزار تومانی کارگران

معاون وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با اشاره به عملیاتی شدن کامل سامانه جامع روابط کار در ۶ ماه آینده از تصویب و ابلاغ مصوبه افزایش حق مسکن کارگران در هفته آینده خبر داد و گفت: مصوبه حق مسکن ۶۵۰ هزار تومانی در دستور کار هیات وزیران قرار دارد و در هفته آتی تصویب و ابلاغ خواهد شد تا جامعه کارگری از مزایای افزایش حق مسکن نیز بهره مند شود.

وعده تصویب حق مسکن ۶۵۰ هزار تومانی کارگران در هفته آینده

اقتصاد۲۴- معاون وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با اشاره به عملیاتی شدن کامل سامانه جامع روابط کار در ۶ ماه آینده از تصویب و ابلاغ مصوبه افزایش حق مسکن کارگران در هفته آینده خبر داد و گفت: مصوبه حق مسکن ۶۵۰ هزار تومانی در دستور کار هیات وزیران قرار دارد و در هفته آتی تصویب و ابلاغ خواهد شد تا جامعه کارگری از مزایای افزایش حق مسکن نیز بهره‌مند شود.
علی حسین رعیتی فرد بحث امنیت شغلی کارگران را از موضوعات مهم و اساسی عنوان کرد و گفت: طبق دستور رئیس جمهور ما باید این موضوع را پیگیری کنیم. یکی از وظایف ما در وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی این است که امنیت شغلی کارگران را به یک ثبات مشخص برسانیم و در وزارت کار، سامانه جامع روابط کار به این منظور طراحی شده و زیر سامانه ثبت قرارداد‌ها در آن دیده شده است.
وی ادامه داد: بر اساس آن همه کارفرمایان موظف هستند یک نسخه از قرارداد با کارگران را در این سامانه بارگذاری کنند. طبق ماده ۱۰ قانون کار قرارداد کار باید در ۴ نسخه باشد یک نسخه تحویل خود کارگر می‌شود، یک نقطه تحویل اداره کار، یک نسخه تحویل تشکل کارگری واحد مربوطه و یک نسخه هم در سامانه جامع روابط کار بارگذاری می‌شود تا جلوی امضای قرارداد‌های سفید امضا گرفته شود.
معاون وزیر کار که در یک گفت و گوی خبری سخن می‌گفت، اظهار کرد: ما تدبیر جدیدی هم در دولت سیزدهم به کار بستیم و با تلاش وزیر کار سامانه‌ای به نام پایش کار را راه اندازی کردیم. این سامانه هم اکنون فعال و قابل دسترسی است و بازرسان کار ما موظف هستند به واحد‌های تولیدی مراجعه و قرارداد‌های کار را چک کنند.

رعیتی فرد ادامه داد: این سامانه حالت خوداظهاری دارد و کارفرمایان باید یک سری اطلاعات را در این سامانه وارد کنند که قابل رصد است و اگر کارفرمایی این قرارداد را بارگذاری نکند و کارگر احساس کند حقی از او ضایع شده می‌تواند به هیات‌های تشخیص و حل اختلاف ما مراجعه و طرح دعوی کند.

وی گفت: در آنجا از کارفرما قرارداد کار را مطالبه می‌کنیم که باید ارایه شود. از نظر مالی تراکنش‌ها و پرداخت‌های کارگر بررسی می‌شود و باید متناسب با آن چیزی باشد که تحت عنوان حداقل حقوق و دستمزد در شورای عالی کار مشخص و مصوب شده است.

رعیتی فرد درباره کارفرمایانی که حق بیمه کارگر را نمی‌پردازند یا قرارداد سفید امضا از او می‌گیرند، تصریح کرد: کارفرما موظف است حق بیمه ۲۳ درصد را بپردازد و قطعا کد کارگاهی دارد و قابل شناسایی و پیگیری است. کارگران حتی اگر قراردادی از کارفرما نداشته باشند می‌توانند در هیات‌های تشخیص طرح دعوی کنند و قرارداد را با حکم مراجع حل اختلاف از کارفرما دریافت کنند.

معاون روابط کار وزارت کار، از عملیاتی شدن سامانه جامع روابط کار تا ۶ ماه آینده خبر داد و گفت: سامانه حداکثر تا ۶ ماه آینده به طور کامل عملیاتی می‌شود. این سامانه بیش از ۵۳ فرایند را در بر می‌گیرد که حدود ۱۷ فرایند را طراحی کرده‌ایم و ۱۰ مورد آن مثل بیمه بیکاری عملیاتی شده که در حال استفاده است.
ولی اسماعیلی - رئیس کمیسیون اجتماعی مجلس - نیز درباره سامانه جامع روابط کار گفت: سامانه‌ای که اشاره شد، سامانه‌ای خوب، ولی دیر هنگام است. در دولت‌های قبل هم این بحث را با توجه به گزارش‌های زیادی که از کارگران درخصوص قرارداد سفید امضا داشتیم، مطرح کرده بودیم.
وی درباره پیگیری قرارداد‌های سفید امضای کارگران گفت:ما به عنوان مجلس وظیفه داریم در این خصوص نظارت کنیم تا این سامانه زودتر راه بیفتد. برداشتم این است که ۸۰ درصد از مشکلات قرارداد‌های بدون امضا را جوابگو خواهد بود.


بیشتر بخوانید: میزان افزایش ضریب حقوق کارمندان و بازنشستگان


اسماعیلی گفت:این سامانه باید جنبه تنبیهی هم داشته باشد چرا که خیلی از کارگران از ترس اخراج به سمت آن نمی‌روند و اگر جنبه تنبیهی برای کارفرما داشته باشد کارفرمایی که بخواهد کارگر را اخراج کند با پیش بینی برخی موارد به لحاظ مالیاتی یا مباحث دیگر، نگرانی خاطر کارگران از پیگیری حقوق و اخراج را برطرف کند.

رئیس کمیسیون اجتماعی مجلس در عین حال درباره اصلاح ماده پنج قانون بیمه اجتماعی کارگران ساختمانی گفت: کلیات این طرح و چند ماده آن در صحن علنی مجلس رای آورده، ولی ابهامی وارد شد که احتمال دادند تاثیری بر قیمت مسکن بگذارد. قرار شد پس از رفع آن ابهام، بدون بحث نوبت بندی مرسوم مجلس مجدداً در صحن مطرح و کمتر از یک ماه تعیین تکلیف شود.

اسماعیلی افزود: در حال حاضر برای رفع ابهام به کمیسیون اجتماعی برگشته که در اولین فرصت آن را به مجلس بر می‌گردانیم، چون خواسته و مطالبه کارگران ساختمانی کشور است و ما در مجلس در این خصوص اعلام آمادگی کردیم.
وی گفت: الان نزدیک به یک میلیون و ۱۰۰ هزار کارگر ساختمانی داریم که کارت مهارت دارند و ۲۰۰ هزار تا ۳۰۰ هزار نفر هم کارت مهارت نگرفتند؛ از این یک میلیون و ۱۰۰ هزار کارگر دارای کارت مهارت نزدیک به ۷۰۰ هزار نفر بیمه اند و ۴۰۰ هزار نفر پشت نوبتی هستند.
اسماعیلی اضافه کرد: سازمان تأمین اجتماعی از دولت پول نمی‌گیرد و منابع مالی برای پرداخت بیمه ۴۰۰ هزار نفر را ندارد لذا برای اینکه کمکی به سازمان تامین اجتماعی بکنیم، این قانون را اصلاح کردیم.

رییس کمیسیون اجتماعی مجلس تصریح کرد: قبلاً بحث بیمه از مجوز ساخت گرفته می‌شد که کفاف بیمه کارگران ساختمانی را نمی‌کرد و ما محاسبات گرفتن پول از کارفرما را اصلاح کردیم و از مجوز ساخت به متراژ ساختمان بردیم. در متراژ ساختمان مثلا برای واحد‌های ۱۰۰ متری که در منطقه یک تهران قرار دارند، مبلغ بالاتری باید پرداخت شود و واحد‌هایی که در شهرستان‌های محروم هستند درصدش کمتر است.
اسماعیلی افزود: ما از این قانون استفاده می‌کنیم تا ۴۰۰ هزار نفر از مظلوم‌ترین اقشار جامعه را که هیچ گونه بیمه‌ای ندارند، تحت پوشش بیمه قرار بدهیم و در واقع قانون، سازمان تامین اجتماعی را مکلف می‌کند، ظرف مدت دو سال کلیه کارگران ساختمانی و فصلی را بیمه کند.
معاون روابط کار وزیر کار نیز گفت:دولت و وزارت کار پیگیر بیمه کارگران ساختمانی هستند تا دغدغه کارگران ساختمانی رفع شود. در گذشته تعدادی از کارگران ساختمانی بیمه شدند و تعدادی هم پشت نوبتی هستند که امیدواریم هرچه سریعتر از مزایای بیمه بهره‌مند شود.

به گفته رعیتی فرد، بیشترین حوادث ناشی از کار در کارگاه‌های ساختمانی است که اگر مسأله بیمه کارگران ساختمانی انجام شود، کمک بزرگی به جامعه کارگران ساختمانی خواهد بود.
وی همچنین درباره تصویب افزایش حق مسکن کارگران گفت: به موجب مصوبه شورای عالی کار، حق مسکن کارگران افزایش پیدا کرد و از ۴۵۰ هزار تومان به ۶۵۰ هزار تومان رسید؛ این پیشنهاد شورای عالی کار باید به تصویب هیات دولت برسد که در دستور کار هیات وزیران قرار دارد و در هفته آتی تصویب و ابلاغ خواهد شد تا جامعه کارگری از افزایش حق مسکن نیز بهره‌مند شود.

منبع: ایسنا
ارسال نظر
قوانین ارسال نظر
لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.
از ارسال دیدگاه های نا مرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.
لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.
در غیر این صورت، «اقتصاد24» مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.
خواندنی‌ها
خودرو
فناوری
آخرین اخبار

پیام آیت‌الله جنتی برای حادثه متروپل

تعقیب کیفری عاملان زنده به گور کردن تعداد زیادی جوجه در اردبیل

توییت کنایه آمیز مهدی طارمی به بی‌برنامگی اردو‌های تیم ملی

وزیر خارجه مسقط مذاکرات محرمانه میان ایران آمریکا و عمان درباره احیای برجام را رد کرد

اعتبار کارت‌های هوشمند ملی تمدید می‌شود

رخنه سودجویان به مرمت بنا‌های تاریخی

خرید و فروش ۶۳ گونه از حیات وحش ایران در بازار‌های آنلاین

چرا مذاکرات ایران و عربستان مهم است؟

توافق هسته‌ای، هشدار‌های آمریکا و آرامش ایران

فیلم/ زیرآب‌زنی خنده‌دار بچه از ایرج طهماست مقابل علی نصیریان

برای خرید چادر خودرو چقدر هزینه کنیم؟

ثبات قیمت خودرو در بازار

فیلم/ ازدواج محمدعلی نجفی با میترا استاد عاشقانه بود یا سیاسی؟

واکنش مهدی طارمی به یک خبر جنجالی

چگونه از خود در برابر آبله میمون محافظت کنیم؟

کوپن و یارانه نقدی؛ جراحی بد و بدتر

فیلم/ بایدن در گاف جدید کره شمالی و جنوبی را قاطی کرد

اتفاق تلخ و دردناک برای پلنگ دنا

همراه بانک ملل به روز رسانی شد

ایجاد دیوار مرزی بین ایران و پاکستان

بهزیستی: ۶۱ نوزاد در سال گذشته در سطح شهر رها شده‌اند

مشارکت فعالانه بیمه تجارت‌نو در اجلاس ملی معماری و صنعت ساختمان

پیمان جبلی ؛ مدیری که برای پوشش اخبار یک حادثه هم اختیار ندارد

پفک گران شد

برندگان قرعه‌کشی خودرو چقدر سود می‌کنند؟

قیمت مصوب شکر ۲۰ هزار تومان؛ فروش ۲۵ تا ۳۵

نیم سکه وارد کانال ٨ میلیون تومان شد

قابی تلخ و دردناک از یادبود جانباخته متروپل

فیلم/ چطور از خود مقابل آبله میمون محافظت کنیم؟

پرداخت سود‌های سنواتی شرکت‌های بورسی سرعت گرفت

همسر مهدی طارمی کیست؟

تصمیم روسیه برای استفاده از رمزارز در پرداخت های بین المللی

گزینه غیرمنتظره یحیی برای خط دفاعی پرسپولیس

برای خرید هارد اکسترنال چقدر هزینه کنیم؟

شاخص کل منفی شد

زمان اعلام نتایج قرعه‌کشی سامانه یکپارچه خودرو

ساختمان متروپل آبادان به لرزه افتاد