تاریخ انتشار: ۱۰:۴۱ - ۱۴ خرداد ۱۴۰۱
تعداد نظرات: ۲۲ نظر
عضو کمیسیون فرهنگی مجلس در گفت‌وگو با اقتصاد۲۴ مطرح کرد؛

ارزش‌گذاری نیروی کار در گرو ارائه لایحه ساماندهی کارکنان دولت / نیروهای رسمی و قراردادی حقوق یکسان خواهند گرفت؟

احمد راستینه گفت: در واقع شخصی که نیروی رسمی است، خدماتی که ارائه می‌دهد، ارزش بیشتری پیدا می‌کند و حقوق و مزایای بیشتری دریافت می‌کند، اما اگر همان کار را شخصی که نیروی قراردادی است انجام دهد، متاسفانه ارزش‌گذاری کمتری به آن داده می‌شود که این خلاف عدالت است.

ارزش‌گذاری نیروی کار در گرو ارائه لایحه ساماندهی کارکنان دولت / نیور‌های رسمی و قراردادی حقوق یکسان خواهند گرفت؟

اقتصاد۲۴، زهرا ظهروند: در قانون کار، موضوعی به اسم پیمانکاری وجود ندارد و تنها ماده‌ای که شباهت‌هایی با مفهوم پیمانکاران دولت دارد، ماده ۱۳ قانون کار است که در این ماده نیز از اصطلاح مقاطعه کار استفاده شده که کاملًا با مفهوم واگذاری کار‌های مستمر به پیمانکاران و دلالان نیروی انسانی متضاد است.

ورود پیمانکاران به عرصه کاری در ایران از پایان دهه ۷۰ با برداشت ناصحیح از اصل ۴۴ قانون اساسی شروع شد و تمام کار‌های مستمر در تمام نهاد‌های دولتی، عمومی، نیمه دولتی و خصولتی به شرکت‌های قدرتمند پیمانکاری واگذار شد. این شرکت‌ها هم بدون هیچ تخصص مرتبط با بهره‌گیری از نیرو‌های متخصص و ثابت خود نهاد و ارگان، مادام‌العمر نقش واسطه میان کارفرما و نیروی انسانی را بازی می‌کنند. به عنوان نمونه، کارگری که کارش به صورت مستمر است، اما علیرغم مستمر بودن ماهیت کار، پیمانکاری است.

پس از مطالبات و اعتراضات کارگران، طرح موسوم به ساماندهی استخدام کارکنان دولت در مجلس کلید خورد و زمستان سال قبل بود که در کمیسیون اجتماعی مجلس به تصویب رسید، اما همچنان راه به جایی نبرده است. در روز‌های اخیر، مجدد این مسئله مطرح شد و نمایندگان مجلس معتقد هستند به دلیل داشتن بار مالی و رد آن توسط شورای نگهبان، این موضوع باید در قالب لایحه توسط دولت به مجلس ارائه شود تا اعتبارات لازم آن تامین شود.

احمد راستینه، نماینده شهرکرد در مجلس یازدهم در همین خصوص به اقتصاد۲۴ گفت: ساماندهی کارکنان دولت از خواسته‌های جدی نمایندگان از دولت است، اما با توجه به اینکه اگر در قالب طرح ارائه شود به دلیل داشتن بار مالی طبیعتاً اصل هفتاد و پنجی می‌شود و شورای نگهبان آن را رد خواهد کرد، لذا باید در قالب لایحه به مجلس آورده شود.

وی افزود: تلاش ما نمایندگان مجلس این است که در یک تعامل بین مجلس و دولت، دولت به سمت اصلاح و ساماندهی شبکه کارکنان دولت حرکت کند. امروز بخش زیادی از کارکنان دولت در قالب کارکنان قراردادی، طرحی و خرید ساعت کار می‌کنند و متاسفانه این کارمندان با وجود اینکه کار یک نیروی رسمی را انجام می‌دهند، اما از حداقل‌های حقوق و مزایا برخوردار نیستند.

این عضو کمیسیون فرهنگی مجلس تصریح کرد: آسیب‌های جدی متوجه این نیرو‌های غیررسمی است. این در حالی است که دولت نیاز دارد خدمات خود را بتواند به واسطه ارکان و اعضاء دولت، به درستی به مردم ارائه دهد.

راستینه اظهار داشت: سازمان امور استخدامی هم پیگیر این مسئله شده و خواسته ما از دولت آقای رئیسی این است که به قول داده شده عمل کنند، چراکه ایشان قول داده‌اند نسبت به ساماندهی کارکنان دولت در یک بسته درست اقدام کنند تا هم عدالت حاکم شود و هم تعرفه حقوق، به خدمات و کار و نه به نوع قرارداد ارائه شود.

نماینده شهرکرد با بیان اینکه در حال حاضر تعرفه حقوقی به نوع قرارداد بستگی دارد، افزود: در واقع شخصی که نیروی رسمی است، خدماتی که ارائه می‌دهد، ارزش بیشتری پیدا می‌کند و حقوق و مزایای بیشتری دریافت می‌کند، اما اگر همان کار را شخصی که نیروی قراردادی است انجام دهد، متاسفانه ارزش‌گذاری کمتری به آن داده می‌شود که این خلاف عدالت است.

وی در ادامه گفت: با توجه به عدم‌ارزش‌گذاری کار نیرو‌های غیررسمی و عدم‌احقاق حقوق آن‌ها، قرار بر این شده ارزش‌گذاری کار‌ها به صورت جدی در دستور کار قرار گیرد و هر کد شغلی متناسب با ارزش‌گذاری نوع کار و نه براساس نوع قرارداد، محاسبه شود.

راستینه در پایان خاطرنشان کرد: قرار شده دولت این برنامه را در قالب یک لایحه به مجلس ارائه دهد. ما نمایندگان نیز در مجلس به طور خیلی ویژه پیگیر این مسئله هستیم، چراکه احساس می‌کنیم یک مسئله عدالت‌محور مطرح است و وظیفه داریم موضوعات محوری را ویژه پیگیری کنیم، چون مطالبه عده‌ای زیادی از مردم است.

نظرات کاربران
انتشار یافته: ۲۲
در انتظار بررسی: ۴
غیر قابل انتشار: ۳
کارگر
0
0
شنبه ۱۴ خرداد ۱۴۰۱
قربان کلامت که حرف حق میزنی دو کارگر که همان کار رو هر دو انجام میدهند اما انقدر بی عدالتی می شود چرا چون یکی رسمی است ودیگری قراردادی باورم نمی شه که هنوز یکی هست که انقدر با خداست که دنبال عدالت هست
ناشناس
0
0
شنبه ۱۴ خرداد ۱۴۰۱
سلام
ناشناس
0
0
شنبه ۱۴ خرداد ۱۴۰۱
تا دیروز میکفتن بعد از تعطیلی مجلس حالا حرف جدیدی دارن میزنن...لایحه از طرف دولت....سرکاریه دیگه
محمد
0
0
شنبه ۱۴ خرداد ۱۴۰۱
پس کی.؟
جونمون رو گرفتید.
تا چه زمانی دولت از نیروهای قراردادی قراره بیگاری بکشه؟
ریحانه
0
0
شنبه ۱۴ خرداد ۱۴۰۱
این قدر امروز و فردا کردید بازنشسته شدیم شرکتی
درست نیست
فاطمه
0
0
يکشنبه ۱۵ خرداد ۱۴۰۱
این قدر امروز و فردا کردید دیگه بازنشسته شدیم
ما که چیزی ندیدیم
الف
0
0
يکشنبه ۱۵ خرداد ۱۴۰۱
ما را به لطف شما امیدی نیست
کارمند
0
0
يکشنبه ۱۵ خرداد ۱۴۰۱
اول نیروهای رسمی بالای۲۵ سال سابقه رابازنشست کنیدتاجای خالی واسع استخدام نیروهای غیررسمی محیابشه ضمنابارمالی هم نداره اصلا بارمالی هم نخواهدداشت.
احمد
0
0
يکشنبه ۱۵ خرداد ۱۴۰۱
خواهش میکنم در خصوص کار کنان شرکت خصوصی هم کمک کنید
گل
0
0
يکشنبه ۱۵ خرداد ۱۴۰۱
ما هم از وعده های الکی و دروغین خسته شدیم
ول کنید بابا
وعدهای دروغ شما ما را از بین برده
۲۶ ساله که قرار دادی هستم
ما هم از دست شما خسته شدیم
ناشناس
0
0
يکشنبه ۱۵ خرداد ۱۴۰۱
عمو اشتباه گزارش تهیه کردی من یه نیروی رسمی هستم با۲۰سال سابقه کار ۲ملیون از نیروی قراردادی حقوقم کمتره،،قراردادیها خیلی بهتر از رسمیها حقوق میگیرن
خسرو ایرانی
0
0
يکشنبه ۱۵ خرداد ۱۴۰۱
سلام محض رضای خدا به قرارداد کارمندان دولتی با انجام کار معین قرارداد میبند دقت کنید و رسیدگی بنده با ۲۳سال سابقه مدرک کاردانی با سه فرزند قراردادن شده پنج میلیون شش صد هزار تومان در ماه جالبه حق اولاد بابت سه فرزند شده ۳۱۶ هزار تومن در حالی که حق اولاد یه فرزند بالای ۴۰۰ هزارتومان من که ترس اخراج شدن نمی‌توانم اعتراض کنم
عباس کرامتی
0
0
يکشنبه ۱۵ خرداد ۱۴۰۱
نیروی نگهبان بانک مگه اسلحه ندارد که نیروی رسمی دارد چرا باید فرق بین شرکتی ورسمی باشد مگر جانها ومردن فرق میکند که حقوق این دو تفاوت از زمین تا اسمان است ۷سال توی شرکتی داریم خون دل میخوریم اخر ما هم صب ی داریم همیشه گفتند پیشگیری بهتر از درمان است بیایید تا قبل از اتفاق کاری کنیم با تشکر درد دل یک نگهبان شرکتی مسلح بانک
ناشناس
0
0
يکشنبه ۱۵ خرداد ۱۴۰۱
لازم نکرده دولت هنوز حقوق بازنشسته ها رو تایید نکرده چطور میخواد حقوق یکسان بده؟؟؟
فردین
0
0
يکشنبه ۱۵ خرداد ۱۴۰۱
بابا این که نیروهارو از پیمانکار بخواهید جدا کنید که دیگه اینهمه دنگ‌وفنگ نداره یه نامه بزنید وتمومش کنیدالان شش ماهه دارید هی قصه میبافیت تا چهارسال رییسی هم تموم بشه همه چی ختم بخیر بشه بره الان برای دور زدن گرونیها بهترین کار همینه که نیروها روسروسامان دهیدوازحقوق اداره کاری در شون بیاریداین کار دیگه جلوی تورم را بخاطر افزایش حقوق میگیردچون شرکتها آیتم های جدیدی اضافه میکنن که ربطی به افزایش حقوق اداره کاری نداره وقدرت خرید کارگران بصورت محرمانه بالا میره ومغازه دار وکسبه دارا هم نمیفهمن که یک کارگر دریافتی حقوقش چقدره ونمیتونن جنساشونو گرون کنن و تورم شدید هم اجرا نمیشه
موسی نارویی
0
0
يکشنبه ۱۵ خرداد ۱۴۰۱
باسلام بنده 13 سال سابقه دارم قبلا باشهرسازی ولی چند سال است ادغام با راهداری هستم به طور نیروی قراردادی طرح زحمت ها را مامیکشیم ولی نه حقوق ونه مزایا داریم برج 2 رفته ولی هنوز حقوق خبری نیست پیگیری کنید درباره تبدیل وضعیت
علی
0
0
دوشنبه ۱۶ خرداد ۱۴۰۱
خداخیرتون نده چند وقته مردم راسرکار گذاشتید
ناشناس
0
0
دوشنبه ۱۶ خرداد ۱۴۰۱
شما هر روز یک طرح جدید یک وعده ای الکی بعد از کلی جلسه و انتظار که می خواهد عملی شود یکدفعه تصمیم عوض میشود چند ساله که منتظر تعقیر وضعیت نیرو های قراردادی هستیم چقدر باید حق مان پایمال شود تاکی این همه بی عدالتی بخدا باید جواب بدید
ناشناس
0
0
دوشنبه ۱۶ خرداد ۱۴۰۱
شما هر روز یک طرح جدید یک وعده ای الکی بعد از کلی جلسه و انتظار که می خواهد عملی شود یکدفعه تصمیم عوض میشود چند ساله که منتظر تعقیر وضعیت نیرو های قراردادی هستیم چقدر باید حق مان پایمال شود تاکی این همه بی عدالتی بخدا باید جواب بدید
ناشناس
0
0
دوشنبه ۱۶ خرداد ۱۴۰۱
شما هر روز یک طرح جدید یک وعده ای الکی بعد از کلی جلسه و انتظار که می خواهد عملی شود یکدفعه تصمیم عوض میشود چند ساله که منتظر تعقیر وضعیت نیرو های قراردادی هستیم چقدر باید حق مان پایمال شود تاکی این همه بی عدالتی بخدا باید جواب بدید
احمد
0
0
دوشنبه ۱۶ خرداد ۱۴۰۱
بخاطر بقای خودتون و نظام هم شده به فکر کارگرانی که دارند زیر بار دهها مشکل کاری از بین میرندباشید نیروهای قراردادی و پیمانی مظلومترین قشر کاری کشور هستند . کاش گوش شنوایی واسه این حرفها بود .
پرسنل شسکام مخابرات
0
0
سه‌شنبه ۱۷ خرداد ۱۴۰۱
پرسنل شسکام مخابرات را بررسی کنید افتضاح ترین سیستم اداری و فنی هست
ارسال نظر
قوانین ارسال نظر
لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.
از ارسال دیدگاه های نا مرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.
لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.
در غیر این صورت، «اقتصاد24» مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.
خواندنی‌ها
خودرو
فناوری
آخرین اخبار

فیلم/ جزییاتی از بازداشت ۳ متهم جدید سرقت از بانک ملی

ایران شرکای تجاری‌اش را از دست می‌دهد؟

میلاد زکی‌پور به سپاهان پیوست

ورود سرمربی پرتغالی استقلال به تأخیر افتاد!

سخنگوی بورل: به توافق نهایی با ایران خیلی نزدیک هستیم

بارش برف تابستانی در بامیان افغانستان! +عکس

رئیس صداوسیما از رهبر انقلاب عذرخواهی کرد

خرید سرویس خواب کودک چقدر هزینه دارد؟

پروتکل‌های استفاده از ماسک تغییر کرده است؟

مناطق آزاد درگاه واردات کالا نیست

جزئیات کارت نان/ تحویل نهاده‌های معوقه تولیدکنندگان به زودی

پیشنهاد رسمی تیم قطری برای ستاره استقلال

وضعیت سبد سهام عدالت در ۳۱ خرداد

استقلالی‌ها منتظر یک انتقال غیرمنتظره در روز‌های آینده باشید

فرود اضطراری پرواز جده ـ مشهد در فرودگاه بوشهر

فیلم/ اعلام موضع وزیر اقتصاد در خصوص شایعه افزایش قیمت بنزین

وعده جدید وزیر صمت در مورد واردات خودرو!

حکم رییس جمهور برای وحید یامین‌پور

فیلم/ ادعای وزیر اقتصاد در خصوص کاهش تورم

حلالیت گرفتن وینگر محبوب یحیی از پرسپولیسی‌ها

فیلم/ بازداشت دو کارمند بانک ملی در پرونده سرقت از بانک ملی

آخرین وضعیت پرونده سقوط اتوبوس خبرنگاران

نظر همایون شجریان درباره مرحوم استاد محمدعلی کریم‌خانی +فیلم

آپارتمان‌های ۷۰ متری مرکز تهران چند؟

خبر مهم وزیر اقتصاد درباره زمان توزیع کالابرگ

اتفاقی عجیب در اینستاگرام باشگاه پرسپولیس

فیلم/ برق کدام ادارات امروز قطع شد؟

اعدام عامل شهادت مرزبانان در ارومیه

استیضاح وزیر صمت به کمیسیون صنایع ارجاع شد

۲ مهاجم جدید پرسپولیس مشخص شدند

فیلم/ لحظه سرقت از پیشکسوت پرسپولیس

سرمربی جدید استقلال امشب در تهران

فیلم/ مجریان متبوع رسانه ملی در مسیر خروج!

قیمت رهن و اجاره خانه در منطقه اراج

قیمت جدید سیمان اعلام شد

شاخص کل بورس اصلاح شد

بازگشت یحیی گل‌محمدی به تنظیمات کارخانه