تاریخ انتشار: ۱۱:۴۱ - ۰۱ مرداد ۱۴۰۱
تعداد نظرات: ۲ نظر
بی نتیجه بودن ۴۰ تماس با نمایندگان مجلس درباره حجاب زنان

سکوت نمایندگان زن مجلس درباره مساله گشت ارشاد

در روز‌های اخیر، بازداشت زنان به واسطه نوع حجاب آنان از یک سو و از سوی دیگر، برخورد تند ماموران گشت ارشاد با زنان در فضای مجازی و رسانه‌ای خبرساز شده و بعضا موجب برخورد با ماموران گشت ارشاد را هم فراهم آورده است.

پاسخ نمایندگان مجلس راجب برخورد گشت ارشاد

اقتصاد۲۴- در روزهای اخیر، بازداشت زنان به واسطه نوع حجاب آنان از یک سو و از سوی دیگر، برخورد تند ماموران گشت ارشاد با زنان در فضای مجازی و رسانه‌ای خبرساز شده و بعضا موجب  برخورد با ماموران گشت ارشاد را هم فراهم آورده است. 

16 زن بی صدا

فراکسیون زنان برای اولین بار در مجلس ششم به طور مستقل تشکیل شد. فراکسیونی که آن زمان تلاش می‌کرد با پرداختن به مشکلات زنان در جامعه ایران، در جهت احقاق حقوق آنان گام بر دارد ولی با تغییر ترکیب مجالس هفتم، هشتم و نهم، این فراکسیون به حاشیه رانده شد. در مجلس دهم این فراکسیون از حاشیه خارج شد و گام‌هایی برداشت ولی با آغاز به کار مجلس یازدهم، بازهم روند تغییر کرد به طوری که امروز سکوت، بلندترین صدایی است که از نمایندگان زن مجلس یازدهم شنیده می‌شود. سکوتی که از دید آنان تلاشی است برای پرداختن به مطالبات حقیقی به جای حاشیه‌ها.

گشت ارشاد و موضعی که نیست

در روزهای اخیر، بازداشت زنان به واسطه نوع حجاب آنان از یک سو و از سوی دیگر، برخورد تند ماموران گشت ارشاد با زنان در فضای مجازی و رسانه‌ای خبرساز شده و بعضا موجب  برخورد با ماموران گشت ارشاد را هم فراهم آورده است. فراکسیون زنان مجلس یازدهم اما تا لحظه نگارش این گزارش تقریبا هیچ موضعی در این زمینه اتخاذ نکرده‌ است. آخرین جلسه این فراکسیون، یک هفته پیش از آغاز تعطیلات 2 هفته‌ای مجلس برای سرکشی نمایندگان به حوزه‌های انتخابیه برگزار شده است. در این جلسه به موضوعاتی نظیر عفاف و حجاب پرداخته شده اما مستقلا موضوع برخوردها با زنان به واسطه نوع حجاب آنان مورد بحث قرار نگرفته است.


بیشتر بخوانید: آقای رئیسی! با وعده گشت ارشاد مدیران چه می‌کنید؟


۴۰ تماس، بدون نتیجه

خبرنگار شبکه شرق برای پیگیری موضوع با اعضای فراکسیون زنان مجلس یازدهم تک به تک تماس گرفت. تقریبا با هر یک از اعضا این فراکسیون دست کم 3 مرتبه تماس گرفته شد. در مجموع حدود 40 تماس با 16 نماینده زن مجلس، اکثر نمایندگان تلفن خود را پاسخ ندادند. این تماس‌ها از ساعت 15 تا 19 روز 29 تیر گرفته شد. برای تک تک نمایندگان پیامکی با مضمون سوال ارسال شد تا شاید حاضر به پاسخگویی شوند اما تاثیر چندانی در روند آنان نداشت. از میان 16 نماینده، فقط 4 نماینده تلفن خود را پاسخ دادند. هیچ یک از آنان اما حاضر به اتخاذ موضع علیه نوع برخوردهای گشت ارشاد با زنان نشد.

فلاحی: نظر ما همان است که گفتیم

سارا فلاحی، نماینده ایلام در مجلس و سخنگوی فراکسیون زنان است. او تلفن همراه خود را پاسخ نداد ولی در پاسخ به پیامک خبرنگار شبکه شرق، اعلام کرد که «ما به عنوان فراکسیون زنان یک بیانیه صلادر کردیم و در آنجا اعلام نظر کردیم.» اشاره او به بیانیه 21 تیر فراکسیون زنان مجلس است؛ سالروز عفاف و حجاب. این بیانیه در 6 بند تنظیم شده که در بخشی از آن «ترویج ناهنجاری و قانون‌شکنی» به عنوان «پروژه مهندسی‌شده» و در ارتباط با «دشمنان مردم» در نظر گرفته شده و اعضا خواستار «برخورد بی کم و کاست، بدون اغماض و قانونی» با افرادی که «رواج بی‌عفتی در جامعه» هستند، شدند. البته در بخشی از این جامعه از «مجریان قانون» خواسته شده «حین اجرای قانون کرامت زنان را مورد توجه» قراردهند.

الهیان: نظری ندارم

زهره الهیان، نماینده تهران در مجلس یازدهم است. او سابقه حضور در مجلس هشتم را هم در کارنامه دارد. او در جریان گفت‌وگو با خبرنگار شبکه شرق حاضر به موضع گیری درباره نوع برخوردهای گشت ارشاد با زنان نشد و گفت: «من حرفی در این زمینه نداردم.» الهیان در پاسخ به این سوال که موضوع برخورد گشت ارشاد با زنان را در فراکسیون بررسی کرده‌اید یا می‌کنید هم گفت: «با فراکسیون حرف بزنید. من اطلاعی ندارم.»

رحمانی: نمی‌خواهم مصاحبه کنم

فاطمه رحمانی، نماینده مشهد در مجلس یازدهم است و نایب رئیس فراکسیون زنان. او هم حاضر به اظهارنظر درباره برخوردهای گشت ارشاد با زنان نشد. او تا پیش از بیان سوال، مشکلی بابت گفت‌وگو با خبرنگار شبکه شرق نداشت ولی بعد از شنیدن سوال، موضع خود را تغییر داد و گفت که «نمی‌خواهم در این زمینه مصاحبه نمی‌کنم.» او اعلام موضع درباره عملکرد فراکسیون زنان در موضوع گشت ارشاد را هم به رئیس و سخنگوی فراکسیون واگذار کرد و گفت: «با خانم قاسم‌پور (رئیس فراکسیون زنان) صحبت کنید. فراکسیون سخنگو دارد. من حرفی نمی‌زنم. عذرخواهی می‌کنم. خداحافظ!»

مقصودی: از هیچ برخوردی خبر ندارم!

فاطمه مقصودی، دبیر فراکسیون زنان مجلس یازدهم است و نماینده بروجرد در پارلمان. او نه گفت «جلسه دارد» و نه «به دلیل بازدید میدانی» از زیر بار مصاحبه شانه خالی کرد بلکه به محض شنیدن سوال خبرنگار شبکه شرق گفت: «من یکبار با ایرنا درباره این موضوع حرف زده‌ام، بیشتر حرف نمی‌زنم.» او گفت که «هفته پیش با ایرنا صحبت کرده‌ام. آدم یکبار درباره هرچیز حرف می‌زند» او در مواجه با این پرسش که از هفته پیش تا امروز، برخوردهای جدیدی با زنان در شهرهای مختلف صورت گرفته است. مثلا در تهران مادری فریاد زد که «بچه‌ام مریضه» و پلیس از برخورد با مامور خاطی خبرداد. نظرتان درباره این مسائل چیست؟، گفت: «من هیچ خبری از این چیزها ندارم. فیلمی را هم ندیده‌ام. خبری هم ندارد. خداحافظ آقای شرق!»

سکوت مستقلان

نکته قابل توجه، سکوت نمایندگان زن مستقل و اعتدال‌گراست. معصومه پاشایی بهرام، پروین صالحی مبارکه، سمیه محمودی، سارا فلاحی، شیوا قاسمی‌پور، فاطمه مقصودی و الهام آزاد همگی نمایندگانی هستند که حضورشان در مجلس یازدهم ارتباط ساختاری و تشکیلاتی با اصولگرایان و لیست‌های ارائه شده توسط آنان در دوران تبلیغات انتخاباتی نداشت اما هیچ یک حاضر به موضع‌گیری درباره نوع برخوردهای گشت ارشاد با زنان نشده است.

سکوت مجازی

نمایندگان زن مجلس یازدهم هم چون نمایندگان زن مجلس دهم در شبکه اجتماعی توئیتر حضور دارند اما برخلاف آنان، موضعی درباره موضوعات مورد بحث در این شبکه نمی‌گیرند. سمیه رفیعی در 3 روز گذشته، به عید غدیر در توئیتر خود پرداخته و تشکر از رئیس اداره محیط زیست کیش. الهام آزاد هم در توئیتر خود سالروز تاسیس شورای نگهبان را تبریک گفته است. دیگر نمایندگان زن مجلس هم در 5 روز گذشته فعالیت توئیتری خاصی نداشته‌اند.

منبع: روزنامه شرق
نظرات کاربران
انتشار یافته: ۲
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۰
ناشناس
0
0
شنبه ۰۱ مرداد ۱۴۰۱
متاسفانه نمایندگان زن مجلس در تمام ادوار گذشته و حتی مجلس فعلی صرفا به فکر منافع شخصی خود بوده و بعضا بخاطر از دست ندادن فرصت مجدد نشستن بر کرسی نمایندگی مجلس، محافظه کارانه با نمایندگان مرد در اتخاذ تصمیمات زن ستیز همکاری و همدستی می کنند
ناشناس
0
0
شنبه ۰۱ مرداد ۱۴۰۱
آيه ۲۷۹ سوره بقره ربا را جنگ با خداوند و رسولش می‌داند.

حال جایی که رباخوارترین سیستم بانکی دنیا را دارد، بیرون بودن موی دختران را در تریبون های نماز جمعه دشمنی با خدا و قرآن تبلیغ می کند.
چرا؟
آیا مردم حق ندارند بپرسند چرا رباخواری می کنید؟
ارسال نظر
قوانین ارسال نظر
لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.
از ارسال دیدگاه های نا مرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.
لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.
در غیر این صورت، «اقتصاد24» مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.
خواندنی‌ها
خودرو
فناوری
آخرین اخبار

برگزاری مسابقات انتخابی تیم‌های ملی

حال وخیم ۹ نفر در پی انفجار پیک‌نیک و کولر گازی

واکنش پاپ به انتقال غلات از اوکراین

حراج ۱۲ قلاده شیر در یک باغ وحش

چرا از خرید جدید استقلال رونمایی نشد؟

فرزند محمدرضا شجریان در موزه باشگاه محبوبش+عکس

جدیدترین قیمت مسکن در تهران +جدول

رخ سرخ بورس در دولت رئیسی

گرانی به نذری‌ها هم رسید

آیا یارانه مرداد نقدی واریز می‌شود؟

جمله تلخ سرمربی سابق تیم ملی

اتفاق نگران کننده در اردوی استقلال؛ مصدومیت صالح جدی است؟

حضور باقری کنی در مراسم تاسوعا در وین + عکس

پیش‌بینی مهم از قیمت خودرو در بازار

حمله هواداران پرسپولیس به دراگان اسکوچیچ

امضای فرمان مشروطه و آغاز رویای جمعی ایرانیان

اعتراض اقتصادی و سالگرد مشروطه‌گی

معرفی کتاب هارمونی پولی؛ نقشه راهی برای اشخاص و زوج‌ها

سوپروایزر سابق بیمارستان پاستور مشهد همچنان تعلیق است

این چند قلم خوراکی باقی‌مانده را لاکچری نکنید

توئیت وزیر رئیسی با هشتگ «برجام یزیدیان»

بزرگ‌ترین نیروگاه اتمى اروپا از کنترل خارج شد

زمان حذف یارانه‌های نقدی مشخص شد؟

ثبت رکورد بالاترین تورم تاریخ ایران در دولت رئیسی

۷۵ درصد رانندگان تاکسی‌های اینترنتی تحصیلات عالیه دارند

آژیر خطر برای بازار گاز ایران به صدا در آمد

سه گره اصلی مذاکرات احیای برجام چیست؟/ درخواست ایران از آژانس موضوع اصلی روی میز است

بر سر موضوعات باقی‌مانده در وین، توافق نهایی نشده است

ثبت قیمت‌های میلیونی در بازار کاغذ

آغاز فعالیت میز کار رتبه‌بندی معلمان در وزارت آموزش و پرورش

گزارش رسانه شورای امنیت ملی از فضای مذاکرات

تعیین زمان واریز یارانه مرداد

وعده تغییر حقوق بازنشستگان از مرداد ۱۴۰۱

توافق روسیه و ترکیه برای استفاده از روبل

بررسی سه مانع اصلی مذاکرات هسته‌ای

چرا امریکا میز مذاکره با ایران را ترک نمی‌کند؟

دلیل اختلاف قیمت مسکن در گزارش مرکز آمار و بانک مرکزی