تاریخ انتشار: ۱۰:۵۵ - ۲۴ مرداد ۱۴۰۱

پرونده تاجزاده زیر دست ۲ الف است

به فاصله کمتر از ۲۴ ساعت پس از برگزاری دادگاه سید مصطفی تاجزاده، فخرالسادات محتشمی‌پور راهی زندان اوین می‌شود تا به‌زعم خود با همسرش دیدار کند.

پرونده تاجزاده

اقتصاد۲۴- مطالبه‌ای که برآمده از روال طبیعی دادگاه‌های کشور است. در اغلب موارد مطابق قانون بعد از برگزاری دادگاه، امکان ملاقات خانواده و وکلای متهمان فراهم می‌شود؛ حتی به اعتقاد بسیاری از حقوقدانان بعد از برگزاری بسیاری از دادگاه‌ها، امکان آزادی متهمان تا زمان ابلاغ و اجرای حکم فراهم می‌شود.

محتشمی‌پور با اشاره به اینکه دادیار اوین اعلام کرده، پرونده تاجزاده همچنان ذیل بررسی‌های بخش ۲ الف اوین قرار دارد به این نکته اشاره می‌کند که امکان دیدار با تاجزاده برایش مهیا نشده است. گفت‌وگوی اختصاصی با همسر سیدمصطفی تاجزاده دقایقی پس از ثبت درخواستش از دادیار پرونده هماهنگ شد تا پاسخی برای برخی ابهامات در این میان فراهم شود. محتشمی‌پور ضمن تشکر از محسنی‌اژه‌ای برای ارسال گزارش دادگاه تاجزاده بلافاصله پس از درخواست خانواده از رییس دستگاه قضا می‌خواهد که زمینه آزادی تاجزاده را هرچه سریع‌تر فراهم سازد.

*ظاهرا امروز (يكشنبه) به اوين مراجعه كرديد تا با آقاي تاجزاده ديدار داشته باشيد؟
براساس قانون و با توجه به اينكه دادگاه آقاي تاجزاده در روز شنبه برگزار شده بود و ايشان به‌ طور طبيعي مي‌بايست بعد از دادگاه به زندان عمومي منتقل مي‌شدند به زندان مراجعه كردم. با داديار ناظر زندانيان امنيتي مستقر در زندان اوين ملاقات كردم تا پيگير پرونده و ملاقات با آقاي تاجزاده شوم. البته تاجزاده زنداني سياسي است اما به هر حال مسوولان پيگيري پرونده را به اين بخش محول كرده‌اند. در اين ديدار اعلام كردم كه قصد ملاقات با مصطفي تاجزاده را دارم. برگه‌اي در اختيار من قرار دادند تا درخواستم را در آن ثبت كنم. با توجه به اينكه به ‌طور طبيعي بعد از دادگاه، افراد به زندان عمومي منتقل مي‌شوند، فكر مي‌كردم كه نهايتا موفق به ملاقات با آقاي تاجزاده شوم.

*آيا موفق به ديدار با آقاي تاجزاده شديد؟
نه متاسفانه به من اعلام شد كه ايشان همچنان در بخش 2الف هستند و ما بايد اين برگه درخواست را بعد از تاييد به 2الف ارسال كنيم تا آنها بررسي كنند و امكان ملاقات فراهم شود. من خوشحال شدم، چراكه به هر حال، ما ارتباطي كه با سپاه نداريم، فكر مي‌كرديم شايد از اين طريق بتوانيم اطلاعاتي از پرونده به دست آوريم. به هر حال 2الف، زندانِ در زندان است و اين بخش خود را زيرمجموعه سازمان زندان‌ها نمي‌داند.

*واكنش داديار به مطالبات شما چه بود؟
داديار اعلام كرد كه چه كسي گفته كه ايشان بايد به بخش عمومي منتقل شوند؟ من گفتم كه براساس قانون و اظهارات وكلا، ايشان بايد به بخش عمومي منتقل شوند. پاسخ دادند، «منتظريم آقايان با ما تماس بگيرند.» بعد از اين اظهارات من گفتم كه پس بايد از طريق رييس دستگاه قضا و آقاي اژه‌اي موضوع را دنبال كنم. آقاي داديار اشاره كردند كه «آقاي اژه‌اي رييس قوه هستند و براي پرونده‌هاي جزيي ورود نمي‌كنند.» در واقع من متوجه شدم كه پرونده مصطفي تاجزاده جزء است، به يك قاضي جزء داده شده و قرار است يك حكم جزء براي آن صادر شود!

*فكر مي‌كنيد دليل اين برخوردها چه بوده است؟
فكر مي‌كنم اين آقاي داديار يا شناختي از تاجزاده و پرونده ندارد يا شناخت دارد و قصد بي‌اهميت جلوه دادن آن را داشته است. به هر حال انتظار من اين بود كه امروز آقاي تاجزاده را ملاقات كنم، اين اصرار من هم ناشي از مشكلات جسمي است كه ايشان دارند و خطراتي كه ايشان را تهديد مي‌كند. در برگه درخواست ثبت شده هم قيد كردم كه به دليل مشكل بيماري ايشان بعد از استرس وارد شده، بايد حتما ايشان را ببينم. اما متاسفانه اين امكان فراهم نشد، انتظارم اين بود پس از دادگاه همسرم آزاد شود، نه اينكه امكان ملاقات هم منوط به اجازه بازجو شود. حتي اگر قرار باشد حكمي عليه ايشان صادر شود تا زمان اجراي حكم دليلي براي حضور ايشان در زندان با اين شرايط جسمي وجود ندارد.


بیشتر بخوانید: سکوت تاجزاده در دادگاه


*آيا مشخص شد، آقاي تاجزاده به صورت انفرادي در بند2 الف حضور دارند يا نه؟
 تا امروز كه به صورت انفرادي حضور داشتند. باتوجه به تجربياتي كه از بازداشت سال 88 ايشان داشتيم و اينكه اجازه حضور ايشان در زندان عمومي داده نمي‌شد، فكر مي‌كنم، هنوز در انفرادي باشند. منتظريم آقايان با ما تماس بگيرند و امكان ملاقات من و دخترانم را با ايشان فراهم سازند و از سلامتي ايشان نيز با خبر شويم.

 *يكي از ابهامات مهم پرونده كه اثر فراواني در راي نهايي پرونده نيز دارد مرتبط با دسته‌بندي اتهامات ايشان است. شما متوجه شديد كه اتهامات ايشان سياسي است يا امنيتي؟
همه مي‌دانيم كه داور نهايي خداست. براي همه مردم ايران محرز است كه آقاي تاجزاده به دليل انتقاداتي كه مطرح كرده‌اند، بازداشت شده‌اند. ابزار ايشان قلم و زبانش بود و در راستاي اصلاح وضع موجود تلاش مي‌كردند. اتفاقا ايشان مشكلات بنيادين جامعه را تحليل مي‌كردند و راهكارهاي مصلحانه براي بهبود وضعيت ارايه مي‌كردند. در شرايطي كه ابزارهاي نوين ارتباطي شكل گرفته ايشان از ظرفيت فضاي مجازي بهره مي‌بردند تا مردم و مسوولان را متوجه مشكلات و راه‌هاي برون‌رفت از بحران‌ها كنند. رشته ايشان علوم سياسي است و تجربه فراواني در اين زمينه داشته‌اند. ايشان معاون سياسي وزير كشور بوده‌اند.

يعني هم تجربه، هم تخصص و هم تمركز ايشان در حوزه مسائل سياسي بوده است. غير از مسائل سياسي و ارائه راهكار براي برون‌رفت از مشكلات  كاري انجام نداده‌اند. طي همه اين سال‌ها، تحليل كرده‌اند، ريشه‌يابي كرده‌اند و ديدگاه‌هاي خود را استادانه و مصلحانه ارايه كرده‌اند. خاطرم هست در زماني به عنوان دانشجوي علوم سياسي دانشگاه تهران درس مي‌خواندند، ارتباطات عالي با اساتيدشان داشتند و بسياري از اساتيد با ايشان مشورت مي‌كردند. با يك كارشناس، متخصص و صاحب‌نظر در امور سياسي چه نوع برخوردي بايد شود؟ فعاليت‌هاي ايشان كاملا سياسي و فرهنگي بوده و در راستاي رويكردهاي مصلحانه بوده است. همين رويكردهاي مصلحانه، منطقي و دلسوزانه بود كه باعث افزايش اقبال عمومي به ديدگاه‌هاي ايشان مي‌شد. نمي‌توان گفت ايشان پرونده امنيتي دارد.

*فكر مي‌كنيد چرا عنوان «امنيتي» ذيل پرونده ايشان به جاي «اتهامات سياسي» آورده شده است؟
مطمئنم، اطلاق عنوان امنيتي در يك پرونده سياسي، صرفا براي اين است كه برخي اقدامات خارج از قانون توجيه شود. ممكن است برخي از افراد و جريانات به دنبال اين باشند كه خطاب به افكار عمومي اعلام كنند، دليل بازداشت و دادگاهي كردن آقاي تاجزاده به اين دليل است كه ايشان امنيت كشور را به مخاطره افكنده بودند. به هر حال بايد ببينيم كه محتواي اين پرونده و اتهامات ايشان چيست. خوشحال مي‌شويم اين اتهامات منتشر شود تا حقوقدانان كشور، پرونده را بررسي كرده و ابعاد و زواياي گوناگون پرونده را بررسي كنند.

*اگر قرار باشد درخواستي از رييس دستگاه قضايي كشور داشته باشيد، چه مواردي را مطرح مي‌كنيد؟

درخواستم را از آقاي اژه‌اي روز شنبه با صراحت مطرح كردم. در وهله نخست خواستم كه گزارش دادگاه دراختيار من گذاشته شود. از ايشان تشكر مي‌كنم كه يك ساعت بعد از برنامه لايو من، اين گزارش براي من ارسال شد. البته گزارش ارسالي كامل نبود. اساسا خواهش مي‌كنم به صورت شفاف و بدون پنهانكاري موضوعات مرتبط با پرونده ايشان را تشريح كنند. هيچ نگراني هم نداشته باشند ما خوشحال خواهيم شد كه ابعاد پرونده به صورت شفاف هم در تاريخ ثبت شود و هم در معرض داوري افكار عمومي قرار بگيرد. مشخصا هم درخواست آزادي ايشان را دارم، چراكه آقاي تاجزاده با مشكلات جسمي دست به گريبان هستند و اگر خدشه‌اي به سلامت ايشان وارد شود هم بايد پاسخگوي خانواده ايشان و هم مردم ايران باشند.

 

منبع: اعتماد

ارسال نظر
قوانین ارسال نظر
لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.
از ارسال دیدگاه های نا مرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.
لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.
در غیر این صورت، «اقتصاد24» مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.
خواندنی‌ها
خودرو
فناوری
آخرین اخبار

حمایت جانانه علیرضا بیرانوند از علی کریمی

حمله رضا کیانیان: روزنامه جوان از ما عصبانی باش!

امشب گفت‌وگوی زنده رئیسی در تلویزیون

حامد بهداد دستگیر شد؟

تصویر معناداری که پوران درخشنده منتشر کرد

کشف حجاب فاطمه معتمدآریا در خاکسپاری تارخ

استوری کنایه‌آمیز آقا‌میری درباره تجمع دیروز تهران

حرکت زننده طارمی انتقاد عمومی را برانگیخت

برگزاری تمرینات پرسپولیس زیر نظر کی‌روش

به مطالبات مردم توجه می‌کنیم/ تغییر حکومت صورت نخواهد گرفت

«همشهری» این ۵ نفر را عامل اعتراضات معرفی کرد

فیلم/ پاسخ جالب وزیر ارتباطات به شایعه دائمی شدن فیلترینگ اینستاگرام و واتس‌اپ

عکس/ دانش آموزان مناطق محروم اصفهان

افزایش نشانه‌های استیصال در جامعه ایرانی

فیلم/ نشت مشکوک گاز در خط لوله نورد استریم

نداشتن کارت پایان خدمت سد راه دریافت وام فرزندآوری

گلایه انسیه خزعلی از رسانه‌ها: سفر پسرم ربطی به فیلترشکن نداشت

بازگشت مهاجم دوست داشتنی به تمرین پرسپولیس

کدام یارانه‌بگیران باید حساب خود را چک کنند؟

طلا به کف ۲/۵ سال اخیر رسید

بخشنامه دادستان کل کشور درباره ناآرامی‌ها پس از مرگ مهسا امینی

شروع کم نوسان دلار پاییزی

مادامی که خیابان‌ها شلوغ باشد محدودیت اینترنت پابرجاست/ فضای مجازی بزرگ‌ترین مکان توطئه‌چینی دشمنان است

مرغ، شکر، گوشت؛ تغییر قیمت ۳ کالای اساسی

واکاوی رویداد‌های پس از مرگ مهسا امینی؛ چرا به این وضع رسیده‌ایم؟

تفاوت فاحش دستمزد کی‌روش در ایران و مصر

سلبریتی‌ها در تلویزیون معروف شدند، حالا دم در آورده‌اند/ نیروی انتظامی در کارش هنرمند است

نجوای خشکسالی در گوش محیط زیست ایران

روغن نباتی ۱۰۵هزار تومان ارزان شد

فیلم/ با این آمارها می‌فهمید چرا مردم معترض و ناامید هستند

نام مهسا امینی در کدام کشور‌ها بیشتر جستجو شد؟

نتیجه سیاست‌های اقتصادی رئیسی، رشد ۱۵۰ درصدی پول پاشی و افزایش شکاف تورمی

فراخوان بزرگ نیسان

مانع مرکزی واردات خودرو

آغاز مزایده خودرو های خارجی

تغییرات ژئوپلیتیکی در قفقاز جنوبی چه تبعاتی دارد؟

صحبت‌های تلخ وزیر درباره عاقبت اینستاگرام و واتس‌اپ