تاریخ انتشار: ۱۰:۲۷ - ۰۴ شهريور ۱۴۰۱

رونمایی مخبر از ۳ بسته مهم اقتصادی دولت

معاون اول رییس جمهور با تاکید بر اینکه خط قرمز دولت معیشت و رفاه مردم است، گفت: اقتصاد کشور با مشکلاتی روبرو بود که تورم ۵۰ ساله، ناترازی‌های مکرر و مستمر بودجه، وضعیت نامناسب بانک ها، کاهش ارزش پول ملی و وضعیت نامناسب سرمایه گذاری از جمله این مشکلات بود. به لطف خداوند و با تلاش جدی دولت و همکاری قوای سه گانه شرایط سخت را پشت سر گذاشتیم و توانستیم از این وضعیت عبور کنیم.

۳ بسته مهم اقتصادی دولت

اقتصاد۲۴- معاون اول رئیس جمهور با اشاره به اینکه دولت هیچگاه به دلیل پرداختن به امور جاری و روزمره از کار‌های اساسی برای حل مشکلات کشور غافل نشده است، گفت: دولت سه بسته مهم اقتصادی را تدارک دیده است.

محمد مخبر همزمان با دومین روز از هفته دولت وارد فرودگاه دشت ناز ساری شد و از سوی استاندار و جمعی از مدیران استانی مورد استقبال قرار گرفت.

افتتاح همزمان ۹۳۵ پروژه عمرانی در استان مازندران

مخبر در جریان سفر به استان مازندران، در آیین بهره برداری از ۹۳۵ پروژه عمرانی این استان که در شهرستان بابلسر برگزار شد از طریق ویدئو کنفرانس دستور افتتاح همزمان این پروژه‌ها را صادر کرد.

معاون اول رییس جمهور در آیین افتتاح این پروژه‌ها با تاکید بر اینکه خط قرمز دولت معیشت و رفاه مردم است، گفت: اقتصاد کشور با مشکلاتی روبرو بود که تورم ۵۰ ساله، ناترازی‌های مکرر و مستمر بودجه، وضعیت نامناسب بانک ها، کاهش ارزش پول ملی و وضعیت نامناسب سرمایه گذاری از جمله این مشکلات بود. به لطف خداوند و با تلاش جدی دولت و همکاری قوای سه گانه شرایط سخت را پشت سر گذاشتیم و توانستیم از این وضعیت عبور کنیم.

وی خاطر نشان کرد: امروز ذخایر کالا‌های اساسی در برخی اقلام حساس بالای ۱۲۰ درصد است و کار‌های بزرگی انجام شد به نحوی که دشمن توقع چنین اقدامات مهمی را ظرف چند ماه نداشت.

مخبر با یادآوری اینکه در کنار این دغدغه‌ها با مسائل دیگری نیز مواجه شدیم، گفت: یکی از این مسائل به ارز ترجیحی مربوط بود که باید به سه دلیل آن را اصلاح می‌کردیم که یکی از این دلایل الزام قانونی و مصوبه مجلس شورای اسلامی و دلیل دوم تفاوت قیمت کالا‌ها در کشور ما با کشور‌های همسایه بود که زمینه قاچاق کالا را فراهم می‌کرد و دلیل سوم استقرار عدالت بود.

معاون اول رییس جمهور ادامه داد: در سال ۱۴۰۰ یارانه پرداخت شده برای کالا‌های اساسی بیشتر نصیب کسانی می‌شد که مصرف و خرید بیشتری داشتند و طبقات ضعیف جامعه بهره چندانی از این یارانه نمی‌بردند.

مخبر در ادامه با اشاره به اینکه دولت هیچگاه به دلیل پرداختن به امور جاری و روزمره از کار‌های اساسی برای حل مشکلات کشور غافل نشده است، خاطر نشان کرد: دولت سه بسته مهم اقتصادی را تدارک دیده که یکی از این بسته‌ها برای کنترل نوسانات اقتصادی است چرا که یکی از دلایل تزلزل سرمایه گذاری وجود نوسانات اقتصادی و عدم امکان پیش بینی اقتصاد کشور است.


بیشتر بخوانید: دردسر‌های خرید نان کارتی/ بی‌شناسنامه‌ها چه کنند؟


معاون اول رییس جمهور افزود: بسته دوم برای سرمایه گذاری و اشتغال زایی است و بسته سوم در زمینه مبارزه با فقر و استقرار عدالت است که یکی از شعار‌ها و وعده‌های رییس جمهور کشورمان بوده است.

معاون اول رییس جمهور با اشاره به اقدامات دولت در زمینه سرمایه گذاری و دیپلماسی اقتصادی تصریح کرد: متاسفانه توجه لازم به همسایگان و ظرفیت کشور‌های اطراف صورت نگرفته بود و رییس جمهور کشورمان در رفت و آمد‌های دیپلماتیک زمینه همکاری و ارتباط با این کشور‌ها را فراهم کرد و امروز نزدیک به ۶۰ میلیارد دلار در دیپلماسی اقتصادی در حال سرمایه گذاری هستیم که در قالب تفاهم نامه و قرارداد دنبال می‌شود.

وی در ادامه سخنان خود به مسئله کمبود آب در کشور اشاره و خاطر نشان کرد: اینکه در شمال و جنوب کشور دریا و در میانه کشور خشک باشد پذیرفته نیست و یکی از مشکلات در این زمینه این است که شرکت‌های بزرگ با سود‌های زیاد از منابع آب کشور با حداقل قیمت استفاده کرده اند و مردم با مشکل کمبود آب مواجه هستند که دولت به این شرکت‌ها سه سال فرصت داده تا آب مورد نیاز خود را از دریا تامین کنند.

مخبر افزود: ۵ خط انتقال آب از دریا طراحی شده است که یکی از آن‌ها به زودی افتتاح خواهد شد و آب مورد نیاز بنگاه‌های اقتصادی و بخشی از آب شرب در استان‌های سیستان و بلوچستان، خراسان شمالی، خراسان جنوبی، کرمان و یزد تامین خواهد شد.

معاون اول رییس جمهور با اشاره به ظرفیت‌ها و استعداد‌های گسترده کشورمان گفت: خوشبختانه به دلیل کار‌ها و اقدامات بزرگی که پس از انقلاب اسلامی برای تکمیل زیرساخت‌ها انجام شده، امروز محدودیتی برای توسعه و پیشرفت نداریم.

مخبر ادامه داد: دولت در حوزه اشتغال نیز تمامی روش‌های اشتغال زایی را در دستور کار خود قرار داده و برای هر یک از این روش‌ها منابع مالی و روش اجرا در نظر گرفته و در بخش مسکن نیز کار‌های خوبی آغاز شده است.

معاون اول رییس جمهور با اشاره به اینکه دولت سیزدهم دو عنوان مردمی و انقلابی را یدک می‌کشد، گفت: مردمی بودن دولت یعنی اینکه دولت می‌خواهد اقتصاد را به دست مردم بسپارد چرا که معتقد است اگر اقتصاد در اختیار مردم باشد محدودیتی در زمینه منابع مالی، مدیریتی و ایده پردازی نخواهیم داشت.

وی با اشاره به ظرفیت‌های گسترده کشورمان در زمینه کشاورزی و صنایع تبدیلی، گفت: کل درآمد نفت در بهترین شرایط ۳۵ میلیارد دلار است و این در حالی است که در استان‌های شمالی کشور ظرفیت صادرات محصولات کشاورزی تا دو برابر این مقدار وجود دارد.

وی با بیان اینکه بهترین و آباد‌ترین شهر‌ها در دنیا معمولا در کنار دریا هستند، گفت: دولت طراحی و ایجاد ۳۰ شهر را در کنار دریا در دستور کار خود دارد و معتقد هستیم با ظرفیت‌های گسترده‌ای که در بخش‌های مختلف کشور وجود دارد اگر راه را برای مردم باز کنیم و مقررات دست و پا گیر را از پیش رو برداریم تحولات مثبتی در کشور حاصل خواهد شد.

مخبر تصریح کرد: به آینده کشور بسیار امیدوار هستیم و این دولت بیشترین نقش را در حل مسائل اقتصادی ایفا خواهد کرد. البته هر استان باید در این برنامه نقش جدی ایفا کند و استانداران نیز باید ظرفیت‌های استان را به طور جدی به کار گیرند.

معاون اول رئیس جمهور از بندر امیرآباد بازدید کرد

مخبر شامگاه پنجشنبه در پایان سفر یکروزه خود به استان مازندران، در بندر امیرآباد حضور یافت و در جریان فعالیت‌ها در این بندر مهم کشور گرفت.

معاون اول رییس جمهور همچنین از پروژه در دست احداث اسکله "رو رو ریلی" در این بندر بازدید و از برنامه زمانبندی اجرای این پروژه و جزئیات فنی مربوطه مطلع و دستورات لازم برای تسریع در تکمیل این پروژه را صادر کرد.

بهره برداری از طرح آبرسانی در استان مازندران 

مخبر در جریان سفر به استان مازندران، با حضور در شهرستان بابلسر این پروژه که بخشی از طرح آبرسانی به شهر‌های گروه الف استان مازندران است و با اعتباری بالغ بر ۵۰۰ میلیارد تومان اجرا شده است را مورد بهره برداری قرار داد.

طول خط انتقال در این طرح ۹۰ کیلومتر و ظرفیت آن ۱۵۰۰ لیتر بر ثانیه است که ۵۰ کیلومتر از این طرح به همراه مخزن ۲۰ هزار متر مکعبی امروز با حضور دکتر مخبر به بهره برداری رسید.

 

طرح آبرسانی به شهر‌های گروه الف مازندران با هدف آبرسانی به شهر‌های بابل، بابلسر، فریدونکنار، شهر‌ها و روستا‌های مسیر، جمعیتی بالغ بر ۶۰۰ هزار نفر را تحت پوشش قرار دهد.

گفتنی است تأمین آب شرب و کشاورزی یکی از مشکلات استان و از مطالبات جدی مردم بوده است که با افتتاح این پروژه بخشی از مشکلات آبی بزرگترین شهر‌های مرکز و گردشگرپذیر استان مرتفع خواهد شد.

بازدید هوایی معاون اول رئیس جمهور از نوار ساحلی

مخبر در سفر یکروزه خود به مازندران، طی بازدید هوایی و با توضیحات استاندار، از آخرین اقدامات صورت گرفته در راستای اجرای دستور رییس جمهور برای آزادسازی سواحل در این استان مطلع شد.

گفتنی است رییس جمهور چندی پیش در این خصوص دستوری صادر و دستگاه‌های اجرایی را موظف کرد که نسبت به آزادسازی مناطق ساحلی تصرف شده تا مرز مجاز قانونی (حداقل ۶۰ متر از ساحل) اقدام کنند.

بهره‌برداری از طرح نوسازی ورزشگاه شهید وطنی قائمشهر

آیین بهره‌برداری از طرح بهسازی ورزشگاه شهید وطنی مازندران با حضور معاون اول رییس جمهور برگزار شد. در این مراسم که در حاشیه بازی تیم ملوان بندر انزلی و نساجی مازندران و با حضور هواداران برگزار شد، ورزشگاه شهید وطنی پس از بهسازی بار دیگر به چرخه خدمت‌رسانی بازگشت.

در این مراسم دکتر سید حمید سجادی، وزیر ورزش و جوانان و استاندار مازندران نیز حضور داشتند.

معاون اول رییس جمهور با همراهی وزیر ورزش و‌جوانان پس از انجام آیین بهره‌برداری در میان تماشاگران حاضر شد و مورد تشویق هواداران قرار گرفت.

منبع: تسنیم
ارسال نظر
قوانین ارسال نظر
لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.
از ارسال دیدگاه های نا مرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.
لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.
در غیر این صورت، «اقتصاد24» مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.
خواندنی‌ها
خودرو
فناوری
آخرین اخبار

ایران به اروپا هشدار داد

واکنش عجیب اپل به انفجار خطرناک اپل‌واچ یکی از کاربران +عکس

حمایت عباس عبدی از پیشنهاد کیهان

واکنش مهتاب کرامتی به انتقاد مردم از سکوت او

پناهیان: چرا در حجاب دو قطبی‌سازی می‌کنید؟

خلف وعده در واریز افزایش حقوق بازنشستگان

وزیر جهاد کشاورزی: ذخایر کالاهای اساسی بی‌سابقه است

محصولات اپل با یک آلیاژ فوق محکم زره‌پوش می‌شوند!

بیشترین سرچ ایرانی‌ها در گوگل طی روزهای اخیر

رییس بنیاد شهید: برخی آزادی را در هوس می‌بینند

ماجرای افزایش تعرفه تلفن ثابت و دستور توقف آن چیست؟

مقایسه افزایش حقوق و دستمزد از ۱۳۵۸ تا ۱۴۰۱

روایت عباس عبدی در مورد پخش زن برهنه از صدا و سیما

بازی استقلال و فولاد در کدام ورزشگاه است؟

اولین واکنش رئیسی به حوادث دانشگاه شریف

تصاویری از نیرو‌های یگان ویژه بانوان

آتش اعتراضات دوباره شعله‌ور می‌شود؟

لیست قیمت‌های عجیب اجاره ویلا در شمال

استقلال - فولاد؛ سرگیجه استقلالی‌ها در عصر جهنمی

درخواست ایرلاین‌ها برای افزایش نرخ بلیت هواپیما‌

فارس در مورد نیکا شاکرمی: شب‌ها به خانه نمی‌آمده، یک هفته بعد از فوتش، خانواده‌اش به پلیس مراجعه کرد

انتقاد تند روزنامه کیهان به مهران مدیری و علی کریمی

نوبل علوم ۲۰۲۲ به چه کسانی اهدا شد؟

سه حقیقت درباره اتریوم که باید بدانید

کی‌روش نیامده رکورد زد

قیمت بیت کوین همچنان در کانال ۲۰ هزار دلاری

توافق بین ایران و آمریکا در دسترس است؟

جانشین ساپینتو روی نیمکت استقلال در بازی فردا

افزایش قیمت‌ها در بازار نیمه جان خودرو

مسکن اجاره‌ای کارگران مقطعی و موقتی خوب است

کمبود شیرخشک در بازار کذب است

افزایش حقوق شامل حال کدام بازنشستگان می‌شود؟

لحظه بازداشت جواد موگویی توسط ماموران امنیتی

کشتار بی‌رحمانه در یک مهد کودک

صادرات ۵۴۰۰ آقازاده ایرانی به فرنگ

آخرین خبر در مورد رتبه بندی معلمان

پیامک سازمان اطلاعات فراجا به شهروندان خبرساز شد