تاریخ انتشار: ۱۳:۲۶ - ۱۷ شهريور ۱۴۰۱

راهکار‌هایی برای افزایش سرعت ساخت و ساز در ایران

خوب است بدانید که برنامه‌ریزی برای پروژه کار آسانی نمی‌باشد و در صورت خوب نبودن برنامه ممکن است پروژه با موفقیت به سرانجام نرسد

راهکار‌هایی برای افزایش سرعت ساخت و ساز در ایران

اقتصاد۲۴- در دنیای امروز اهمیت زمان را در زندگی نمی‌توانیم نادیده بگیریم و باید سعی کنیم تا کار‌هایمان با مدیریت در زمانمان انجام شود. بخاطر اهمیت زمان در زندگی، برای کارفرمایان و مدیران پروژه در ساختمان سازی هیچ چیزی مهمتر از انجام کار‌ها و اتمام پروژه در مدت زمان کمتر نمی‌باشد. برای اینکه ساخت یک ساختمان بدون اتلاف زمان صورت پذیرد باید مدیران و کارفرمایان به یکسری از موارد توجه داشته باشند تا با پیش رفتن طبق آن‌ها سرعت ساخت و سازشان افزایش یابد. در ادامه  این مطلب با ما همراه باشید تا به راهکار‌های افزایش سرعت ساخت و ساز بپردازیم.

برنامه ریزی کلی و برنامه ریزی روزانه

خوب است بدانید که برنامه‌ریزی برای پروژه کار آسانی نمی‌باشد و در صورت خوب نبودن برنامه ممکن است پروژه با موفقیت به سرانجام نرسد. برنامه‌ریزی برای پروژه‌های ساخت و ساز باید به دو صورت کوتاه مدت و بلند مدت باشد به طوری که قبل از هر کاری در پروژه، برنامه و هدف آن مشخص شود و سپس برنامه ریزی‌های روزانه و کوتاه مدت طبق برنامه ریزی کلی صورت پذیرد.

برنامه ریزی برای پروژه‌های ساختمانی و ساخت و ساز اکثرا توسط مدیر پروژه صورت می‌گیرد که درصورت انتخاب مدیر پروژه‌ای حرفه‌ای و متخصص خیالتان از بابت پیش‌ رفتن روند پروژه راحت خواهد بود زیرا او با پروژه آشنایی کافی دارد و برای تک تک کار‌های بزرگ و کوچک پروژه برنامه ریزی می‌کند اگر چه ممکن است بنا به شرایط خاص گاهی این برنامه ریزی عملی نشود و کار‌ها طبق برنامه پیش نرود، ولی باید بتواند این اتفاقات را به حداقل برساند و آمادگی آن‌ را داشته باشد تا با این شرایط مواجه شود و برنامه جدیدی را جایگزین کند.

حال برای اینکه بدانید برنامه ریزی در ساخت و سازه یک مدیر پروژه به چه صورت است ما تعدادی از این مراحل را برایتان نام خواهیم برد:

  • ایجاد پروژه و تفکر برروی آن
  • ایجاد یک طرح و نقشه آغازین
  • شروع و استارت اجرای طرح
  • پیگیری و ردیابی عملکرد خود
  • اختتام و ارزیابی پروژه

آشنایی و استفاده از روش‌های مدرن مانند سقف وافل

خوب است بدانید اسکلت بخش بزرگی در یک ساختمان است و انتخاب بهترین نوع اسکلت از بین اسکلت فلزی و بتنی تاثیر بسیار زیادی در زمان اجرای پروژه دارد. در اجرای اسکلت فلزی نسبت به اجرای اسکت بتنی زمان کمتری صرف می‌شود ولی باید به این نکته توجه کرد که اسکلت‌های فلزی مناسب برای ساختمان‌های بالای 7 و 8 طبقه بوده و برای ساختمان‌های کوتاه‌تر صرفه اقتصادی ندارد بنابراین بهتر است از اسکلت بتنی استفاده نمایید. سازه بتنی دارای انواع سقف‌های مدرن از جمله تیردال، پیش تنیده، سقف تیرچه یونولیت و سقف وافل می‌باشد. که سقف وافل دارای تجهیزاتی کمتر و چند بار مصرف است و برای سریعتر پیش بردن اجرای سقف وافل می‌توانید به راحتی قالب‌های وافل را اجاره نمایید.

راهکار‌هایی برای افزایش سرعت ساخت و ساز در ایران

بالا بردن دانش روز و پیش بینی اتفاقات آینده

برای پیش بردن سریعتر مراحل ساخت و ساز بهتر است تا افراد از اخبار و اتفاقاتی که رخ می‌دهد آگاه باشند و اطلاعات خود را در زمینه مراحل و مسائل پیش روی ساختمان سازی و مشکلاتی که ممکن است در روند پروژه اتفاق بیافتد را بالا ببرند. البته می توان گفت که این اطلاعات و دانش در این زمینه اکثرا توسط تجربه افراد به دست می‌آید و هرچه افراد کارکشته تر و حرفه‌ای‌تر در صنعت ساختمان سازی باشند مشکلات و اتفاقات احتمالی را پیش بینی و از بروز آن‌ها جلوگیری می‌کنند که در نتیجه باعث می‌شود تا زمانی به هدر نرود و سرعت ساخت و ساز افزایش یابد.

سازماندهی پرونده‌ها و مدارک برای کار‌های اداری و کسب مجوز

یکی از کار‌های دشوار و طاقت فرسا در روند ساخت و ساز، رفت و آمد در ادارات و کار‌های اداری آن می‌باشد. بنابراین برای سرعت پیش رفتن این کار‌ها داشتن دانش و اطلاعات کافی درباره هر یک از مراحل اداری و تکمیل مدارک لازم می‌باشد. پس برای خوب پیش رفتن کار‌ها می‌بایست مدارک را اولویت بندی، دسته بندی و ساماندهی کنید و همچنین یک کپی از اوراق مورد مورد نظر درون پوشه یا زونکن خود داشته باشید تا در صورت نیاز دیگر نگران اتلاف وقت و گشتن به دنبال کافی نت برای تکثیر اوراق نباشید.

پیش خرید تجهیزات و مصالح ساختمان سازی

برای اینکه در هنگام ساخت و ساز و پیش بردن یک پروژه دچار کمبود مصالح و تجهیزات نشوید بهتر است تا قبل از شروع پروژه مصالح مورد نیاز را برآورد کرده و این لوازم را قبل از شروع پروژه خریداری یا پیش خرید نمایید. همانطور که می‌دانید قیمت مصالح ساختمانی یا تجهیزات مورد استفاده در آن مانند درب، پنجره و ... دائما در حال تغییر می‌باشد و ممکن است که قیمت مصالح و تجهیزات در پایان پروژه بسیار متفاوت با قیمت آن در ابتدای پروژه باشد و مدیران مجبور باشند به دلیل نوسانات بازار منتظر پایین آمدن قیمت و در نتیجه کند پیش رفتن پروژه شوند. شما می‌توانید تجهیزاتی مانند قالب وافل را از شرکت‌های معتبر مانند شرکت بنیتک تهیه نمایید تا از کیفیت آن خیالتان راحت باشد.

استفاده از اکیپ‌ها و افراد حرفه‌ای

کارفرمایان و مدیران پروژه باید، افراد و اکیپ‌هایی را که قرار است با آن‌ها کار کنند را بشناسند و از بین افراد حرفه‌ای و متخصص، آن‌ها را انتخاب نمایند؛ زیرا اگر از افراد کم تجربه و غیر حرفه‌ای در پروژه استفاده شود ممکن است در هنگام مواجه شدن پروژه با مشکلات آن‌‌ها نتوانند به راحتی و با سرعت مشکلات را بررسی و آن را رفع نمایند در نتیجه زمان و روند پروژه به تاخیر خواهد افتاد.

راهکار‌هایی برای افزایش سرعت ساخت و ساز در ایران

هماهنگی و رزرو اکیپ‌های لازم برای همکاری

در برخی از مواقع ممکن است که برای انجام یک مرحله به یک اکیپ خاص نیاز باشد ولی از سوی دیگر اکیپ حرفه‌ای و مورد نیاز در دسترس نباشد یا در حین انجام کار دیگری باشد در اینصورت شما برای انجام شدن آن کار باید منتظر تمام شدن کار اکیپ مورد نظرتان باشد که این عمل ممکن است سرعت پروژه را پایین بیاورد. بنابراین بهتر است تا در حین برنامه ریزی کلی و جزئی برای پروژه با اکیپ مورد نظر خود صحبت و آن‌ها را برای تایم مورد نظر خود رزرو نمایید.

استفاده از تجهیزات و ماشین‌ها به جای نیرو انسانی

امروزه با پیشرفت تکنولوژی دستگاه‌ها و ماشین‌های پیشرفته‌ای وارد عرصه ساختمان سازی شده‌اند که چندین برابر عملکرد انسان‌ها را در مدت زمان کمتری انجام می‌دهند و همین امر باعث سرعت بخشیدن به عملیات ساختمان سازی شده است. فقط نکته‌ای که باید به آن توجه شود این است که قبل از استفاده از این دستگاه  ماشین‌ها حتما از سلامت آن‌ها اطمینان حاصل فرمایید تا در حین کار دچار خرابی نشوند و کار پروژه به تاخیر بی‌افتد.

نتیجه گیری

اگر شما هم جزو آن دسته از مدیران و کارفرمایان هستید که تمایل زیادی دارید تا مدت زمان اجرای پروژه ساخت و سازتان کاهش یابد و همه کار ها با سرعت انجام شود بهتر است تا راهکار‌های فوق را مطالعه نموده و در روند کار‌هایتان حتما از آن‌ها استفاده نمایید.

منبع : https://benytech.com/

شماره تماس دفتر: ۰۲۱۲۲۳۰۳۰۸۱ – ۰۲۱۲۲۳۰۳۰۸۲

ارتباط با مدیر فروش: ۰۹۱۲۹۲۷۳۵۱۵

آدرس : تهران، سهروردی شمالی،خ شهید قندی،خ بیستم، پلاک ۵، واحد ۹

ارسال نظر
قوانین ارسال نظر
لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.
از ارسال دیدگاه های نا مرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.
لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.
در غیر این صورت، «اقتصاد24» مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.
خواندنی‌ها
خودرو
فناوری
آخرین اخبار

فعالیت مجازی مدافع استقلال دردسرساز شد

ایران به اروپا هشدار داد

واکنش عجیب اپل به انفجار خطرناک اپل‌واچ یکی از کاربران +عکس

حمایت عباس عبدی از پیشنهاد کیهان

واکنش مهتاب کرامتی به انتقاد مردم از سکوت او

پناهیان: چرا در حجاب دو قطبی‌سازی می‌کنید؟

خلف وعده در واریز افزایش حقوق بازنشستگان

وزیر جهاد کشاورزی: ذخایر کالاهای اساسی بی‌سابقه است

محصولات اپل با یک آلیاژ فوق محکم زره‌پوش می‌شوند!

بیشترین سرچ ایرانی‌ها در گوگل طی روزهای اخیر

رییس بنیاد شهید: برخی آزادی را در هوس می‌بینند

ماجرای افزایش تعرفه تلفن ثابت و دستور توقف آن چیست؟

مقایسه افزایش حقوق و دستمزد از ۱۳۵۸ تا ۱۴۰۱

روایت عباس عبدی در مورد پخش زن برهنه از صدا و سیما

بازی استقلال و فولاد در کدام ورزشگاه است؟

اولین واکنش رئیسی به حوادث دانشگاه شریف

تصاویری از نیرو‌های یگان ویژه بانوان

آتش اعتراضات دوباره شعله‌ور می‌شود؟

لیست قیمت‌های عجیب اجاره ویلا در شمال

استقلال - فولاد؛ سرگیجه استقلالی‌ها در عصر جهنمی

درخواست ایرلاین‌ها برای افزایش نرخ بلیت هواپیما‌

فارس در مورد نیکا شاکرمی: شب‌ها به خانه نمی‌آمده، یک هفته بعد از فوتش، خانواده‌اش به پلیس مراجعه کرد

انتقاد تند روزنامه کیهان به مهران مدیری و علی کریمی

نوبل علوم ۲۰۲۲ به چه کسانی اهدا شد؟

سه حقیقت درباره اتریوم که باید بدانید

کی‌روش نیامده رکورد زد

قیمت بیت کوین همچنان در کانال ۲۰ هزار دلاری

توافق بین ایران و آمریکا در دسترس است؟

جانشین ساپینتو روی نیمکت استقلال در بازی فردا

افزایش قیمت‌ها در بازار نیمه جان خودرو

مسکن اجاره‌ای کارگران مقطعی و موقتی خوب است

کمبود شیرخشک در بازار کذب است

افزایش حقوق شامل حال کدام بازنشستگان می‌شود؟

لحظه بازداشت جواد موگویی توسط ماموران امنیتی

کشتار بی‌رحمانه در یک مهد کودک

صادرات ۵۴۰۰ آقازاده ایرانی به فرنگ

آخرین خبر در مورد رتبه بندی معلمان