تاریخ انتشار: ۱۲:۰۸ - ۰۵ آذر ۱۴۰۱

زنگ خطر آنفلوآنزا در کشور به صدا در آمد

یک متخصص ویروس‌شناسی گفت: در حال حاضر بیشتر آنفلوآنزای نوع A از زیرگونه H۳N۲ عامل ایجاد بیماری در کشور است و مواردی هم آنفلوانزای زیرگونه H۱N۱ گزارش می‌شود.

افزایش آنفلوآنزا در کشور

اقتصاد۲۴رئیس آزمایشگاه همکار مرجع کشوری آنفلوآنزا انستیتو پاستور ایران درباره شکل‌گیری آزمایشگاه تحقیقات آنفلوآنزای انستیتو پاستور ایران، گفت: این آزمایشگاه در سال ۱۳۷۸ به‌منظور انجام تحقیقات بر روی ویروس آنفلوآنزا آغاز به کار کرد و در سال ۱۳۹۳ به «بخش آنفلوآنزا و ویروس‌های تنفسی شایع» ارتقا پیدا کرد. این آزمایشگاه از سال ۱۳۹۴ به‌دنبال پاندمی آنفلوآنزا H۱N۱، به‌عنوان آزمایشگاه همکار مرجع کشوری در تشخیص آنفلوآنزا انتخاب شد و مسئول پذیرش نمونه‌های بیماران مشکوک به آنفلوآنزا و ارزیابی آن‌ها در سه استان زنجان، سمنان و مرکزی شد.

فاطمه فتوحی افزود: بر اساس ضوابط تعریف شده، نمونه سواب حلق از بیماران مشکوک به آنفلوآنزا، در محیط انتقال ویروس با حفظ زنجیره سرد به این آزمایشگاه منتقل می‌شود و به هر نمونه یک کد واحد در سامانه الکترونیکی نظام مراقبت بیماری آنفلوآنزا داده می‌شود. نمونه‌های دریافت شده در آزمایشگاه با روش Real Time PCR با استفاده از پرایمر و پروب‌های توصیه شده از طرف سازمان جهانی بهداشت مورد بررسی قرار می‌گیرند. هر نمونه از نظر آنفلوآنزای نوع A و B و زیرتایپ‌های H۱ و H۳ آزمایش می‌شود.

شکل‌گیری شبکه ملی تشخیص آنفلوآنزا

فتوحی ادامه داد: از سال ۱۳۸۸، تشخیص آنفلوآنزا در انستیتو پاستور ایران وارد مرحله جدیدی شد و از آن سال با روش Real-time PCR تشخیص گونه‌های فرعی (ساب تایپ) آنفلوآنزا انجام می‌گیرد. از سال ۱۳۹۴، آزمایشگاه با کسب استاندارد‌های لازم به‌عنوان آزمایشگاه همکار مرجع شناخته شد که از طریق آزمایشگاه مرجع سلامت به‌طور منظم ارزیابی و ممیزی می‌شود. هم‌زمان با پاندمی آنفلوآنزا در سال ۱۳۸۸ تعداد نمونه‌هایی که باید در کشور مورد بررسی قرار می‌گرفت خیلی زیاد شد و با خریداری تجهیزات لازم، انستیتو پاستور ایران جزئی از شبکه ملی آنفلوآنزا شد که ۱۳ آزمایشگاه در سراسر کشور عضو آن بودند.

وی با اشاره به اینکه با آغاز پاندمی کرونا، این شبکه آزمایشگاهی به‌عنوان بستر اصلی برای گسترش خدمات آزمایشگاهی کووید ۱۹ هم مورد استفاده قرار گرفت، تصریح کرد: شبکه آزمایشگاهی آنفلوآنزا در جهان، سامانه‌ای دارد که اطلاعات ویروس‌های آنفلوآنزای بررسی شده توسط کشور‌ها در آن وارد می‌شود و مشخص می‌کند در هر نقطه از جهان چه گونه‌هایی از ویروس آنفلوآنزا در حال گردش هستند. آزمایشگاه ملی آنفلوآنزا ایران در دانشگاه علوم پزشکی تهران مستقر است که نماینده سازمان جهانی بهداشت در ایران بوده و اطلاعات مربوط به ایران توسط آن‌ها در سامانه جهانی آنفلوآنزا بارگذاری می‌شود.


بیشتر بخوانید: ۱۰ غذایی که باید هنگام ابتلا به آنفلوانزا بخورید


ارسال نمونه‌های آنفلوآنزای ۳ استان به انستیتو پاستور ایران

این متخصص ویروس‌شناسی ادامه داد: در بخش آنفلوآنزا بیمار پذیرش نمی‌شود و کسانی که کسالتی مشکوک به ابتلا به آنفلوآنزا دارند، برای نمونه‌گیری به آزمایشگاه مراجعه می‌کنند. در شبکه آزمایشگاهی آنفلوآنزا، هر کدام از ۱۳ آزمایشگاه، مسئولیت بررسی نمونه‌های تعدادی از استان‌های کشور را به عهده دارند و نمونه‌های سه استان سمنان، زنجان و مرکزی، برای ارزیابی و تشخیص به انستیتو پاستور ایران ارسال می‌شود و در کمترین زمان ممکن جواب آزمایش و گونه و زیرگونه آن (تایپ و ساب تایپ) مشخص می‌شود.

فاطمه فتوحی با اشاره به اینکه از بیماران برای تشخیص هیچ پولی دریافت نمی‌شود، اظهار کرد: نمونه‌های افراد مشکوک از حلق و بینی بیماران اخذ می‌شود. برای این کار دستورالعملی وجود دارد که اگر بیمار مبتلا به مشکل تنفسی باشد و پزشک مشکوک به آنفلوآنزا شد، از وی نمونه گرفته می‌شود. معمولا جواب آزمایشات در ۱۲ تا ۲۴ ساعت بعد از دریافت مشخص می‌شود و در سامانه ثبت می‌شود.

فتوحی با این توضیح که آنفلوآنزا انواع A، B و C دارد، بیان کرد: رصد کردن نوع ویروس عامل بیماری آنفلوآنزای در گردش مهم است، ولی برای همه انواع آن درمان‌های حمایتی انجام می‌شود. البته بعضی از دارو‌ها وجود دارند که اختصاصی برای آنفلوآنزای نوع A هستند. آزمایشگاه آنفلوآنزا، اول مشخص می‌کند که فرد آیا واقعا به آنفلوآنزا مبتلا هست یا خیر و در صورت جواب مثبت، ساب تایپ‌های آن را مشخص می‌کند. البته در انستیتو پاستور ایران فقط آنفلوآنزای نوع انسانی تشخیص داده می‌شود.

آمادگی برای تشخیص ویروس‌های جدید

وی گفت: با توجه به آمادگی که در دوران کرونا در انستیتو پاستور ایران کسب شد، آزمایشگاه ما تعداد زیادی کارشناس مجرب دارد که می‌توانند آنها را در زمانی کوتاه سازماندهی کنند تا در صورت نیاز پاسخگوی تهدیدات پیش رو با تعداد زیادی نمونه باشند. دستگاه‌های استخراج اتوماتیک هم در بخش آنفلوآنزا وجود دارند که در صورت نیاز از آنها استفاده می‌شود. از این رو در مورد شیوع یک ویروس جدید تنفسی این ظرفیت وجود خواهد داشت که سریع برای تشخیص آن عمل کنیم.

رئیس آزمایشگاه همکار مرجع کشوری آنفلوآنزا انستیتوپاستور ایران تاکید کرد: در کنار تشخیص نمونه‌های ارسالی، طرح‌های تحقیقاتی زیادی هم روی ویروس آنفلوآنزا و سایر عوامل ویروسی ایجادکننده بیماری تنفسی انجام می‌شود. دانشجویان مرتبطی نیز متناسب با فعالیت‌های بخش در این آزمایشگاه مشغول خدمت هستند.

میزبان‌های متعدد حیوانی برای ویروس آنفلوآنزا

فاطمه فتوحی با تاکید بر اینکه در حال حاضر عامل هر 10 تهدید اصلی بهداشتی واگیر که سازمان جهانی بهداشت اعلام کرده است، ویروس‌ها هستند، تصریح کرد: در بین بیماری‌های ویروسی آنهایی که راه انتشارشان راحت است، اهمیت ویژه‌ای دارند. بعضی از ویروس‌ها ممکن است کشندگی بالایی نداشته باشند ولی از آن جهت که می‌تواند خیلی زود از یک فرد به فرد دیگری منتقل شوند، مهم هستند. اگر ما آمادگی داشته باشیم که در کوتاه‌ترین زمان ممکن پایش انجام دهیم و بررسی کنیم که چه ویروسی در گردش است، به نظام سلامت کمک می‌کنیم که برای آینده، برنامه‌ریزی مناسب داشته باشد.

فتوحی افزود: در بین بیماری‌های ویروسی، یک وجه تمایز بیماری آنفلوآنزا آن است که میزبان‌های متعدد حیوانی دارد. منشاء اغلب ویروس‌های آنفلوآنزا که جامعه جهانی را در چند صدسال اخیر تهدید کرده است، معمولا پرندگان بوده‌اند. تجربه‌های تاریخی زیادی داریم که اپیدمی‌ها و پاندمی‌های آنفلوآنزا باعث غافلگیری بشر شده است و این تهدید همیشه وجود دارد که پاندمی‌های با مرگ‌ومیر بالا مجددا بروز کنند.

شیوع بالای آنفلوآنزا در کشور

او با اشاره به اینکه قبل از شیوع کرونا، آنفلوآنزا خیلی شایع بود، بیان کرد: با شیوع کرونا و استفاده از ماسک و رعایت بعضی ملاحظات بهداشتی و غیرحضوری شدن مدارس، شیوع آنفلوآنزا خیلی کم شد. مدارس یکی از منابع اصلی انتشار ویروس آنفلوآنزا هستند. بچه‌ها در مدارس مبتلا می‌شوند و در خانه ویروس را به بزرگسالان انتقال می‌دهند. از سوی دیگر مسافرت‌های بین‌المللی هم خیلی می‌توانند در انتشار ویروس آنفلوآنزا نقش داشته باشند.

اگر این بیماری در یک گوشه از دنیا شیوع پیدا کند، خیلی سریع می‌تواند در همه دنیا پخش شود، ولی امسال محدودیت‌ها خیلی بیشتر از دو سال قبل برداشته شدند، ماسک کمتر مورد استفاده قرار گرفت و سطح ایمنی در برابر ویروس آنفلوآنزا پایین آمده بود و از این رو امسال آنفلوآنزا به‌شدت شایع شد. در حال حاضر بیشتر آنفلوآنزای نوع A از زیرگونه H3N2 عامل ایجاد بیماری در کشور است و مواردی هم آنفلوآنزای زیرگونه H1N1 گزارش می‌شود.

درمان حمایتی از بیماران مبتلا به آنفلوآنزا

این متخصص ویروس‌شناسی با تاکید بر اینکه آنفلوآنزا درمان خاصی ندارد، اظهار کرد: در افرادی که در منزل بستری هستند توسط پزشک معمولا درمان‌های حمایتی تجویز می‌شود. داروهای تب‌بر، داروی ضد سرفه و در مواردی داروهای ضد حساسیت و دگزامتازون تجویز می‌شود. خوشبختانه آنفلوآنزاهای شایع فعلی خیلی باعث مرگ‌ومیر نمی‌شوند و افراد مبتلا خیلی کم نیاز به بستری دارند اما افرادی که بیماری زمینه‌ای داشته باشند، بیشتر مستعد ابتلا به فرم‌های شدیدتر بیماری هستند.

توصیه به تزریق واکسن آنفلوآنزا

فاطمه فتوحی در خاتمه، بیان کرد: واکسن آنفلوآنزا واکسنی چهار ظرفیتی است که توصیه می‌شود مخصوصا گروه‌های حساس که در معرض خطر بیشتری هستند این واکسن را تزریق کنند. این واکسن در مادران باردار، افراد دارای ضعف سیستم ایمنی و بچه‌ها نیز توصیه می‌شود.

منبع: ایسنا
ارسال نظر
قوانین ارسال نظر
لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.
از ارسال دیدگاه های نا مرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.
لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.
در غیر این صورت، «اقتصاد24» مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.
خواندنی‌ها
خودرو
فناوری
آخرین اخبار

دولت با تخریب بازارهای دیگر جیب خودروسازان را پر نکند/ شکست عرضه خودرو در بورس

عکس‌های دیده‌نشده از روزهای انقلاب

قرارداد مهاجم جدید پرسپولیس امضا شد

فیلم/ علی لاریجانی در اعتکاف

فانی: آموزش و پرورش در اولویت نبوده و نیست

صعود اتریوم در بازار رمزارزها

علیرضا دبیر: برای خنده نامزد شورای شهر شدم

احتمال کاندیداتوری حسن روحانی در انتخابات مجلس دوازدهم

تکذیب برکناری فتح‌الله‌زاده از استقلال

رونمایی از عروسک خواننده جواد خیابانی + فیلم

انتقاد تند احمد توکلی به سران سه قوه

همتی: قیمت ارز فقط با عرضه بیش‌تر تعدیل نمی‌شود

چرا بانک مرکزی پول‌ پاشی می‌کند؟

سرانجام معافیت مالیات پزشکان

فرمانده کل ارتش: رهبری در رأس خطوط قرمز ما هستند

تازه‌ترین بازی خودروسازان با مردم

پاسخ خزاعی به انصرافی‌های جشنواره فیلم فجر

رئیس سازمان انرژی اتمی: غرب ایران هسته‌ای را نمی‌خواهد

ویتامین D آنقدر که گفته می‌شود مفید نیست!

استعفای مربی ایرانی در برزیل

رونویسی فرزین از مشق ارزی همتی

نخستین انتقال اموال مصادره شده روسیه به اوکراین

فوبیا و زن هراسی برخی نمایندگان و متولیان

واکنش وزیر ورزش به اظهارات گل محمدی

ستاد امر به معروف در تحریم هم‌زمان صدا و سیما و اروپا

فیلتر ویکی‌پدیا در پاکستان

با یک میلیارد تومان در کجای تهران می‌توان خانه خرید؟

انتقاد آیت‌الله مکارم شیرازی به رفاه مسئولین