تاریخ انتشار: ۰۹:۵۰ - ۱۱ آذر ۱۴۰۱
تعداد نظرات: ۴ نظر
صداوسیما:بسیاری از متقاضیان واحد‌های نهضت ملی مسکن به دلیل انجام هیچ اقدامی برای ساخت، انصراف داده‌اند

موج انصراف متقاضیان مسکن مهر

در حالی دور جدید ثبت‌نام در طرح نهضت ملی مسکن آغاز شده است که به نظر می‌رسد برخی متقاضیان از پیشرفت این طرح ناامید شده‌اند.

مسکن مهر

اقتصاد۲۴ - در حالی دور جدید ثبت‌نام در طرح نهضت ملی مسکن آغاز شده است که به نظر می‌رسد برخی متقاضیان از پیشرفت این طرح ناامید شده‌اند. دوباره بحث ثبت‌نام در طرح نهضت ملی مسکن داغ شده، طرحی که دولت از ابتدای شروع به فعالیت خود بسیار بر روی آن مانور داده است، اما بعد از سپری شدن هشت دوره ثبت‌نام تا شهریور ماه امسال، دیگر دولت هیچ خبر یا اطلاعی برای ثبت‌نام دور جدید نداده است.

براساس آمار‌های اعلامی در هشت دوره ثبت‌نام طرح نهضت ملی مسکن، بیش از ۵ میلیون نفر ثبت‌نام کرده‌اند که برای ۴ میلیون نفر در صورت تامین زمین در شهر‌های مختلف، اقدام به ساخت واحد مسکونی خواهد شد.

اراضی دو میلیون و ۵۰۰ هزار واحد نهضت ملی مسکن تامین شد

پیش از این شهریار افندی‌زاده سرپرست وزارت راه وشهرسازی اعلام کرده است: در ظرف یک سال و نیم گذشته اراضی بیش از دو و نیم میلیون واحد مسکونی توسط وزارت راه و شهرسازی برای طرح نهضت ملی مسکن تامین شده است.

به گفته او، تمامی این اراضی با بررسی‌های مختلف از نظر عارضه‌های منابع طبیعی و شهرسازی و تامین زیرساخت‌ها در شورای عالی شهرسای و معماری و نشست‌های تخصصی وزارتخانه ابلاغ شده است. هم اکنون وزارتخانه و ادارات کل راه و شهرسازی تمامی استان‌ها در خصوص اجرای نهضت ملی مسکن بسیج شده‌اند.

روند ساخت پروژه‌های نهضت ملی مسکن کند است

در همین رابطه محمد رضا رضایی کوچی رئیس کمیسیون عمران مجلس اعلام کرده است: هم اکنون بانک‌ها در پرداخت تسهیلات نهضت ملی مسکن همکاری لازم را انجام نمی‌دهند و همین امر خود باعث شده که روند اجرای طرح نهضت ملی مسکن با کندی روبرو شود.
او گفت: یکی از مهم‌ترین نیاز‌ها در طرح نهضت ملی مسکن تامین زمین است که هنوز به گفته وزارت راه وشهرسازی، دستگاه‌های مختلف از جمله وزارت علوم و دانشگاه‌ها در ارائه اراضی خود همکاری لازم را ندارند.
رضایی کوچی می‌گوید: هم اکنون تنها راهکار برای کنترل بازار مسکن تامین و تولید مسکن است که متاسفانه تا زمانی که اقدامات لازم برای این بازار صورت نگیرد، نمی‌توان امید داشت که بازار به ساماندهی لازم رسیده است.

ثبت نام نهضت ملی مسکن در ۱۶ استان

آخرین دور ثبت‌نام نهضت ملی مسکن از دو روز گذشته، در ۱۶ استان کشور از جمله آذربایجان شرقی، ایرانشهر (جنوب سیستان و بلوچستان)، بوشهر، کرمان، چهارمحال و بختیاری، خراسان جنوبی، خراسان شمالی، خوزستان، سمنان، سیستان و بلوچستان، لارستان (فارس)، جنوب کرمان، گلستان، مازندران، مرکزی و هرمزگان آغازشده است.

متقاضیان برای ثبت نام به سامانه saman.mrud.ir مراجعه کنند. این ظرفیت‌های خالی در راستای مرحله‌ی هشتم ثبت نام طرح نهضت ملی مسکن است که شهریور امسال آغاز شده بود. با توجه به رویکرد‌های اخیر وزارت راه و شهرسازی، مهلت زمانی برای ثبت‌نام در طرح نهضت ملی مسکن تعیین نمی‌شود و در واقع نام‌نویسی تا تکمیل ظرفیت ادامه دارد. این دوره از ثبت‌نام نهضت ملی مسکن در سامانه جامع طرح‌های حمایتی مسکن وزارت راه وشهرسازی اطلاع‌رسانی نشده و حتی اعلام نشده است که متقاضیان در چه شهر‌هایی از استان‌های اعلام شده می‌توانند ثبت نام کنند و تا چه زمانی امکان ثبت نام دارند.

متقاضیانی که از چشم انتظاری در طرح نهضت ملی مسکن منصرف شده‌اند

براساس این گزارش البته پیش از این بسیاری از متقاضیان اعلام کرده بودند که از ثبت نام در طرح نهضت ملی مسکن انصراف داده‌اند چراکه هنوز بعد از گذشت یک سال از اجرای این طرح و همچنین واریز دو مرحله از آورده‌های ۴۰ میلیون تومانی خود، هنوز هیچ اقدامی برای ساخت این واحد‌ها صورت نگرفته و تنها به مرحله شناسایی اراضی رسیده است.

در همین رابطه معصومی یکی از متقاضیان به باشگاه خبرنگاران اعلام کرد: در همان مرحله اول برای ثبت نام درطرح نهضت ملی مسکن در قزوین اقدام کردم، اما هنوز بعد از گذشت یک سال از زمان ثبت‌نام هیچ اقدامی صورت نگرفته است. این در حالی است که تاکنون دو بخش از آورده‌های ۴۰ میلیون تومانی را هم واریز کرده‌ام؛ بنابراین تصمیم به انصراف گرفتم تا حداقل مجبور نباشم که چندین سال چشم انتظار پروژه‌های نهضت ملی مسکن باشم.


بیشتر بخوانید: در انتظار وام ۴۵۰ میلیون تومانی مسکن


همچنین حسینی یکی دیگر از متقاضیان طرح نهضت ملی مسکن در شهریار گفت: تاکنون چندین بار پیامک پرداخت آورده به من ارسال شده است و هر بار این آورده ۴۰ میلیون تومانی را پرداخت کرده ام، اما هنوز پروژه‌های نهضت ملی مسکن تنها در مرحله شناسایی زمین قرار گرفته است؛ بنابراین بنده هم تصمیم گرفته‌ام انصراف دهم.

ثبت نام در تهران تنها در ایوانکی

براساس این گزارش خلیل محبت خواه مدیرکل راه وشهرسازی استان تهران هم اعلام کرد که هم اکنون در استان تهران با وجود تامین زمین در شهر‌های مختلف استان از جمله دماوند، رباط کریم، اسلام شهر، شهریار تنها در شهر ایوانکی امکان ثبت نام برای متقاضیان استان تهران فراهم شده و متقاضیان در این شهرمی‌توانند ثبت نام داشته باشند.

او ادامه داد: هم اکنون در شهر ایوانکی ساخت واحد‌های نهضت ملی مسکن به صورت ویلایی و یک طبقه است و اجرای طرح ساخت افقی واحد‌های مسکونی در این شهر فراهم شده است.
دولت وعده‌های مختلفی در حوزه ساخت مسکن داده است که یکی از مهم‌ترین وعده‌ها، خانه‌دار کردن مردم از طریق طرح نهضت ملی مسکن است؛ بنابراین این کندی موجود قبل از آنکه منجر به انصراف بخشی زیادی از متقاضیان شود، باید تبدیل به تسریع در مراحل اجرایی پروژه و شروع ساخت واحد‌ها شود تا افراد متقاضی که اقساط خود را به موقع پرداخت کرده‌اند در موعد مقرر به واحد مسکونی خود برسند.

نظرات کاربران
انتشار یافته: ۴
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۰
متقاضی
0
0
شنبه ۱۲ آذر ۱۴۰۱
من سال ۹۹تشکیل پرونده دادم ۱۴۰۰اولین قسط ۴۰م را واریز کردم و تا الان دیگه خبری از هیچ نیست ،،در شهربهبان هیچ کسی مسئول نیست و اگر ساختی انجام شود هیچ کسی نمی‌داند برای کیست ،،البته آشنایان ودوستان مسئولین خاطرشون جمعه که جزو اولین ها هستن ،بیچاره به ما که الان ۱۵۰میلیون باماهی یک میلیون اجاره ،منتظر نشسته این ،،
جواد
0
0
شنبه ۱۲ آذر ۱۴۰۱
سه ساله که من در همدان ثبت نام کردم و چهل میلیون واریز کردیم تا حالا حتی زمین هم مشخص نکردند چه برسه ب ساختن . معلوم نیست میخواهند زمین تولید کنند یا وارد کنند .اگه زمین ندارین چرا هنوز هم متقاضیان جدید ثبت نام میکنید و پول میگیرید
دیوید
0
0
شنبه ۱۲ آذر ۱۴۰۱
ما هم پس از سه سال از ثبت نام و واریز پول همچنان در وضعیت نامعلوم هستیم و حتی یک قرارداد ساده هم نمیدن که نتوانیم به جایی شکایت قضایی داشته باشیم. بخاطر قیمت مسکن تقریباً کشور به آشوب کشیده شده اما همچنان مسوولین توان عمل به وعده های خود را ندارند.
ناشناس
0
0
شنبه ۱۲ آذر ۱۴۰۱
سلام چرا انصراف نزنند شرایط خیلی سخته هر سه ماه باید ۵۰ میلیون واریز کنی وبعد هم باید قسط وام ماهی۷ میلیون بدی آخه با حقوق اداره کاری چطوری باید داد من پسر خودم شرکت کرده بود همه شرایط رو هم داش بخاطر این شرایط چون نمی تونست جور کنه انصراف رده یعنی دلشون خوش که می خوان کمک مردم کنند که صاحب خون بشن با این شرایط سخت
ارسال نظر
قوانین ارسال نظر
لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.
از ارسال دیدگاه های نا مرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.
لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.
در غیر این صورت، «اقتصاد24» مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.
خواندنی‌ها
خودرو
فناوری
آخرین اخبار

فیلم/ از دختری که برای احمدی‌نژاد انرژی هسته‌ای ساخت تا مخترع ماشین آب‌سوز!

درنای امید در مازندران به درنای سیبری رسید

بررسی شاخص‌های آلودگی هوا برای تعطیلی مدارس

تعطیلی کنسولگری آلمان در استانبول

هزینه‎‌های سرسام‌آور تورهای مسافرتی داخلی

ماموریت رئیسی به مخبر

جشنواره به کمک زلزله‌زدگان می‌رود

عکس/ نمایندگان طراح مجازات افراد به خاطر اظهار نظر چه کسانی هستند؟

از هر ۱۰ ایرانی چند تن شاغلند؟

جدال شورای رقابت با بورس کالا

خواننده سلام فرمانده چهره سال فضای مجازی شد

گزارش بورس امروز ۱۲ بهمن ۱۴۰۱

جرای طرح سراسری کالابرگ الکترونیکی تا پایان سال

فیلم/ امیرعبداللهیان: ایران به ثبات و امنیت آفریقا کمک می‌کند

شیخ سلمان برای سومین دوره رئیس AFC شد

عامل حمله به سفارت آذربایجان در بیمارستان روانی بستری شد

ادامه جنجال‌های اسکار

اعلام حکم نهایی برای آستیاژ حقیقی و امیرمحمد احمدی

دادستان کل نیویورک مجازات ترامپ و خانواده‌اش را خواستار شد

زن کشی به خاطر سوء ظن

ممانعت ترکیه از ورود شناورهای جنگی به دریای سیاه

چرا برخی پزشکان کارتخوان ندارند؟

عکس/ هوای تهران در وضعیت قابل قبول

حکم اعدام محمد قبادلو متوقف شد

عکس/ یک یوز ایرانی نام یک خبرنگار زن ایرانی را گرفت

فیلم/ چگونگی پیامدهای جنگ اوکراین در دنیا

عکس/ پست اینستاگرامی کریم باقری خبرساز شد

نقش بانک مرکزی در واریزهای ۴۰ هزار میلیاردی بانک آینده